3 Adımda Trendyol Influencer İşbirliği Başvurusu

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Sosyal medyadan para kazanmanın en iyi yollarından biri de Trendyol Influencer İşbirliği sistemine dahil olmaktır. İlgili platforma kayıt olarak özellikle Instagram hesabınızdaki kitleleri kullanarak ciddi düzeyde para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Rehberimizde yer alan 3 adımı kullanarak Trendyol İşbirliği sistemi ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizin en büyük alışveriş sitesi olan Trendyol, İşbirliği sistemi ile platforma müşteri yönlendiren kullanıcılara komisyon ödemektedir. Trendyol Influencer adlı bu sisteme 3 basit adımda nasıl başvurabileceğinizi ve hızlıca nasıl para kazanabileceğinizi rehberimiz aracılığıyla aktaracağız. Siz de şartları karşılıyorsanız eğer Trendyol affiliate sistemi aracılığıyla sisteme dahil olabilir ve sosyal medya platformlarınızdan reklam yapmaya başlayabilirsiniz.

Trendyol işbirliği kazanç ve diğer tüm ayrıntılar rehberimizde!

TRENDYOL INFLUENCER İŞBİRLİĞİ NEDİR?

trendyol influencer işbirliği

Trendyol Influencer, ülkemizin en büyük alışveriş sitesi olan Trendyol’un bir sosyal medya pazarlama yöntemidir. Genel olarak sosyal medyada yüksek takipçisi olan hesap sahiplerine verilen bir ortaklık / affiliate yöntemidir. Sistem genel olarak kazan-kazan prensibi ile çalışmaktadır.

Siz Trendyol’a kazandırdıkça, Trendyol da size komisyon ödüyor.

Trendyol işbirliği sistemi aracılığıyla sosyal medyadaki fenomenlere ve yüksek takipçisi olan kişilere reklam vermektedir. Bu reklamlardan gelen satışlardan da belirli oranda bir komisyonu size ödüyor.

Sosyal medyada takipçi sayılarınız yüksekse; Trendyol’un ilgili sistemi aracılığıyla reklam alabilir ve reklamlarınıza tıklayan kişilerden gelen satışlardan komisyon kazanabilirsiniz. Trendyol Influencer İş birliği sistemi genel hatları ile bu sistemi otomatik hale getiren bir platformdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol’da Mağaza Açmak

TRENDYOL INFLUENCER İŞBİRLİĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Trendyol ilgili platforma elbette tüm sosyal medya kullanıcılarını kabul etmemektedir. Söz konusu platforma kayıt olmak ve reklam almaya başlamak için ilgili sosyal medya platformunda fenomen olmanız gerekiyor. Son dönemde Instagram’ın işbirliği sisteminin şartlarında da değişiklik yaşanmıştır.

Trendyol son dönemde başvuruların büyük kısmına olumlu yanıt sağlıyor olsa bile minimum 30 bin takipçi kuralına muntazaman önem göstermektedir.

Trendyol İşbirliği Başvuru şartları:

 1. 18 yaşından büyük olmak
 2. En az 30 bin takipçi
 3. Beğenilerin organik olması (bot gibi sistemlere başvurulmamış olması)
 4. Etkileşimin yüksek olması
 5. Aktif olarak bir ajans ile çalışıyor olması gerekiyor. Ajans ile çalışmayanların fatura kesmek üzere vergi numarasına sahip olması gerekmektedir.
 6. Platforma kayıt olacak olan sosyal medya hesaplarında aktif olarak ürün satışı yapılıyor olması gerekiyor. Kısaca hiç ürün satış yapmamış hesaplar bu açıdan kabul edilmiyor. Bu önemli bir kriterdir. Dolayısıyla komik videolar paylaşan bir hesap kabul edilmeyebiliyor.

Trendyol’un kabul ettiği sosyal medya hesapları:

 • Facebook
 • Instagram
 • Tiktok
 • Twitch
 • Twitter

İNCELEYİN: Trendyol’dan Para Kazanmak

TRENDYOL İŞBİRLİĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Yukarıda yer alan şartları taşıyan her hesap Trendyol’un ilgili sistemine başvuruda bulunabilmektedir. Başvuruda bulunmak üzere bir ajansa üye olabilir veya doğrudan fatura kesebiliyorsanız https://www.trendyol.com/influencerbasvuru sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Başvurunuzun alınabilmesi için gerekli bilgiler:

 1. Adınız – Soyadınız
 2. TC
 3. Telefon
 4. E-Posta
 5. Trendyol hesabınızdaki E-Posta adresi
 6. Doğum tarihi
 7. Açık adres
 8. Instagram bilginiz (başvuru için gerekli)
 9. Beden bilgileriniz (Promosyon ürün gönderimleri amacıyla)
 10. Daha önce çalıştığınız ajanslar

Trendyol’da ilgilendiğiniz kategori seçimini de doğru yapmanız gerekiyor. Sosyal medya hesaplarınız kontrol edilirken ilgili kategorilerden birine uygun içeriğe sahip olmanız gerekiyor.

Trendyol’da kabul edilen kategoriler:
 • Çocuk
 • Ev
 • Hobi
 • Kozmetik
 • Moda
 • Oyun
 • Seyahat
 • Spor
 • Süpermarket

MUTLAKA İNCELEYİN: İnternette Ne Satılır?

BAŞVURU SÜRECİ ve REKLAM PAYLAŞIMI

İlgili başvuruyu yaptıktan yaklaşık 10 gün sonra platform size ulaşmakta ve olumlu-olumsuz yanıt sağlamaktadır. Yukarıdaki tüm şartları karşılıyor ve belgeleri eksiksiz bir şekilde sunarsanız büyük ihtimalle olumlu yanıt alacaksınız.

Başvuru sonrasında şirketinize ilişkin şu belgeleri sisteme yüklemeniz gerekiyor:

 • Vergi Levhası
 • Resmi Sicil Gazetesi
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için)
 • İmza Beyannamesi / Sirküleri
 • Vergi kimlik numarası
 • Affiliate Programı Sözleşmesi

Şahıs şirketinde sadece TC numarası yeterlidir.

Başvuruyu tamamladıktan sonra Trendyol gelen mail ile sisteme nasıl gireceğinizi belirtecektir. İlgili bilgileriniz ile Trendyol’un sistemine giriş yapabiliyorsunuz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili panelde reklam kodunuzu almanız gerekiyor. Reklam kodu oluşturma süreci genel olarak şöyle ilerliyor:

koleksiyon oluşturr

Koleksiyon oluşturuyor ve bu koleksiyon linkini sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Ardından satışlardan komisyon elde ediyor ve bu satışları gün sonunda gelen mail ile kontrol edebiliyorsunuz.

NE KADAR KAZANIRIM?

Trendyol Influencer İşbirliği sisteminden elde edeceğiniz kazançlar; sizin linkiniz üzerinden gelen satışlar ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla çok fazla satış yaparsanız çok kazanırsınız.

Ortalama olarak 100 liralık bir üründen 20 TL civarında bir gelir elde ediyorsunuz. İlgili satışın teknoloji kategorisinde olması durumunda ise 100 lira için sadece 3 TL kazanıyorsunuz. Elbette teknoloji ürünleri diğer kategorilerdeki ürünlere göre çok pahalıdır. Örneğin, 10.000 TL’lik bir laptop satışının sizin üzerinden gelen linkten gerçekleşmesi durumunda 200 TL kazanabiliyorsunuz.

Ortalama olarak Instagram’da 100 bin takipçisi olan hesaplar Trendyol Influencer İşbirliği aracılığıyla ay sonunda 6-7 bin lira para kazanıyor. Özellikle kozmetik sektöründe makyaj tarzındaki videolar yapan fenomenler ise ay sonunda 20 bin liraya yakın para kazanabiliyor.

Sosyal medya hesaplarından reklam yaparken kullanıcıların ilgisini çekecek olan görseller seçmeye özen gösterin. Aynı zamanda gündemi mutlaka yakından takip etmeniz gerekiyor. Özel günlere yönelik mutlaka ürün barındırmaya özen gösterin. Instagram’ın hikaye link özelliği en çok satış yapabileceğiniz kategoridir. Ayrıca son dönemde Facebook’tan satışların da yükseldiğini belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol Express ve Trendyol Go Başvuru

ÖDEMEYİ NE ZAMAN ALIRIM

trendyol influencer

Trendyol’da ödemeler her ayın 23’ünde yapılmaktadır. Ancak bu aynı ay içerisindeki 23 değildir. Bir önceki ayın 23’üne kadar olan hak edilmiş ödeme kısmı bir sonraki ayın 23’ünde yapılıyor.

Örnek senaryo şöyle gerçekleşiyor:

Betül 1 Mart’ta Trendyol’un işbirliği sistemine kabul edildi ve reklam yayınlamaya başladı;
23 Mart’ta Trendyol o ayın bilançosunu kesinleştirir ve Nisan ayının 23’ünde ödemesini Betül’ün hesabına gönderir.

INFLUENCER EĞİTİMİ VERİYOR

Trendyol aynı zamanda influencerlar için bir eğitim programı düzenliyor. Trendyol akademi adındaki programa başvuruda bulunarak siz de Trendyol’un influencerlar için verdiği eğitimleri ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu sayede sosyal medya üzerinden kendinizi geliştirerek; Trendyol işbirliği programı aracılığıyla daha fazla para kazanabilirsiniz.

TRENDYOL İŞBİRLİĞİ İÇİN DOĞRU PLATFORM INSTAGRAM MI?

Türkiye’nin Instagram kullanımında dünyada 6. oldu, Twitter kullanımında 7., Facebook’ta ise 12. sıradadır.  39 milyon kullanıcı Instagram kullanırken, bu rakam Twitter’da 37 milyon, Facebook’ta ise 13.6 milyondur. Dolayısıyla sosyal medyadan e-ticaret yapmak ve Trendyol Influencer  programından daha fazla para kazanmak için ilk tercihiniz Instagram olmalıdır. Özellikle hikayelere eklenen linkler aracılığıyla e-ticaretten ciddi düzeyde para kazanma fırsatınız bulunmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Başvuru süreci kaç günde tamamlanır?

– Başvuru yapıldıktan 72 saat sonra olumlu ya da olumsuz yanıt alınmaktadır.

Komisyon modeline uygun olmayan ürünler nelerdir?

– Altın ve hayır amaçlı ürünlerin satışlarından komisyon ödemesi yapılmaz.

Paylaşacağım linki nereden alacağım?

Trendyol uygulaması üzerinden koleksiyon oluşturuyorsunuz. Bu koleksiyonun paylaş kısmından linkini alabilirsiniz.

Promosyon verilecek mi?

Trendyol her Influencer’e elbette promosyon göndermiyor. Ancak bir önceki ay yaptığınız ciroya göre sadece Trendyolmilla ve Trendyol Man ürünlerinde geçerli hediye çekleri veriliyor. Ay sonunda hesabınızdaki hediye çeklerim kısmından görüntüleyebilirsiniz.

Ne kadar kazandığımı nasıl anlayacağım?

– Trendyol her günün sonunda başvuru esnasında verdiğiniz mail adresinize raporunuzu göndermektedir.

Paylaşımları onaylatmam gerekiyor mu?

– Hayır, yasalara uygun paylaşımlar yapmanız yeterli. Paylaşımlar için onay almanız gerekmiyor.

Hangi ürünlerin linkini paylaşabilirim?

– Trendyol’da yer alan tüm ürünleri koleksiyonunuza ekleyerek satabilirsiniz. Bu konuda bir sınırlama yoktur.

Linke tıklandıktan kaç gün sonraya kadar yapılan satışlar bana yazılıyor?

– Bir kullanıcı sizin linkinize tıkladıktan 24 saat sonrasına kadar alışveriş yapması durumunda satış sizin hesabınıza kayıt edilmektedir. Kullanıcı eğer sizin verdiğiniz ürünü değil de başka bir ürünü satın alırsa; komisyon ürünü yüzde 5’e düşmektedir. Raporlamalar bazen 48 saat gecikebilmektedir.

Trendyol Influencer İşbirliği komisyon oranları nedir?

– Teknoloji kategorisinde yüzde 2, diğer tüm kategorilerde yüzde 15 kazanç elde edersiniz.

Daha çok takipçim var daha çok komisyon alabilir miyim?

– Trendyol’un işbirliği sisteminde tüm kullanıcılar için komisyon oranları sabittir.

Onay süreci ne kadar sürüyor?

– Genellikle 1 hafta ile 10 gün arasında onay süreci tamamlanmaktadır.

Raporlarda neler var?

– Raporlarda elde edilen ciro, en çok satılan ürünlerin kategorisi, linklerin performansı ve en çok satılan ürünleri görebilirsiniz.

Benim şirketim yok başka bir şirket üzerinden fatura kesebilir miyim?

– Evet, şirketin size ait olmasına gerek yok. Aynı zamanda bir ajans ile de çalışabilirsiniz. Ancak mutlaka fatura kesilmesi gerekiyor. Dolayısıyla başka bir ajanstan da bu konuda destek alabilirsiniz.

Nasıl fatura keseceğim?

Panele giriş yaptıktan sonra örnek faturaları görebilirsiniz.

Trendyol işbirliği sistemi hakkında merak ettiğiniz başka sorular varsa; bunları aşağıdaki YORUM bölümünden bizlere yönlendirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol Go Paket Ücretleri

İNCELEYİN: Amazon’da Satış Yapmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“3 Adımda Trendyol Influencer İşbirliği Başvurusu” üzerine 31 yorum

 1. Merhaba bir yemek sayfası açtık fakat ilk etapta sıfır takipçi gözükmemesi için 1500 kişi takipçi satın aldık.bundan sonra organik takipçi gelmeye başladı fakat bot takipçi olanları trendyol kabul etmiyor diye birşey duydum.şuanda sayfa organik takipçi ile doluyor .malezef bot takipçilerde duruyor 10 .bin takipçiye ulastıgımda trendyol kesin olarak işbirliğini kabul etmeyecek mi.yardımınıza ihtiyacım var

  Yanıtla
 2. İyi günler bir şey daha sormak istiyorum yani nasıl fatura keseceğiz trendyol’dan kazandığımız linklerden kazandığımız ücretler karşılığında mı fatura keseceğiz trendyol’a mı fatura keseceğiz

  Yanıtla
 3. İyi günler ben başvuruda bulundum ama hala bir sonuç alamadım Bir de ben ajansa falan kayıtlı değilim yine de onaylanma şansı var mı görüyorum da indirim paylaşan kişilerin mesela trendyol’daki ürünlerin indirimleri değil de çok çok daha aşağı fiyatlar paylaşılıyor onlara ekstra bir indirim lin gibi falan mı veriliyor

  Yanıtla
 4. Merhaba,

  Bende basvuru yaptım olumlu dönüş sağlandı sisteme bütün evraklarımı yüklüyorum her bilgiyi giriyorum fakat İL ve İLÇE ye bişe yapamıyorum seçtirmiyor. Bu sebepten dolayı basvuru tamamla gönder seçeneğine tıkladığımda il ilçeyi giriniz diyor. Böyle bir sorunla karsılasan oldu mu ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olur musunuz.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Kendi denememizde böyle bir sorun yaşamadık. Lütfen Trendyol müşteri hizmetlerini (0 212 331 0 200) arayınız.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 5. Merhaba Instagram’da video ve twetlerimi paylaştığım bir sayfa var . Bunlar bazen komik videolar bazen üzucu videolar vs oluyor. İnternette video sayfalarıyla iş birligi yapmadığı yada mizah sayfalarıyla iş birliği yapmadığı yazıyor benim kullanıcı adım mizahannesi benimle iş birliği yaparlar mı . ? Birsuru böyle video sayfalarıyla iş birlikleri var .

  Yanıtla
 6. Merhaba 9 sayfalık sözleşmemi sisteme yüklerken sorun yaşıyorum. Sığmadığı konusunda uyarı alıyorum. Sözleşmemin yarısı gidiyor yarısı gitmiyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 7. Merhaba kuaför sayfam var işbirliğini ordan yapmak istiyorum daha çok makyaj malzemesi kuaför ürünleri gibi ama diğer ürünlerle pek bir alakası olmasada koleksiyonuma ekleyebilirim diye düşünüyorum bu konuda öneriniz nedir

  Yanıtla
 8. Eskidendi Trendyoldan para kazanmak artık öyle saçma kurallar getirdiklerki 100 000 tl lik Ürün satılsa dahi link içi satisin yoksa 0 tl veriyor neymiş efendim link dışı üründen komisyon veremezmis bir yerleri kalktı o kadar çok influencer calisiyinca

  Yanıtla
 9. Merhabalar, insanların koleksiyonlarında aynı zamanda profil fotoğrafı da oluyor. Nasıl eklendiğini öğrenebilir miyim lütfen?

  Yanıtla
 10. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Aynı sistemi sitesinde de halihazırda yapıyorum. Arkadaşlar onu da inceleyebilirler. Farkları şunlar: Komisyon oranları standart %10. Yani sizin paylaştığınız ürünü de sarın alsalar, paylaşılan ürün dışında da satın alım yapsalar %10 kazanıyorsunuz. Ek olarak süre biraz daha uzun. Müşteri linkinize tıkladıktan sonra 48 saat süresince yaptığı tüm alışverişlerden komisyon kazanıyorsunuz. Bir de ödemeler farklı. Cosmedrome da influencer cüzdanı var. Satılan ürünün teslimatından sonraki 15. Günde ödemeniz otomatik olarak bu cüzdana yatar. Siz bu parayla ister indirim kuponları oluşturabilir ister istediğiniz zaman banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Bunun dışında bütün özellikler aynı gibi. Özellikle ne satılırsa satılsın %10 vermesiyle bana trendyoldan biraz daha karlı geliyor.

  Yanıtla
 11. Yabancı uyruklu influencerlar için süreç nasıl ilerliyor ? Örneğin kktc vatandası olan yüksek takipcili bir kişi trendyol ile çalısabiliyor mu ?

  Yanıtla
 12. Ben instagramdan satis yapiyorum fakat fatura kesmiyorum vergi muafiyetinden faydalaniyorum ev hanimiyim bunla alakali gecerlilik varmi

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Türkiye sınırları içinde yaşayan herkes, şartlar ne olursa olsun internetten satış yaparken fatura kesmek zorundadır. Aksi durumda vergi cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bin lira maliyetli olarak bir şahıs şirketi kurarak kolaylıkla fatura kesmeye başlayabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Öğretmenken fatura kesemezsiniz. Ek iş yapamıyorsunuz maalesef. Dolayısıyla farklı birinin adı üzerinden bir şirket açarak ilerleyebilirsiniz. Elbette ki bu durum da devlet memurları kanununa göre suçtur.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Rehberi güncelledik. Tekrar inceledikten sonra aklınıza takılan kısımları sorarsanız yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın