“İşsizim Ne İş Yapabilirim” Diyenlere 18 Harika Seçenek

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Süper İş Fikirleri platformunun soru-cevap bölümüne en çok yöneltilen sorulardan biri de “işsizim ne iş yapabilirim“dir. Bu sorulara genel bir yanıt sağlamak amacıyla bu rehberi hazırladık.

Bu rehberde işsizim ne iş yapabilirim diyen herkes için çözüm olabilecek 18 harika iş ve meslek fikrini aktarıyoruz. İşlerin büyük bir kısmını gerçekleştirmek için hiç ya da çok az sermaye gereksinimi bulunuyor. Eğer sizde işsizseniz ve ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız, rehbere mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. ÇAĞRI MERKEZİ ÇALIŞANI

Dil hakimiyetiniz ve çözüm odaklı tavrınız bulunuyorsa; kısa sürede bulabileceğiniz en yoğun iş kollarından biri çağrı merkezi çalışanı olmaktır. Türkiyer’nin her noktasında kolaylıkla bulunabilen meslek dalları arasında yer almaktadır. Açık iş pozisyonu yüksektir ve maaşlar genellikle benzer birçok iş koluna göre daha yüksektir.

Çağrı merkezi çalışanları ayrıca kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde atlama fırsatlarına sahiptir.

Alanında başarılı olan personeller için çağrı merkezli daha nitelikli fırsatlara da sahip olmanızı sağlayabiliyor. Bu sebeple, sizin için çağrı merkezi işi önemli bir kariyer adımına da dönüşebilir.

2. BARDAKTA MISIR SATIŞI

İşsizim ne iş yapabilirim diyenler için kısa sürede para kazandıracak işlerden biri de bardakta mısır satışıdır. Bu alanda hizmet sağlayan toptancılardan alacağınız seyyar araç ile bardakta mısır satışı yapabilirsiniz.

Günlük 1000 TL’ye kadar para kazanma fırsatı sağlayan bir iş fikridir.

Bu alanda para kazanma potansiyelinizi artırmak için müşteri trafiği yoğun bir alanda satış yapmanız gerekiyor. Özellikle ana yürüyüş yollarını tavsiye ediyoruz.

İNCELEYİN: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

3. OFİS PERSONELİ

Günümüzde her ofiste çalışan ve standart görevleri gerçekleştiren personeller var. Oldukça kolay bulunabilen bu mesleği tercih ederek kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu işi yapmak için ciddi niteliklere ihtiyacınız da yok.

Standart ofis personellerinin görevleri:

 1. Gelen telefonları yanıtlamak ve yönlendirmek.
 2. Gelen ziyaretçileri karşılamak ve yönlendirmek.
 3. Gelen kargoları teslim almak ve ilgili kişilere iletmek.
 4. Ofis malzemelerini düzenlemek, envanter takibi yapmak ve siparişler vermek.
 5. Çalışanlar için seyahat düzenlemeleri yapmak (uçak bileti, otel rezervasyonu vb.).
 6. Toplantı ve etkinliklerin organize edilmesine yardımcı olmak (yer ayarlamak, davetiyeler göndermek vb.).
 7. Ofis içi yazışmaların ve dokümantasyonun düzenlenmesine yardımcı olmak.
 8. Elektronik postaları kontrol etmek ve yönlendirmek.
 9. Ziyaretçi ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için çay, kahve vb. hazırlamak.
 10. Ofisin temizlik ve düzenini sağlamak, gerekirse temizlik şirketleriyle iletişim kurmak.

4. YÜZME ÖZEL DERS ÖĞRETMENİ

Yüzmeyi biliyor musunuz? Bu konuda muhtemelen profesyonel değilsiniz. Ancak yüzmeyi profesyonel olarak öğrenmeniz en fazla 1-2 haftalık bir süreçtir. Ücretsiz olarak da çoğu belediye ve Halk Eğitim Merkezleri kurs veriyor. Onlardan birine katılabilir ve profesyonel bir eğitici olabilirsiniz. Ardından yüzme özel ders öğretmeni olarak yüzme bilmeyenlere ders vererek para kazanabilirsiniz.

İş garantili Halk Eğitim Kursları arasında bulunan yüzme konusunda ilerlemeniz kısa sürede önemli bir gelir akışı sağlamanıza destek olacaktır.

5. AHŞAP SÜSLEME

Ahşap süsleme de halk eğitim merkezleri tarafından ücretsiz verilen bir kurstur. İlgili kursu bir aylık sürede tamamlayarak kendi işinizi kurma fırsatına sahip olabilirsiniz. İlk etapta bir mobilyacıda bile çalışma imkanı elde edebilirsiniz. İşsizim, ne iş yapabilirim diyenler için oldukça etkili bir meslek dalıdır.

Son dönemde ahşap süsleme konusunda çalışan profesyoneller aylık 30-40 bin liralık maaşlar ile çalışma fırsatı elde edebiliyor.

6. DİREKSİYON EĞİTİCİSİ

Ehliyetiniz varsa ve araç kullanımı konusunda iyi biriyseniz; yeni ehliyet almak isteyenlere direksiyon dersi verebilirsiniz.

Kendi aracınız varsa para kazanmaya başlamanız oldukça kolaydır. Kendi aracınız yoksa sürücü kursları için çalışabilir ya da araç bulabilecek kişilere yönelik eğitim dersi verebilirsiniz.

Yarı zamanlı olarak değerlendirilebilecek bu iş fikrinden aylık on binlerce lira para kazanma fırsatına ulaşabilirsiniz.

7. TEMİZLİK PERSONELİ

İş kurmak için hiçbir sermayeye sahip değilseniz; biraz para biriktirmek ve sermaye oluşturmak için temizlik personeli olarak çalışabilirsiniz. Günümüz Türkiyesinde en kolay bulunabilen işler arasında yer almaktadır. İŞKUR ya da online iş arama platformlarına göz atarak bugün bile temizlik personeli olarak iş bulabilirsiniz. Ayrıca temizlik şirketleri ile de temasa geçmenizi öneririz. Bazı durumlarda şirketlerin gelir potansiyeli çok daha yüksek olabiliyor.

8. PAZAR TEZGAHI İŞİ

Az da olsa bir sermayeye sahipseniz bir semt pazarında pazar tezgahı kurarak para kazanabilirsiniz. Kendi işinizi kurmanın en kolay yollarından biridir. Üstelik çok yaratıcı fikirlere yönelmeniz tavsiye edilmez. Bunun yerine pazarda ne satılır rehberine göz atarak, en çok satılan ürünlere yönelik bir tezgah kurmanız tavsiye edilir. Kısa sürede çok iyi bir nakit dönüşümü sağlayan bu iş fikrini öneriyoruz.

9. TESLİMAT SÜRÜCÜSÜ

Şirketlerin veya kargo firmalarının ürün veya malzemelerini teslim etmek amacıyla teslimat sürücüsü işini yapabilirsiniz. Ehliyetiniz varsa araç ya da motosiklet ile teslimat gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Bir ehliyetiniz yoksa bisiklet ile teslimat yaparak da bu meslek dalına giriş yapabilirsiniz.

Türkiye’de teslimat sürücüsü olarak en hızlı iş bulabileceğiniz şirketler:

 • Getir
 • Bisu
 • Yemeksepeti
 • İstegelsin
 • Trendyol
 • Cepte Şok
 • Hepsiburada
 • A101 Kapıda
 • Migros: Sanal Market

10. OTO YIKAMA PERSONELİ

İşsizim ve kısa sürede para kazanmam gerekiyor diyenler için en kolay bulunabilecek mesleklerden biri de oto yıkama personelidir. Genellikle bir deneyim, tecrübe ve eğitim süreci isteyen bir iş değildir. Birkaç gün içerisinde işi tamamıyla öğrenebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Biraz para kazandıktan sonra oto yıkama bayilik veren firmalar arasından bir seçim yaparak kendi işletmenizi de kurabilirsiniz.

11. KASİYER

81 il ve 900‘ü aşkın ilçeye sahip olan ülkemizde en kolay bulabileceğiniz bir diğer meslek dalıdır. Kasiyerler hemen hemen tüm işletmeler için en önemli ihtiyaçtır.

Bir kasiyer olarak çalışmak üzere iş arama platformlarındaki ilanlara göz atabilirsiniz. Kasiyerler genellikle asgari ücret maaşı alıyor. Ancak bu rakam ek mesai gibi koşullar ile daha yüksek seviyelere ulaşabilir.

12. BAHÇE BAKIMI

Bahçe bakımı yapmak üzere de kısa sürede iş bulabilirsiniz. Ancak bu iş fikri diğer birçok fikre göre nispeten deneyim talebi içeriyor. Ağaçlardan ve bitkilerden anlamanız son derece önemlidir. Ayrıca rutin olarak temizlik gibi hizmetleri de gerçekleştirmeniz gerekebilir. Genellikle asgari ücret ile maaş almaktadırlar.

İNCELEYİN: Günlük Para Kazanma

13. KREŞ – ANAOKULU YARDIMCISI

Kreşler ve anaokulları da yüksek personel istihdamına sahiptir. Son derece aktif olan bu sektörde iş bulmak genellikle kolaydır. Özellikle kadınlar için daha yüksek istihdam fırsatları sağlayan bu sektörde iş bulabilmek için iş arama platformlarına göz atabilir ya da doğrudan il veya ilçenizdeki kreş ya da anaokulları ile temasa geçebilirsiniz.

14. SATIŞ PERSONELİ

İnsanları ikna kabiliyetiniz yüksek ise yapabileceğiniz en iyi işlerden biri satış personeli olmaktır. Ülkemizde oldukça kolay bulunabilen mesleklerden biri olan satış personelleri, işletmelerde satış gerçekleştirme amacıyla çalışırlar. Ana amaçları satışların artırılmasına destek olmak üzere müşterilere yardımcı olmak ve onları ikna edebilmektir.

Başarılı satış personelleri genellikle satıştan komisyon/pay da almaktadır. Bu sebeple ilgili alanda başarılı olarak yüksek maaşlara ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz.

15. PAKETLEME

Evde çalışarak para kazanmayı arzu edenler için önemli iş alanlarından biri de evde paketlemedir. Yoğun bir şekilde bulunabilen evde paketleme işi veren firmalar aracılığıyla alacağınız paketleme işlerini zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak para kazanabilirsiniz. Özellikle evde çok boş vakti olanlar için mutlaka önerilen iş alanlarından biridir.

Evde paketleme işini düzenli olarak yaparak ayda 10.000 TL’ye yakın para kazanma imkanına ulaşabilirsiniz.

16. TAKI YAPIMI

Bir halk eğitim merkezine giderek bir aylık sürede kolaylıkla bu mesleği öğrenebilirsiniz. Ardından kendi takılarınızı yaparak satışa sunabilir ya da takı üretimi yapan bir işletmede işe girebilirsiniz.

Takı yapımı sektörü e-ticaret platformlarındaki satışlar baz alındığında yıllık yüzde 20’den fazla büyüme kaydediyor. Bu sebeple önü açık meslekler arasında yer alan bu meslek dalını seçerek para kazanma potansiyelinizi büyük oranda artırabilirsiniz.

17. MAKALE YAZMAK

Bilgisayar konusunda iyi bir kullanıcıysanız ve makale yazabileceğinize inanıyorsanız bugün başlayarak bile para kazanabilirsiniz. İşletmeler veya reklam ajansları için yazacağınız makalelerden para kazanarak kısa sürede iş sahibi olabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak için harika bir rehberimiz var. Rehbere ulaşmak için Makale Yazarak Para Kazanmak bağlantısını kullanabilirsiniz.

18. SPOTÇULUK

İşsizim, çok az sermaye ile ne iş yapabilirim diyenler için az sermayeli bir iş fikri var.

Siz de spotçuluk yaparak kısa sürede kendi işinizi kurabilirsiniz. Spotçuluk genel olarak, ikinci el eşyaların bit pazarı veya Letgo gibi platformlardan ucuza alınması ve daha pahalıya satmak üzere Sahibinden, Letgo ve Facebook ikinci el eşya gruplarına ilan olarak eklenmesini içeren bir iş fikridir. Spotçuluk işine başlamak için sermayeye dahi ihtiyacınız neredeyse bulunmuyor. 100 – 200 liralık ürünler ile başlayarak bile kolaylıkla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle tamire ihtiyacı olan ürünleri satın alıp bunları kendiniz veya tamirciler vasıtasıyla tamir ettikten sonra satmaya odaklanarak gelir potansiyelinizi büyük ölçüde artırma imkanı elde edebilirsiniz.

İNCELEYİN: Param Yok Bayilik Almak İstiyorum

İNCELEYİN: Köpek Gezdirerek Para Kazanma

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın