Mesleğim Yok Ne İş Yapabilirim?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Mesleği olmayan kişiler için potansiyel taşıyan çok sayıda iş fikri bulunmaktadır. Doğru iş fikirlerine yönelerek hiçbir mesleğiniz, tecrübe veya deneyiminiz olmadan da para kazanmak üzere bir işletme sahibi olabilirsiniz.

Mesleğim yok ne iş yapabilirim diye düşünenler için rehberde 10 süper iş fikri yer almaktadır. Bu iş fikirlerine yönelmek için ciddi bir deneyim veya tecrübeye ihtiyacınız bulunmuyor. Ancak her halükarda ilgili alanlarda deneyim sahibi olmanızı öneririz. Deneyim ve tecrübe sahibi olmak ilgili iş fikirlerinden maksimum verim almanıza önemli düzeyde yardımcı olacaktır. İlgili alanlarda deneyim elde etmek için benzer işletmelerde bir süreliğine ücretsiz olarak staj yapabilir ya da ücretli olarak çalışabilirsiniz.

Mesleğiniz olmadan yapabileceğiniz işler…

1. MARKET

Bir market işletmek oldukça kolaydır. Standart olarak toptancılardan uygun fiyatlar ile alınan ürünler; perakende olarak daha yüksek fiyatlar ile tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Market işletmelerinde genellikle bir kişi çalışmaktadır ve genel görevi ürünlerin satışını gerçekleştirmekten başkası değildir. Mesleğiniz olmadan bile kurabileceğiniz bir iş fikridir. İşin niteliklerini öğrenmek için birkaç haftadan fazlasına ihtiyacınız olmayacak.

İLGİLİ: Bayilik Veren Marketler

2. NARGİLE CAFE

Nargileden anlayan bir personel aldıktan sonra hiç deneyiminiz olmadan bile kurabileceğiniz bir iş fikridir. Nargile cafe açmak için bu alanda meslek sahibi olmanız da gerekmiyor.

Nargile cafe açmak kolaydır. İşletmenizi kurmak için standart bir cafe konseptine ek olarak nargile malzemelerine ihtiyacınız bulunmaktadır.

İLGİLİ: Nargile Cafe Açmak

3. VİTAMİN BAR

Yeterli sermayeye sahip değilseniz kolaylıkla kurabileceğiniz basit iş fikirleri arasında yer almaktadır. Standart meyve ve sebze ürünlerinden oluşturulan meyve suyu karışımlarını satmak üzere bir dükkan ya da stant kurabilirsiniz.

Vitamin bar işletmelerinde gelir potansiyeli yüksektir. Hizmet kolu olarak da değerlendirilen bu iş fikrinde; perakende satışlara göre yüksek kar marjları elde edilebilmektedir.

İLGİLİ: Vitamin Bar Açmak

4.  KURUYEMİŞ DÜKKANI

Mesleğim yok ne iş yapabilirim veya ne dükkanı açabilirim diyenler için yüksek potansiyel içeren iş fikirlerinden biri de kuruyemiş dükkanı açmaktır.

Türkiye’de en çok sevilen lezzetlerden biri olması nedeniyle yüksek satış hacmine ulaşabilme imkanı sağlayan bir iş fikridir. Siz de kuruyemiş dükkanı açarak kısa sürede önemli bir gelir potansiyeli elde edebilirsiniz.

Bu iş fikrinde süreç genel olarak şöyle işliyor:

 • Müşteri potansiyeli yüksek bir dükkan bulunur (yürüyüş yollarında)
 • Dükkan tasarımı ve dizaynı tarafınızca gerçekleştiriliyor ya da Halktan veya Maksul gibi firmalardan bayilik alınır
 • İşletmeye toptancılardan kuruyemiş alımı gerçekleştiriliyor
 • Ürünlere yüzde 40 ile 60 arasında bir kar marjı ile etiket konuluyor
 • Satışa başlanılıyor

5. GÜBRE BAYİLİĞİ ALMAK

Bir mesleğiniz olmadığı halde yüksek gelir sağlayan bir iş kurmak isteyenler için önerilerimiz arasında gübre satış bayiliği almak da yer almaktadır.

Bir gübre bayisi almak oldukça kolaydır. Yeterli sermayeye sahipseniz büyük bir şirketin bayiliğini alarak işletmenizi kurabilirsiniz.

Gübre konusunda hiçbir deneyiminiz olmaması önemli değil. Bayilik veren şirketler bu konuda ciddi bir eğitim programı düzenleyerek size deneyim sağlayacaktır. Ayrıca sorun yaşadığınız her alanda gübre bayisinden detaylı bilgi alma fırsatı elde edeceksiniz.

Gübre bayiliği veren firmalar rehberinden bu hususta bilgiler bulabilirsiniz.

6. BİJUTERİ DÜKKANI AÇMAK

Mesleğiniz olmadan yapabileceğiniz işlerden biri de standart perakende faaliyeti içeren bijuteri mağazası açmaktır. Standart olarak toptan takı firmaları ile iletişime geçerek alacağınız toptan ürünleri; mağazanızda satışa sunmaktan ötesine ihtiyacınız yok.

Bijuteri mağazası açmak isteyen girişimcilerin en çok yüksek potansiyel içeren bir dükkan bulmak konusunda inceleme yapması önerilmektedir.

7. OTO LASTİK VE JANT DÜKKANI

Mesleği olmayan ancak çok yüksek sermayesi olanlar için önerilen bir iş fikridir. Standart perakendecilik faaliyeti gerçekleştirilmektedir. İşletmede genel olarak toptan alınan lastik ve jant ürünlerinin perakende satışını gerçekleştireceksiniz.

İşletmenizde lastik ve jantları araçlara takacak olan en az 2 personel istihdam etmeniz gerekiyor.

İşletmeyi yürütmek zor değildir. Sektördeki rekabet düzeyine göre reklam ve pazarlama çalışmalarına yönelik bir bütçe bulundurmanız önerilir.

Sektöre girmek isteyenler oto lastik ve jant dükkanı açmak rehberini inceleyebilir.

8. ÇİĞKÖFTE BAYİLİĞİ ALMAK

Çiğköfte firmaları ile iletişime geçerek bayilik alarak kolaylıkla kurabileceğiniz bir dükkan fikridir. Çiğköfte satışı yapmak zor değildir. Birçok işletmenin bu hususta bayilik alanlara yönelik eğitim ve destek programları da bulunuyor. Kısaca, bu işten hiç anlamıyorsanız bile kolaylıkla kendi işinizi kurarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Çiğköfte sektöründe en çok dikkat etmeniz gereken husus ise rekabet düzeyidir. Çok sevilen bir lezzet olan çiğköfte için ülkemizin her yanında yüksek rekabet şartlarının bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

9. OYUNCAK DÜKKANI AÇMAK

Deneyim ve tecrübe istemeyen bir diğer iş kolu ise oyuncak mağazasıdır. İş fikrini hayata geçirmek kolaydır. Aşağıdaki adımları uygulayarak oyuncak mağazanızı kolaylıkla kurabilirsiniz.

 1. Yürüyüş yollarındaki 50 ile 100 metrekare arasındaki bir dükkan kiralanır
 2. İşletme için bir veya birkaç oyuncak toptancısından ürün alınır
 3. Ürünler dükkana yerleştirilir
 4. İşletmenin ruhsatı alınır
 5. Faaliyete başlanılır.
 6. Reklam çalışmaları ile müşteri edinimi sağlanılır.

Daha fazla detay için Oyuncak Mağazası Açmak rehberini inceleyebilirsiniz.

10. ÇAY OCAĞI AÇMAK

En hızlı nakit dönüşümü sağlayan kolay iş fikirlerinden biri de çay ocağı açmaktır. 50 bin lira ile bile bir çay ocağı açmak mümkündür. Çay ve benzeri içeceklerin satışı yapılacak olan işletmenin büyüklüğüne göre, ek personel istihdam etmeniz gerekebilir. Sektöre girmek isteyenler çay ocağı açmak rehberinden ek bilgi alabilir.

 

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın