Güvenlik Şirketi Kurmak Karlı Mı?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Son yıllarda Türkiye’de güvenlik sektörüne yönelik ilgi önemli düzeyde artış gösteriyor. Girişimci ve yatırımcıların da ilgisini çeken bu unsur güvenlik sektörüne yönelik karlılık konusundaki endişelerin artmasına neden oluyor. Sektörde oluşan yeni rekabet durumu nedeniyle karlılık ise gün geçtikçe azalma eğilimi gösteriyor.

Ülkemizin en aktif iş sektörlerinden biri de güvenlik sektörüdür. Özellikle son yıllarda artan yabancı sayısı ve artan suç oranları nedeniyle güvenlik sektöründeki bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar önemli düzeyde artış gösteriyor. Ancak sektörde yeni şirket varlığı ise sektörün taleplerinden daha fazla düzeyde artış eğilimi göstermesi sebebiyle rekabet gün be gün zorlaşmaktadır. Güvenlik sektöründeki artan rekabet nedeniyle de karlılık düzeyinde artış yaşanıyor.

TÜRKİYE’DE GÜVENLİK SEKTÖRÜ

Türkiye’de güvenlik sektörü genellikle güvenlik görevlisi ve alarm sistemleri üzerinde faaliyet göstermektedir. İlgili şirketler genellikle kişilerin veya kurumların kamera sistemi, özel güvenlik sistemi gibi ihtiyaçlarına yardımcı olmaktadır. Ülkemizde güvenlik sektörünün müşteri portföyü oldukça çeşitlidir. Kamu kurumları, özel sektör ve bireysel müşteri varlığına sahip olan güvenlik sektöründe son yıllarda ihtiyaçlar da kabuk değiştirmektedir. Son yıllarda yapay zeka destekli ekipmanlara yönelik ihtiyaçlarda da önemli artış kaydediliyor.

Ülkemizdeki güvenlik sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 25 bin şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin oluşturduğu toplam istihdam ise 400 binin üzerinde bulunmaktadır. Sektör birçok benzer hizmet iş koluna göre, geçtiğimiz yıl daha yüksek bir büyüme kaydetmiştir.
İNCELEYİN: Az Sermayeli İş Fikirleri

GÜVENLİK ŞİRKETİ KURMAK KARLI MI?

Türkiye’de güvenlik şirketi kurmak için doğru bir zamandan geçtiğimizi belirtmek oldukça zor. Sektörde ihtiyaçlar ve talepler önemli düzeyde artmasına rağmen sektörde arz da önemli düzeyde artış gösteriyor. Bu da yeni bir şirket kurmak için doğru bir rekabetçi piyasaya sahip olmadığımız görüşüne neden olmaktadır. Elbette son yıllarda artan mülteci sayısına bağlı olarak güvenlik endişelerinin artması sektördeki taleplerin büyük ölçüde artmasına neden olmuştur. Ancak başta büyük şehirler olmak üzere, güvenlik şirketi sayısında da talep üzerinde bir artış kaydediliyor. Bu sebeple sektördeki karlılık düzeyi gün be gün azalmaktadır.

Ortalama olarak 2023 yılı itibarıyla Türkiye’de güvenlik şirketi kurmanın amorti süresi 16 aydır. Bu rakam 2022 yılında 15 ay düzeyinde bulunmaktaydı. Ayrıca 2022 yılında ortalama olarak bir güvenlik şirketi kurmak ve tam kapasite çalışmasını sağlamak için gerekli sermaye düzeyi yaklaşık 700.000 TL iken; 2023 yılında bu rakam 1.4 milyon liraya yükselmiştir.

YIL BÜYÜME PERFORMANSI AMORTİ SÜRESİ
2019 %20 13 AY
2020 %21 14 AY
2021 %26 14 AY
2022 %30 15 AY
2023  %43 16 AY

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız özel bir Güvenlik Şirketi Sahibi Yavuz Aykırı, “Son yıllarda iş hacmimiz önemli düzeyde arttı. Ancak personel masraflarımızı karşılamakta dahi önemli düzeyde sorun yaşıyoruz. Asgari ücretin 2 yılda 2 kattan fazla arttığı bir ortamda ayakta kalmak çok zor. Çünkü birçok müşterimiz ile çok uzun vadeli sözleşmeler yapıyoruz ve bu sözleşmelerde yüzde 200’lük bir artış maddesini belirtmemiz mümkün dahi olamıyor. Bu sebeple birçok sözleşmeyi tamamlamak için genellikle zararına çalışıyoruz. Personel masraflarını karşılamak bu sektörde oldukça güç.” ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK SEKTÖRÜ İÇİN İŞ HACMİ ARTIRMA İPUÇLARI

Halihazırda güvenlik şirketi olan ya da güvenlik şirketi kurmak isteyenlerin iş hacmini artırması ve rekabette ayakta kalması için 5 önemli önerimiz mevcut. Bu önerilere uygun hareket ederek artan rekabet koşullarında ayakta kalmak için şirketinize güç katabilirsiniz.

  1. Pazarlama ve Reklam
  2. Yeni Ürün ve Hizmet Sunumu
  3. Çok İyi Müşteri Hizmetleri
  4. Referans Artışı Sağlamak
  5. İşbirlikleri

İNCELEYİN: Dubai İşçi Alımı

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Güvenlik Şirketi Kurmak Karlı Mı?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın