Türkiye ve Dünyanın En İyi 22 Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk projeleri hususunda Türkiye’nin en iyi örnekler rehberinde bulunuyorsunuz.

Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili araştırma gerçekleştiren ve bu alanda ilerlemek isteyenler için en iyi sosyal sorumluluk projelerini ayrıntıları ile inceledik.

Sosyal sorumluluk projeleri ile dünyamıza katkı sağlamayı amaçlayan şirketlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Farkındalık oluşturmak ve daha yaşanılabilir bir gezegen için harcama yapmaktan çekinmeyen bu şirketlerin yaptığı sosyal sorumluluk projeleri için minnet borçluyuz!

Siz de işletmeniz için farkındalık oluşturmak ve müşterilerinize daha pozitif bir mesaj vermek için Sosyal sorumluluk projeleri konusunda ilham arıyorsanız, sizler için Türkiye’nin ve dünyanın en iyi 22 sosyal sorumluluk projesini bir listeye dönüştürdük. İşletmenize en uygun fikri bulmak için listemize göz atabilirsiniz.

1. Plastik Atıklardan Yeni Ürünler Yapmak

Dünyaca ünlü giyim markası Adidas, plastik atıklardan yeni spor ayakkabılar yapmak için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Parley for the Oceans ile ortaklık kurdu. Sağlanan iş birliği ile birlikte Adidas, okyanuslardan toplanan atıklar ile yeni ayakkabılar üretiyor ve bu ayakkabılardan elde ettiği geliri yine daha temiz denizler için harcıyor.

Şirket bu proje sayesinde bu yıl 5 bin tondan fazla atığın okyanusları kirletmesini engelledi.

2. Tamamen Yeşil Ofisler

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, sürdürülebilir bir gezegen için karbon ayak izinin sıfıra indirilmesi konusunda geliştirdiği bir sosyal sorumluluk projesi ile tamamen yeşil ofislere geçiş yapmaya başladı. Şirket proje kapsamında ilk olarak California, Cupertino’daki genel merkezindeki binasında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmaya başladı.

3. Su Tasarrufu

Bilindiği üzere dünya genelinde insanlığı bekleyen en büyük tehditlerden biri de tatlı su kaynaklarının hızla tükenmesidir. Bu soruna yönelik proje geliştiren ünlü giyim markası Levi’s de kot pantolon üretiminin son aşamasında kullanılan yoğun su tüketimini yüzde 96 artıracak bir formül geliştirdi ve bunu sektöründeki tüm paydaşlar ile paylaştı.

Şirketin geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi olan Water<Less™ ile bugüne dek 3 milyar litreden fazla su tasarrufu gerçekleşti ve yaklaşık 1.5 milyar litre su da geri dönüştürüldü.

4. Gıda İsrafından Kaçınmak

Gıda israfı konusunda sosyal sorumluluk projelerine yönelik çalışan şirketlerden biri de Google’dir. Şirket personelinin gıda israfını azaltmak için sayısız projeyi hayata geçirmiş ve bu çabaları sonunda yaklaşık 9 milyon Paund değerinde gıdanın israf edilmesini engellemiştir.

İNCELEYİN: Sponsor Nasıl Bulunur

5. Güneş Enerjisine Yönelim

Yenilenebilir enerjiler söz konusu olduğu zaman en çok öne çıkan projelerden biri güneş enerjisine yönelimdir. ABD’nin ünlü perakende mağazacılık zinciri Target, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kısa bir süre önce 500’ncü çatı güneş enerjisi kurulumunu tamamlayarak güneş enerjisine ciddi oranda bir yönelime geçti.

6. Ağaç Dikimi

Kanalı giyim şirketi TenTree, müşterilerinin aldığı her ürün için dünyanın farklı noktalarında 10 ağaç dikme taahhüdü verdi. TenTree ayrıca eğitim, içme suyu, iş yaratma, sürdürülebilir kalkınma ve daha fazlası gibi iyi amaçlarla ilgili topluluk projelerini de üstleniyor.

7. Dünya Vergisi

ABD’li ünlü giyim şirketi Patagonya, yenilenebilir enerjiye yönelimini artırarak, giysilerin ömrünü ve onarımını teşvik ederek ve karbon ayak izlerini azaltarak iklim değişikliği sorunlarına ve bunların çevresel etkilerini azaltmaya odaklanan bir dizi sosyal sorumluluk projesini üstleniyor. Şirket ayrıca satışlarının %1’ini çevresel alanda faaliyet gösteren kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlayarak kendilerine bir “Dünya Vergisi” uyguluyor.

8. Çocuklara İlgi

The Walt Disney Company, çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projeleri söz konusu olduğu zaman dünyanın en çok ödül alan şirketlerinden biridir. Özellikle hastane ziyaretleri ve dilek gerçekleştirme programları çerçevesinde çocuklara yönelik ilgiyi hiç azaltmayan şirket şu anda dünya çapında 750 hastaneyle bu programlar çerçevesinde çalışıyor.

9. Kıtlık ve Yoksullukla Mücadele

ABD’nin ünlü diyet şirketi Nuskin tarafından geliştirilen sosyal sorumluluk projesi Nourish the Children aracılığıyla kıtlık ve yoksulluk çeken çocuklara sağlıklı ve besin açısından zengin yiyecekler ulaştırılması sağlanıyor. Şirketin SSP’si aracılığıyla 2002’den bu yana 650 milyondan fazla yemek bağışı yapıldı.

10. Yeşile Destek

Türk şirket Ege Kimya, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Adapazarı, Sakarya, Arifiye’de bulunan fabrikalarının yakınlarında toplamda 120.000 m2’lik alana 2.000 adetin üzerinde Çam, Köknar, Ladin fidanı dikti. Bugün hepsi genç ağaç seviyesinde bulunuyor.

İNCELEYİN: Kısa Sürede Öğrenilecek Meslekler

11. Tarımda İlerleme

Pepsi tarafından Türkiye’de desteklenen tarımsal girişimcilik projesi ile 2003’ten beri sayısız çiftçi idari ve tarımsal becerilerini geliştirerek tarımsal alandaki verimliliği büyük oranda artırma fırsatı elde etti.

12. Girişimci Kadınlar

Loreal Türkiye tarafından başlatılan mesleki eğitim programı ile işsiz kadınlara eğitim programı veriliyor ve bu çerçevede kadınların iş hayatına kendi işletmeleri ile giriş yapması sağlanıyor. Program aracılığıyla binlerce kadın kendi işini kurmayı başardı.

13. İş Yönetimi

Garanti Bankası’nın yürüttüğü girişimci kadınlar projesi ile de Türkiye’nin hemen hemen tüm vilayetlerinde kadınlara girişimcilik eğitimleri veriliyor ve kendi işlerini kurması için destek sağlanıyor. Bugüne dek projeden 4 bine yakın kadın faydalanarak BULLC Başarı Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

14. Engelli Çocukların Eğitimi

BİM tarafından başlatılan “Eğitim Her Engeli Aşar” projesi ile ülkemizin sayısız bölgesinde yüzlerce okula engelli çocukların ihtiyaçlarına uygun sınıflar oluşturulmuştur.

15. Geleceği Yazan Kadınlar

TOBB, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliğinde hayata geçirilen “Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin” amacı; kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak.

16. Öncüm Var

İş yaşamında deneyimli, mesleğinde uzmanlaşmış gönüllü profesyonellerin, üniversite eğitimi görmekte olan başarılı ve gelişime açık gençler ile saygı, sevgi ve paylaşım ilkeleri çerçevesinde bir bağ kurmasına aracı olmak amacıyla EGET Vakfı tarafından geliştirilmiş bir projedir. Böylece, bir yandan öğrencinin kendisine rehberlik eden öncüsünün bilgi ve birikiminden yararlanarak kişisel potansiyelini geliştirmesi ve daha somut kariyer hedefleri koyması, öte yandan öncünün de bir gence, dolayısıyla topluma yararlı olmanın mutluluğunu yaşarken genç bir bireyle yaşadığı bu paylaşımdan psikolojik ve sosyolojik kazanımlar edinmesi hedeflenmektedir.

17. Kültürel Mirası Yaşatıyoruz

Kuveyttürk tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri arasında dikkat çeken proje ise “Kültürel Mirası Yaşatıyoruz”dur. İlgili proje çerçevesinde hasar gören kültürel yapılar onarılıyor. Proje kapsamında bugüne kadar gerçekleştirilen restorasyon ve onarımlar:

  • İstanbul’un kimliğine ve siluetine katkı sunan Ortaköy Büyük Mecidiye Camii, Kuveyt Türk desteğiyle aslına uygun şekilde restore edilerek 2014 yılında yeniden ibadete açıldı.
  • Sultan II. Bayezid’ın 1492 yılında yaptırdığı Bursa Kozahan mescidi ve şadırvanı, Kuveyt Türk tarafından 2008 yılında aslına uygun şekilde restore edildi.
  • 18. yüzyılın meydan çeşmesi ve sebil birleşiminin en güzel örneklerinden birisi olan İstanbul Azapkapı Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi, Kuveyt Türk tarafından 2006 yılında restore edildi.
  • Klasik Türk müziğinin kurucularından ünlü bestekâr Buhurizade Mustafa Itri Efendi’nin Edirnekapı mezarlığındaki kabri, 2006 yılında Kuveyt Türk tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.

18. Sağlık Elde Başlar

Koç Üniversitesi Hastanesi, Zeytinburnu Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Sağlık Elde Başlar” projesi, 4. yılında da çocuklara içinde bulunduğumuz pandemi döneminde daha da önem kazanan el, tırnak temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığı kazandırılması konusunda bilinçlendirme çalışmalarını içeiyor. Zeytinburnu Haluk Ündeğer İlkokulu’nda düzenlenen eğitime, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Koç Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özgür Gözer ve Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Süda Tekin katıldı. 2020 yılının ilk döneminde uygulanmaya başlanan projeyle, 14 ilköğretim okulunda 5.000 çocuğa ulaşıldı.

19. Sen Çok Yaşa

Pfizer tarafından gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Pfizer’in küresel ölçekte yürüttüğü Get Old projesi, Türkiye’de “Sen Çok Yaşa” sloganımızla sağlıklı yaşlanma ve dolu dolu yaşama konuları çevresinde toplumsal diyalog başlatan uzun soluklu itibar projemiz olarak hayata geçti. Sen Çok Yaşa ile toplumda, aileler içerisinde ve bireylerde sağlıklı yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmek hedefleniyor.

20. Evimiz Dünya

IKEA ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 2018 yılında başlayan proje ilkokul seviyesindeki çocukların sürdürülebilirlik kavramı üzerine düşünmelerini ve evde yapabilecekleri tasarruf davranışları ile ilgili farkındalık kazanmalarını amaçlıyor. Proje, ilkokul öğrencilerine seviyesindeki çocuklara yönelik eğitim etkinliklerini, IKEA mağazalarındaki çocuk etkinliklerini, daha fazla çocuğa ulaşabilmek için de eğlenceli bir dijital oyunu kapsıyor. 45 ilde uygulanan projede eğitim etkinlikleri ve mağaza etkinlikleri ile 20 bin 500’den fazla çocuğa, dijital oyunlar ile de yaklaşık 525 binden fazla kişiye ulaştı.

21. Robotik Kodlama Sınıfları

Geleceğin dünyasında var olabilmek için teknolojik gelişmelere hızlıca uyum sağlamanın öneminin farkında olan Sanko Enerji Grubu, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için robotik kodlama sınıfları yaptırmaktadır. Grup, bu proje kapsamında, faaliyet gösterdiği bölge okullarından Manisa Salihli’de Fatih İlköğretim Okulu, Adana İmamoğlu’nda İmamoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu ve Mut’ta Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesine bir robotik kodlama sınıfı yaptırarak öğrencilerin kullanımına açmıştır.

22. Çevreyi Koruyoruz

“Çevresel’ başlığı altında yürütülen çalışmalarda, YEDAŞ; doğal, kültürel ve tarihi çevre konusunda çeşitli faaliyetler yürüterek sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. YEDAŞ’ın güncel çevresel çalışmaları.

Projeler; ​

  • Dikkuyruk’u Koruyoruz
  • ​Tarihimizi Aydınlatıyoruz​
  • Çevremizi Aydınlatıyoruz​
  • Kültürümüzü Aydınlatıyoruz

İNCELEYİN: En İyi Şirket İsimleri

İNCELEYİN: Girişimcilerin Özellikleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın