Anketör Nedir? Ne İş Yapar? İş İlanları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Anketör, bir araştırma şirketi veya kuruluşu adına, toplumun belirli bir kesiminden bilgi toplayan ve bu bilgileri kaydeden kişidir. Anketörlük genellikle anketlerin yürütülmesinde kullanılır ve genellikle insanların düşüncelerini, alışkanlıklarını veya davranışlarını ölçmek için yapılır. Anketörler, saha çalışmaları yaparak, telefonla veya internet üzerinden görüşerek bilgi toplayabilirler. Bu bilgiler daha sonra analiz edilerek, farklı konularda karar vermek için kullanılabilir.

ANKET NEDİR?

anket

Anket bir kişinin belirli bir konudaki tutum ve düşüncelerini belirleyebilmek için hazırlanmış bir soru dizisidir. Dünyanın her yerinde özellikle pazarlama çalışmalarının etkisinin ölçülmesi, pazar taleplerinin öğrenilmesi ve özellikle siyasi partilerin çalışmalarının incelenmesi amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır.

Anketler genel olarak araştırma yapmak amacıyla kullanılmaktadır.

ANKETÖR NEDİR?

Anketin başarılı bir şekilde uygulanması amacıyla faaliyet gösteren kişilere anketör denir. Anket çalışmasının vatandaşa ulaştırılması konusunda çalışırlar. Anketörler sahada yüz yüze görüşme yapılması konusunda da çalışabilir: telefonda vatandaş ile görüşmek için de ofiste çalışabilir. Ülkemizde yüz yüze anketlerin sayısı bir hayli fazladır. Dolayısıyla ülkemizde anketörler genellikle sahada çalışırlar.

İNCELEYİN: Anket Doldurarak Para Kazanmak

ANKET TÜRLERİ

Anketlerin genel olarak 4 farklı türü vardır. Anketörler her bu 4 anket alanında da çalışma göstermek amacıyla işe alınırlar.

Posta Anketleri

Anketlerin doğrudan hedef kitleye yönelik posta olarak gönderilmesini içeren bir anket çalışması türüdür. Bu anket türünde anketörlerlere yoğun olarak ihtiyaç duyulmaz. Posta anketi tarzında çalışan işletmelerde anketör istihdamı kısıtlıdır.

E-Posta Anketleri

Anketlerin hedef kitleye e-posta olarak gönderilmesini içeren bir anket çalışması türüdür. En az kaynak harcanan anket çalışması faaliyetidir. Güvenirliliği az olsa da yoğun bir örneklem grubuna erişme fırsatı sağlaması açısından tercih edilmektedir. Anketör sayısı bu tür şirketlere çok azdır.

Telefon Anketleri

Anket çalışmasının yapılacağı kişinin doğrudan telefon ile aranmasını içeren bir anket çalışması türüdür. Burada anketörler genellikle telefon başında bulunurlar ve kişiye anketteki soruları sorup; verdiği cevapları kayıt altına alırlar. Telefon anketleri faaliyeti gösteren şirketlerde anketör istihdamı yüksektir.

Yüz Yüze Anketler

Ülkemizde en çok tercih edilen anket türüdür. Genel olarak anketlerin anketörler tarafından ilgili anket yapılacak kişi ile yüz yüze görüşülmesini ve cevapların alınmasını içermektedir. Anketör istihdamının en yüksek olduğu alandır. Genel olarak ülkemizdeki anketör iş ilanlarının çok büyük bir kısmı da yüz yüze anketler üzerinden yapılan faaliyetleri içermektedir.

İLGİLİ: Doğru Meslek Seçimi

ANKETÖRLER NE İŞ YAPAR?

Anketörler, belirli bir amaç doğrultusunda bilgi toplamak için çalışan kişilerdir. Bu amaç genellikle bir araştırma şirketi veya kuruluşu adına insanların düşünceleri, alışkanlıkları veya davranışları hakkında veri toplamaktır.

Anketörler, saha çalışmaları yaparak, telefonla veya internet üzerinden görüşerek bilgi toplayabilirler. Bilgi toplama sürecinde, anket formunu kullanarak sorular yöneltebilirler ve cevapları kaydedebilirler. Anketörler ayrıca, katılımcılara çalışmanın amacını ve önemini açıklayabilirler.

Elde edilen veriler daha sonra analiz edilerek, sonuçlar raporlanır. Bu raporlar, örneğin yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi veya bir politikanın geliştirilmesi gibi farklı konularda karar vermek için kullanılabilir.

Anketörler genel olarak yukarıdaki anket türlerinin uygulanması konusunda çalışırlar. Anketörlere en yoğun olarak ihtiyaç duyulan anket yüz yüze anketler konusunda yaşanmaktadır. Dolayısıyla anketörler sahada uzun mesai süreleri geçirerek anketler için uygun hedef kitleyi bulmak ve soruları kendilerine yönelterek cevaplarını almak için çalışmaktadır.

Yüz yüze anketler konusunda çalışan anketörler uygun hedef kitleyi bulmak ve anket için ikna etmek konusunda yoğun bir emek ortaya koyarlar. Genel olarak en basit anketin dahi 20 dakika sürdüğü bir süreçte; anket için uygun hedef kitleyi bulmak ve ankete cevap vermek konusunda ikna etmek ciddi bir emek ister. Ek olarak, anketlerde genellikle kişinin kişisel bilgileri de talep edilmektedir. Ülkemizde dolandırıcılığın had safhaya çıktığı bir ortamda genellikle kişiler kişisel bilgilerini vermek konusunda da ciddi bir çekince yaşamaktadır. Bu nedenle özellikle telefon ve yüz yüze anketler için katılımcı bulmak anketörleri oldukça zorlamaktadır.

ANKETÖRLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

anketör nedir

Anketör konusunda başarılı olmak için elbette bazı özelliklere sahip olmak önemlidir.

Anket şirketlerinde iş bulmak veya mevcut pozisyonunuzu yükseltmek için belirli bir dizi beceri setine sahip olmanız gerekir. Ayrıca iş için başvurularda da bu özelliklere yatkınlığınıza dikkat edilmektedir.

Anketörlük, insanlarla etkileşimde bulunmak ve onlardan bilgi toplamak için birçok özellik gerektirir. Anketörleri başarılı kılan bazı özellikler şunlardır:

 1. İyi iletişim becerileri: Anketörlük, insanlarla iyi bir iletişim kurabilme yeteneği gerektirir. Anketörlerin, soruları anlaşılabilir bir şekilde ifade edebilmesi ve katılımcıların cevaplarını doğru bir şekilde anlamalarını sağlaması önemlidir.
 2. Sabır: Anketörler genellikle tekrar eden veya uzun süren görüşmeler yaparlar. Bu nedenle, sabırlı olmak ve katılımcıların zamanlarını saygıyla karşılamak önemlidir.
 3. Dikkatli olma: Anketörlerin, cevapları doğru bir şekilde kaydetmeleri ve hataları önlemek için dikkatli olmaları gerekir.
 4. Empati: Anketörler, katılımcıların perspektifinden bakarak, sorulara yanıt verirken nasıl hissettiklerini anlamaya çalışmalıdırlar. Empati, katılımcıların daha rahat hissetmelerine ve daha açık fikirlerini ifade etmelerine yardımcı olur.
 5. Araştırmacı olma: Anketörler, araştırmacı gibi düşünmeli ve katılımcıların yanıtlarının anlamlı ve tutarlı olduğundan emin olmalıdırlar. Ayrıca, katılımcıların yanıtlarından elde edilen verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi için de araştırmacı olmak önemlidir.
 6. Güvenilirlik: Anketörler, katılımcıların güvenini kazanabilmek için güvenilir olmalıdır. Çalışmanın amacı hakkında net bilgi vererek, katılımcılara açıkça soruları yanıtladıklarını göstererek ve verilerin gizliliğini koruyarak, güvenilir olduğunu kanıtlamalıdırlar.

Anketörlerin özellikleri:

 • Girişkenlik ve aktif tutum
 • Proaktivite (inisiyatif alma becerisi)
 • Analitik düşünme becerisi
 • Yoğun İkna kabiliyeti
 • Güler yüz ve anlık tutum değişimi becerisi
 • Sözlü ve yazılı iletişim becerisi
 • Bireysel ve kurumsal temsil becerisi
 • Başarılı diksiyon becerisi
 • Ekip halinde çalışma tutumu
 • Gözlem ve algılama becerisi

ANKETÖR MAAŞLARI NE KADAR?

Anketörlerin maaşları çalıştıkları anket türüne ve başarılı olarak doldurdukları anket sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

En çok para kazandıran anket türü elbette ki yüz yüze görüşme anketleridir. Ayrıca telefon anketlerinde de genellikle zaman hususundaki süreç ile maaş alınmaktadır.

Aylık maaş ile çalışan anketörler genellikle 8.500 ile 10.000 lira arasında maaş almaktadır. Ayrıca başarılı olarak doldurdukları her anket için de genellikle anketörler 2 ile 3 lira arasında ek promosyon almaya hak kazanırlar.

Aylık maaş dışında doğrudan doldurdukları anket başına sahada yüz yüze görüşme anketleri düzenleyen kişiler ise anket başına genellikle 12 ile 20 lira arasında para alırlar. Bu da günlük 5-10 anket dolduran bir kişinin aylık ciddi düzeyde para kazanmasına olanak sağlamaktadır.

ANKETÖR İŞ İLANLARI NASIL BULUNUR?

Anketör olmak genellikle ülkemizde kolay bir süreçtir. Anketör ilanları özellikle yüz yüze görüşme anketleri için yoğun olarak bulunmaktadır. Bu anket türleri için çalışma göstermek amacıyla iş bulmak kolaydır.

Anketör iş ilanları için ilk başvurmanız gereken platformlar:

 1. Kariyer
 2. Yenibiris
 3. Indeed
 4. Lescard
 5. İŞKUR

Bu platformların her birinde iş ilanları yayınlamaktadır. Kişisel özelliklerinize göre iş ilanlarına kolaylıkla başvurabiliyorsunuz. Ayrıca tüm platformlarda ilan başvuruları için de herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. CV’nizi oluşturduktan sonra bunu kolaylıkla birkaç tık ile gerçekleştirebilirsiniz. Anketör iş ilanları için platformlarda anket veya anketör sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Anketör olarak çalışmak için doğrudan şirketler ile de temasa geçebilirsiniz. Bu platformların iletişim bölümünde anketör için açık bir iş pozisyonunun bulunup bulunmadığını sormanızı mutlaka öneririz. Bu şirketler çeşitli dönemlerde uzun veya kısa vadeli olarak sıklıkla anketör alımı gerçekleştirmektedir. Ülkemizdeki en büyük anket firmaları:

Metropoll – metropoll.com.tr

Bupar – bupar.com.tr

Avrasya – avrasyaarastirma.org

Artıbir – artibirarastirma.com

Gezici – geziciarastirma.com

Area – areaarastirma.com

A&G – agarastirma.com.tr

Aksoy – aksoyarastirma.com

ORC – orcarastirma.com.tr

MAK – makdanismanlik.org

İEA – researchistanbul.com

Team – teamarastirma.com

Yöneylem – yoneylemarastirma.com

Sosyo Politik – sahamerkezi.org

Ülkemizde en çok anketör istihdam eden şirketler bunlardır. İletişim veya İK bölümlerindeki iletişim bilgileri üzerinden telefon veya mail ile kendileri ile kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.

Anketör iş ilanlarını alabilmek için bulunduğunuz il veya ilçe de son derece önemlidir. Genel anketler genellikle büyük il ve ilçelerde daha fazla katılımcı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca şirketler genellikle üniversite mezunu kişiler ile çalışmak konusunda da daha isteklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ofiste Çalışan Meslekler

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Anketör Nedir? Ne İş Yapar? İş İlanları” üzerine bir yorum

Yorum yapın