Sinema Salonu Açmak: Şartları ve Maliyeti

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Sinema salonu açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için el rehberi niteliğindeki bilgileri aktaracağız. Rehberimiz aracılığıyla kendi sinema salonunuzu açmak için gerekli olan şartları, belgeleri ve maliyeti de ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Sinema salonu ülkemizin karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında bulunmaktadır. Yeterli sermayesi olan girişimciler için 2023 yılında değerlendirilmesi gereken iş fikirleri bünyesinde bulunmaktadır.

SİNEMA SALONLARININ GELECEĞİ

Maalesef Türkiye’de sinema salonları Covid-19 ve Netflix, BluTv, Amazon Prime gibi platformlarının yükselişi sebebiyle oldukça kötü bir dönem geçirdi.

Sektör temsilcilerinin sağladığı bilgilere göre, sinema salonları büyük oranda cazibesini yitirdi. Sinema salonlarının yoğun bir tercih almamasının bir diğer sebebi ise fiyatlardır. Sektörde son dönemde bilet fiyatları oldukça yükseldi. Maliyetlerdeki artışın bilet fiyatlarına yansıması ile birlikte bir film izlemek için ödenmesi gereken ücret 100 lirayı aştı.

2022 yılında kendini yoğun olarak hissettiren enflasyon sebebiyle öğrencilerin gelir durumu düştü ve bu sebeple öğrenci kesimlerinden yoğun talep gören sektör ana müşteri kitlesinde yaşanan gelir yoksunluğu sebebiyle zarar gördü.

İNCELEYİN: Netflix’ten Para Kazanmak

SİNEMA SALONU AÇMAK

sinema salonu

Sinema salonu açmak isteyen girişimcilerin ilk olarak yapması gereken uygun bir salon bulmak olmalıdır. Ülkemizde son yıllarda sinema salonları AVM’lerin eğlence katında açılmaktadır. İlgili AVM’lerde bulunabilecek bir alan ile işletmenin potansiyeli oldukça yükselecektir. Aksi durumda işletmeyi kurmak için özel bir yapı tesisi sağlamak gerekiyor.

Sinema salonu açmak için özel gereksinimler vardır. İlgili gereksinimlerin tüm yapıda sağlanmaması durumunda sinema salonu açma ruhsatı alamazsınız.

Sinema salonu açmak için genellikle anahtar teslim kurulum hizmeti veren şirketlerden hizmet alınmaktadır. Bu şirketlerin sağladığı hizmetlerden satın almanızı mutlaka tavsiye ederiz. Zira gerekli ihtiyaçlar ilgili sektörde oldukça yüksektir. İşletmenin kurulumunu kendiniz üstlenmeniz durumunda karşı karşıya kalacağınız çok sayıda sorun bulunmaktadır.

İNCELEYİN: Film Yapım ve Prodüksiyon Şirketi Kurmak

Sinema salonu açmanın şartları:

1. İlk koltuk sırasının perdeye uzaklığı en az 7 metre, her bir koltuk genişliği en az 50 cm, koltukların arka arkaya olan mesafesi en az 90 cm, sahneye paralel olan yollar en az bir metre ve sahneye dik olan yollar en az 150 cm olmalıdır.

2. Salon ve balkon için ayrı ayrı her 400 koltuk için 2 bay ve 2 bayan olmak üzere en az 4 tuvalet bulunacak, tuvalet sayısı kadar lavabo bulunmalıdır.

3. Bekleme salonunun ve balkonun tuvaletler ile doğrudan doğruya irtibatı yok ise, bu bölümde en az bir bayan ve bay tuvaleti bulunmalıdır.

4. Salon, birinci, hususî ve balkon olarak üç bölüme ayrılacak ve bu bölümlerin her birinin en az 90 cm genişliğinde dışarıya doğru açılan en az iki giriş ve çıkış kapısı yapılmalıdır.

5. Çıkış ve acil çıkış kapıları kırmızı uyarma ışık tertibatı ile belirlenmelidir.

6. Şehir elektriği kesildiğinde aydınlatma sağlamak üzere ve derhal devreye girebilecek yeter güçte jeneratör bulundurulmalıdır.

7. Isıtma ve havalandırma merkezi sistem kalorifer veya klima ile yapılmalıdır.

8. Zemini mozaik, üst tarafı dahil en az yağlı boya olmalıdır.

9. Giriş ve çıkış kapıları ayrı olacak ve sinemanın kapasitesine göre artırılmalıdır.

10. Bekleme salonunda yeteri kadar oturulacak yer bulunmalıdır.

11. Salonda bir büfe bulunmalıdır.

12. Duvarlar ses geçirmez ve akustiği sağlayacak, giriş ve çıkışlar ise ses ve ışık geçirmeyecek şekilde olmalıdır.

13. Koltuklar ortopedik, deri veya kumaştan iyi cins malzeme ile kaplı olacak ve ayrıca kol dayama yerleri bulunmalıdır.

14. Loca mevcut ise bu kısımlar salon ve balkon niteliklerine uygun olacak ve ayrıca askılığı bulunmalıdır.

İNCELEYİN: Youtube Kanal Fikirleri

SİNEMA SALONU AÇMANIN MALİYETİ

Sinema salonu açmak için gerekli maliyet oldukça yüksektir. Türkiye şartlarında 2023 yılında 200 koltuklu bir sinema salonu kurmak için gerekli maliyet yaklaşık 1.500.000 Türk Lirası’dır.

İlgili işletmeyi kurmak için gerekli maliyetin mutlaka yüzde 40’ı kadar da nakit bulundurmanız gerekiyor. Zira sinema salonlarında işletme maliyetleri oldukça yüksektir. Özellikle film lisansları, personel gideri ve kira nedeniyle işletmenin ilk birkaç aylık düşük iş performansı sebebiyle nakit bulundurmanız gerekecek.

Sinema salonu açmak için gerekli maliyet yüksek enflasyon ortamında da artış gösteriyor. Bu sebeple işletmeyi kurmak için işe koyulmadan önce anahtar teslim kurulum hizmetini yeniden almanızı tavsiye ederiz.

SİNEMA SALONU NE KADAR KAZANDIRIR?

Sinema salonu açmak yüksek gelir fırsatı sağlayan bir iş fikridir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere sektörde önemli düzeyde bir iş hacmi eksikliği yaşanmaktadır. Dolayısıyla iş dünyasında sinema salonu açarak giriş yapmak isteyen girişimcileri önemli bir sorun bekliyor. Bu sorunu aşmak için reklam ve pazarlama konusunda işletmenin eksikliğini giderme fırsatınız var. Ancak bu da işletme için ek maliyet ve dolayısıyla düşük karlılık anlamına gelecektir.

Sinema salonu açmak için 2023 yılında harekete geçecek olan bir girişimci 200 koltuklu bir sinema salonu için kazanç aylık yaklaşık 110.000 TL düzeyinde bulunmaktadır. Ancak işletmenin ilk aylarda bu gelire ulaşmak için mutlak suretle çok iyi vizyon filmlerini yayınlaması gerekecek. Sinema salonlarında para kazanmak için en iyi vizyon filmlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

İNCELEYİN: AVM’de Stant Açmak

İNCELEYİN: Eğlence Sektörü İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın