100 Bin TL Sermaye İle Ne İş Yapılır? En İyi Yapılacak 25 İş

100 bin lira 2024 yılı için birçok iş fikrine başlamak için yeterli bir sermaye seviyesidir. Özellikle ara düzeyde olarak nitelendirilebilecek birçok iş fikrine başlamak için 100 bin lira bütçe ile harekete geçebilirsiniz.

2024 yılında kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve yalnızca 100 bin lira sermayeye sahipseniz bu rehberde ilgili sermaye düzeyi ile başlayabileceğiniz 25 iş fikrine yer vereceğiz.

100 bin TL’ye yapılacak en iyi 25 iş:

1. ARABA YIKAMA

ARABA

2024 yılında 100 bin lira ile yapılabilecek en iyi iş fikirlerinden biri araba yıkama dükkanı açmaktır. Hizmet odaklı iş fikirleri arasında yüksek büyüme potansiyeli taşıyan bu iş fikri ile 2023 yılında kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

Araba yıkama sektöründe son bir yılda hizmet ücreti birçok bölgede yüzde 300’ü aştı. Büyük şehirlerde bir araç yıkama için istenen tutar ortalama 150 Türk Lirası. Bu da çok az bir iş hacmiyle bile işletmenin birkaç ay içerisinde kendini amorti edebilme fırsatını sağlıyor.

2. KARLI BAYİLİK ALMAK

ücretsiz bayilik

Ne iş yapacağını bilmeyenler için önemli bir fikir de bayilik almaktır. Özellikle iş kurmak istediğiniz bölgede bulunmayan ve potansiyeli yüksek bayilikler için bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Türkiye’deki en karlı bayilikleri öğrenmek için hazırladığımız harika bir rehber var. İlgili rehbere Karlı Bayilikler bağlantısından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

3. TAKI MAĞAZASI

takı ve aksesuar dükkanı

Takı sektöründe kar marjları oldukça yüksektir. Üstelik son dönemde sektörün satış hacminde de ciddi düzeyde artış kaydediliyor. Tüm perakende sektörler arasında önemli yükseliş yaşayan ana sektörlerden biri olan takı mağazası işinde para kazanmak için 100 bin liralık bir sermaye ile kolaylıkla kendi dükkanınızı açabilirsiniz.

Sektöre giriş için en önemli ihtiyacınız; sektörde modayı takip eden ve uygun fiyatlı ürün satışı yapan bir toptan takı şirketidir. Bu yönde başarılı bir şirket ile anlaşarak uzun vadeli olarak sektörde gün be gün büyüme kaydetmeye başlayabilirsiniz.

4. BUTİK KAHVE DÜKKANI

kahve-dekorasyon-fikirleri-1
kahve-dekorasyon-fikirleri-1

Muhtemelen siz de sık sık butik olarak açılmış küçük kahve dükkanlarını daha sık görmeye başladınız. Oldukça yeni bir sektör olan butik kahve dükkanlarını açmak için 100 bin lira sermaye yeterlidir. Sektöre giriş yapmak için yürüyüş yollarındaki küçük bir dükkanı hedef alarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

Butik kahve dükkanını açmak için yalnızca 2 kişiye ihtiyacınız var. Dolayısıyla siz ve bir personel ile işletmenizi faaliyete alabilirsiniz. Sektöre giriş yapmak isteyenler Kahve Dükkanı Açmak rehberinden adım adım yardım alabilir.

5. ÇİĞKÖFTE BAYİLİĞİ

çiğköfte

100 Bin lira ile ne iş kurulur diye araştırma yapanlar için bir diğer alternatif iş fikri ise çiğköfte bayiliği almaktır. Ülkemizde son yıllarda artan bir grafiğe sahip olan sektörde işletme kurmak için 60-70 bin liralık sermaye genellikle yeterli bir rakamdır. Güzel bir lokasyonda, müşterilere hızlı ve lezzetli bir çiğköfte servisi sağlayarak; hızla büyüme kaydedebileceğiniz bir iştir.

Çiğköfte işletmesini kurmak oldukça zahmetsiz ve basit işler arasında yer almaktadır. Siz çiğköfte markaları arasından size uygun olan birini seçtikten sonra, işletme size neredeyse anahtar teslim olarak bir çiğköfte bayiliği kurmaktadır. Size sadece 2 personel tutmak ve gerekli organizasyonu iyi bir şekilde kurmak kalıyor.

6. TRENDYOL’DA BUTİK AÇMAK

trendyol influencer

Ülkemizin en popüler iş fikirlerinden biri de son dönemde e-ticaret pazaryerlerinde bir mağaza kurmaktır. Özellikle Trendyol’da dükkan açmak önemli bir potansiyele erişmeniz için harika fırsatlar sağlamaktadır. Yapmanız gereken ana süreç, belirli bir kategoride çeşitli ürünler bulmak ve bunları toptan uygun fiyatlı olarak satın aldıktan sonra Trendyol’da butik açmak üzere harekete geçmektir.

Şirketinizi kurduktan sonra fatura ödeyebilecek kapasiteye gelmeden bu tür mağazaları maalesef kuramıyorsunuz. Buna dikkat etmenizi mutlaka öneriyoruz. 100 bin liraya ne yapılır? sorunun en iyi yanıtlarından biri 2022-2023 yılları için hiç şüphesiz e-ticarettir. Siz de yükselen grafiğe sahip olan bu sektörde kendi işinizi kurmak üzere çalışma başlatabilirsiniz.

7. HURDA TOPLAMA MERKEZİ

karton kağıt toplayıcı ne kadar kazanıyor

Geri dönüşüm sektörünün gün geçtikçe potansiyelinin arttığı bir ortamda; hurda toplama merkezleri oldukça karlı ve para kazandırmaya devam eden iş fikirleri arasında yer alıyor. Hurda toplayıcılar ile anlaşarak kolaylıkla kendi hurda toplama merkezinizi kurabilir ve geri dönüşüm fabrikaları ile anlaşarak ilgili ürünleri sevk etmeniz gerekiyor.

100 bin lira bu işte sadece araç alımında sorun yaşamanıza neden oluyor. Hurda toplama merkezleri hurdayı alırken araca ihtiyaç duymuyor, sadece hurdayı genel geri dönüşüm şirketlerine sevk etmek için araç ihtiyacı olabiliyor. Bu durumda ancak bir nakliye şirketinden sevk usulü anlaşmanız gerekecektir.

8. DONDURMA STANDI

dondurma dükkanı açmak

100 Bin liranın tamamını kullanmadan da potansiyeli yüksek bir iş fikri açmak isteyenler için bir dondurma standı açmak oldukça karlı bir iş fikrine dönüşebilir. Özellikle yaz aylarında yapılabilecek en iyi iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bu iş için AVM’lerin eğlence katları veya giriş katları oldukça yüksek potansiyel içermektedir. Aynı zamanda büyük parklar ve ana yürüyüş yollarını da hedef alarak dondurma standı açmak üzere yola koyulabilirsiniz. Dondurma standı kurmak isteyen girişimci ve yatırımcıların Dondurma Dükkanı Açmak adlı rehberden bilgi alabileceğini belirtelim.

9. ORGANİZASYON ŞİRKETİ

organizasyon şirketi kurmak (4)

Son dönemde Türkiye’de organizasyon işletmelerinin iş hacminde önemli bir artış kaydediliyor. Başta nişan, kına ve düğün olmak üzere; hemen hemen tüm organizasyonlar için önemli bir talep artışı yaşanıyor.

Bir organizasyon ajansı kurmak kolaydır. İşi yürütmek ve iş bulmak da nispeten çeşitli zorluklar içerse de başlangıç açısından değerlendirildiğinde göze alınabilecek riskler içeriyor.

Kendi işimin sahibi olmak istiyorum diyorsanız ve 100 bin lira sermayeye sahipseniz; yapabileceğiniz en iyi, en karlı ve en yüksek büyüme potansiyelli bu iş fikrine yönelebilirsiniz.

Detaylar: Organizasyon Firması Kurmak

10. OYUN EVİ

oyuncak

Çocuklara yönelik potansiyeli yüksek bir iş kurmak isteyenler için değerlendirilebilecek iş fikirlerinden biridir. Çocukları cep telefonlarından, bilgisayarlardan ve çeşitli teknolojik aletlerden kurtarmak için çocuk aktivite alanlarına yönelim hızla artıyor. Küçük bir iş kurmak istiyorum diyenler için önemli bir gelir kapısına dönüşebilecek bu iş fikri için harekete geçebilirsiniz.

Özellikle AVM gibi alanlarda kurmak için ideal ve parlak iş fikirleri arasında yer almaktadır. Oyun evi kurmak hakkında adım adım bir rehbere ihtiyaç duyanlar Oyun Evi Açmak rehberine göz atabilir.

İNCELEYİN: AVM Stant Fikirleri

11. OTO TAMİR ATÖLYESİ

tamir

Bu konuda deneyime sahip olanlar için uygun bir iş fikridir. Hiçbir fikre sahip olmadan bir oto tamir atölyesi kurmak doğru bir süreç olmayacaktır. Dolayısıyla bu konuda deneyime sahipseniz veya deneyime sahip bir ortak bulabilirseniz; oto tamir atölyesi açmak üzere harekete geçebilirsiniz. Ortalama 100 bin lira sermaye ile kurmanın mümkün olduğu işlerden biridir. Ancak işletmede personel masrafı çok yüksek olması durumunda bu sermaye kesinlikle ilk aylarda sorun yaşamanıza neden olabilir.

12. LASTİK VE JANT DÜKKANI

lastik

Lastik ve jant dükkanı açmak için bir işletme kurabilirsiniz. Ancak 100 bin lira sermayeye sahipseniz bu işi çok kapsamlı olarak yapamazsınız. İşletmenizin ilk adımını atmak ve ortalama bir toptan ürün alımı yapmak durumunda kalacaksınız. Maalesef jant ve lastik fiyatları 2022 yılı itibarıyla çok yükseldi. Bu nedenle çok fazla toptan alım yapamazsınız. Gelen siparişlere göre, yeni ürün alımı üzerinden hareket edebilirsiniz. İlgili işletmeyi kurmak hakkında eşsiz bilgilere Lastik ve Jant Dükkanı Açmak rehberinden ulaşmanız mümkün.

13. BÖCEK İLAÇLAMA

böcek ilaçlama

Biraz para kazanmak için emek harcamak gerekiyor. Böcek ilaçlama gibi emek isteyen konularda hizmet sağlayarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde; bu işi uygun fiyatlı olarak sunabilirseniz, kısa sürede rakiplerinizin önüne geçme fırsatınız olacaktır.

Böcek ilaçlama konusunda kendinizi geliştirmek için birkaç Youtube videosundan fazlasına ihtiyacınız olmayacak.

14. KÜÇÜK TEKSTİL ATÖLYESİ

tekstil

Fason bir üretim yapacak olan küçük bir tekstil atölyesi açmak için de 100 bin liralık sermaye oldukça yeterlidir. Ayrıca KOSGEB’ten destek alarak 100 bin liralık sermaye ile de orta düzeyde bir tekstil atölyesi açmak mümkündür. Bu konuda destek veren çok sayıda ajanstan hizmet alarak; KOSGEB ve İŞKUR destekleri ile birlikte kendi küçük tekstil atölyenizi kurabilirsiniz.

Tekstil atölyesi açmak çeşitli zorluklar içermektedir. Eğer kendi işletmenizi kurmak istiyorsanız Tekstil Atölyesi Açmak rehberinde yer alan bilgilere oldukça fazla ihtiyacınız olacaktır.

15. TÜTSÜ ÜRETİMİ

tütsü

Üretim fikirleri konusunda düşük sermayeli bir ürün fikri arayanlar için idealdir. İşe koyulmak ve tütsüleri perakendecilere sipariş etmek arasındaki toplam süre maksimum bir aydır. İmalathane üzerinden hareket edilmesinde büyük fayda var.

16. KAPI SÜSÜ ÜRETİMİ

kapı süsü

Son dönemde kapılarda yoğun bir şekilde gördüğümüz kapı süslerinin satışı oldukça artmaktadır. Üstelik bu kapı süslerini üretmek için tek bir makine dışında başka bir şeye ihtiyacınız bulunmuyor. Ayrıca küçük bir atölye kurarak da bu işe giriş yapabilirsiniz.

Kapı süsü üretiminin dışında satışı da oldukça önemli bir süreç içermektedir. Perakende satışta çok yüksek kar marjı fırsatı veren bir iş fikridir. Bu nedenle ürünleri toptan satmak yerine küçük bir mağaza veya e-ticaret platformu ile ürün satışını bizzat gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

17. HEDİYELİK EŞYA DÜKKANI

hediyelik eşya dükkanı açma

Hediye sektörünün gün geçtikçe büyüme potansiyelini artırmasıyla birlikte hediyelik eşya dükkanı açmak için girişimcilik özelliklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Özellikle 100 bin liralık sermaye ile tam olarak istenilen düzeyde bir işletme açamayacak olsanız da; toplu bir ürün alımı yapmak dışında tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Sektöre girmek isteyen girişimci ve yatırımcılar Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak rehberinden adım adım süreç hakkında bilgi alabilir.

18. TURİZM ACENTASI AÇMAK

turizm acente

Türkiye tam anlamıyla bir turizm cennetidir. Her yıl artan bir düzeyde turist çeken bir ülke olmamız hasebiyle bir turizm acentesi açmak kesinlikle ilgilenmeniz gereken iş fikirleri arasında yer almaktadır. Seyahat acentesi kurmak özellikle yaz aylarında en yüksek potansiyeli içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Türkiye gibi geniş turizm potansiyeli taşıyan bir ülkede yapılabilecek en süper iş fikirlerinden biri de seyahat acentesi açmaktır. Doğru yerde doğru pazarlama ve reklam çalışmaları ile yüksek para kazanma potansiyeli taşıyan iş fikirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. İşe koyulmak için Seyahat Acentası Açmak rehberinden bilgi alabilirsiniz.

19. ROKA YETİŞTİRİCİLİĞİ

roka

100 bin lira ile tarımsal iş fikirleri olarak ne yapılır diyenler için roka yetiştiriciliği harika bir tercih olabilir. 100 bin lira bu iş fikri için oldukça yeterli bir rakam. Üstelik roka yetiştiriciliği birçok açıdan basit bir şekilde ele alınabilmektedir. Ayrıca işi değerlendirmek için bir sera da kurulabilir ve yaz aylarındaki yüksek fiyatlardan da faydalanılabilir. Tarımsal fikirlere göz atmak için Para Kazandıran Tarım Ürünleri rehberinden bilgi alabilirsiniz.

20. SİGORTA BAYİLİĞİ

sigorta şubesi bayilik veren firmalar

100 bin tl ye iş kurmak için en yüksek potansiyelli fikirlerden biri de sigorta bayiliğidir. Birkaç başarılı personel alarak sigorta bayiliğinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu işte en önemli şey; poliçe bağlayabilmektir. Bunun için de mutlaka başarılı ve müşteriyi ikna edebilecek personellere ihtiyacınız olacak. Bunun dışında sermayeye ciddi düzeyde bir ihtiyacınız olmayacak iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Hangi sigorta bayiliklerini alabileceğiniz hakkında bilgiler için Sigorta Bayiliği rehberine göz atın.

21. OTOMAT

otomat (1)

Bir otomat fiyatı ortalama 30 ile 40 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. 2 veya 3 adet otomat almak için sermayeniz oldukça yeterli seviyede bulunmaktadır. Dondurma, çay, içecek gibi çeşitli otomatlardan alarak bunları potansiyeli yüksek alanlara bırakarak pasif gelir sağlayabilirsiniz. Ülkemizde son dönemde oldukça yükselen sektörler arasında bulunmaktadır. Siz de bu yönde bir faaliyet göstererek otomat işine girebilirsiniz.

22. BÜFE

tekel büfe

100 bin liraya yapılacak en iyi işlerden biri büfe açmaktır. Hızlı nakit dönüşümü içeren bu iş fikrini kurmak için doğru lokasyonda minimum 8-9 metrekarelik küçük bir alan bulmanız gerekiyor. Ardından büfe stantları yapan veya satan şirketlerden bir büfe giydirmesi satın alır ve toptancılar aracılığıyla ürünlerinizi dükkana yerleştirirsiniz.

Büfe sektöründe en hızlı nakit döşümü tekel ürünlerinde yaşanmaktadır. İşletmenize gelen müşterilerin büyük kısmı bu tür ürünleri satın almak üzere gelecektir. Onları cezbedebilecek her türlü yan ürünü de bulundurarak kısa sürede sıfır deneyim isteyen bu iş fikrinden para kazanabilirsiniz.

23. ANKET ŞİRKETİ

anketör

Seçim döneminin yaklaştığı bu günlerde 100 bin lira ile kurulabilecek en yüksek potansiyelli iş fikirlerinden biri de anket şirketi kurmaktır. Oldukça kolay bir şekilde kurulabilen anket şirketlerinde en önemli konulardan biri ülke çapında dataya sahip olmak ve her ilde mutlaka bir frelancer çalışacak anketör bulmaktır.

İşsizliğin çok yüksek olduğu bir ülkede frelancer çalışacak anketör bulmak zor değil. Bu organizasyonu sağlayabilecek kapasiteye sahipseniz bir anket şirketi kurmak önemli bir iş fikri olarak size para kazandıracaktır. Unutmamanız gereken ana nokta, 2024 yılında yapılacak seçimden en az 4-5 ay önce şirketin hizmet vermeye başlamış olması gerekiyor. Birkaç anket ile tüm işletmenizi kolaylıkla amorti edebilirsiniz.

24. SANAYİDE AKSESUAR DÜKKANI

sanayide yapılabilecek işler

Sanayi bölgelerinde araçlar için bir aksesuar dükkanı açabilirsiniz. 2024 yılında yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle 100 bin lira sermaye ilgili iş fikrine başlamak için yetersiz olarak görünebilir ancak birkaç toptancı ile anlaşarak ve dolayısıyla toptan çok fazla ürün satımı gerçekleştirmeden 100 bin lira ile işletmenizi kolaylıkla kurabilirsiniz.

Sanayi bölgelerinde genellikle araçlar için yoğun olarak aksesuar satışı yapılmaktadır. Özellikle genç nüfusun artış gösterdiği bir ülkede araçlara yönelik aksesuar satışlarının da arttığı gözlemlenmektedir. Siz de 100 bin lira sermaye ile para kazandıran bir iş fikrine başlamak için aksesuar satışı yapan bir dükkan kurabilirsiniz.

İşletmeyi kurmak için gerekli olan sermaye genel olarak toplu ürün alımlarında kullanılmaktadır. Geri kalan tutarlar ise dükkan için tabela, raf ve resmi işlemler için gerekli olacaktır.

25. ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU

elektrikli şarj istasyonu

Elektrikli araçlara yönelik bir şarj istasyonu kurmanın 2024 yılında ortalama bedeli 100 ile 150 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Siz de ilgili tutarlar kapsamında elektrikli araçlara yönelik şarj hizmeti verecek bir şarj merkezi kurabilirsiniz.

2024 yılı kapsamında ilgili iş fikrine başlamak için genel olarak 150 bin lira sermaye gereksinimi bulunuyor. Ancak birçok şarj istasyonu bayiliği veren firmanın oluşturduğu rekabet ortamı nedeniyle 90 bin lira düzeyinde de bayilik alabileceğiniz birçok şarj istasyonu bayiliği veren firmalar bulunuyor. Siz de elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği veren firmalar rehberinde yer alan işletmeler ile iletişime geçerek bayilik fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“100 Bin TL Sermaye İle Ne İş Yapılır? En İyi Yapılacak 25 İş” üzerine 2 yorum

Yorum yapın