27 Şirkette ve Ofiste Çalışan Masa Başı İşler ve Kolay Meslekler

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Şirkette ve ofiste çalışan masa başı ve kolay meslekler listesine göz atarak kariyer adımlarınızı daha iyi bir şekilde şekillendirebilirsiniz.

Birçok mesleği icra ederken daha az efor sarf etmeniz gerekebiliyor. Eğer şirkette ve ofiste çalışan masa başı işler ve meslekler ile ilgileniyorsanız özellikle yeni trend mesleklere göz atmanız önerilmektedir.

Birçok meslek gün içerisinde birkaç dokümanı imzalamanız dışında bir sorumluluk getirmezken bazı meslekleri icra ederken gün içerisindeki 8 saatin dışında bile yoğun çalışmanız gerekebilir. Masa başı işler ve meslekler aracılığıyla kariyerinize daha sağlıklı bir çözüm üretme şansınız var. İş dünyasında ofis ve şirketlerdeki pozisyonlarda devam etmek isteyenler için en fazla maaş potansiyeli barındıran şirkette çalışan masa başı meslekler konusunu inceledik.

Rehberde yer alan tüm maaş skalaları ilgili meslekte en az 10 yıl çalışmış deneyimli çalışanlar arasındaki ortalama değerlerdir. Bir mesleğe ilk girişte ilgili rakamlardaki maaşları alma şansınız düşüktür.

Şirkette çalışan 27 rahat meslekler ve masa başı işler listesi…

1. YÖNETİCİ ASİSTANI

yönetici asistanı

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

Yönetici asistanları genel olarak şirketteki yöneticilere günlük sorunlar ve işleyiş hakkında yardımcı olmakla mükelleftir. Bir şirketteki yöneticilerin performansının üst düzeye çıkarılması amacıyla elzem bir pozisyondur. Genel olarak büyük şirketlerde yer alan bu pozisyonun şirket verimini üst düzeye çıkardığı bilinmektedir.

Yönetici asistanları genel olarak yöneticiler tarafından kişisel isteklere uygun olarak seçilmektedir. Standart büro işlemleri konusunda masa başı çalışanlardır. Holding meslekleri olarak da adlandırıldığı olmaktadır.

2. VERİ GİRİŞİ PERSONELİ

veri girişi

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 100.000 TL

Şirketlerde elzem olan meslekler arasında yer almaktadır. Genel olarak her türlü sektördeki şirketlerde mevcut olan bir pozisyondur. Ofiste çalışırlar ve günlük rutinleri birbirine çok benzerdir. Şirketlerin arşiv kayıtlarının ve diğer idari kayıtlarının eksiksiz bir şekilde kayıt altına alması hususunda görev alırlar.

Veri girişi personellerinin geniş bir sorumluluk alanı yoktur ve genel olarak rahat bir iş hayatı sürdürürler.

İNCELEYİN: Halk Eğitim Kursları

3. SANTRAL OPERATÖRÜ

santral telefon

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

Hemen hemen her türlü şirketin belirli hizmetlerde bulunan bir santrale ihtiyacı olduğu açıktır. Santral operatörleri gelen telefonları doğru yere yönlendirmek konusunda ofislerde çalışırlar. Gün içerisinde yaptıkları iş yükü genellikle yıl içerisinde çok değişmez. Masa başı meslekler konusunda araştırma yapanların düşük eğitim ve deneyim ile giriş yapabilecekleri meslekler arasında yer almaktadır.

4. MUHASEBECİ

muhasebeci

Potansiyel: 6/10
Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

Teknolojilerin gelişmesi ile birlikte muhasebecilere olan talepte düşüş yaşanıyor olsa bile şirketlerde çalışan ve ofis dışında pek bir işi bulunmayan meslek dalları arasında olmayı sürdürüyor. Hesaplama konusunda lisans derecesine sahip olanlar tarafından tercih edilebilecek bir meslek dalıdır. Kariyerinde rahat bir düzlem isteyenler için tercih edilebilir. Nispeten kolay meslekler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin En İyi Meslekleri

5. MÜŞTERİ HİZMETLERİ

müşteri hizmetleri

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

Şirketlerdeki en önemli pozisyonlardan birini üstlenmektedir. Birçok araştırmaya göre müşteri hizmetleri konusunda çalışan personelin yetkinliğini artırmak için şirketler uzun vadeli politikalarını güçlendirmelidir. Dolayısıyla büyük şirketlerden başlayarak bu alanda çalışacak olan personellerin daha iyi yetkinliğe sahip olması için çaba ortaya konmaktadır.

Müşteri hizmetleri alanında çalışacak olan personeller ofis ortamında çalışırlar. Genelle bilgisayar veya telefon kullanarak hizmet sağlarlar.

6. YAZILIM GELİŞTİRİCİ

yazılım geliştirici

Potansiyel: 10/10
Ortalama Yıllık Maaş: 210.000 TL

Covid-19 pandemisi sırasında ofislerden çok uzaktan çalışma programına en çok dahil olan meslekler arasında yer alıyor. Genellikle şirketlerde en az rahatsız edilen meslekler arasında bulunuyor. Yazılım geliştiricileri eskiden yalnızca teknoloji şirketlerinde hizmet verirken şuanda neredeyse her türlü sektördeki büyük şirketlerde tam zamanlı olarak hizmet sağlıyor.

Alanında uzman isimler tarafından icra edilebilen bu meslekte çalışacak olanların maaş skalası çok daha hızlı bir şekilde büyümektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yazılım Dünyasında Çok İyi Olmanızı Sağlayacak 12 Süper Yol

7. FİNANS MÜDÜRÜ

finans müdürü

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 270.000 TL

Bir şirketin ayakta kalması için en kritik görevlerden birini üstlenmektedirler. Şirketlerin finansal tüm kayıtlarını mevzuatlara uygun bir şekilde kayıt altına alırlar. Aynı zamanda şirketlerin finansal yönden büyümesi için de yetkin bilgilere sahiptirler. Şirketlerin finansal konulardaki sorunlarına akılcı ve yaratıcı çözümler üretmekle de mükelleftirler.

Finans müdürleri ofis ortamında çalışırlar ve şirketlerin önemli bir pozisyonunda bulunurlar. Birçok muhasebeci ile çevrelendikleri için kolay meslekler arasında yer alan bir iş koluna sahiptirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ceo Ne Demek?

8. HAKİM

hakim

Potansiyel: 10/10
Ortalama Yıllık Maaş: 160.000 TL

Davalarda tüm yükü avukatlar ve savcılar üstlenirken hakimler karar verme sürecini yönetirler. Yargı sisteminde ciddi sorumlulukları bulunmasına rağmen genellikle kendilerine ait olan ofislerde çalışırlar. Hakim olmak herhangi bir ülkede en zor süreçlerden birini başarılı bir şekilde geçmenizi gerektir. Dolayısıyla çalışma sürecine ulaşmak çok zahmetli olsa da çalışma şartları çok daha kolaydır.

9. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİSİ

insan kaynakları

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 140.000 TL

Bir şirketin daha iyi insan kaynağına sahip olması için en önemli pozisyon elbette insan kaynakları yöneticiliğidir. Şirketlerin her alanda daha kaliteli hizmet vermesi sürecinin mimarlarıdır. Gün geçtikçe daha yetkin yöneticilere ihtiyaç duyulduğu bir ortamda geleceğin masa başı işleri arasında da değerlendirilmektedir.

10. SATIŞ MÜDÜRÜ

satış müdürü

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 190.000 TL

Satış personelleri genellikle sahada hizmet verirken satış müdürleri bu personeli denetlemekle görevli olarak ofiste çalışırlar. Şirketlerin büyüme potansiyelini artırmak ve finansal yönden gelişmesini artırmak için elzem bir pozisyondur. Alanında başarılı bir satış müdürü satışları yıllık bazda artırmak konusunda taahhüt dahi verebilir.

Satış müdürleri genellikle performansa dayalı ek gelir de elde edebilmektedir. Dolayısıyla aylık kazançları her daim yükseliş potansiyeli içeriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cafe Açmak

11. ANALİST

analist

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 80.000 TL

Şirketlerdeki önemli pozisyonlardan biri olmasına rağmen genellikle maaşları çok yüksek değildir. İşletmelerdeki herhangi bir konu hakkında geliştirme yapmak konusunda hizmet verirler.

12. PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

pazarlama

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 180.000 TL

Şirketlerde satış hacmini artırmak, marka gücünü büyütmek amacıyla elzem pozisyonlardan biri olan pazarlama direktörleri de masa başında ve ofiste çalışmaktadır. Çok büyük bir alana hakim olan pazarlama direktörleri alanında uzman isimlerden oluşmaktadır. Türkiye’de birçok pazarlama direktörü bu konuda lisans derecesi yerine sahada yaptığı başarılı işlerle tanınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğru Meslek Seçimi

13. HUKUK MÜŞAVİRİ

hukuk müşaviri

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 140.000 TL

Şirket avukatı olarak da adlandırılmaktadırlar. Hukuki yönden şirketlerin sorunlarını çözer. Genel amaçları şirketlerin hukuki sorunlar ile karşı karşıya kalmamasını sağlamaktır. Şirketler için elzem pozisyonlardan biridir.

14. SATINALMA ve LOJİSTİK SORUMLUSU

satınalma

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 100.000 TL

Şirketlerin her türlü ihtiyacını zamanında ve en uygun koşullarda satın almakla ve bunları doğru bir şekilde temin etmekle görevlidir. Bazı şirketlerde direktörlük veya müdürlük olarak da nitelendirildiği olmaktadır. Genel pozisyonun dünya literatüründeki yeri ise “sorumluluk” olarak yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi CV Örnekleri

15. ÜRETİM DİREKTÖRÜ

üretim direktörü

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 120.000 TL

Üretim yapan işletmelerde bulunan en önemli pozisyondur. Üretimin tüm aşamalarından sorumludur. Maaş potansiyeli genellikle yıllık büyümenin altında kalmaktadır. Teknoloji ile bütünleşme konusunda en yoğun ihtiyacı barındırmaktadır. Şirketlerin ofislerinde çalışmaktadırlar.

16. İHRACAT – İTHALAT UZMANI

ithalat uzmanı

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 140.000 TL

Global bir dünyanın en büyük nimetlerinden biri de ihracat ve ithalat konusunda başarılı olmaktır. Bu alanda çalışacak olan personelin birçok dili ana dili gibi bilmesi talep edilmektedir. Türkiye’deki düşük kur potansiyeli nedeniyle bu alandaki iş fırsatları gün geçtikçe artış kaydediyor. Masa başı meslekler söz konusu olduğu zaman potansiyeli yüksek ve maaşı da tatmin edici seviyede olan bir iş sahasıdır.

17. KALİTE YÖNETİCİSİ

kalite yöneticisi

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

Genellikle büyük şirketlerde mevcut olan pozisyonlar arasında yer alıyor. Masa başı çalışmakta olup altındaki sorumlular genellikle üretim aşamalarını yerinde takip etmekle görevlidir. Şirketlerde en fazla baskıya maruz kalan meslekler arasında da gösterilmektedir. Dolayısıyla bu alanda çalışacak olan kişilerin iyi bir stres yönetimine sahip olması önemlidir.

18. BİLGİ İŞLEM MÜDÜRÜ

bilgi işlem yöneticisi

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 110.000 TL

Şirketlerdeki network sistemlerinden sorumludurlar. Genellikle yazılım, programlama ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olurlar. Rahat meslek dalları arasında yer almalarına rağmen iş yükleri birçok benzer pozisyona göre daha fazladır. Teknolojinin hızla geliştiği bir ortamda sürekli olarak gelişme göstermesi beklenen meslekler arasında yer alıyor.

19. PROJE UZMANI

proje uzmanı

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

Şirketlerin projelerini geliştirmek ve mevcut projelerinden en fazla verimin alınmasını sağlamakla görevlidirler. İş yükleri şirketlerin projeler konusundaki çalışmalarının ağırlığına göre değişmektedir. Bazı şirketlerde proje uzmanları dış müşterilere de destek sağlamaktadır. Ofis çalışanları olsalar bile ofis dışında da çalışma göstermeleri gerekebilmektedir. Bu kariyeri seçecek olan personelin aynı anda çok alanda uzman olması beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sözel – Sayısal – Eşit Ağırlık Meslekleri

20. DANIŞMAN

danışman

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 80.000 TL

Şirketlerde genel danışman veya bölüme göre X DANIŞMAN adı ile çeşitli pozisyonlar vardır. Bunların genel amacı şirketlerdeki bölümler arasındaki uyumu maksimum düzeye çıkartmaktadır. Bazı şirketler ise müşterilere hizmet vermek amacıyla bu pozisyonu şekillendirmektedir. Ofislerde çalışırlar ve günlük rutinleri vardır.

21. ÇİZER – İLLÜSTRATÖR

çizer

Potansiyel: 9/10
Ortalama Yıllık Maaş: 90.000 TL

Potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen henüz istenilen maaşları alamadığı düşünülen masa başı işlerden biridir. Uzun dönemde değerlendirilebilecek iş alanları arasında yer alıyor. Ofislerde çalışırlar ve kendi alanlarında ciddi yeteneğe sahip olmaları beklenmektedir.

22. DİJİTAL MEDYA UZMANI

dijital medya uzmanı

Potansiyel: 10/10
Ortalama Yıllık Maaş: 100.000 TL

Son 5 yılda ülkemizde en çok büyüme kaydeden meslek grupları arasında yer alıyor. Her türlü dijital medya platformu konusunda yetkin olan ilgili uzmanlar bu alanlarda şirketin marka gücünü büyütmek, satış olanaklarını artırmak ve ilgili alanlarda strateji geliştirmek konusunda çalışırlar. Geleceğin meslekleri arasında değerlendirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Ne Satabilirim?

24. MASABAŞI ANKETÖR

anket

Potansiyel: 6/10
Ortalama Yıllık Maaş: 70.000 TL

Covid-19 salgını ile birlikte anketler artık yüz yüze yerine telefon ile yapılmaya başlandı. Dolayısıyla anket şirketleri çok ciddi bir şekilde telefon ile anket doldurmak üzere masabaşı anketör adı verilen bir pozisyonda istihdam oluşturmaya başladı. Ofiste çalışan meslek grupları arasında yer alan bu iş kolu son dönemde önemli bir istihdam oluşturuyor.

AYRINTILAR: Anketör Nedir?

25. SİGORTACI

sigorta acentesi açmak

Potansiyel: 7/10
Ortalama Yıllık Maaş: 80.000 TL

Sigortacılar genellikle kendilerine ait bayilik, acentelik veya şubelerde yer alan ofiste çalışırlar. Sigortacıların bazı kapsamlarında şirketleri gezmek yer alıyor olabilir ancak sektörde çalışanların yüzde 80’inden fazlası 8-5 mesailerini ofiste tamamlamaktadır.

Kendi işletmenizi açmak için Sigorta Acentesi Açmak rehberine göz atabilirsiniz.

26. YAYIN YÖNETMENİ

yayın yönetmeni

Potansiyel: 8/10
Ortalama Yıllık Maaş: 120.000 TL

Medya kuruluşlarının yayın yönetmenleri de masa başında çalışan meslek gruplarında yer almaktadır. Genel işleri medya kuruluşunda çıkan yayınları denetlemek ve organizasyon yapısını aktif ve verimli tutmaktır.

27. VEZNEDAR

vaznedar

Potansiyel: 5/10
Ortalama Yıllık Maaş: 80.000 TL

Kurum ve kuruluşlarda masa başında çalışan meslek grupları arasında yer almaktadır. Genel olarak kurum veya kuruluşun para tahsili işlerini gerçekleştirirler. Rahat meslek sınıfına girmedikleri halde masa başında çalışan meslek grubunda yer alırlar.

İNCELEYİN: Sosyal Sorumluluk Projeleri

İNCELEYİN: Kısa Sürede Öğrenilecek Meslekler

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“27 Şirkette ve Ofiste Çalışan Masa Başı İşler ve Kolay Meslekler” üzerine 5 yorum

 1. Maaşlar çok abartılı 12ye bölünce aylık olan maaşlar 10bin 9bin çıkıyor. Türkiyede nerde bu maaşları alanlar? Müdürler bile zor alıyor o paraları.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   İlgili listede yer alan maaşlar brüttür. Dolayısıyla vergilendirme öncesi kazançlardır. Bu kazançlardan çeşitli sigorta ve gelir vergisi kesintileri bulunmaktadır. Söz konusu maaşlar sektör temsilcilerinin raporlarından alınmıştır.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın