Tekel Bayi Açmak: Maliyeti, Belgeleri ve Şartları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Tekel bayi açmak isteyen girişimcileri zorlu bir süreç bekliyor. Standart bir perakende satış fikri olmasına rağmen Tekel Bayi açmak birçok iş fikrine göre daha zorlu bir süreç içermektedir. Rehberde tekel bayi açmanın maliyeti, belgeleri ve şartları da ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

Tekel bayisi açmak için öncelikle bazı izinler ve belgeler gerekmektedir. Bu belgeler arasında vergi numarası, işletme belgesi, sağlık raporu, belediye izni gibi birçok evrak bulunmaktadır.

İlk olarak, işyeri açacağınız yerin belediyesinden izin almanız gerekiyor. Belediyenin istediği evrakları hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Tekel Bayii açabilmek için Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (TAPDK) izin almanız da gerekiyor.

İzinlerinizi aldıktan sonra, işletmeniz için uygun bir yer seçerek kiralama veya satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra, işyerinizde kullanacağınız tezgah, raflar, vitrinler, kasa vb. gibi ekipman ve malzemeleri temin edebilirsiniz.

Son adım olarak, ürün tedariği yapmanız gerekmektedir. Tekel bayisi olarak satış yapacağınız ürünleri, TAPDK tarafından belirlenen distribütörlerden temin edebilirsiniz. Ürünlerinizi stokladıktan sonra, işyerinizi açarak satışa başlayabilirsiniz.

TEKEL BAYİLER NE İŞ YAPAR?

Tekel bayi dükkanları genellikle bir market ve büfe arasındaki işletmelerdir. Bir Tekel Bayi’de bir markette satılabilecek her türlü ürünü bulmak mümkündür. Tekel bayilerin ana satış ürünleri ise sigara ve alkol ürünleridir. Tekel bayilerinin tercih edilme nedenleri bu ürünleri barındırıyor olmasıdır.

TEKEL BAYİ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Tekel bayi açmak için Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nın sağladığı satış belgesine sahip olmanız gerekir. Bu belgeyi almak için yine bakanlığa online başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Tekel bayi açmak üzere ihtiyacınız olan Perakende tütün mamulü satış izni ve Perakende alkollü içecek satış belgesi’ni nasıl alacağınıza dair ayrıntılı bir döküman mevcut. Ulaşmak için DÖKÜMAN bağlantısını kullanabilirsiniz.

Tekel Bayi lisansını almak için gerekli belgeler:

 1. https://tadbsatisbelgesi.tarimorman.gov.tr/ sayfasından online başvurunun yapılması ve başvuru sonrasındaki çıktıların alınması
 2. Kimlik belgesi
 3. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
 4. Tekel bayi açılacak olan dükkanın örgün eğitim kurumları ve dershaneler ile öğrenci yurtları ve ibadethanelere en az 100 metre uzaklıkta olduğunu gösterir belge
 5. Belge bedelinin ödendiğine ilişkin banka dekontu
 6. Son 6 ay içinde alınmış sabıka kaydı
 7. Tüzel kişi başvurularında imza sirküsü

Tekel bayi dükkanı ruhsatı almak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)

Dükkan açmak için diğer tüm detayları Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyeti rehberinden öğrenebilirsiniz.

DÜKKANI AÇMAK

tekel büfe

İlgili belgeleri alabileceğiniz konusunda karar sağladıktan sonra dükkanı açmak üzere harekete geçebilirsiniz. Tekel bayilerinin en önemli unsuru doğru yer seçiminde bulunmaktır. Tekel bayilerinde para kazanmanın en stratejik yolu  doğru lokasyonda bir dükkan bulabilmekten geçiyor.

Tekel bayisi açmak her açıdan değerlendirilmesi gereken işler arasında yer alıyor. Ülkemizde sigara ve alkol kullanımı ne yazık ki dünyanın birçok ülkesine göre çok daha yüksektir. Sektörün büyük bir kısmı da tekel bayileri üzerinden ilerlemektedir.

Tekel dükkanı açmak için uygun bir dükkan bulma sürecinde; araç ve yaya trafiğinin en yüksek olduğu lokasyonlar değerlendirilmelidir. Özellikle köşe başlarındaki 40-50 metrekare civarındaki dükkanları değerlendirmeniz önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermaye ile Yapılabilecek 102 Karlı Yeni İş Fikirleri

Tekel marketleri uzun sürelerde hizmet sağlamaktadır. Birçok tekel işletmesi 24 saat esasına göre faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla bu tür işletmeleri açmak için en az 2 kişi olmanız gerekmektedir. İşletmeniz ne kadar uzun süre açık kalırsa; o kadar iş yapma potansiyeliniz olacaktır.

Uygun bir dükkan bulduktan sonra sigara ve alkol ürünleri için toptan satıcılar ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Bu ürünleri satan işletmelerin her il ve bölgede ana bayileri bulunuyor. Bunları ziyaret etmeniz veya arayarak size personel göndermelerini istemeniz gerekiyor. Anlaşmalar her işletme için ayrı ayrı düzenlemektedir. Bu anlaşmaların tamamı her işletme için farklı özellikte olabilmektedir. İşletmenizin potansiyeline göre daha avantajlı fiyat teklifi alma şansınız var.

Anlaşmayı mümkün mertebe iyi bir şekilde düzenlemeye çalışın. Özellikle promosyonlar aracılığıyla karınızı artırma şansınız olacak. Dolayısıyla anlaşmaya mümkün mertebe promosyon ekletmeye çalışın.

İŞ GELİŞTİRME

Tekel bayi açmak 1 hafta içerisinde gerçekleştirilebilecek bir iş fikridir. İşi kurmak birçok diğer iş fikrine göre kolaydır. Bu tür standart iş fikirlerinde de genellikle müşteri potansiyeli bellidir. İşi kurarken özellikle ciddi rakiplerin yanında olmamaya özen gösterin. Aynı zamanda yüksek konut sayısı talebi bu iş fikrinde önem arz etmektedir.

Tekel bayilerinin en fazla iş yaptığı bir diğer lokasyonlar ise ana artellerdir. Ülkemizde tekel bayilerinin çok iş yaptığı noktalardan biri de araç yoğunluğunun yüksek olduğu noktalardır.

Tekel bayisini eğer ana yol üzerinde açacaksanız, yola sıfır olan büfe tarzındaki noktalardan birini seçtiğinize emin olun.

TEKEL BAYİLERİNDE KAR MARJI NE KADAR?

Tekel bayilerinde kar marjı düşüktür. İşletmede bulunan ana ürün gamları olan sigara ve alkolde ise asgari kar marjları ile çalışılmaktadır. Ancak tekel bayilerinde satabileceğiniz çok farklı ürünler de bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih edilenler enerji içeceği ve benzeri içecekler olmakla beraber, bir diğer ana ürün satış grubu ise kuruyemiştir. Özellikle kuruyemiş ürünlerinde kar marjları yüksektir.

Tekel bayilerinde sigara grubunda ortalama kar marjı yüzde 9 civarında bulunmaktadır. 

Tekel bayilerinde alkol grubunda ortalama kar marjı yüzde 21 civarında bulunmaktadır.

Tekel bayilerinde kuruyemiş grubunda ortalama kar marjı yüzde 40 civarında bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Su Bayiliği Açmak

TEKEL BAYİSİ AÇMAK İÇİN NE KADAR SERMAYE GEREKİYOR?

Tekel bayisi açmak için sahip olunması gereken sermaye çok yüksek değildir. Ancak bu tür işletmelerde ortalama seviye bir toptan tekel ürünü alınması gerekmektedir. Bu tür ürünleri çok düşük perakende oranında satın alarak işletmenizi düzenli olarak ayakta tutamazsınız.

Bir tekel dükkanı açmanın dekorasyon, tabela, ışıklandırma, resmi belgeler gibi masraflarının toplam maliyeti 70 bin liradır. İşletmenin tekel ürünlerini satın almak için ise 100 bin liralık sermaye gereksinimi vardır. Dolayısıyla bir tekel bayisi açmak için 170 bin liralık sermaye yeterlidir.

TEKEL BAYİSİ NE KADAR KAZANDIRIR?

İstanbul gibi bir büyükşehirde çok fazla rekabetin bulunmadığı bir alanda ortalama olarak bir tekel bayisinin günlük iş hacmi 4000 lira civarında bulunuyor. Aylık 120.000 TL‘lik cironun ise yaklaşık yüzde 24’ü net kardır. Dolayısıyla bu tür bir işletmenin ortalama aylık net karı 30 bin lira düzeyinde olacaktır.

Tekel bayisi açmak ve bu iş hacimlerine ulaşmak için uzun vadelere ihtiyacınız olacağını belirtmek gerekiyor. Sabit müşteri sayısı artıkça iş hacminiz artıracaktır.

İşletmenizin iş hacmini artırmak ve daha fazla para kazanmak için eve ve iş yerine servis gibi seçenekleri artırmanızı mutlaka öneriyoruz. Artık insanlar bu tür ihtiyaçları için dışarı çıkmak istemiyor. Bu nedenle mümkün mertebe bir ekip kurmanızı ve eve-iş yerlerine servis yapmanız bir elzemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Al Sat İşleri Yapmak İçin En Karlı 24 Ticaret Fikirleri

REKLAM

Tekel bayilerinde reklam sistemi diğer işletmeler gibi değildir. Yani tv, radyo, billboard gibi reklam seçeneklerini değerlendirmeniz önerilmez. Bunun yerine etrafınızda bulunan konut ve iş yerlerine broşür bırakmanız en iyi reklam seçeneğidir.

Özellikle eve ve iş yerlerine servis seçeneğine sahip olacaksanız; telefon numaranızın yayılması için bu yolu mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın