Youtube İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazandırıyor? Kazanç Hesaplama Yolu

2024 yılında Youtube’de izlenme başına ne kadar para kazanabileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Bu rehberde 2024 yılı güncelliğinde, en güncel Youtube izlenme başına kazanç hakkında ayrıntılı bilgi sağlayacağız. Ayrıca ilgili yöntem ile kendi kazancınızı da hesaplama imkanı elde edebilirsiniz.

YouTube’da izlenme başına kazanç, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu faktörler arasında ülkedeki ekonomik durum, video içeriği, reklam verenlerin bütçeleri, görüntüleme kalitesi, tıklama oranları ve reklam türleri gibi unsurlar yer alır.

YouTube’da para kazanmak için, kanal sahibinin Google AdSense hesabına sahip olması gerekiyor. AdSense hesabı, kanal sahibine reklam geliri sağlar ve videoların izlenmesinden dolayı para kazanır.

Youtube İzlenme başına kazanç, her tıklama için belirli bir miktar para ödenerek hesaplanır. Genellikle 1000 görüntülemeden kazanılan para, 1 ila 10 dolar arasında değişebilir. Ancak bu rakamlar, sektördeki rekabetin yoğunluğuna ve reklamverenlerin bütçelerine göre değişebilir.

Bu rehberde Youtube izlenme başına ne kadar para kazandırıyor ve bu para miktarı için kazanç hesaplama ayrıntılarını bulabilirsiniz.

YOUTUBE NASIL PARA KAZANDIRIYOR?

Youtube’den elde edilen kazancın ana kaynağı Google’nin Adwords servisi ile reklam veren kişiler ve işletmelerdir. En kısa tabiri ile Google reklamları toplamakta ve kanalınızın ziyaretçilerine uygun reklamı videolarınıza yerleştirmektedir. Bu işlemden kendi komisyon bedelini aldıktan sonra (yaklaşık yüzde 30) geri kalan tutarı size Adsense aracılığıyla ödüyor.

Bilinenin aksine Youtube kanalınızda kazanacağınız parayı Google veya Youtube belirlemiyor. Algoritmalar çerçevesinde Youtube videolarınızı izleyen kullanıcıların ilgi alanına göre çıkan reklamların kalitesi belirlemektedir.

Çok basit bir örnek olarak açıklamak gerekirse, bir makyaj videosunu izleyen kullanıcı ile döviz piyasaları videosunu izleyen kullanıcıların REKLAM DEĞERİ birbirinden farklıdır. Makyaj videosunu izleyen kullanıcıya genellikle makyaj ürünlerini satan e-ticaret sitesi reklamları çıkarken, döviz piyasaları izleyen kullanıcıya çeşitli banka veya aracı kuruluşlarının üyelik reklamları çıkmaktadır.

Hangi reklamın daha yüksek katma değer sağladığını az çok tahmin ettiğinizi düşünüyoruz. Ancak burada sihirli cümle, izlenme oranları ile ilgilidir. Kısaca döviz piyasalarını izlemek isteyen kullanıcıların varlığı, makyaj videolarını izlemek isteyen kullanıcıların varlığının çok çok altında olacaktır.

Kısaca videolarınız hem çok fazla kitleye hitap etmeli hem de o kullanıcıların katma değer oluşturma özelliğinde olması gerekiyor.

Katma değer oluşturma özelliği; o video izleyenin, işletmeler için önemi konusunda ele alabilirsiniz. Oyun videosu izleyen bir kişiyi ilgilendiren birkaç şirket var. Ancak sağlık videosu izleyen kullanıcıyı ilgilendiren şirket sayısı çok daha fazla.

Youtube’den daha fazla para kazanmanın 2 ana yöntemi var.

 1. Çok izlenme
 2. Katma değer oluşturma

İLGİLİ: YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor

YOUTUBE NASIL PARA ÖDÜYOR?

Youtube’de bir hesap açtıktan sonra tamamen ücretsiz bir şekilde kanal oluşturabiliyorsunuz. Kanalınıza yüklediğiniz ilk video sonrasında tamamlamanız gereken 2 ana şart bulunuyor. Bu iki şartı karşıladıktan sonra para kazanma bölümüne başvurunuz açılmaktadır.

Youtube’de para kazanmaya başlamak için 12 ay içerisinde sağlamanız gereken 2 şart:

 • 1000 Abone
 • 4000 saat izlenme

Söz konusu 2 şartı tamamladıktan sonra Google Adsense – Youtube işbirliğindeki PARA KAZANMA bölümüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Videolarınız Youtube Politikaları‘na aykırı değilse başvurunuz birkaç gün içinde onaylanacaktır. Başvuru sırasında verdiğiniz hesap bilgilerine Youtube’den kazandığınız bir aylık periyottaki ücretler 22-24 gün sonra ödenmektedir. Kazançlar için ödeme sınırı ise 200 TL’dir.

İLGİLİ: Tiktokerler Ne Kadar Kazanıyor?

YOUTUBE NE KADAR KAZANDIRIYOR?

youtube para kazanma

Youtube’nin bir kullanıcıya ödeyebileceği kazanç sınırı yoktur. Videolarınızda çıkan reklamlar izlendikçe ve tıklandıkça kazanacağınız para artacaktır.

Sık bilinen bir yanlış olarak, Youtube’nin ödediği ücretler Youtube’ye ait değildir. Ödenen ücretler, Google Adwords aracılığıyla işletmeler ve kişiler tarafından verilen ücretlerdir. Dolayısıyla Youtube bu işe bir aracılık etmektedir ve siz para kazandıkça komisyonlar sayesinde para kazanmaktadır. Yani siz ne kadar para kazanırsanız, Youtube’de o kadar para kazanmaktadır.

Bu nedenle kazancım çok artarsa hesabım kapanır mı şeklindeki algılara mahal vermeyin. Youtube sizin daha fazla para kazanmanızı sağlamak için çok sayıda eğitim dokümanına da sahiptir.

Yapmanız gereken şey kazancınızın ödenip ödenmeyeceğini düşünmek değildir. Her ay daha fazla kazanmak için kaliteli içerikler sağlamaktır. Youtube’nin ana felsefesi kullanıcılarına en iyi içeriği sunmaktan öte değildir. Bunun için de sizi ödüllendirmeye devam edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2021’nin En İyi Pasif Gelir Kaynakları ile Düzenli Para Kazanın

YOUTUBE’DE İZLENME BAŞINA KAZANÇ HESAPLAMA

Youtube’de izlenme başına elde edeceğiniz kazancın değişken olduğunu belirtmiştik. Ancak dünyadaki ve ülkemizdeki kazanç oranlarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki liste dünyadaki Youtube’ye reklam veren kişilerin ve işletmelerin 1000 görüntüleme başına verdikleri ücretleri Dolar olarak göstermektedir. Bu ücretler sizin o ülkedeki izleyicilerden elde edeceğiniz ortalama 1000 izlenme başına geliri göstermektedir.

Bu ücretler tamamen ortalamadır. Youtube Nasıl Para Kazandırıyor? bölümünde bu konuyu ayrıntılı olarak ele aldık.

Maldivler 15.98
Danimarka 10.53
Polonya 9.15
Panama 6.79
Avustralya 6.16
Yeni Zelanda 5.60
Amerika Birleşik Devletleri 5.34
İsviçre 5.13
Lüksemburg 5.12
Almanya 5.01
Norveç 5.00
Portekiz 4.83
Kanada 4.64
Japonya 4.60
Birleşik Krallık 4.59
Fransa 4.50
Hollanda 4.29
İsveç 4.27
ispanya 3.83
İtalya 3.65
İrlanda 3.24
Güney Kore 3.21
Belçika 3.11
Suudi Arabistan 3.09
Hırvatistan 2.84
Finlandiya 2.67
Avusturya 2.62
Çin 2.36
İsrail 2.29
Kıbrıs 2.20
Mısır 2.13
Singapur 2.08
Brezilya 2.06
Hindistan 2.02
Tayland 1,94
Katar 1.90
Arjantin 1.89
Romanya 1.85
Rusya 1.82
Şili 1.78
Vietnam 1.57
Meksika 1.44
Endonezya 1.33
Malezya 1.31
Ekvador 1.21
Macaristan 1.20
Türkiye 1.19
Malta 1.13
Çekya 1.09
Kenya 1.07
Slovakya 1.05
Ukrayna 0.94
Kazakistan 0.92
Dominik Cumhuriyeti 0,83
Peru 0.80
Bahreyn 0.78
Fransız Guyanası 0,72
Estonya 0,51
Yunanistan 0.42
Venezuela 0.37
Jamaika 0.03

İlgili verilerini incelediğimiz zaman Türkiye’de Youtube üzerinden elde edilen gelirin Dünya ortalamasının çok altında olduğunu görmek mümkün. Ancak ülkemizde Dolar’ın çok yüksek olması nedeniyle söz konusu gelir Türk Lirası cinsinden önemli düzeyde potansiyel içermektedir.

Ülkemizdeki Youtuberlerin 1000 izlenme başına elde ettiği gelir ortalama 1.19 dolardır. Yüksek potansiyel içeren kanallarda bu oran 2 dolara ulaşabilmektedir. Kısaca Youtube’de 1 milyon izlenme başına 1.190 dolar para kazanmak mümkündür. Bu da son verilere göre 1 milyon izlenme için 35.000 TL civarında gelir sağlanabileceğini ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şarkı Sözü Satarak Para Kazanma

YOUTUBE İZLENME ARTIRMA TEKNİKLERİ

youtube izlenme

Youtube’de para kazanmanın en iyi yolu daha fazla izlenme almaktır. İsterseniz Da Vinci’nin Şifresi’ni çözün ama izlenme almayı başaramamanız durumunda para kazanamazsınız. Youtube’de izlenme artırma tekniklerine göz atarak daha fazla izlenme alabilirsiniz.

1. İlgi Çekici Konular Seçin

Süper İş Fikirleri platformunun Youtube İçerik Fikirleri rehberine mutlaka göz atın. İnsanların ne izlemek istediği hakkında fikriniz olsun. Ayrıca büyük Youtuberlere göz atarak bu konuda fikir alabilirsiniz. Örneğin bir eğlence kanalı açacaksanız Enes Batur‘un kanalına göz atabilirsiniz.

2. Trend Konuları Takip Edin

Youtube trend bölümünü sıklıkla kontrol ederek gündemde nelerin olduğunu ve nelerin daha fazla izlendiğini sık sık inceleyin. Ayrıca medyayı da sıklıkla kontrol etmeniz önerilir.

3. Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya hesaplarında Youtube videolarınızı sıklıkla yayınlayın. Kendinize ait hesaplarda veya ücretli olarak başkalarına ait hesaplarda yayınlayabilirsiniz. Buradan gelebilecek aboneler ile uzun dönemli gelir potansiyelini artırabilirsiniz.

4. Yorumlarla İlgilenin

Videolarınıza gelen yorumlardaki şikayet, öneri veya taleplere uygun hareket edin. Ayrıca kanal mailinizdeki mailleri de kontrol etmeyi unutmayın.

5. Profesyonel Çekim Yapın

Kimse artık 360p video izlemek istemiyor. En son video çekim araçlarına ihtiyacınız var.

6. Montaj Konusunda Kendinizi Geliştirin

Artık 10 dakika boyunca aynı sahnede çekilen bir video ilgi çekmiyor. Montaj konusunda kendinizi geliştirin veya profesyonel destek alın.

7. İlgi Çekici Başlık Kullanın

Youtube videonuzu kullanıcıya sunan en önemli unsurlardan biri ilgi çekici başlık kullanımıdır. Çok izlenen rakip videolarınızın başlıklarından ilham alabilirsiniz. En iyi strateji deneme-yanılmadır.

8. İlgi Çekici Öne Çıkan Resim Kullanımı

Youtube’de aramalarda ve önerilerde videonuzun küçük bir resmi gösterilir. Bu resmi de dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Elbette videoda yer alan konularla bağlantılı olması kaydıyla. İlgi çekici video resimleri size çok ciddi ek izlenmeler sağlayabilir. Bu konuda da kendinizi geliştirebilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Playstation 5 Cafe Açmak

En Çok Kazanan Youtuber Kim?

En iyi YouTuber’lardan bazıları, video başına şaşırtıcı derecede yüksek kazanç sağlıyor. Son zamanlarda 10 yaşındaki Youtuber Ryan’s World kanalının sahibi Ryan, yıllık 32 milyon dolardan fazla para kazanıyor. Yine bir başka Youtuber olan 8 yaşındaki Nastya, kanalından 18 milyon dolardan fazla kazanıyor. Beş lise arkadaşının açtığı bir diğer popüler kanal Dude Perfect’in yıllık 50 milyon dolar kazancı var.

Reklamı İzlemeyince Youtuber Para Kazanıyor Mu?

Reklamları atlamak, bir YouTuber’ın geliri üzerinde önemli düşüşe neden olmaktadır. YouTube, ödeme hesaplamalarında atlanan reklamları saymaz. Reklamverenler yalnızca insanların izlediği reklamlar için ödeme yapıyor. Kanalınızı görüntüleyenlerin çoğu reklamları atlamayı seçerse, geliriniz neredeyse olmayacaktır. YouTuber’lar bu nedenle insanları reklamları izlemeyi teşvik edecek eğlenceli veya bilgilendirici içerikler üretmeye çalışmalıdır.

Youtuberlik Uzun Süreli Bir Kariyer Olabilir Mi?

Bazı insanlar videolarını YouTube’da yayınlayarak mükemmel bir kariyer elde ettiler. Bu yazıda gösterdiğimiz gibi, en iyi YouTuber’lar gerçekten uzun vadeli ve çok yüksek gelirler elde ediyor. Ancak bu herkesin kolaylıkla yapabildiği bir şey değil. Bu nedenle Youtuberliği bir kariyer olarak planlıyorsanız; kanalınızı geliştirmek ve büyütmek için gerekli olan topluluğu elde etmek amacıyla ciddi bir zaman, enerji ve sermaye harcamanız gerekecektir. Sürekli olarak çok iyi videolar hazırlamalı ve bunları insanlara pazarlayabilmeniz gerekir. Aksi halde Youtuberlik kariyer açısından ele alındığı zaman istenilen sonucu sağlamayacaktır.

Beğeni ve Yorumlar Para Kazandırıyor Mu?

Temel olarak Youtube’de kanalınızdaki videolara yapılan beğeniler ve yorumların parasal bir karşılığı yoktur. Bir videonuzda 50 bin beğeni ve yorum olsa bile; izleyiciler reklamı izlemezse veya tıklamazsa hiç para kazanamazsınız. Ancak videolara gelen yorum ve beğeniler videonun izlenme olasılığı artırdığı için ve ne kadar gösterim o kadar reklam tıklama olasılığı olduğu için; videolarınızın beğeni ve yorum sayısı önem arz etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Para Kazandıran Siteler

YouTube’da 1 milyon izlenme ne kadar kazandırır?

YouTube’da 1 milyon izlenme ne kadar kazandıracağı, birçok faktöre bağlıdır. İzleyici kitlesi, reklamverenlerin bütçeleri, video içeriği ve tıklama oranları gibi faktörler, kazanılan miktarı etkileyebilir.

Genel olarak, 1 milyon görüntülemeden elde edilen kazanç ortalama olarak 1000 ila 10.000 dolar arasında değişebilir. Ancak, daha düşük veya daha yüksek miktarlarda kazanç elde etmek mümkündür.

Ayrıca, YouTube’un ödeme politikaları da zaman zaman değişebilir, bu nedenle kesin bir rakam vermek zordur. Bununla birlikte, kanal sahipleri genellikle yüksek görüntüleme sayılarından iyi bir gelir elde edebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Görev Yaparak Para Kazanmak

İNCELEYİN: Yorum Yaparak Para Kazanmak

İNCELEYİN: Youtube Shorts Para Kazanma

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Youtube İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazandırıyor? Kazanç Hesaplama Yolu” üzerine 11 yorum

 1. merhaba
  yakında 1000 abonem ve 4000 saat dolacak, ancak ben ilk yüklediğim videodan beri benim videolarımda reklamlar çıktı ve hala çıkıyor, hatta insanlara demek zorunda kaldım ben henüz para kazanmıyorum ama reklam çıkıyor diye, ben para kazanırsam eğer öncekilerinde gelirini alırmıyım

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Hayır, o videolarınız başkalarına ait olduğu için o içerikleri üreten kişilerin reklamı çıkıyor. Telifli videolardan para kazanamazsınız.

   Yanıtla
 2. Merhabalar,

  Öncelikle aydınlattığınız için teşekkür ederim.
  Ben yabancı dil içeriği üretmek istiyorum. (Dolar kuruna göre kazanç sağlamak için)
  Sunmuş olduğum video içeriği, ingilizce olsa ve o videonun başlığı hem ingilizce hem de türkçe olsa ‘human psychology-İnsan psikolojisi’ gibi olursa videolarımın hem yurtdışı hemde türkiye aramalarında çıkar mı acaba? Burada maksadım yurtdışından videomu izleyecek insanlar dışında, türkiyeden ingilizce diline hakim olan videomu izleyecek olan kendi vatandaşlarım. Bunun dışında şöyle bir fikrim var. Ben youtube kanalı açtıktan sonra türkçe olarak anlatmış olduğum içeriğinin birebirini ekstra olarak yabancı dilde de çekip paylaşsam bu mantıkta ilerlemek sizce doğru olur mu? Yani yukarıda bahsetmiş olduğum 2 durum var. Ve durumun avatajlarını ve dezavantajlarını bilmiyorum. Beni aydınlatırsanız,fikirlerinizi paylaşırsanız çok minnettar olurum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Dolar geliri elde etmek için daha önce bahsettiğim gibi yabancı reklamların videolarınızda çıkması gerekiyor. Yabancı reklamların çıkması için de izleyicinin konumunun yabancı bir ülkede olması gerekiyor. Dolayısıyla Türkiye’de yabancı kelime ile arama yapanları hedeflemek yerine doğrudan yabancı izleyici hedeflemeniz gerekiyor.

   Bunun için her iki yöntemi de kullanabilirsiniz ancak bilgi içerikli videolarınızı iki dilli olarak çekme şansınız olmadığı için aynı videodan iki tane çekmenizi öneririz. Bu şuanda Türk youtuberler tarafından da en çok kullanılan yöntemdir.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 3. Yabancılara içerik üretmek istiyorum gelirim dolar üzerinden mi olacak yoksa yine tl üzerinden mi? Videoyu izleyen çoğunluk kesimin para birimine diye duymuştum böyle bir şey var mı? Mesela izlenmelerimin %70i avrupadan, euro üzerinden mi kazanç sağlayacağım?

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Youtube’de yabancıların izlediği videolarda yabancı şirketlere ait reklamlar çıkmaktadır. Ancak sizin hesabınız Türkçe olduğu için geliriniz Türk Lirası ile olacaktır. Lakin burada Dolar ve Türk Lirası ile para kazanmanızın bir önemi yok. Eğer videonuzu yabancı biri izliyorsa yabancı reklam çıkacaktır ve geliriniz de ilgili reklamın Türk Lirası’na çevrilmiş hali olacaktır.

   Google burada size kesinlikle haksızlık yapmıyor. Eğer yabancı bir reklamveren bir reklama tıklarsa ve o reklamın tıklama değeri 1 Dolar ise; Google sizin Türk Lirası hesabınıza 1 Doları (şuanki kur ile) 14 TL olarak yansıtıyor. Yani siz Türk Lirası ile para kazanıyor olsanız bile aslında döviz kazanıyorsunuz. Google ilgili çevrimi anlık olarak gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Euro veya Dolar kazanmak için yabancıların da izleyebileceği videolar üretmeye devam edin. Gelirinizin Türk Lirası olduğunu düşünmeyin; ilgili reklam ücreti sadece anlık olarak Türk Lirası’na çevriliyor ve size yansıtılıyor.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Dolar üzerinden gelir etmediğiniz sürece kazançlarınız yükselmez sabit kalır. Zira Youtube Türk Lirası üzerinden reklam geliri sağlamaktadır.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın