İşyeri Unvanı Nedir? Örnekleri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

İşyeri ünvanı genel olarak bir işletmenin adı ve tanımıdır. İşyeri unvanı genellikle ticaret unvanı veya işletme unvanı olarak da anılır.

Örneğin, “ABC Şirketi” veya “XYZ Restoranı” gibi işyeri unvanları kullanılabilir. Ancak kanunca belirlenen bazı unvan kavramları da mevcuttur. İş kurmak isteyenlerin ve özellikle KOSGEB, İŞKUR gibi platformlara destek, teşvik ve hibe için başvuracak olanların işyeri unvanı konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

İŞYERİ UNVANI NE DEMEK?

işyeri unvanı nedir

İşyeri unvanı bir şirketin yasal olarak kullanmakta olduğu isim veya adı ifade eder. İşyeri unvanı, işletmenin hukuki durumu ve faaliyet konusuna ilişkin resmi bilgiyi verir. İşyeri unvanı genellikle şirketin tescilli olduğu ticaret sicilinde ve diğer resmi belgelerde de yer almaktadır.

Bir işyeri unvanı şirketin faaliyet gösterdiği sektöre veya pazarlamak istediği ürün ve hizmetlere ilişkin bilgi içermelidir.

İŞYERİ UNVANI ÖRNEKLERİ

İşyeri unvanı konusunda örneklere ihtiyaç duyanlar için birçok örnek sağladık. Bu örnekleri inceleyerek kendi işyeri unvanınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ABC Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Bu türde bir işyeri unvanı, şirketin faaliyet konusunu ve sektörünü belirtir. Örneğin, bu unvanla bir gıda üreticisi veya toptancısı olduğunu anlayabiliriz.

Çiçek Dünyası Çiçekçilik: Bu işyeri unvanı, şirketin faaliyet konusunu ve pazarlamak istediği ürün ve hizmeti açıkça belirtir. Bu örnekte, şirketin çiçekçilik sektöründe olduğunu ve çiçek satışı, aranjmanlar veya teslimat hizmetleri sunduğunu anlayabiliriz.

Teknoloji Dünyası Bilgisayar Market: İşyeri unvanı, şirketin faaliyet gösterdiği sektörü ve pazarladığı ürünleri vurgular. Bu örnekte, şirketin teknoloji sektöründe olduğunu ve bilgisayar ve elektronik ürünlerinin satıldığını tahmin edebiliriz.

Aydınlatma Sanatı Elektrik Market: Bu işyeri unvanı, şirketin faaliyet konusunu ve pazarlamak istediği ürünleri açıkça belirtir. Şirketin aydınlatma ürünleri ve elektrik malzemeleri satışı yaptığını anlayabiliriz.

Grace Pazarlama: Bu iş yeri unvanı genel olarak işletmenin adı ve doğrudan yaptığı işi anlatır.

İŞYERİ UNVANI SORGULAMA

Başka bir kişiye ait olan işyeri unvanı için sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ait olan işyeri unvanı sorgulama sayfası aracılığıyla ülkemizdeki herhangi bir işletmenin unvanını ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.

İlgili sayfaya giriş yaptıktan sonra sorgulama yaptığınız firmanın adının tamamını ya da bir kısmını sorgulayarak ilgili isme sahip işletmeleri bulabilirsiniz.

İŞYERİ ÜNVANI NASIL BULUNUR?

Bir işyeri sahipseniz ve kendi işletmenizin unvanını bulmak istiyorsanız bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşyeri unvanını bulmak için e-devleti kullanabilirsiniz.

İşyeri unvanınızı bulmak için e-Devlet üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasını açın. İlgili sayfada işletmenizin tescil ve döküm sayfasında unvanını bulabilirsiniz.

İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki 3 adımı tamamlayın:

adim-1

adim-2

adim-3

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın