Dünyanın En İyi 21 Ayakkabı Markaları: Spor, Klasik, Kaliteli, Yerli ve Yabancı

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

En iyi ayakkabı markaları rehberi aracılığıyla ayakkabı sektöründe iş kurmak için eliniz artık daha güçlü olacak. Siz de ayakkabı sektöründe bir iş kurmak istiyorsanız, kaliteli, spor, yerli ve yabancı ayakkabı markaları rehberindeki firmaları inceleyebilirsiniz.

Ayakkabı mağazası kurmak, toptan ayakkabı satışı yapmak ya da ayakkabı sektöründe yeni bir işletme faaliyetini hayata geçirmek isteyenlerin, en kaliteli ayakkabı markaları hakkında bilgi sahibi olması tavsiye edilmektedir.

Özellikle ayakkabı sektöründe faaliyet yürütmek isteyen girişimciler ve yatırımcılar için hazırlanan bu rehberde; yönelmek istediğiniz ayakkabı markaları için eşsiz bilgiler bulabilirsiniz. Sektöre girmeden önce hangi ayakkabı markalarının yükselişte olduğunu öğrenmeniz önem arz ediyor.

E-ticaret yapacaklar ya da bir ayakkabı mağazası açmak isteyenlerin mutlak suretle incelemesi gereken en iyi ayakkabı markaları rehberindeki birçok firma toptan satış ya da bayilik fırsatına da sahiptir.

Rehberde dünyada en çok bilinen ve en çok satan 21 önemli ayakkabı markasına yer verdik.

1. NIKE

nike

Nike, spor ayakkabıları için küresel arenadaki en büyük tedarikçidir. Bu milyar dolarlık çok uluslu ayakkabı markası, 2022 yılının en değerli ve tanınan şirketlerinden biridir. Esnek, dayanıklı, şık, çekici ve pahalı gündelik ve spor ayakkabılarıyla tanınıyor.

Nike, 1964 yılında Phil Knight ve Bill Bowerman tarafından kurulan Amerikan kökenli bir şirkettir. Bu halka açık şirket, ürün erişimini dünyanın birçok ülkesine yaymış ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Washington County’deki merkez üssü aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Nike giyim, aksesuar ve spor malzemeleri satışı yapmaktadır. Ancak firmanın en çok tanındığı alan ise ayakkabılardır. Dünyanın tüm ülkelerinde en iyi ayakkabı markaları listesinde genellikle ilk 2 sırada bulunmaktadır.

Nike; Neymar, Ronaldo, Ronaldinho, Tiger Woods ve Rory Mcllroy gibi birçok dünyaca ünlü oyuncuya sponsorluk yapmaktadır.

2. ADIDAS

adidas

Adidas, şık, esnek ve çok yönlü ultra rahat ayakkabıları ile dünyaca ünlü bir ayakkabı firmasıdır. Ayakkabılarını hazırlarken ileri teknolojiyi kullanmaktadır. Ve halen spor, yaşam tarzı ve koşu ayakkabılarının önde gelen üreticilerinden biridir.

Adidas, kurucusu Adolf Dassler tarafından 1924 yılında kurulmuş Alman kökenli bir şirkettir. Ürün erişimini dünyanın birçok ülkesine yaymış ve ana faaliyetini Almanya Herzogenaurach’taki merkez üssü üzerinden gerçekleştirmektedir. Milyar dolarlık bir ayakkabı markası olan Adidas, günümüzde Nike ile birlikte dünyadaki en çok tanınan ayakkabı markaları arasında bulunuyor.

Adidas, UEFA Şampiyonlar Ligi ve New York Yankees’e sponsorluk yapıyor. Major League Soccer’a katılan tüm takımlar için ekipman ve giyim sağlayıcısıdır. Marka Sachin Tendulkar, Kevin Pietersen, Lionel Messi, Ravindra Jadeja, Ivan Lendl, Steffi Graff, Stefan Edberg, Ian Bell ve Jake Dalton gibi dünyaca ünlü isimlere de doğrudan sponsorluk yapıyor.

3. PRADA

prada

1913 yılında İtalya’da çanta ve cüzdan şirketi olarak kurulan Prada, günümüzde giyim ve ayakkabı sektörünün en değerli markaları arasında yer almaktadır.

Prada ayakkabıları bugün dünyanın her ülkesinde lüksün birer simgesidir.

Prada, dünya genelinde reklam ve pazarlamaya en çok para harcayan lüks giyim markalarından biridir.

Prada, Türkiye’deki ilk mağazasını 2009 yılında Nişantaşı’nda açmıştır.

4. JORDAN

jordan

Ayakkabı modası endüstrisinin son oyuncularından biri olmasına rağmen kısa sürede dünyaca tanınan bir markaya dönüşmüştür. Çok uluslu bu şirket birçok sporcunun doğrudan tercihi olması hasebiyle ciddi bir tanıtıma da ihtiyaç duymuyor.

Jordan, çekici stili ve farklı tasarımları ile dayanıklı ayakkabılar ile tanınan çeşitlendirilmiş bir ürün portföyüne sahiptir. Amerikan menşeli şirket 1984 yılında Michael Jordan tarafından kuruldu.

Jordan, şu anda Nike’ın bir yan kuruluşudur.

Marka genel olarak basketbol ayakkabıları ile nam salmış olsa da bugün spor ayakkabıları sektörünün en iyi oyuncuları arasında bulunuyor.

Lüks segmentteki ayakkabı markası Jordan, Carmelo Anthony, Jimmy Butler, Blake Griffin ve Chris Paul gibi tanınmış isimlerle sponsorluk anlaşmaları yapıyor. Ayrıca WNBA, NASCAR, NFL ve MLB gibi liglerin de ana sponsoru konumunda bulunuyor.

5. REEBOK

reebok

Reebok, ilham verici ve yenilikçi ürün portföyü ile fitness endüstrisinde en çok kullanılan ayakkabı markasıdır. Reebok, ayakkabı üretiminde geleneksel teknikleri teknoloji ile buluşturarak farklı bir ürün yelpazesine sahiptir.

Reebok, 1958 yılında kurucu ortakları Jeff ve Joe Foster tarafından kuruldu.

2005 yılından bu yana Adidas’ın yan markasıdır.

Reebok, CrossFit, koşu ve fitness ayakkabılarının yanı sıra spor kıyafetlerinin tasarımı, satışı, üretimi ve dağıtımı ile de ilgilenmektedir. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentindedir. Buradan tüm dünyaya ürün tedariği gerçekleştirmektedir.

Reebok, Spartan Race, CrossFit ve Ultimate Fighting Championship’in resmi ayakkabı sponsorudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: XML Bayiliği Veren Firmalar

6. VANS

vans

İyi bir çift ayakkabı, hem performans açısından hem de estetik açıdan kusursuz ve çekici olanıdır. Vans, dayanıklı ve konforlu süper şık ayakkabılar ile pazarda nam salmıştır.

Vans, özel tasarımlı spor ayakkabılarıyla seçkin sporcuları, çağdaş ve farklı ürün yelpazesiyle genç nesli hedef alıyor.

Amerikan menşeli bir şirket olan Vans, son dönemde ortaya çıkardığı kaykay ayakkabıları da ciddi bir kitleye ulaşmıştır. 1966 yılında kurucu ortakları James Van Doren, Gordon C Lee ve Paul Van Doren tarafından kuruldu. Vans, ana şirketi VF Corporation’ın bir yan kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

Etkinlik sponsorlukları ve kaykay parklarının oluşturulması ile Vans olumlu marka bilinirliği yaratmıştır.

7. CONVERSE

converse

Converse, zamanının en kolay tanınan ayakkabı markalarından biri olmuştur. Yıldız işareti ile tüm dünyada bir anda en çok tercih edilen ayakkabı markalarından biri olmuştur. Sarma şeridi, pürüzsüz ve yuvarlak ayak kısmı, kauçuk tabanı, farklı özellikleri ve benzersiz tasarımı markayı son yıllarda en çok tercih edilen ayakkabı markalarından biri haline getirmiştir.

Converse, 1908 yılında kurucusu Marquis Mills Converse tarafından kurulan Amerikan kökenli bir şirkettir.

2003 yılından bu yana Nike’nin iştiraki olarak faaliyet göstermektedir.

Converse markası, lifestyle marka ayakkabı, paten ayakkabısı ve diğer ürünlerin üretimi ile uğraştığı için giyim, aksesuar ve spor malzemeleri ile de ilişkilidir.

Converse, ürün varlığını yüz altmıştan fazla ülkeye yayan ve faaliyetlerini Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentindeki merkez üssü aracılığıyla yürüten milyar dolarlık bir kuruluştur. Firma Rihanna, Kristen Stewart ve Snoop Dogg gibi ünlülerin de en çok tercih ettiği marka olmuştur.

8. UNDER ARMOUR

under armour

Under Armour, potansiyel sporcuların yanısıra genç erkek ve kadınları hedef alan bir markadır. Firma, benzersiz stilleri ve çekici tasarımları ile dünyanın en çok satılan ayakkabı markalarından biridir.

Under Armour, 1996 yılında Kevin Plank tarafından kurulmuş bir Amerikan kökenli bir şirkettir. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri – Baltimore’daki merkez üssü aracılığıyla faaliyetlerini yürütüyor. Dünyaca ünlü milyon dolarlık şirket, performans kıyafetleri, rahat ayakkabılar, koşu ayakkabıları, performans eğitimi ayakkabıları, basketbol ayakkabıları, slaytlar, cleated ve spor ayakkabıları üretmekte, dağıtmakta, geliştirmekte ve pazarlamaktadır.

Marka, Memphis Depay, Andre Green, Patty Mills ve Cody Bellinger gibi ünlü isimlerle çeşitli sponsorluk anlaşmaları yapıyor.

9. PUMA

puma

Puma, dayanıklılık, konforlu, şık stilli tasarımlarıyla bilinen paten ayakkabıları, spor ayakkabıları ve rahat ayakkabılar tasarlar ve üretir. Ürünlerini antrenman ve fitness, koşu, futbol, basketbol, motor sporları ve golf için sunan çok ünlü bir markadır.

Puma, 1948 yılında Rudolf Dassler tarafından kurulmuş Alman kökenli bir şirkettir. Dünyanın 120 ülkesinde müşterilerinin kolayca ulaşabileceği kapsamlı bir ürün portföyüne sahiptir. Şirket faaliyetlerini Almanya – Herzogenaurach’taki merkez üssü üzerinden gerçekleştirmektedir.

Puma, markasını ve ürünlerini uluslararası pazarda tanıtmak amacıyla Diego Maradona, Virat Kohli, Boris Becker, Colin Jackson, Martina Navratilova ve Hector Bellerin gibi birçok ünlüyle sponsorluk anlaşmaları yapıyor.

10. NEW BALANCE

new balance

New Balance, moda ayakkabısı söz konusu olduğunda en çok bilinen markalardan biridir. Şık, dayanıklı, konforlu ve pahalı gündelik ve atletik ayakkabılar sunan birinci sınıf bir markadır. Şirket, teknolojiyi yenilikle bütünleştirmiş yüzlerce farklı ürün yelpazesi ile müşterilerini cezbetmektedir.

New Balance, dünyanın en büyük spor ayakkabı üreticilerinden biri olma özelliğini taşıyor. 1906 Yılında William J. Riley tarafından kurulmuş Amerikan kökenli bir şirkettir. New Balance, tüm operasyonlarını Amerika Birleşik Devletleri – Boston’daki merkezi aracılığıyla yönetiyor.

Şirket, Dale Steyn, Mathew Wade, Matt Reid ve Trayvon Bromell gibi birçok ünlü isim ile sponsorluk anlaşmalarına sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Toptan Giyim Firmaları

11. SKECHERS

skechers

Skechers, Amerika Birleşik Devletleri’nde atletik ayakkabılarla ilgili en büyük üçüncü marka olma özelliğine sahiptir. Bu milyar dolarlık şirket, aktif ve gündelik ayakkabıları nedeniyle son zamanlarda satış rekorları kırıyor. Ekonomik tabanı nedeniyle lüks segment ile ciddi bir fiyat avantajına sahip olan marka; bu özelliği ile ciddi satış rakamlarına ulaşmıştır.

Skechers, Robert Greenberg tarafından 1992 yılında kurulmuş bir Amerikan kökenli şirkettir.

Ayakkabı endüstrisinin en çok tanınan markalarından biri olan Skechers’in piyasada 900’ü aşkın modeli bulunmaktadır.

Firmanın Camila Cabello, David Ortiz, Kelly Brook ve Brook Henderson gibi çeşitli ünlü isimlerle de sponsorluk anlaşmaları vardır. Son yıllarda hayırseverlik faaliyetlerine de ciddi bir ağırlık vermiştir.

12. BOSTONIAN

bostonian

Bostonian, dünyanın en eski ayakkabı markalarından biridir ve sürekli yenilikçiliği ile bilinir. Klasik kesim bot, ayakkabı, slip-on ve bağcıkları içeren çeşitlendirilmiş bir ürün portföyüne sahiptir.

Bostonian, 1825 yılında Commonwealth Ayakkabı Şirketi tarafından kurulmuştur. Şu anda, ana şirketi C. & J. Clark’ın yan kuruluşudur.

13. FILA

fila

Fila, mükemmel ayakkabıları ile tanınan harika bir işçilik ile nam salmış ikonik bir şirkettir.

İtalyan kökenli bir şirket olan Fila, 1911 yılında Johan Fila tarafından İtalya’da kuruldu. Şuanda Güney Kore’nin başkenti Seul’da merkez üssü vardır.

Fila, Almanya’da BMW Open ve Miami’de düzenlenen Sony Open gibi etkinliklere sponsorluk yapıyor.

Fila’nın bazı marka yüzleri:

 • Kin Clijsters
 • Carsten Ball
 • Timea Babos
 • John Isner
 • Bjorn Borg
 • Svetlana Kuznetsova

14. BERLUTI

berluti

Berluti, yalnızca erkekler için özel bir lüks ayakkabı markası tasarlayan ve üreten dünyaca ünlü bir ayakkabı markasıdır. Bireysel tasarımlar, hassas kesim, en iyi kumaş seçimi, ayırt edici şekil ve benzersiz deri kaplamasıyla bilinir. Berluti, bot, derbi ve mokasen içeren geniş ve çeşitlendirilmiş bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

Berluti, Alessandro Berluti tarafından 1895 yılında kurulmuş İtalyan kökenli bir şirkettir. Ana ve sahip şirketi LVMH’nin bir yan kuruluşu olarak Fransa’daki Paris merkezli olarak faaliyet göstermektedir.

15. SALOMON

salomon

Fransa merkezli dünyaca ünlü bir ayakkabı markası olan Salomon, özellikle spor ayakkabıları ile oldukça dikkat çeken bir markadır. Türkiye’de de 20 yılı aşkındır pazarlama çalışmaları ile önemli bir müşteri kitlesi edinen firma, geleneksel deri bağlama kayışlarının yerini alan tasarımı ile dünyada ünlenmiştir. Şirket

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Ne Satabilirim?

16. BATA

1894 yılından beri ayakkabı sektöründe bulunan BATA, İsviçre merkezli çok uluslu bir ayakkabı şirketidir. Özellikle lüks mağazalarda sıklıkla yer alan Bata, günümüzde Avrupa pazarını hedef alarak dünyanın en ünlü giyim mağazalarında yer almayı sürdürüyor. En iyi ayakkabı markaları sıralamasında özellikle lüks segmentinde adından söz ettiren bir firmadır. Bata, yıllık 160 milyon çift ayakkabı satışı ile dünyanın önde gelen ayakkabı üreticilerinden biridir.

17. GEOX

geox

İtalya’nın en çok tanınan ayakkabı markaları arasında yer alan Geox, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde lüks segment ayakkabı markaları arasında tanınmaktadır. 1995 yılından beri sektörde yer alan Geox özellikle su geçirmez ayakkabıları ile tanınmaktadır.

18. JOMA

joma

İspanya’nın dünyada en çok tanınan ayakkabı markalarından biri olan Joma; futbol, ​​futsal, hentbol, ​​basketbol, ​​voleybol, koşu, tenis için ürettiği yüksek kaliteli ayakkabıları ile tanınmaktadır. Son yıllarda reklam ve pazarlama alanında önemli çalışmalar yapan markanın Ortadoğu pazarında da önemli faaliyetlerde bulunması bekleniyor.

19. JOHNSTON & MURPHY

johnston murphy

Johnston & Murphy, müşterilerine hem gündelik tarz hem de geleneksel elbise ayakkabıları sunmaktadır. Bu ayakkabı markasının en önemli özellikleri arasında çıkarılabilir, ek yastıklama, hafif ve nem emici ekstra bir iç taban bulunmasıdır.

Johnston & Murphy, 1850 yılında William A Murphy, James Johnston ve William J Dudley tarafından kurulan Amerikan kökenli bir şirkettir. Giyim ve ayakkabı endüstrisi ile ilişkilidir ve ürünlerin dağıtımı ve pazarlanması ile de doğrudan ilgilenir. Şirket hem erkek hem de kadın müşterilere hitap ediyor.

Johnston & Murphy, dünyanın 168 ülkesinden ve ayrıca çevrimiçi portallardan satın alınabilecek çeşitlendirilmiş bir ürün portföyüne sahiptir.

20. MERRELL

merrell

Amerikalı ayakkabı markalarından biridir. 1981 yılında kurulmuştur. Şirketin kurucuları Clark Matis, Randy Merrell ve John Schweizer’dir. Şirket genel olarak yüksek performanslı botlar imal etmek üzere kurulmuştur. Şirketin ayakkabıları Avrupa başta olmak üzere 6 kıtada satışa sunulmaktadır.

21. SAUCONY

saucony

Amerikalı bir başka ayakkabı markasıdır. 1898 yılında kurulmuştur. Şirket günümüzde Wolverine World Wide kuruluşuna aittir. Genellikle spor ayakkabıları olmak üzerre, ceketler, kapüşonlular, tişörtler, eşofman altı, şortlar ve çoraplar konusunda bilinen güçlü bir markadır.

İNCELEYİN: En İyi Kozmetik Markaları

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Dünyanın En İyi 21 Ayakkabı Markaları: Spor, Klasik, Kaliteli, Yerli ve Yabancı” üzerine 37 yorum

 1. bu saydıkları ayakkabı markaları valentino, prada ayakkabılarının yanından geçmez neye göre en iyisi anlamadım. bütçeye göre galiba

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Prada markası mevcut listemizde yer almaktadır. Valentino için araştırma gerçekleştireceğiz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 2. Listedeki ayakkabılar bana göre çok da kaliteli ayakkabı markaları değil. Adidas’ın boost ve Nike’nin air tabanları konforlu olsalar da bu ayakkabıların uzun vadede dayanıklılıkları şüpheli. Küresel marka oldukları ve ürünleri Asya ülkelerinde üretildikleri için zaten kalitesi tartışılır. Ayrıca ayakkabının da bir sürü çeşidi var. Nike ya da Adidas bot diye bir şey duydunuz mu? Bir kaç model dışında zaten bu ayakkabılar spor amaçlı üretilen ayakkabılar ya da bunların klasik ayakkabısı var mı? Hem 1 sene sonra çöpe atacağınız bir ayakkabıya neden onca para veresiniz? İndirimle 50% fiyatı kırpılan (demek ki daha ucuza satılabiliyor), rengi farklı ama birbirinin aynı olan ürünlerin fiyatları arasındaki fark gibi sebeplerden ötürü bu markalara hiç yönelmedim. Listede olmayan ayakkabı markası önerim ECCO’dur. Botları hafif, sağlam, iyi yalıtımlı ve terletmezdir. Sneakerları da hakeza öyledir. Yine dayanıklılığı konusunda bazı olumsuz yorumları okusam da konfor için CAMPER çok önerilen bir markadır. Özellikle ikon olan Pelotas modeli. Ayrıca burada ASICS nerede?

  Kısaca şöyle diyebilirim. Ayakkabıyı hangi amaçla kullanacaksanız, o amaca yönelik en yii ayakkabıyı kim üretiyorsa oradan alın ayakkabınızı.

  Yanıtla
 3. Listeye alınmayı unutulmuş veya düzenleyen arkadaşın bilmediği bir marka Merrell kesinlikle denenmesi gereken bir marka

  Yanıtla
 4. bahsedilen 15 markanın 11 tanesini biliyorum ama diğer 4 tanesi yabancı geldi. Aklıma gelen bazı markaların listede olmaması şaşırttı. sanırım listeye üst seviye lüks markalar ilave edilmemiş.

  Yanıtla
  • KESİNLİKLE KATILIYORUM STEFANO BIBER AUBERCY SANTONİ CHRISTIAN LOUBUTIN JOHHN LOBB BUNUN GİBİ BAZILARI LİSTEDE YOK BUNLAR İLK ONDA

   Yanıtla
 5. Bu ayakkabıların içinde Converse ve Jordan ayakkabılarından başka ayakkabı tavsiye etmem Jordan nin rahatlığını hiçbir ayakkabıda bulamadım tek kelime ile mükemmel bir ürün

  Yanıtla
 6. Kalite deyince üç marka var biliyordum on beş tane ayakkabı markasını görünce etkilendim. Harika bilgiler edindim.

  Yanıtla
 7. Bence Nike rakipsiz aşırı rahat bir marka. Ayağı sorunlu olanlar için özellikle. Bilmediğim markayı da öğrendim bu yazıda

  Yanıtla
 8. Teşekkür ederim bilgilendirme için çok güzel markalar bilmediklerimi okuyup öğreniyorum yardımcı olan güzel sayfa faydalı oluyor

  Yanıtla
 9. Hepsini ayrı ayrı açıklayarak anlattiginiz için teşekkürler bende reebook çok rahat olduğunu düşünüyorum…

  Yanıtla
   • spor ayakkabi en saglam olanlar 1 adidas 2 nike 3 puma 4asics 5 reebok 6 vans 7 under armor 8 new blance 9 fila 10 converse 11 the nort face 12 colombia 13 brooks 14 salomon 15 diadora 16 lotto 17 umbro 18 slazenger 19 k swiss 20 timberland 21 champion 22kappa 23 hummel 24 jordan 25 lacoste

    Yanıtla

Yorum yapın