Bayilik Nedir? Bir Firmadan Adım Adım Bayilik Nasıl Alınır

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Bayilik nedir, bayilik nasıl alınır ve bayilik almak için hangi süreçleri izlemeliyim sorularına sahipseniz; rehberimiz aracılığıyla istediğiniz bir firmadan adım adım nasıl bayilik alacağınıza ilişkin net bilgiler sağlayacağız.

İş dünyasında bayilik almak önemli bir girişim ve yatırım modelidir. Doğru bir firmadan alınmış bir bayilik aracılığıyla kısa sürede önemli bir iş hacmine erişebilir ve para kazanabilirsiniz. Siz de bir firmadan bayilik almak istiyorsanız elbette tamamlamanız gereken birçok süreç var. Bu süreçler hakkında eşsiz bilgiler rehberimizde yer almaktadır.

Öncelikle bayiliğin ne olduğu hakkında bilgiler sağlamakta yarar var.

BAYİLİK NEDİR?

Genel olarak bayilik, bir şirketin adını, ürünlerini, imajını ve hizmetlerini belirli bir süre için ve belirli koşullar altında kullanma hakkına sahip olmaktır.

Şirketler belirli bir anlaşma koşulu ile yaptıkları işi başkalarının da kendi namlarına yapabilmeleri için bayilik vermektedir. Bir bayi, çatı şirketin faaliyetini onun adı ile başka bir bölgede “belirli bir süreliğine” gerçekleştirmektedir.

Örnek üzerinden hareket edecek olursak, “ABC Çikolata” firması bayilik veriyor olsun. Siz de firmaya başvuruda bulunarak bayilik alırsınız. Ardından firmanın izin verdiği ve size de uygun olan bir bölgede “ABC Çikolata” adında bir dükkan kurabilirsiniz. İşletmenizde ana şirketin izin verdiği ürün ve hizmetlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Elbette tüm bayiliklerde sözleşmeler aynı değildir. Her şirketin bayilerine tanıdığı hak ve yetkiler birbirinden farklıdır.  Aynı zamanda neredeyse hiçbir şirket “süresiz” bayilik vermez. Bayilik lisansları için belirli bir süre önceden belirlenir. Genellikle bu 20 yıldır.

Adım adım ilerlemek üzere bir firmadan nasıl bayilik alınır?

1. SEKTÖRE KARAR VERİN

Bayilik alma süreci öncesinde yapmanız gereken en önemli adımlardan biri sektöre karar vermektir. Hangi firmadan bayilik almaya karar vermeden önce; hangi sektörde iş yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor.

Para kazanmak ve yatırımlarınızı güçlü bir sektöre yönlendirmek önemlidir. Dolayısıyla sektör kararı konusunda hareket ederken, para kazandıran ve gün geçtikçe katma değeri artan bir sektör seçmelisiniz.

İş sektörüne karar verirken kendi deneyimlerinizi, daha önce iş yaptığınız sektörleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Ayrıca platformumuzda sıklıkla en karlı sektörlere yönelik içerikler yer almaktadır. Bu konuda bilgi almak için ana sayfamızı sık sık kontrol etmenizi öneririz.

2. İŞ FİKRİNE KARAR VERİN

Bir sektör kararı sonrasında elbette bir iş fikrine karar vermeniz gerekiyor.

İş fikrine karar verirken de özellikle karlı iş fikirleri konusunda araştırma yapmanız önerilir. Her sektörün içerisinde birbirinden benzersiz iş fikirleri var ve her birinin farklı potansiyeli vardır. Dolayısıyla iş fikrine karar verirken de Süper İş Fikirleri‘nin rehberlerini kullanabilirsiniz.

İNCELEYİN: Bayilik Veren Cafeler

3. FİRMAYI SEÇİN

Bayilik nasıl alınır sorusunun en kritik kararlarından biri elbette firma seçimi yapmaktır. Bu oldukça önemli bir süreçtir. Firma seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda unsur var.

Özelikle göz önünde bulundurmanız gereken konular:

  1. Firmanın sektördeki konumu
  2. Talep ettiği bayilik bedeli
  3. Talep ettiği kardan marj oranı
  4. Bölge korumasına sahip olup olmadığı
  5. İşletmenin sağladığı destekler

4. FİRMANIN BULUNDUĞUNUZ LOKASYONDAKİ DURUMUNU İNCELEYİN

Bir firma seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de firmanın bulunduğunuz lokasyondaki durumunu incelemektir. Bulunduğunuz şehir veya ilçede firmanın bayilikleri varsa; bu bayiliklerin mevcut durumunu mutlaka kontrol etmenizi öneririz. İlgili bayilikler arzu edilen düzeyde potansiyele erişemiyorsa, bu durum yeni bir bayilik için şartların çok da elverişli olmadığını gösterir.

Unutmamanız gereken noktalardan biri, ilgili bayiliğinizin hem diğer sektördeki firmalar ile hem de aynı bayiliğe sahip olan diğer franchiseler ile rekabette olacağınızdır.

5. FİRMA İLE İLETİŞİME GEÇİN

Bayilik için karar verdiğiniz firma ile iletişime geçerek, bayilik süreciniz ile ilgili olarak son şartları öğrenmeniz gerekiyor. Bu şartlar ışığında franchise almak sürecinize net olarak karar vermelisiniz.

Firmaların en iyi iletişim bilgilerini resmi internet siteleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz. İlgili iletişim adresleri ile genel merkezlerine erişmeniz ve bayilik almak istediğinize yönelik bilgi almalısınız. İlgili bilgi ışığında franchise sürecine son kararınızı vermeniz gerekecektir.

Firma ile iletişime geçmeden asla bayilik süreci için harcama yapmanızı önermiyoruz. Firmaların bazı şart ve koşulları size uygun olmayabilir ya da firma bayilik sürecini askıya almış ya da size bayilik vermek üzere istekli olmayabilirler. Bu nedenle mutlaka bayilik için iletişime geçmeden harcama yapmayın.

İNCELEYİN: Bölge Bayiliği Veren Firmalar

6. MÜLAKATA KATILIN

Türkiye’de hemen hemen bayilik veren firmaların çok büyük bir kısmı bayilik vermeden önce franchise adayını mülakata davet etmektedir. İlgili mülakat olmadan firmalardan bayilik almak pek mümkün değil. Ayrıca firmanın işleyişi hakkında bilgi almanız için de mülakat süreci son derece kıymetlidir.

Adım adım bayilik alma sürecinde resmi işlem öncesindeki son adımdır. Bu süreçte bayilik hakkında tüm kararınızı kesin bir şekilde vermeniz gerekiyor.

7. SÖZLEŞME İMZALAYIN

Bayilik nasıl alınır sürecinin en önemli noktası sözleşme imzalamaktır. Mülakat sonrasında iki tarafın da bayilik için karar sağlaması durumunda sözleşme adımına geçilebilmektedir. Sözleşmeler ülkemizde genellikle 5 yıl veya 10 yıl olarak düzenlenmektedir. İlgili sözleşme sürecini ne kadar uzun tutarsanız, o kadar değerli bir franchise sözleşmesine sahip olmuş olacaksınız. Bu nedenle sözleşme sürecini mutlaka uzun tutmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca bir avukatınız olmadan veya avukata danışmadan sözleşmeyi imzalamanızı önermiyoruz. Sözleşmeler genellikle çok kapsamlıdır ve küçük detaylar ile yatırımınız önemli risk altında olmuş olabilir. Sözleşmeyi iyi bir şekilde ele almadan imzalamanızı tavsiye etmiyoruz.

8. BAYİLİĞİ KURUN

bayilik almak

İşletmeniz için bayilik sözleşmesini aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli süreç bayiliği kurmaktır. Seçtiğiniz dükkana bayiliği kurmak üzere, şirketin sağladığı destekler çerçevesinde bayiliğinizi kurmalısınız.

Bayilik veren firmaların anahtar teslim bayilik süreci de bulunuyor olabilir. Bazı firmalar ise anahtar teslim kurulum sağlamaz, onun yerine size bir tasarım verir ve aynısını dükkanınıza kurmanız talep ediliyor. Her iki durumda da işletmeyi bayilik sözleşmesi çerçevesinde kurmanız gerekiyor.

9. DESTEKLERDEN YARARLANIN

Bayiliklerin en önemli avantajlarından biri desteklerdir. Şirketler genellikle bayilerinin daha fazla iş hacmi elde etmesi için destekler sağlamaktadır. Bu destekler hakkında bilgi alın ve işletmenizi geliştirmek için mutlaka desteklerden sıklıkla faydalanmaya özen gösterin.

İNCELEYİN: Gıda Bayiliği Veren Firmalar

İNCELEYİN: En Çok Para Kazandıran 100 Franchise

İNCELEYİN: Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

İNCELEYİN: Seç Market Bayilik

İNCELEYİN: Franchising ve Frençayzing Nedir

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Bayilik Nedir? Bir Firmadan Adım Adım Bayilik Nasıl Alınır” üzerine bir yorum

Yorum yapın