Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor [Güncel]

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Twitch yayıncılarının kazancı farklı bileşenlere sahiptir. Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor sorusuna en iyi yanıtları sağlamanız için 2023 güncelliğinde bilgiler paylaşacağız.

Son yıllarda Türkiye’den de ciddi bir takipçi kitlesi edinen Twitch platformu genel olarak bir canlı yayın servisidir.

Platform her türden kategoride canlı yayın yapmak isteyen yayıncıları ve bu yayınları izlemek isteyen kullanıcıları aynı ortamda buluşturuyor.

Siz de hiçbir ek ücret ödemeden veya ciddi bir kayıt prosedürünü tamamlamadan Twitch yayıncısı olabilir ve yayınlarınızda bağış alarak ya da ücretli üyelik elde ederek para kazanabilirsiniz.

Twitch yayıncıları arasına girmek o kadar zor değil. Bir bilgisayarınız ve yayın yapmak için bir programınız varsa kolaylıkla Twitch üzerinden kendi kanalınızı açabilir ve yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Elde edeceğiniz kazanç ise yayınlarınızın izlenmesine ve Twitch iş ortağı programı bünyesinde alacağınız bağışlar çerçevesinde farklılık gösterecektir. Aynı zamanda Twitch’ten para kazanmanın birçok farklı yolu da bulunuyor. Hepsine ayrı ayrı değineceğiz.

Twitch Nedir?

twitch

Twitch genel olarak bir canlı yayın servisidir. Herkesin bir televizyon kanalına sahip olması fikri ile ortaya çıkan Twitch dünyanın her yerinden yüz milyonlarca kişi tarafından takip edilmektedir.

Türkçe dil desteği de bulunan platformu takip eden Türkiye’den yaklaşık 3 milyon kişinin bulunduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla siz de Twitch üzerinden canlı yayın yaparak ilgili 2 milyon izleyici arasında kendi takipçi kitlenizi oluşturabilir ve para kazanmak üzerine yayınlarınızı gün geçtikçe daha kaliteli hale getirmek için çaba ortaya koyabilirsiniz.

Twitch’in ana yayıncı kitlesi ise video oyunlarının nasıl oynandığını izlemek isteyen kitledir. Dolayısıyla daha yüksek bir potansiyele erişmek için bir oyunda başarılı olmaya çalışabilir ve bu oyunun “oynanış/oyun videoları” üzerinden yayınlar oluşturabilirsiniz. Elbette Twitch’de eğlence odaklı çok sayıda kategoride de milyonlarca izleyici kitlesi bulmak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor

Twitch İstatistikleri:

Twitch’in bazı istatistiklerine göz atarak onu neden hedef almanız gerektiğini anlayabilirsiniz:

 • Twitch’in günlük 18 milyondan fazla aktif kullanıcısı var
 • Twitch’in 3,8 milyon yayıncısı var
 • Twitch yıllık 390 milyar dakika izleniyor
 • Herhangi bir zamanda ortalama izleyici sayısı: 1.240.280
 • Twitch kullanıcılarının %81,6’sı erkek
 • Twitch kullanıcılarının %55’i 18-34 yaşları arasında

Twitch Partner Programı

twitch

Twitch üzerinden yayıncılığa başlayanların dahil edildiği bir iş ortaklığı programıdır. Ancak herkesin bu programa dahil edilmediğini belirtmek gerekiyor. Twitch yayıncıları öncelikle İŞTİRAK seviyesine dahil edilirler. İlgili yayıncıların yüksek performans göstermesi durumunda da Partner için başvuru yapma imkanı bulunmaktadır. Twitch partnerleri elbette standart iştiraklere göre daha fazla para kazanabilmektedir.

Partner programının avantajları:

Partner programına dahil edildiğiniz zaman elde edeceğiniz avantajlar şunlardır:

Kanal Abonelikleri

Partner programına dahil olan kanallara abone olun kullanıcılar ücretli bir servise yönlendirilmektedir. Bu da aylık 20 liraya yakın bir abonelik anlamını taşımaktadır. Twitch partnerleri söz konusu ücretin yarısını almaktadır. Ayrıca partnerlerin kanal abonelikleri Amazon’un Prime Gaming servisini de ücretsiz almaya hak kazanırlar.

Bitler

Partner kanallarında izleyiciler yayıncıya destek olmak amacıyla bağışta bulunabilirler. İlgili bağışlara Bit adı verilmektedir. Bitlerin her 1’i bir cente eşittir. Kanal sahiplerinin para kazandığı en etkili yöntem bağış almaktır. Dolayısıyla bağış almaya başlamak için de ilgili servise dahil edilmeniz gerekiyor.

Reklamlar

Twitch yayıncılarına daha fazla para kazandırmak amacıyla bir reklam servisine de sahiptir. Partnerler söz konusu reklamlar aracılığıyla gelir elde etmektedir. Canlı yayınınız sırasında çıkan tüm reklamların önemli bir kısmı size ödenmektedir.

Partner Programı Koşulları:

 • Son 30 günde en az 500 dakika yayın
 • Son 30 gün içinde en az 7 benzersiz yayın günü
 • Son 30 gün içinde ortalama 3 veya daha fazla eşzamanlı izleyici
 • En az 50 takipçiye sahip olmak

İlgili koşulları tamamladıktan sonra Twitch yayıncı panelinize bir bildirim düşmektedir. Bildirime tıkladıktan sonra birkaç bilgi sağlamanız gerekiyor. İlgili bilgileri sağladıktan sonra söz konusu avantajlı yayıncı seçeneğine erişme imkanınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tiktokerler Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch Nasıl Ödeme Yapıyor

twitch para

Twitch yayıncıları kazandıkları paranın 100 doları geçmesi durumunda ödeme alma başvurusunda bulunabiliyor. İlgili ödeme ise 45 gün sonra daha önce panelinizden tanımladığınız hesap numarasına gönderilmektedir.

Twitch’te 12 boyunca aktif bir etkinlik gerçekleştirmemeniz durumunda ilgili partner programından çıkarılabileceğinizi de unutmayın. Bu nedenle Twitch’in partner programına katılanlar platformu aktif olarak kullanmalı ve içerik üretmelidir.

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor

twitch

Twitch yayıncılarının genel bir kazanç beklentisi yoktur. Twitch’de kazancınız doğrudan sizin ortaya koyduğunuz çaba ile değişkenlik göstermektedir. Yayınlarınız izlendikçe, bağış aldıkça ve ücretli abone elde ettikçe geliriniz artacaktır. Dolayısıyla para kazanmak için yayınlarınızın daha fazla ilgi çekmesi gerekiyor.

Uzmanlar Twitch’de ortalama düzeyde (5-10 bin online) ilgi çeken bir yayıncının haftada 40 saat oyun oynayarak aylık 3.000 dolar para kazandığını belirtiyor. Elbette bu gelir tamamen ortalama bir rakamdır. Bu seviyede bir gelire sahip olmak için yayınlarınızın en çok izlenen %20’lik dilimde olması gerekiyor. Bu seviyelere ulaşmak için gerçekten fark oluşturmalısın.z

Mevcut Twitch yayıncılarının gelir durumuna göz atarak platformda ne kadar para kazanabileceğinizi öngörme fırsatınız var.

İNCELEYİN: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

En Çok Kazanan Yabancı Twitch Yayıncıları ve Yıllık Gelirleri:

 • CRITICALROLE – 37,783.263 $
 • SHROUD – 36,107.295 $
 • RFUE – 35,609.637 $
 • GAMESDONEQUICK – 39,360.216 $
 • NICKMERCS – 64,990.492 $
 • TIMTHETATMAN – 34,504.939 $
 • MOONMOON_OW – 43,371.797 $
 • XQCOW – 26,073.502 $
 • NINJA – 19,647.39 $
 • DRLUPO – 42,836.92 $

En Çok Kazanan Türk Twitch Yayıncıları ve Yıllık Gelirleri:

 • Ahmet Sonuç (Jahrein): 864.441 $
 • Ferit Karakaya (Wtcnn): 612.188 $
 • Cantuğ Özsoy (Unlost):  557.200 $
 • Can Karakoç (Mithrain): 546.714 $
 • Necati Akçay (Zeonnn): 530.761 $
 • Tuna Akşen (Pintipanda): 487.550
 • Levent Balım (Levo): 462.490 $
 • Alper Biçen: 433.120 $
 • Theta: 410.005 $
 • Arda Barış (LinusTheAfro): 377.300 $

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyun Test Ederek Para Kazanmak

Twitch Sözleşmeli Yayıncı Şartları

Twitch sözleşmeli yayıncı ile iştirak programı aynıdır. Her iki sisteme dahil olmak için de şartlar aynıdır. Genel olarak Twitch’te sözleşmeli yayıncı olmak için aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız gerekiyor:

 1. 50 takipçiye ulamak
 2. 8 saat yayın yamak
 3. 7 ayrı gün yayın yapmak
 4. Yayınların ortalama 3 izleyici tarafından izlenmesi

İştirak Programına Katılmak

Twitch’in sözleşmeli yani iştirak programına dahil olmak için 30 gün içerisinde bu şartları karşılamanız gerekiyor. Platform bu şartları karşılayıp karşılamadığınızı anlık olarak takip edebilme fırsatı sağlamaktadır. Kendi panelinize giriş yaptıktan sonra İçgörüler -> Başarılar bölümü altında ilgili şartları karşılayıp karşılamadığınızı öğrenebilirsiniz.

İlgili şartları karşıladıktan sonra Tercihler -> İştirak bölümü altında yer alan şu kısımları başarıyla tamamlamanız gerekiyor:

 • 1. Adım – Ödeme Kaydı
 • 2. Adım – Twitch İştirak Sözleşmesi
 • 3. Adım – Vergi Mülakatları
 • 4. Adım – Ödeme Yöntemi

Ödeme Süreleri

Twitch’ten paranızı çekmek için minimum 50 dolar kazanmanız gerekiyor. İlgili alt rakama ulaştıktan sonra paranızı çekebilirsiniz. Twitch’ten para çekmenin 5 yolu var. Bunlar arasında Türkiye’de en çok kullanılan yöntem Wire üzerinden banka havalesidir. Tüm yöntemler ve paranın hesabınıza yatırılma süreleri şöyle:

ACH 3 – 5 gün
Paypal 1 – 2 gün
Çek 1 – 2 hafta
e-Çek (ABD Dışı) 1 – 4 gün
Banka Havalesi 1 – 3 gün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Satış Ortaklığı Veren Siteler

İNCELEYİN: Mesai Sonrası Ek İş

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor [Güncel]” üzerine bir yorum

Yorum yapın