Al Sat İşleri Yapmak İçin En Karlı 33 Ticaret Fikirleri

Al sat yapmak en önemli ticari faaliyettir. Dünyanın neresinde olunursa olsun başarılı bir alım satım fikri bulabilir ve para kazanabilirsiniz. Bir girişimci her zaman iyi bir tüccar olmayabilir ancak başarılı bir girişimci iyi bir tüccar olmak zorundadır.

Al sat yapmak için elbette öncelikle alım süreci ve satım süreci hakkındaki önemli ipuçlarını ve püf noktalarını keşfetmeniz gerekiyor. Ardından rehberimizde yer alan en iyi alım satım fikirleri aracılığıyla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Al sat yapılacak işler ile ne alıp satabilirim sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Böylelikle hangi ürünleri toptan alıp perakende satacağınıza karar verebilirsiniz.

Unutmayın, iş dünyası değişkendir. Dolayısıyla alım satım ürün fikirleri için sıkı bir araştırma ve analiz gerçekleştirmeniz gerekir.

ALIM SÜRECİ

AL SAT SÜRECİ

Ticarette para kazanmanın en kolay yollarından biri satacağınız ürünü ucuz fiyattan almaktır. Burada ucuz olarak nitelendirilen rakam ise piyasa fiyatının yüzde 40 altında olmasıdır. Eğer bir ürünün satış fiyatını biliyor ancak tüccar tarafından alınan fiyatı bilmiyorsanız; bu durumda yapmanız gereken şey o ürünün satış fiyatından yüzde 40 daha uyguna almaktır.

Alım süreci çok önemlidir. Ne alıp satarak para kazanabilirim? diye soranların en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri ne aldığından çok, o ürünü ne kadara almayı başarmaktır.

Ürünleri almak için genellikle girişimciler ilk üreticiye ulaşmak konusunda yeterli çaba göstermemektedir. Ürünü aldığınız kişi veya işletme ile ana üretici arasında kaç kişi varsa; o kadar pahalı almanız gerekecektir.

Dolayısıyla ürünleri ucuz fiyattan almak elde edeceğiniz kar oranını doğrudan etkileyeceği için satacağınız ürünleri ilk üreticilerden almaya özen göstermeniz gerekecek. Tabii ki ilk üreticiye ulaşmak size yol ve ekstra kargo maliyeti çıkartacaktır. İlk üreticiden ürün almak ile yerinde daha yüksek fiyattan almanın avantajları ve dezavantajları konusunda iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak

SATIM SÜRECİ

AL SAT SÜRECİM

Ticari faaliyetlerde bir ürünü almak kolaydır. Hemen bir toptancıya gidersiniz ve sermayeniz ölçüsünde ürünü kolaylıkla alırsınız. Ancak asıl mesele elbette bu ürünü almaya istekli insanları bulmak ve (satın aldığınız fiyatın üstünde bir fiyat ile) ürünü almaları konusunda ikna etmektir.

Satım süreci zahmetlidir. Özellikle ilk etapta deneyim ve tecrübe eksikliğiniz varsa muhtemelen istediğiniz başarıları elde etmek açısından sorun yaşayacaksınız.

Girişimcilik her yönüyle deneyim ve tecrübe ile ilgilidir. Elbette satın aldığınız ürünün niteliği ve sağladığınız uygun fiyat da önemli bir kriterdir.

Satış sürecini hızlandırmak için yapmanız gereken 2 önemli konu bulunuyor:

 1. Uygun Fiyat Belirlemek
 2. Daha Fazla Potansiyel Alıcıya Ulaşmak

Uygun Fiyat Belirlemek

Uygun fiyat bir alıcının harekete geçmesi için en önemli konudur. Eğer müşterileriniz daha fazla para kazanmak istiyorsa elbette daha uygun fiyat ile ürün almak isteyecektir. Bu satışınızı hızlandırmanın en önemli yoludur. Ancak çok düşük kar marjları ile çalışmak bir süreden sonra enerjisinizi tüketebilecek bir konudur. Fiyatları gün geçtikçe artmak iyi bir strateji değildir.

“İlk etapta düşük fiyattan veririm, sonra yükseltirim” stratejisi çoğu zaman çalışmaz. İlk fiyatlarınızın arzu ettiğiniz kar marjınızın çok altında olmamasına dikkat edin.

Toptancılarda genel kar marjı yüzde 30 civarında bulunur. Bu rakam büyük toptancılarda yüzde 8’e kadar düşebilmektedir. Her iki aralığın arasında olduğunuz sürece kritik bir sorununuz yoktur. Spesifik olmayan ve piyasada kolaylıkla bulunabilen ürünlerden al sat yaparak yüzde 30 kar elde edemeyeceğinizi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şirkette ve Ofiste Çalışan Masa Başı İşler ve Meslekler

Daha Fazla Potansiyel Alıcıya Ulaşmak

Kar marjınızı artırmanın ve satışlardan daha fazla para kazanmanın en önemli ipucusu daha fazla potansiyel alıcıya ulaşmaktır. Bu süreç işinizin en zor kısmını oluşturmaktadır. Bunun için işletmeler genellikle çok sayıda pazarlamacı istihdam eder. Burada genel amaç ürünü sadece satmak değildir; ürünü daha pahalıya satmaktır. 

Daha fazla potansiyel alıcı bulmak için olası tüm alıcıları filtrelemeli ve onların genellikle bulundukları alanları ziyaret etmelisiniz.

Örneğin, araç yıkama jeli satmayı planlıyorsanız, bölgenizdeki tüm araç yıkama dükkanlarını ziyaret etmeniz gerekir.

Peki, al sat yapılabilecek en karlı ürünler nelerdir? Genel kategoriler hangi çerçevede bulunuyor?

1. DEPREM ÇANTASI

Potansiyel: 10/10

Tüm ülkemizi sarsan deprem fırtınası sonrasında en iyi alım satım fikirlerinin başında deprem çantası yer alıyor. Depreme dayanıklı olarak üretilen ve çok bölmeli olarak satılan deprem çantaları şu anda çok revaçta ve özellikle e-ticaret platformlarında ciddi satış rakamlarına ulaşıyor.

2. MOTOSİKLET TAMİR EKİPMANLARI

Potansiyel: 10/10

Ülkemizde araç fiyatlarının hızla yükselmesi sonrasında en çok satılan araç ürünlerinden biri de motosiklet tamir ekipmanları oldu. Alım satım fikirleri hususunda ilerleyecek olan girişimcilerin bu ürünlere yönelik bir strateji yürütmesi para kazandırma potansiyelini artıracaktır.

3. CEP TELEFONU ÜRÜNLERİ

Potansiyel: 10/10

Doğrudan cep telefonu ürünlerini al-sat yaparak çok fazla para kazanmak zordur. Hem yüksek sermaye gereksinimi vardır hem de çok ciddi rakipleriniz vardır. Üstelik bu sektördeki e-ticaret talebinin artmasıyla birlikte fiziksel satışlarda başarı elde etmek zorlaşmıştır.

Cep telefonu ürünlerine yönelmek al – sat stratejisi için daha fazla potansiyel taşımaktadır. Çok daha yüksek kar marjlarına sahip olabilirsiniz.

 • Powerbank
 • Cep telefonu kılıfı
 • Şarj cihazları
 • Tamir ürünleri

4. ÇOCUK OYUNCAKLARI

Potansiyel: 8/10

Çocuk oyunları sektöründe al – sat yapan çok sayıda girişimci var. Genellikle bağımsız çalışan bu girişimciler dünyanın farklı noktalarında çocukların ilgisini çeken ürünleri satın alır ve oyuncakçılara satar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta genellikle piyasada yeni trend olmuş ve henüz oyuncakçılara ulaşmamış ürünleri bulmaktır. İnternet bu konuda eşsiz bir kaynak sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyuncak Mağazası Açmak

5. LED TELEVİZYON

Potansiyel: 10/10

Televizyon sektöründe al – sat yapmak nispeten zordur. Genellikle yüksek sermaye ve güvenli taşıma konusunda ihtiyaçlarınız yüksek olacaktır. Ancak ülkemizde son dönemde önemli markaların led televizyonlarının fiyatının artması nedeniyle daha düşük markalı led televizyonlara olan ilgi inanılmaz düzeyde artmıştır.

Al sat yaparak para kazanmak söz konusu olduğunda led televizyonlar için araştırma yapmanız mutlaka önerilir.

6. BEŞİK

Potansiyel: 6/10

Daha spesifik bir ürün arıyorsanız şık ve dikkat çekici beşiklere yönelik ticarete yönelebilirsiniz. Daha teknolojik ürünlerin de ilgi çektiğini belirtmek gerekiyor.

7. MUM

Potansiyel: 6/10

Şık ve dekoratif mumlara yönelik talepte büyük artış var. Online satışlar artarken özellikle dekoratif ürünler satan mağazaların da alışları önemli düzeyde artıyor.

Çok düşük sermayeler ile başlayabileceğiniz bir alım satım ürün fikridir.

8. ÇOCUK GİYİM

Potansiyel: 9/10

Ülkemizde en yüksek kar marjlarına sahip olan giyim sektörüdür. Çok geniş ve kapsamlı bir alım satım fikri olarak değerlendirilmelidir. Her şehirde – ilçede sayısız işletme sizin ana hedef noktalarınız olmalıdır. Müşterilerin dikkatini çekmek için yeni ve trend ürünleri hedef almanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’de Olmayan ve Yapılmamış Zekice İş Fikirleri

9. SU FİLTRESİ

Potansiyel: 7/10

İyi bir pazarlama ağı bulunanlar veya kitle iletişim araçlarını iyi bir şekilde kullanabilecekler için en karlı alım satım fikirleri arasında yer almaktadır. Al sat yaparak para kazanmak için kar marjı gayet yüksektir.

Su filtresi sektörünün çok rekabetçi olduğunu da ayrıca belirtmek gerekir.

10. OYUNCU EKİPMANLARI

Potansiyel: 10/10

Özellikle gamer kulaklarına yoğun bir talep var. Artık internet cafe sektörü tamamen boyut değiştirdi ve gamer cafelere döndü. Bu cafeleri hedef alarak oyuncu ekipmanlarını satmak için bir ticari faaliyete start verebilirsiniz.

11. ÇADIR

Potansiyel: 10/10

Tatil sezonunun açılması ile birlikte kamp çadırlarına olan talep artmış durumda. Özellikle Covid-19 nedeniyle insanlar kamp çadırlarında tatil yapmaya artık daha sıcak bakıyor. Şuanda alım satım yaparak para kazanmak için en iyi ürün fikirlerinden biridir.

12. BLUETOOTH KULAKLIK

Potansiyel: 8/10

İnternetten al sat yapmak veya fiziksel olarak işletme işletme dolaşarak al-sat yapmak için eşsiz bir ürün fikridir. Son dönemde büyük markaların bu ürünlerinde fiyatların aşırı yükselmesi nedeniyle tüketiciler daha uygun fiyatlara sahip yeni markaların ürünlerine de ciddi talep göstermeye başladı. Bu trend değişiminde ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

13. SİNEKLİK

Potansiyel: 7/10

Ülkemizde hala ciddi bir ihtiyaçtır. Ayrıca montaj konusunda da destek verebilirseniz eğer birkaç kapıdan 1’inde satış yapma fırsatınız olacak.

Montaj olmadan satışta kar marjı yüzde 45’tir. Montaj durumunda toplam cironun yüzde 80’inden fazlası sizin kar marjınızdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Ne Satabilirim / Ne Satılır

14. ATEŞ ÖLÇER

Potansiyel: 7/10

Covid-19 pandemisi sırasında satışların çok hızlı arttığı bir üründür. Hala kırsal bölgelerde önemli bir ihtiyaç olmayı sürdürüyor. Neredeyse her evin en önemli ihtiyaçlarından biri olmuş durumda.

15. TERMOS

Potansiyel: 7/10

Yine yaz aylarının en çok satılan ürünlerinden biridir. Piknik kültürünün çok yüksek seviyede olduğu bir ülkede bu sektörü mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Ne satarak para kazanabilirim diyenler için basit, kullanışlı ve yüksek potansiyel içeren bir ürün.

16. KARTON BARDAK

Potansiyel: 9/10

Cafe ve restoranların büyük kısmında artık en temel ihtiyaçlardan biri olmuş durumda. Alıcı potansiyeli çok yüksektir. Lakin, kar marjının son derece düşük olduğu bir sektördür. Para kazanmak istiyorsanız yüzde 8 civarındaki kar marjları ile çalışmanız gerekecek.

İşletme giderleri de göz önüne alındığında net karınız çok daha düşük olabilir. Yapmanız gereken sürümden kazanmak amacıyla maksimum satış rakamlarına ulaşmak üzere çaba göstermektir. Bu işi kapsamlı yapan çok sayıda girişimci ve yatırımcı karton bardakları kendi üretmeye başlamıştır. Üretimden kar marjı yüzde 26’ya kadar yükselmektedir.

17. CEP TELEFONU ve TABLET TUTUCU

Potansiyel: 7/10

Kolaylıkla bulunabilen ve satış rakamları online dünyada çok yüksek olan bir üründür. Basit bir pazarlamacı ağı ile bütün teknoloji mağazalarına kolaylıkla satış yapabilirsiniz. Son tüketiciye satış için de değerlendirilebilir bir üründür. Düşük sermaye ile başlayabilirsiniz.

18. NUMARATÖR

Potansiyel: 6/10

Online satışları çok yüksek olan bu ürün de en iyi alım satım ürün fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak üretici sayısı son derece kısıtlı olduğu için uygun fiyat avantajı elde etmek zor olabilir. Kendi üretim potansiyelinizi de değerlendirmeniz önerilir. Trend bir üründür ancak uzun yıllar daha satış rakamlarının yüksek olması beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çin’de Olup Türkiye’de Olmayan Ürünler

19. ORTOPEDİK AYAKKABI

Potansiyel: 9/10

Sağlık endişelerinin hızla arttığı bir ortamda talep artışı yaşayan ürünlerden biridir. Özellikle medikal marketlere de toplu satış fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Medikal Market Açmak

20. TV MEDYA OYNATICI

Potansiyel: 8/10

Akıllı olmayan tvlere yönelik Android işletim sistemini dışarıdan sağlayan apartlar geliştirildi. Son derece yüksek satış rakamlarına sahip. Üstelik fiyatlar da çok fazla yüksek değil. Genellikle farklı türlerde medya oynatmak isteyen tüketicilerin sayısının artması nedeniyle tv medya oynatıcılara olan talep artıyor.

21. ROBOT SÜPÜRGE

Potansiyel: 6/10

Alım satım yapılacak işler ile ilgilenenler için alternatif ürünler arasında yer almaktadır. Sermaye talebi yüksektir. Ancak sipariş ve alım sistemi ile çalışmanın mümkün olduğu bir sektördür. Evcil hayvana sahip olanların sayısının arttığı Türkiye’de iyi bir alım satım ticaret fikridir.

22. TRAŞ MAKİNESİ

Potansiyel: 7/10

Toptan alıp ne satabilirim diye düşünen girişimciler için fark oluşturabilecek ürünlerden biri de traş makineleridir. Ülkemizde çok yüksek satış rakamlarına sahiptir. Son dönemde kuaför fiyatlarının çok uçuk noktalara ulaşması nedeniyle tüketicilerin ilgisini önemli düzeyde artış gösteriyor.

Toptan alınmaması durumunda sürümden kar elde etmek ne yazık ki mümkün değil. Ortalama kar marjı yüzde 24 civarında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: XML Bayiliği Veren Firmalar

23. ELEKTRİKLİ IZGARA

Potansiyel: 5/10

Kendi evinde ızgara deneyimini yaşamak isteyenler için geliştirilmiş bir ürün. Komşularınızı dumana boğmamak için tercih edilmesi gerekiyor. Henüz satışlar istenilen düzeye ulaşmamıştır. Dolayısıyla rehberdeki birçok kolay al sat fikrine göre satış imkanı daha zordur.

24. ANASON YAĞI

Potansiyel: 8/10

Ucuza alıp pahalıya satılan ürünler diye bir liste olsa başı çekebilecek ürünlerden biri de anason yağıdır. Çünkü ürün genellikle çok yüksek depolarda alınır ve küçük şişelerde paketlenerek tüketiciye sunulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermaye ile Yapılabilecek 101 Karlı Yeni İş Fikirleri

25. KİŞİYE ÖZEL PLAKALIK

Potansiyel: 7/10

Son dönemde satışı artan bir başka trend ürün. Uzmanlarımız trendin gün geçtikçe güç kazandığı konusunda hemfikir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da satışlar çok daha yüksek. Bu bölgelerdeki araçlara yönelik hizmet veren her türlü işletmeye toptan satış fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

26. YÜZ TEMİZLEME CİHAZLARI

Potansiyel: 6/10

Yüz temizleme cihazlarında sektörel büyüme 2022 yılında da devam ediyor. Bu sektöre yönelmek isteyen girişimci ve yatırımcıların özellikle alanında başarılı estetik uzmanları üzerinden bir pazarlama çalışması yürütmesi önerilmektedir.

27. MÜZİK KUTUSU

Potansiyel: 6/10

Bir dönemin en çok satan ürünleri arasında yer alan müzik kutuları yeniden trend ürünler arasına girmeye başladı. Al sat yapmak isteyen girişimciler için eşsiz bir ürün. Fiyatı toptanda ucuzken satışta çok yüksek fiyatlara tüketiciye sunulmaktadır. Ortalama kar marjı yüzde 300’ün üzerinde bulunan bir ürün.

28. MAMA TABAKLARI

Potansiyel: 5/10

Evcil hayvan sayısının dünya ortalaması üzerinde seyreden ülkelerden biri olan Türkiye’de şık mama tabaklarının satışına yönelik bir işletme kurulabilir. Ticaret fikirleri üzerinde bir araştırma gerçekleştiren ve e-ticaret yapmak isteyenler için tekli satışta bile kar bırakan ürün fikirleri arasında yer almaktadır.

29. TELKARİ SETİ

Potansiyel: 4/10

Mezopotamya’nın en işçiliği ile üretilmiş nadide aksesuar ürünleri arasında yer alan Telkari ürünlerini piyasaya sunarak para kazanabilirsiniz. Bu tür ürünleri toptan satın almak için ilk durağınız Mardin olmalıdır. Toptan satışı internet üzerinden gerçekleştiren işletmeler de bulunmaktadır. Ancak al sat yapmak üzere 50 bin liradan fazla sermayeye sahipseniz ürünleri yerinde görmek ve seçmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

30. Bilgisayar

Potansiyel: 7/10

Bilgisayardan anlıyorsanız, bu iş tam size göre. İkinci el bilgisayar satılan Sahibinden, Letgo, Dolap gibi yerlerden bilgisayar alıp satabilirsiniz. Hatta arızalı bilgisayarları alarak tamirini yapabilir ya da yükseltmeler yaparak daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

32. Ev

Potansiyel: 9/10

Eğer bütçeniz varsa en karlı al sat işlerinden birisidir. Bu işi yaparken aldığınız evi direk satabilir ya da dekorasyon açısından gerekli düzenlemeleri yaparak tekrar satışa çıkarabilirsiniz.

33. Tekstil Ürünleri

Potansiyel: 7/10

Eğer tekstil ürünleriyle ilgilenmeyi seviyorsanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız Eminönü, Bayrampaşa gibi yerlerden uygun fiyatlara tekstil ürünleri alarak hem pazaryerlerinde hem de sosyal medya aracılığıyla satışını yapabilirsiniz. Bazı ürünlerin daha az kar marjı olsa da bazı ürünler de oldukça yüksek kar marjı olabiliyor. Bu iş için gezip ürün araştırmak gerekmektedir.

 

İNCELEYİN: Tarım Kredi Market Bayilik

İNCELEYİN: İmalat Fikirleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ucuza Alıp Pahalıya Satılan Ürünler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol’da Dükkan – Mağaza Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sahibini Zengin Eden Patlayacak İş Fikirleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2 bin TL İle Ne İş Yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İhraç Fazlası Ürünler

İNCELEYİN: Kar Marjı Ne Kadar Olmalı

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Al Sat İşleri Yapmak İçin En Karlı 33 Ticaret Fikirleri” üzerine 88 yorum

 1. 5 yıldır peluş oyuncak imalatı yapıyoruz istanbul genelinde dağıtımını yaptığımız ürünlere yeni pazarlar arıyoruz yurt dışından ilgilenen arkadaşlarla iletişime geçip ürün görselleri paylaşabiliriz

  Yanıtla
 2. Merhaba ,

  Perde toptancılığı yapıyorum istediğiniz boyutta ve çeşitlilikte istediğiniz kadar gönderebilirim yurtiçine bana ulaşırsanız yardımcı olurum

  Yanıtla
  • merhabalar bana mailden dönüş yaparsanız sevinirim fiyatta anlaşırsak toptan almak istiyorum..

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  Biz şirket olarak zeytinyağı üretimi yapıyoruz ANTALYA/ MANAVGAT da kendi tesisimizde ve kendi marka tescilli ürünümüzü satıyoruz. Turizme özel yarımlık ve birlik teneke de yapıp satıyoruz ama üç senedir pandemi ve Rusya Ukrayna savaşından dolayı artık satamaz olduk bana fikir verebilir misiniz nasıl pazarımı geliştirmeliyim?

  Yanıtla
 4. Merhaba, Ingilterede yasiyorum ve Tr den dogrudan ureticiden alacagim urunler arastiriyorum. Kar marji yuksek, kaliteli urun bulma konusunda oneriniz var mi? Tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Türkiye’de özellikle tekstil ve gıda sektöründeki hemen hemen tüm ürünlerde önemli kar marjları bulunmaktadır. Spesifik ürün önerisi mi istiyorsunuz?

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba Mehmet Bey. İncir ve zeytinyağı toptanciligi yapıyorum. Paket incir, incir lokumu, kestane şekeri gibi ürünleri pazarlayabilirseniz temin edebilirim

   Yanıtla
  • Kilim üreticisiyiz düşünürseniz modellerimizi sizinle paylaşabiliriz türkiyede bilinen birçok firmayada ürün veriyoruz

   Yanıtla
  • Dekoratif el işçiliği ile yaptığımız doğal mermer ürünler üretip satıyoruz ulaşmak için nolu telden ulaşabilirsiniz

   Yanıtla
  • Mehmet bey bursa da bebek giyim üzerine üretici firmayım eğer ilgilenirseniz giyim sektöründe çok fazla çeşitlilik imkanı var özelllikle fiyat konusunda da size çok uygun gelecektir

   Yanıtla
  • merhaba ben Türkiyede sürekli al sat yapan birisiyim bana istediğiniz ürünleri yazarsanız ben sizin için buradan araştırıp tedariğini sağlayabilirim

   Yanıtla
 5. merhaba.yıllardır ticaret yapma hevesim var. ne yapmam nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum. araba alım satım işine çok merakım var ama maliyetler malum. tavsiyelerinizi bekliyorum

  Yanıtla
 6. Merhaba ben ticaret düşünüyorum mesela ortopedi ayakkabı almak istiyorum bi şekil uyguna buldum onu nasıl satabilirim veya herhangi bir aldığım ürünü nasıl hızlı alıp satabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Toptan alarak perakende satan işletmelere satabilirsiniz.
   Instagram gibi platformlarda e-ticaret yapabilirsiniz.
   Trendyol – Amazon gibi platformlarda dükkan açabilirsiniz.
   Kendi fiziki dükkanınızı açabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 7. Öncelikle hayırlı akşamlar diliyorum

  Ankara Akyurtta yaşıyorum ve kendi işimi yapmak istiyorum ama be iş yapabilirim hiçbir fikrim yok aslında çocuk yada genç bay bayan giyim açmayı düşünüyorum nasıl bi yol çizebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim benim için düşünceleriniz gerçekten çok önemli.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Deneyiminiz bulunan alanları ve ortalama sermaye düzeyinizi belirtirseniz; size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Son dönemde ortopedik ayakkabı satışları ciddi düzeyde artmış durumda. Kaliteli bir toptancıdan alınacak ürünler ile kısa vadede önemli satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 8. Tüm ülke genelinde Kargo firması kurmak istiyorum,bunun için Devlet ne kadar teminat istiyor,kaç parayla bu işe başlayabilirim?
  En kestirme ve basitten ne kadar para lazım olur,bir kısmını bayilerden karşılayabilir miyim diye düşünüyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Bu tür girişimlerde herhangi bir devlet desteği yoktur. Ülkenin tamamında hizmet verebilecek düzeyde bir kargo firması kurmak için gerekli sermaye ölçütünü hesaplayabilmek için bayi sayısını göz önüne almak gerekiyor. Ortalama bir bayi için 400 bin liralık yatırım sermayesi gerekiyor. 1000’e yakın ilçenin bulunduğu bir ülkede; söz konusu yatırım tutarı tüm bütçeleri aşabilecek düzeydedir. Zira bazı ilçelerde 5-6 bayiye sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla ülke çapında kargo firması kurmak için bayi şube modeli kullanılmaktadır. Kısaca siz ana transfer merkezlerini ve bu transfer süreçleri yönetmek için bir merkez kurarsınız ve bayilik başvurusu almaya başlarsınız. Teklifiniz cazip olursa; 3-4 milyon lira ile ülke genelinde bayiler almaya başlarsınız.

   Bu tür bir iş fikrini hayata geçirmek için öncelikle tüm illerde bir bayi bulmanız gerektiği ise açıktır. Ondan sonra ilçeler için bayi bulmak konusunda çeşitli reklam ve pazarlama çalışmaları başlatılabilir.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 9. Oyuncak işine girmek istiyorum. Hep çin’den geliyor ama son dönemde gümrük vergileri arttı o nedenle yurtiçi daha mantıklı oldu.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Evet! Yurtdışından gelen oyuncaklar üzerindeki vergiler yüksek. Üretim için KOSGEB fırsatlarını da değerlendirmenizi öneririz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
   • Merhaba
    Bijuteri işi aklıma yattı. Sorum şu ki bu işi sosyal platformlarda yapmak mantıklı mıdır? İlgi çekmek için tavsiyeleriniz nelerdir? Küçük bir sermaye ile başlamayı düşünüyorum.
    İlgilenen arkadaşlar iletişime geçin lütfen.
    Teşekkürler..

    Yanıtla
    • Merhaba,

     Pazarlama bütçeniz olmadan bujiteri işinde başarıya ulaşmak oldukça güç olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak bütçenizi paylaşabilir misiniz? Ardından ilgili bütçeniz çerçevesinde önerilerimizi sağlayacağız.

     İyi çalışmalar.

     Yanıtla

Yorum yapın