12+ En Çok Para Kazandıran En Karlı Sektörler

Türkiye’nin en karlı 12 sektörü.

En karlı sektörler rehberimiz büyük oranda 2024 yılına özel olarak hazırlanmıştır. Rehberdeki analiz ve değerlendirmelerin tamamı 2024 yılına yönelik olarak ele alınmalıdır.

Etkili ve başarılı bir girişimci daha yüksek para kazandırma potansiyeline sahip olan sektörlere daha fazla yatırım yapmaya odaklanmalıdır. Bu aynı zamanda yüksek sermayeye sahip olan yatırımcılar için de oldukça etkili bir para kazanma yöntemidir. Siz de 2024 yılı itibarıyla en çok para kazandıran en iyi iş sektörleri hakkında araştırma yapıyorsanız bu rehberde en iyi 10’unu bulabilirsiniz.

En çok para kazandıran iş sektörleri hakkında araştırma gerçekleştiren girişimci ve yatırımcılar için ülkemizde son dönemde potansiyeli artan en iyi 12 iş sektörlerini sizler için derledik.

Yatırım yapmak üzere bir iş sektörü arayanlar için potansiyeli yüksek nitelikteki sektörlerin hedef alınmasını öneriyoruz. Özellikle düşük sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcıların ilgili sektörler üzerinde harekete geçmesi önerilir. Bu durum daha düşük risk anlamına geldiği gibi daha fazla gelir potansiyeli fırsatı da taşıyacaktır.

1. İNŞAAT

Potansiyel: 10/10
Ortalama Karlılık: %39

kaba inşaat maliyeti

Türkiye’nin lokomotifi konumundaki ana sektörlerden biridir. İnşaat sektöründe yüksek karlılık fırsatı bulunuyor. Özellikle doğru bir çalışma prensibi ile hareket edebilen işletmeler kısa sürede ciddi bir para kazanma potansiyeline ulaşabiliyor.

İnşaat sektörü aynı zamanda oldukça rekabetçidir. Sektördeki şirketler rekabet durumlarına göre karlılık seviyelerini aşağı çekmek zorunda kalabiliyor.

2. PERAKENDE GIDA

Potansiyel: 10/10
Ortalama Karlılık: %28

PERAKENDE GIDA

En çok para kazandıran sektörler arasında dünya genelinde ilk sıralarda olan sektörlerden biridir. Karlılık düşük olsa da yüksek müşteri potansiyeli sebebiyle perakende gıda sektörü en çok para kazandıran sektörler arasında yer almaktadır. Yüksek potansiyele sahip olan bir iş sektörü arayanlar için perakende gıda sektörüne yatırım yapılabilir. Özellikle Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla etkisini gösteren yüksek enflasyon sebebiyle gıda sektöründe iş hacmindeki artış baz etkisini büyük oranda artırmıştır. 2024 yılında da benzer bir performans bekleniyor.

3. SAĞLIK TURİZMİ

Potansiyel: 9/10
Ortalama Karlılık: %45

SAĞLIK TURİZMİ

2023 yılı itibarıyla Türkiye, dünyanın geri kalanı için adeta bir ucuzluk ülkesidir. Türk Lirası’nda yaşanan hızlı erime sebebiyle ülkemizdeki her türlü ürün ve hizmet yurt dışında yaşayan vatandaşlar için oldukça ucuz bir fiyata sahiptir. Bu sebeple Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki vatandaşlar ülkemizdeki sağlık hizmetlerine ciddi düzeyde talep göstermeye başlamıştır. Bu durum da Türkiye için sağlık turizmi sektöründe ciddi bir potansiyel oluşmasına olanak sağlıyor. Sektör genel olarak çatallıdır. Yani sağlık turizminde iş yapabilmek için çok sayıda alt sektör bulunmaktadır. Sermayeniz ve deneyimleriniz ölçüsünde sektöre doğrudan ya da dolaylı olarak yatırım yaparak para kazanabilirsiniz.

İNCELEYİN: Güvenlik Şirketi Kurmak Karlı Mı?

4. ÇOCUK BAKIM

Potansiyel: 7/10
Ortalama Karlılık: %35

ÇOCUK BAKIM

Kadının iş hayatına katılımının hızla büyümesine bağlı olarak çocuk bakım sektöründe iş hacminin gün be gün arttığını gözlemliyoruz. Girişin birçok benzer sektöre göre çok daha kolay olduğu çocuk bakım sektöründe son dönemde para kazanma potansiyeli de artışta.

Bir çocuk kreşi açarak bile sektörde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle iş hacmini artırmak için çocuklara kaliteli bir eğitim verecek olan eğitimciler ile harekete geçmeniz tavsiye edilir.

5. İSTİHDAM

Potansiyel: 6/10
Ortalama Karlılık: %29

İSTİHDAM

Günümüzde iş dünyası oldukça rekabetçi ve değişim halinde. Şirketler genel olarak üretim kapasitesini artırmak için çok daha kaliteli personelleri istihdam etmek istiyor. Bu da istihdam sektöründe çalışan işletmelerin iş hacmini artırmaya devam ediyor.

Bir istihdam hizmeti sağlayacak şirket kurarak, ülkemizdeki en büyük şirketler ile çalışma fırsatı elde edebilir ve uzmanlarla dolu bir CV arşivi ile çok para kazanabilirsiniz.

İNCELEYİN: Catering Firması Kurmak

6. EVDE SAĞLIK

Potansiyel: 9/10
Ortalama Karlılık: %27

EVDE SAĞLIK

Nüfusun hızla yaşlandığı bir Türkiye’de en çok para kazandıran iş sektörleri arasında evde sağlık olmazsa olmazdır. Birçok benzer sektöre göre, daha fazla uzman personel istihdam etmeniz gerekiyor olsa bile, giriş sermayesi çoğu zaman 900 bin lira düzeyindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

7. RESTORAN VE YEMEK HİZMETİ

Potansiyel: 7/10
Ortalama Karlılık: %33

RESTORAN VE YEMEK HİZMETİ

Uzaktan çalışma düzeyi arttığı halde insanlar artık yemek yapmak için vakit bulmakta oldukça zorluk yaşıyor. Pandeminin etkisi ile yemek teslimat hizmetlerinin artmasına paralel olarak, artık eve yemek istemek her zamankinden daha fazla yaptığımız bir eyleme dönüştü. Tüm bu veriler ışığında restoran ve yemek hizmeti sektöründe hem karlılık hem de iş hacmi açısından yükselişin devam etmesi bekleniyor.

8. TEMİZLİK

Potansiyel: 8/10
Ortalama Karlılık: %38

TEMİZLİK

Restoran ve yemek sektörüne paralel olarak büyüme kaydeden bir hizmet sektörüdür. Ayrıca ülkede hanehalkı ekonomisinin büyümesi de temizlik sektöründe para kazanma potansiyelini artırmaya devam ediyor. Temizlik sektöründe ana hedef noktanız ev temizliği olmalıdır. Özellikle konutlarda yaşayan kişi sayısındaki düşüş nedeniyle sektörde sürekli olarak yeni müşteriler kanalize olmaktadır.

9. NAKLİYE

Potansiyel: 10/10
Ortalama Karlılık: %17

NAKLİYE

Ülkemizin gün geçtikçe ticaret ve üretim potansiyelini artırıyor. Bu durum da en çok nakliye sektörüne yeni sıcak paranın aktarılmasına olanak sağlıyor. 2023 yılında para kazandıran iş sektörleri için araştırma yapan girişimci ve yatırımcıların nakliye sektörünü ihmal etmemesini tavsiye ediyoruz. Aynı performans 2024 yılında da yaşanacak. Önümüzdeki yıl için karlı sektörler araştırması gerçekleştirenler için de ön planda olması gereken bir sektördür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kolay Yoldan Para Kazandıran Siteler

10. ARAÇ TAMİR

Potansiyel: 7/10
Ortalama Karlılık: %38

ARAÇ TAMİR

Türkiye’de araç fiyatları son 3 yılda yüzde 400’ü aşkın bir artış yaşadı. İlgili artış sebebiyle araçlar artık çok daha fazla değerli hale geldi ve bu durum da araç sahiplerini araçlarına daha fazla bakıma yönlendirdi. Aynı zamanda araç tamir hizmetleri de daha fazla para harcanan bir sektöre dönüştü.

Bir araç tamir atölyesi açarak bile sektöre hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

11. SİGORTA

Potansiyel: 8/10
Ortalama Karlılık: %23

SİGORTA

Ülkemizde sigorta farkındalığının gün geçtikçe artıyor. Özellikle son 5 yılda yıllık yüzde 20’den fazla büyüyen bir sektör söz konusu olduğu için sigorta sektörünü yakın markaja almanızı öneriyoruz. Basit bir sigorta acentesi açarak bile sektöre bir hafta gibi bir sürede giriş yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Eden İmalat Fikirleri

12. GÜBRE

gübre

2024 yılında en karlı sektörler arasında gübre sektörü de büyük oranda yer alacaktır. Tarımsal potansiyeli hızla azalan Türkiye’de ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından başlatılması planlanan projelerden gübre sektörü önemli avantajlar ve fırsatlar elde edecek. Bu da sektörün karlılık düzeyini önemli ölçüde artıracak. Benzer perakende sektörlerine nazaran gübre sektöründe karlılık artış beklentisi yüzde 40’ın üzerinde seyrediyor.

İNCELEYİN: Kahvaltı Salonu Açmak

İNCELEYİN: Somun ve Cıvata Fabrikası Kurmak

İNCELEYİN: Komisyonculuk Yapmak

İNCELEYİN: 2024 İş Fikirleri

İNCELEYİN: Otel Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“12+ En Çok Para Kazandıran En Karlı Sektörler” üzerine bir yorum

Yorum yapın