Burger King Bayilik: Franchise Bedeli, Şartları ve Kazancı

Dünyanın en önemli gıda markalarından biri olan Burger King bayilik seçenekleri ile girişimci ve yatırımcılara çok ciddi fırsatlar sağlamaktadır. Siz de bir girişimci olan Burger King franchise sistemi aracılığıyla dünyanın en önemli gıda markalarından birinin çatısı altında yatırıma sahip olabilirsiniz.

Dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde 15 bine yakın bayiliği bulunan Burger King’in Türkiye’de de çok ciddi bir franchise ağı mevcuttur. Şirket TAB Gıda aracılığıyla yürüttüğü Türkiye ağını geliştirmek için bayilik taleplerini almaya devam ediyor.

Dünya çapında bir markanın bayisi olabilmek amacıyla Burger King bayilik sistemine başvuruda bulunabilirsiniz. Sistem hakkında tüm öğrenmeniz gerekenler rehberimizde…

BURGER KİNG HAKKINDA

burger-king-franchise

1954 yılında ABD’de kurulan Burger King, dünya genelinde en çok bilinen 2 hamburger firmasından biridir. Son yıllarda menüsü geliştiren firma tavuk ürünleri, patates kızartmaları ve milkshakeleri ile de müşteri ağını oldukça geliştirmiştir.

Günümüzde Burger King markası dünyanın her bölgesindeki havalimanlarında, şehir merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde yer almaktadır. Şirket franchise modeli ile çalışmakta olup genellikle bağımsız işletmelere lisans verme modeline sahiptir.

İNCELE: En Karlı Bayilikler

BURGER KING BAYİLİK SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

burger-king

Dünyaca ünlü bir franchise sistemine sahip olan Burger King’in Türkiye distribütörü TAB Gıda‘dır. Dolayısıyla markanın Türkiye franchise sisteminin tamamı TAB Gıda üzerinden yürütülmektedir. Uluslararası başvuruda bulunan yatırımcılara da TAB Gıda ile iletişime geçilmesi tavsiyesinde bulunulmaktadır.

Burger King’in franchise sisteminin işleyişi:

1. Proje Hazırlama

Burger King’in bayilik sisteminin ilk ayağı proje hazırlamadır. Şirkete bayilik başvurusunda bulunmadan önce mutlaka bayilik için bir projenin hazırlanması tavsiye edilmektedir. Bu proje ile başvuru yapılacağı için başvurularda bayilik açılacak yer, personel varlığı, sektör deneyimi, işletmenin müşteri potansiyeli, işletme sahipleri hakkında geniş bilgiler yer almalıdır.

2. Başvuru Yapma

İşletme için bir proje hazırlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Franchise sistemine başvurular TAB Gıda’nın franchise bölümününden, TAB Gıda’nın fiziki merkezlerinden ve telefon ile yapılabiliyor. Standart olarak yapılan ön başvurular genellikle değerlendirme amacıyla kabul edilmektedir.

3. Ön Değerlendirme

Ön başvurunun ardından TAB Gıda ve Burger King temsilcileri başvuruları değerlendirmeye alır. Değerlendirme sürecinde franchise başvurusunda bulunanların finansal durumları, iş deneyimleri ve bayilik açılacak lokasyon hakkındaki raporlar ele alınıyor. Her aşamada değerlendirme süreci titizlikle yapılıyor ve gerek duyulması durumunda başvuru ile temasa geçilerek ek bilgi isteniyor.

4. Eğitim Süreci

Başvurusu kabul edilen franchiseler bu süreçten sonra geniş bir eğitim ve sertifikasyon sürecine alınıyor. Burada Burger King’in genel olarak sağladığı eğitim sürecinden geçilmesi gerekiyor. Eğitim sürecinde marka standartları ve işletme yönetimi gibi önemli aşamalar bulunuyor.

5. Yer Seçimi ve Mağaza Kurulumu

Eğitim sürecinden başarıyla geçen işletme sahipleri için ardından şirketin ilgili profesyonel ekibi ile birlikte yer seçimi yapılır ve mağazanın kurulumu yapılıyor. Şirketin bayilerindeki genel görünüm ve işleyiş aynıdır. Dolayısıyla tüm süreç şirket tarafından yapılıyor.

6. Sözleşme ve Lisansların Tamamlanması

Kurulum sırasında aynı zamanda sözleşmeler düzenleniyor ve lisans veriliyor. TAB Gıda, Burger King bayilik lisansını Türkiye genelinde 20 yıl ile sınırlandırmıştır. Şirket 20 yıldan uzun süreli franchise sözleşmesi vermeye sıcak bakmıyor.

7. Açılış

Kurulumun tamamlanması sonrasında açılış düzenleniyor ve bu sırada personel ve ciro artışı gibi hususlarda da şirket tam destek sağlamaktadır. Ayrıca TAB Gıda düzenli olarak işletme ile temas halinde kalıyor.

İNCELE: Gıda Bayilik

BURGER KING BAYİLİK BEDELİ

Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla Burger King’in bayilik bedeli sektördeki benzer firmalardan nispeten daha yüksektir. Şirket ciddi bir yatırım gücüne sahip olan yatırımcılar ile çalışma arzusuna sahiptir.

TAB Gıda tarafından belirlenen franchise bayilik bedeli olarak 500.000 Amerikan Doları talep edilmektedir. Dolayısıyla şirketten bayilik alabilmek için 15 milyon liraya yakın bir sermaye gücüne sahip olmanız gerekiyor.

BURGER KING BAYİLİK KAZANCI

Son yıllarda ülkemizde artan enflasyon koşulları sebebiyle hamburger sektöründeki firmaların cirolarında çok ciddi düzeyde artış kaydediliyor. Ancak girdi maliyetleri ve personel maaşlarındaki artış sebebiyle karlılık benzer düzeyde artıştan oldukça uzak bir seviyede bulunuyor.

Hamburger sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Burger King’in bayilerinin aylık net kazancı ortalama 540.000 TL düzeyinde bulunmaktadır. TAB Gıda bu kardan royality fee adı verilen bir telif ücreti almaktadır. Bu da yaklaşık olarak aylık 60 ile 100 bin Türk Lirası arasındaki bir rakama tekabül etmektedir. Ortalama olarak Burger King bayilerinin amorti süresi 3-4 yıl arasında bulunmaktadır.

BURGER KING’DEN BAYİLİK ALMALI MIYIM?

Burger King’in bayiliği ile ilgilenen girişimci ve yatırımcıların dikkate alması gereken birçok olgu bulunmaktadır. Bunlar işletmenin bayiliğinin size uygun olup olmasını değerlendirmeniz açısından önem arz ediyor.

İlk olarak deneyiminizi mutlaka göz önünde bulundurun. Burger King düzeyindeki işletmeler restoranlarının işletme sahipleri tarafından mutlaka 7/24 incelenmesi gerektiğini belirtiyor. Bu da sektör tecrübesine sahip olmayan biri için oldukça büyük zorluklarla karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.

İkinci husus olarak finansal durumunuzu iyi bir şekilde değerlendirin. Burger King’ten bayilik almak için ödediğiniz tutarı amorti etmeniz 4 yılı bulabilir. Ayrıca bu oran bayilik aldığınız lokasyonun potansiyeli ile doğrudan orantılı olduğu için çok daha yüksek bir sürece de evrilebilir. Bu sebeple en iyi potansiyel içeren alanları değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Son olarak sektöre girmeden önce mutlaka rekabet analizi yapın. Size yakın başka Burger King bayileri mevcutsa onların iş durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ayrıca hamburger sektöründeki uluslararası, ulusal ve yerel firmaların mevcut iş durumunu da incelemeden bu sektöre giriş yapmanız tavsiye edilmez.

İNCELE: Para Kazandıran Franchiseler

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın