Fason Kozmetik Üretimi Hakkında Tüm Detaylar

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Türkiye’de son yıllarda kozmetik sektörü büyük bir kabuk değişimine girdi. Avrupalı firmalar ile rekabet eden yerli firmaların büyük bir kısmı fason kozmetik üretimi yapan büyük şirketler aracılığıyla kendi markasını kuruyor.

Kozmetik sektörünün her geçen yıl yüzde 40’tan fazla büyüme kaydettiği Türkiye’de birçok yeni firma sektörde boy göstermeye başladı. Bu firmaların büyük bir kısmı kendi imalat atölyelerine sahip değil. Kozmetik markaları genel olarak önemli bir personel kadrosu ile son derece modern makineler ile kurulan fason kozmetik tesislerinden hizmet alıyor.

FASON KOZMETİK NEDİR?

Fason kozmetik üretimi genel olarak, bir müşterinin talep ettiği kozmetik ürünlerini, istenilen şartlar ve koşullar altında üretmektir. İlgili üretim faaliyeti genel olarak müşterinin talep ettiği özellikler, kalite standartları ve ambalaja uygun olarak hazırlanıyor.

Fason kozmetik sektöründe en önemli ihtiyaç ise marka ve ambalaj giydirmesidir. Müşteriler genel olarak kendi markaları için üretim gerçekleştirmeleri sebebi ile fason işletmelerden kendi markalarına uygun bir ürün talep ederler.

Fason üretimi süreci, müşteri ile şirket arasındaki sözleşme çerçevesinde yapılır. Aynı zamanda fason kozmetik üretimi yapan işletmeler; müşterileri için dağıtım sürecini de yönetebiliyor. İlgili hizmeti sağlayan birçok firmanın Türkiye çapındaki mağazalar ile işbirliği de bulunuyor.

FASON KOZMETİK SEKTÖRÜNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Fason kozmetik sektöründen hizmet almayı düşünen girişimci ve yatırımcıların birçok hususta dikkatli olması tavsiye edilmektedir. Özellikle sektörde tanınmayan firmalardan hizmet almadan önce birçok konuya ehemmiyet verilmesi önerilir.

Fason kozmetik hizmeti alacak olan işletmelerin dikkat etmesi gereken hususlar:

Kalite Kontrolü

Fason olarak üretim yaptırdığınız ürünlerin kalite kontrolünü sıkı bir şekilde yapın. Ürünlerin kaliteli ve güvenli olması genel olarak marka itibarınızı korumanız açısından oldukça önemlidir.

Kalite kontrolü sağlamak amacıyla kozmetik sektöründe deneyimli bir ekibe ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi durumda kalite kontrolünü etkin bir şekilde gerçekleştiremezsiniz.

Tesis ve Ekipman

Fason kozmetik üretimi yaptıracağınız tesisin kaliteli ve modern ekipmanlara sahip olması önemlidir. Üretim sürecinde kullanılan ekipmanların güncel ve kaliteli olması aynı zamanda üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kalitesini de doğrudan etkileyecektir.

Özellikle son teknoloji ekipmanlar ile üretim yapan tesislerin seçilmesinde büyük yarar var. Bu sayede arzu edilen ürünlere ulaşmak için daha fazla fırsata sahip olacaksınız.

Deneyimli Ekip

Fason kozmetik üretimi gerçekleştiren bir şirket seçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da deneyimli bir ekibe sahip olan firmaların seçilmesidir. Kozmetik sektöründe çok sayıda değişken bulunması sebebiyle, deneyimli bir ekibin varlığı önem arz etmektedir.

Kozmetik sektöründe fason hizmeti almayı planlayan kozmetik markalarının, ilgili şirketin ekibini kontrol etmesini öneririz.

Hammadde Seçimi

Fason kozmetik üretimi için kullanılacak hammaddelerin kaliteli ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Hammadde seçimi konusunda dikkatli olmalısınız. Bu sayede ürünlerinizin kalitesi ve güvenilirliğini bir üst seviyeye çıkarma fırsatı elde edebilirsiniz.

Lisans ve Sertifikalar

Fason kozmetik üretimi yapacak firma seçerken, lisans ve sertifikalarını mutlaka incelemelisiniz. Üretim yapan firmanın gerekli belgelere sahip olması önemlidir. Bu sayede hem yasalara uygun bir üretim gerçekleştirebilir hem de güvenli ürünler elde edersiniz.

Firmalardan bu yönde bilgi talep edebilirsiniz. Yasal olarak firmalar üretim lisanslarını ve sertifikalarını göstermek durumundadır.

Maliyet Kontrolü

Kozmetik sektöründe üretim yapacak olan girişimcilerin en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri de maliyet kontrolü yapmaktır. Özellikle Türkiye’de artan enflasyon ortamı sebebiyle maliyetlerin iyi bir şekilde kontrol edilmesi ve en uygun maliyet seçeneklerinin sağlandığı firmalar ile çalışılması önerilmektedir.

ŞİRKETLER HANGİ HİZMETLERİ SAĞLARLAR

Fason kozmetik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin hizmetleri arasında sadece üretim gerçekleştirmek yoktur. Firmalar kozmetik sektöründe geniş bir hizmet portföyüne sahiptir. Özellikle yeni kozmetik markası kuracak olan veya markasını geliştirmek isteyenlerin, aşağıdaki hizmetler özelinde önemli avantajlara sahip olan firmaları seçmesi önem arz eder.

Fason kozmetik şirketleri, müşterilerin taleplerine göre yeni kozmetik ürünleri tasarlar veya geliştirirler. Firmalar müşterilerden gelen ürün fikirlerine bağlı olarak; uygun bileşenleri ve formülü hazırladıktan sonra üretim gerçekleştirirler.

Kozmetik ürünlerinin ambalaj tasarımlarını yaparlar. Müşterilerin marka kimliğine, hedef kitlesine ve ürün özelliklerine uygun şekilde ambalajı tasarlarlar. Örneğin, logo tasarımı, renk seçimi, etiket tasarımı gibi hizmetleri sunarlar.

Müşterilerin kendi markalarının kimliğini taşıyacak şekilde ürünleri geliştirirler. Müşterilerin marka değerlerine, hedef kitlesine ve pazarlama stratejilerine uygun olan ürünleri tasarlarlar.

Ürünlerin kalite standartlarına uygun olduğunu kontrol ederler. Laboratuvar ortamında çeşitli kalite testleri gerçekleştirirler. Ayrıca ürünlerin sağlık güvenliğiyle ilgili de yasal olarak belirlenmiş tüm testleri yaparlar.

Üretilen ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve dağıtım süreçlerini yönetirler. Müşterilerin istekleri doğrultusunda, ürünlerin uygun depolama koşullarına sahip bir yerde saklanmasını sağlarlar. Ayrıca ürünlerin sevkiyatını organize ederek, müşterilere ulaştırılmasını sağlarlar.

Üretilen ürünlerin satış ve pazarlama süreçlerinde müşterilere destek sağlarlar. Örneğin, ürünlerin tanıtım malzemelerini hazırlarlar veya müşterilere ürün eğitimleri ve seminerler düzenleyerek, ürünlerin doğru ve etkili bir şekilde pazarlanmasını sağlarlar.

Sıkça Sorulan Sorular:

Fason kozmetik üretimi için minimum sipariş miktarı nedir?

Fason kozmetik sektöründe minimum sipariş uygulamaları bulunuyor. Ancak bu rakam her firma için farklıdır. Sektördeki genel ortalama ise, ürün başına 1.000 adettir. Dolayısıyla fason kozmetik firmalarından üretim yaptırmak isteyen firmaların minimum bin adetlik üretim için sipariş gerçekleştirmesi gerekiyor.

Fason kozmetik firmasıyla çalışmanın avantajları nelerdir?

Fason kozmetik firmaları ile çalışmanın en büyük avantajlarından biri daha düşük sermaye bedelleri ile sektöre giriş fırsatı sağlanmasıdır. Kozmetik sektöründe üretim bandı kurmak oldukça maliyetlidir. Ayrıca süreci aktif olarak başarılı bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla ciddi bir personel ihtiyacı bulunmaktadır. Bu da kozmetik markası kurmak için birçok zorluğu beraberinde getiren etmenlerdir. Fason firmalar ile çalışarak bu sorunlar geride bırakılabiliyor.

Fason kozmetik üretim süreci nasıl işler?

Genel olarak bir müşteri; üretmek istediği ürünün tüm teknik detaylarını üretim yapacak işletmeye ulaştırır. Ardından firma da ilgili teknik özelliklere uygun bir ürünü geliştirir ve üretimini yapar. Teknik olarak yetersiz olan kozmetik markaları, mevcut birçok özelliğe sahip ürünleri de kendi markası ile üretebilir.

Fason kozmetik üretim süreci ne kadar sürer?

Bu süreç üretilmesi planlanan ürün ile doğrudan ilgilidir. Firmalar genellikle müşterilerin taleplerine uygun olacak şekilde en erken zamanda üretim gerçekleştirmeyi arzu ediyor. Yüksek kapasiteli üretim yapan işletmeler, talep edilen ürünü birkaç hafta içerisinde teslim edebilmektedir.

 

fason kozmetik üretimi
Türkiye’deki büyük fason kozmetik firmalarından olan Kumsal Grup, fason kozmetik konusunda eşsiz bir deneyim sağlamaktadır. Şirketten hizmet almak isteyenler, “Süper İş Fikirleri” adı ile yaptıkları başvurularda çeşitli indirimler kazanma fırsatı elde ediyor.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Fason Kozmetik Üretimi Hakkında Tüm Detaylar” üzerine bir yorum

Yorum yapın