Prodüksiyon ve Film Yapım Şirketi Kurmak

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Prodüksiyon olarak adlandırılan film yapım şirketleri önemli bir sektörün ana faaliyet sağlayıcıları arasında yer almaktadır. Bir girişimci olarak prodüksiyon şirketi kurmak istiyorsanız; rehberimizde yer alan adımları kullanarak kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Film yapım sektörü ülkemizin en büyük aktif iş kolları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu sektör ile ilgilenenler için sektörde önemli fırsatlar bulunuyor.

Adım adım ilerleyerek kendi şirketinizi kurmak ve para kazanmak için yapmanız gerekenler:

1. ENDÜSTRİ ŞARTLARINI ÖĞRENİN

Prodüksiyon şirketi kurmadan önce film endüstrisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sektör deneyimine sahip değilseniz veya şirketinizde deneyimli personel veya ortaklar bulunmuyorsa; mutlak suretle sektörde deneyimli personellere veya ortaklara ihtiyacınız olacak. Film endüstrisi oldukça rekabetçi bir yapıya sahiptir ve genellikle teknik anlamda yoğun bir teknik bilgi gereksinimine ihtiyaç duyulur.

2. İŞ PLANI HAZIRLAYIN

Çok kapsamlı ve büyük bir sektör olması nedeniyle yatırımların heba olmaması için iş planı olmadan bu sektöre giriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Özellikle işletmenin kuruluş sürecinde bir iş planına sahip olmanız ve planına sadık olmanız oldukça önemlidir. İlgili iş planı hem kısa hem de uzun vadeli olarak işletmenizin karlılığı ve iş hacmi için gereklidir.

Günümüzde başarılı işletmelerin büyük bir kısmının ana temelini sağlam iş planları oluşturmaktadır.

3. YETENEKLİ BİR EKİP KURUN

Film, dizi ve çeşitli yapımları oluşturan prodüksiyon şirketlerinin en önemli ihtiyacı yetenekli kişilerden oluşan bir ekibe sahip olmaktır.

Sektörde rekabet edebilmek ve para kazanmak için mutlak suretle yetenekli bir ekibe ihtiyacınız olacak. Aksi durumda öne çıkamaz ve yapımlar için teklif dahi alamazsınız. Sektörde şirketlerin ana gider kalemini de ekip masrafları oluşturmaktadır.

Yetenekli bir ekip kurmak kolay değildir. Sektörde iyi niteliklere sahip olan personelleri kadronuza dahil etmek için önemli tutarlarda sermaye ihtiyacınız olacağını da belirtmek gerekiyor. Türkiye’de en fazla işletmeler arasındaki personel değişiminin yaşandığı sektörler arasında bulunuyor.

İNCELEYİN: Sinema Salonu Açmak

4. PROJELERİ DEĞERLENDİRİN

Film yapım ve prodüksiyon sektöründe şirketlere çok sık teklifler gelmektedir. İlgili projeleri değerlendirme düzeyi işletmenin performansını belirlemektedir. Başarılı projeleri en iyi şekilde değerlendirmeyi başaran şirketler öne çıkmakta ve önemli düzeyde para kazanmaktadır.

Proje değerlendirme süreci işletmenin uzman ekibi tarafından ele alınmaktadır. Dolayısıyla para kazandıracak proje düzeyini en iyi şekilde belirleyebilmek için de başarılı ve iyi niteliklere sahip olan bir ekibe ihtiyacınız bulunmaktadır.

5. YAPIMLARI HAYATA GEÇİRİN

Prodüksiyon şirketi ile para kazanmak için sahip olmanız gereken ana niteliklerden biri de başarılı olarak değerlendirilen yapımları en iyi şekilde hayata geçirmektir.

İyi bir ekip aracılığıyla başarılı film, dizi ve çeşitli reklam gibi yapımları hayata geçirmeniz gerekiyor. İlgili yapımların performansına göre işletmenizin gelir düzeyi de büyük ölçüde değişiklik gösterecektir.

6. PAZARLAMA BÜTÇESİ OLUŞTURUN

Bir yapım ne kadar başarılı olursa olsun iyi bir pazarlama çalışmasına sahip olmadan para kazandırma potansiyeli oldukça düşük kalacaktır. Bu sebeple her yapım için ayrı ayrı olmak üzere mutlak suretle bir pazarlama bütçesi oluşturmanız gerekir.

Pazarlama bütçesini kullanmak üzere bir ajans ile de çalışmanız mantıklı olabilir. Bu alanda yetkin ajanslar ile çalışarak ilgili bütçeyi çok daha verimli bir şekilde kullanma fırsatınız olacak.

İNCELEYİN: Para Kazandıran Youtube Kanal Fikirleri

7. NE KADAR SERMAYE LAZIM?

Bir prodüksiyon ve film yapım şirketi kurmak için gerekli olan sermaye düzeyi düşüktür. Ancak ilgili şirketi aktif olarak yapım hazırlayan ve iyi bir pazarlama bütçesi ile yayına almak için önemli giderler olacaktır. Dolayısıyla işletmeyi kurmak değil; aktif olarak para kazanmak için gerekli olan sermaye düzeyi yüksektir.

Ortalama olarak bu sektöre giriş yapmayı planlayan bir girişimcinin yaklaşık 4 milyon liralık sermayeye sahip olması tavsiye edilmektedir.

8. NE KADAR KAZANDIRIR

Bir film yapım şirketinin kazanç düzeyi değişkendir. Genel olarak işletmelerin kazancı yapımın performansı ile doğru orantılıdır. İşletmeler yapımlardan zarar edebildiği gibi hayal dahi edemeyecekleri tutarlarda para kazanma potansiyeli var.

İNCELEYİN: Karlı İş Sektörleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın