En İyi 66 Türk ve Yabancı Kozmetik Firmaları ve Markaları Listesi

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Bu rehberde en iyi Türk ve yabancı kozmetik firmaları ve markaları yer almaktadır.

Kozmetik kişisel bakım, makyaj gibi sektörlerde iş kurmak isteyen girişimci ve yatırımcılar mutlaka en iyi Türk ve yabancı kozmetik firmaları listesinde bulunan markaları takip etmelidir. Bu firmaların piyasaya sunduğu markalı ürünlerin ciddi düzeyde reklam ve pazarlama çalışması yapılması hasebiyle bu tür ürünler pazarda daha fazla rağbet görmekte ve hızla yatırımcı ile girişimcilerine para kazandırmaktadır.

Kozmetik mağazası açmak gibi bir iş fikrine başlamak istiyor ya da kişisel bakım, parfüm, makyaj ve benzeri sektörlerde e-ticaret gibi alanlarda ürün satmak istiyorsanız; mutlaka takip etmeniz gereken Dünyanın ve Türkiye’nin en iyi 66 kozmetik firmaları:

1. L’Oréal

L’Oréal SA , merkezi Paris’te bulunan ve şu anda dünyanın en büyük kozmetik üreticisi olan bir Fransız tüketim ürünleri grubudur. Şirket, L’Oréal Paris, Garnier, Maybelline Jade, Essie, Softsheen Carson ve NYX Cosmetics gibi markalara sahiptir. L’oreal aynı zamanda ABD’de üst nanoteknoloji’ye en çok yatırım yapan ve bu konuda en çok patenti elinde bulunduran bir şirkettir.

2. Givaudan

Givaudan, İsviçre’nin çok uluslu bir parfüm, koku ve aktif kozmetik bileşenlerinin üreticisidir. 2008 yılı itibari ile aroma ve parfüm endüstrilerinde dünyanın en büyük şirketi konumunda bulunmaktadır.

Givaudan’ın Türkiye’de de ciddi operasyonları bulunmaktadır.

3. International Flavors & Fragrances

International Flavours & Fragrances, dünya çapında aroma, koku ve çeşitli kozmetik ürünleri ile tanınan bir Amerikan şirketidir. IFF adı ile bilinen markanın genel merkezi New York’ta bulunmaktadır ve dünyanın 47 ülkesinde üretim tesisine sahiptir. Kozmetik markaları listesinde sayısız markası bulunan firmanın on binlerce ürün gamı vardır.

4. Shiseido

Shiseido, Japonya merkezli kişisel bakım ürünleri üreticisidir. Şirket 1872 yılında kurulmuş olup Japonya’nın en büyük kozmetik şirketidir. Aynı zamanda tüm çevrelerce dünyanın en büyük 5 kozmetik şirketi arasında yer almaktadır. Şirketin merkezi Tokyo’nun Chūō bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’de de şirketin sayısız kozmetik mağazasında ürünleri bulunuyor.

5. Ulta Beauty

Eskiden Ulta Salon veya Cosmetics & Fragrance olarak bilinen Ulta Beauty, merkezi Bolingbrook, Illinois’de bulunan bir Amerikan güzellik mağazaları zinciridir. Ulta Beauty kozmetik ve cilt bakım ürünleri, erkek ve kadın kokuları, tırnak ürünleri, banyo ve vücut bakım ürünleri, güzellik ürünleri ve saç bakım ürünleri konusunda en iyi markalar arasında yer alan 5’ten çok markaya sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol Influencer İşbirliği

6. Amorepacific

Amorepacific Corporation, Sulwhasoo, Laneige, Mamonde, Etude, AMOREPACIFIC ve innisfree dahil olmak üzere 30’dan fazla güzellik, kişisel bakım ve sağlık markasına sahip olan Güney Koreli bir güzellik ve kozmetik şirketidir. Amorepacific’in Türkiye’deki faaliyetleri oldukça sınırlı olsa da e-ticaret platformlarında ciddi satış rakamlarına sahiptir.

7. Kosé

Kosé Corporation kozmetik, cilt bakımı ve saç bakım ürünlerini içeren bir dizi sektörde faaliyet gösteren çok uluslu bir Japon kişisel bakım şirketidir. Kosé, 2014 yılında Tarte Cosmetics’i satın alarak Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına açılmıştır. Şirket ana faaliyet kolu olan Asya pazarında en çok tanınan kozmetik firmaları arasında yer almaktadır.

8. Amyris

Ana faaliyet kolu olan kimya sektöründeki başarısını kozmetik ile taçlandıran şirket günümüzde kozmetik sektörünün en çok ihtiyaç duyulan üreticileri konumunda bulunmaktadır.

Pazardaki kozmetik markalarının çoğunun ana üreticisi veya hammadde tedarikçisi olarak biliniyor.

Son yıllarda kendi bünyesinde yeni kozmetik markalarını oluşturmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

9. Elf Kozmetik

ELF Kozmetik, ABD-California merkezli bir Amerikan kozmetik markasıdır. 2004 yılında Joseph Shamah ve Scott Vincent Borba adındaki girişimciler tarafından kuruldu. Ürünler arasında banyo ve cilt bakım ürünleri, mineral bazlı makyaj, profesyonel kozmetik ekipmanları, eyeliner, ruj, parlatıcı, allık, bronzlaştırıcılar, fırçalar ve maskaralar bulunmaktadır.

Türkiye’de de kişisel bakım mağazalarında sayısız ürünleri satışta bulunan markalardan biridir. Ortadoğu’nun tüm ülkelerinde önemli bir satış potansiyeli bulunuyor.

10. Nivea

Cilt ve vücut bakımı konumunda dünyanın en iyi kozmetik markalarından biridir. Nivea, Almanya-Hamburg merkezli Beiersdorf Global AG şirketine aittir. Şirket 28 Mart 1882’de Paul Carl Beiersdorf tarafından kuruldu. 1980’ler itibarıyla dünyanın hemen hemen tüm ülkelerindeki kişisel bakım mağazalarında yer alan ana markalardan biri olmayı başarmıştır.

11. Guerlain

Guerlain, dünyanın en eski parfüm, kozmetik ve cilt bakım markalarından biridir. Şirket 1828 yılında parfümcü Pierre-François Pascal Guerlain tarafından Paris’te kuruldu . Fransız çokuluslu şirket LVMH tarafından satın alındığı 1994 yılına kadar Guerlain ailesi tarafından yönetilmiştir. Şirket özellikle parfüm alanında dünya trendlerine yön vermektedir.

12. Estée Lauder

Estée Lauder, New York merkezli bir Amerikan çok uluslu cilt bakımı, makyaj, koku ve saç bakım ürünleri üreticisi ve pazarlamacısıdır. Şirket, hem e-ticaret hem de perakende kanalları aracılığıyla uluslararası olarak çok çeşitli bir marka portföyüne sahiptir. Türkiye’de de en çok tercih edilen kişisel bakım markaları arasında yer almaktadır.

13. Dove

İngiliz merkezli Unilever şirketine ait kişisel bakım ve kozmetik markasıdır. Dove ürünleri Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Almanya, Endonezya, İsrail, İrlanda, Meksika, Hollanda, Pakistan, Güney Afrika, Tayland, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde imal edilmekte olup dünyanın 160’tan fazla ülkesinde satışa sunulmaktadır.

14. Clinique

Clinique, genellikle üst düzey lüks mağazalarda satılan cilt bakımı, kozmetik, tuvalet malzemeleri ve kokuların üreticisidir. Estée Lauder Şirketlerinin bir yan kuruluşudur. 2019 itibariyle Clinique ürünleri dünya çapında 22.000’den fazla noktada satılmaktadır.

15. Garnier

Alfred Amour Garnier tarafından üretilen ilk patentli bitki bazlı saç losyonu La Lotion Garnier’in piyasaya sürmesiyle 1904 yılında Fransa’da kurulmuştur. Geride kalan yıllarda kozmetik sektörünün en ünlü oyuncuları arasında yer almayı başarmıştır. Ürünleri Orta Doğu pazarında da en çok tercih edilen kişisel bakım markaları arasında yer almaktadır. Özellikle saç bakım sektöründe dünya trendlerine yön vermektedir.

16. Lancome

L’Oréal’in yan kuruluşları arasında yer alan Lancome özellikle parfüm ve makyaj sektörünün en ünlü markaları arasında yer almaktadır. 1935 yılında Guillaume d’Ornano ve iş ortağı Armand Petitjean tarafından Fransa’da kurulmuştur.

17. MAC

1984 yılında ABD’nin Toronto kentinde Frank Toskan ve Frank Angelo tarafından kurulmuş bir Amerikan kozmetik firmasıdır. 1996 yılında Estée Lauder Companies’in bir yan kuruluşu olduktan sonra şirketin merkezi New York’a taşınmıştır.

Şirket genel olarak makyaj sektörünün en iyi markaları arasında yer almaktadır. Dünyaca ünlü firmanın tüm ürünleri Türkiye’de de özellikle lüks kişisel bakım mağazalarında yer almaktadır.

18. Maybelline

Merkezi ABD-New York’ta bulunan çok uluslu bir Amerikan kozmetik, cilt bakımı, parfüm ve kişisel bakım şirketidir. 1914 yılında Chicago’da kuruldu ve 1996’dan beri Fransız kozmetik şirketi L’Oréal’in bir yan kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

19. Clarins

Clarins, 1954 yılında Paris’te Jacques Courtin-Clarins tarafından kurulmuş bir çok uluslu Fransız kozmetik şirketidir. Cilt bakımı ve makyaj ürünleri üretimi ve satışına ek olarak şirket, spa ve sağlık sektöründe de önemli bir firmadır. Şirket son yıllarda Avrupa’nın dışında özellikle ABD ve Orta Doğu’da da ciddi pazarlama çalışmalarına hız kazandırmıştır.

20. SK-II

1980’lerde kurulan dünyaca ünlü bir Japon kozmetik markasıdır. Kozmetik sektörünün en büyük oyuncularından olan Procter & Gamble’a (P&G) aittir. Doğu Asya, Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’da birinci sınıf bir cilt bakım ürünleri mağazalarında ürünleri yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kozmetik XML Bayilik

21. Olay

Procter & Gamble’a (P&G) ait olan bir Amerikan cilt bakım markasıdır. Olay, 2011 yılında Brand Finance’in En İyi 50 Kozmetik Markasında sektör liderlerinin 50’si arasında 1. sırada yer almıştır.

22. Yves Rocher

Yves Rocher, 1965 yılında Fransız girişimci Yves Rocher tarafından Fransa’da kurulan dünyaca ünlü bir kozmetik ve güzellik markasıdır. Şirket beş kıtada 88 ülkede faaliyet göstermektedir.

23. Benefit

Benefit Cosmetics, San Francisco-California’da kurulmuş, 30’dan fazla ülkede 2.000’den fazla mağazada satış yapan kozmetik üreticisidir. LVMH’nin bir yan kuruluşudur. 1976 yılından itibaren kozmetik sektöründe faaliyet göstermektedir. Türkiye’de de oldukça sevilen markalar arasında bulunuyor.

24. Axe/Lynx/Ego

Unilever şirketine ait bir kozmetik firmasıdır. Avrupa’da AXE ismi ile tanınıyorken dünyanın farklı ülkelerinde Lynx ve Ego isimleri de mağazaları bulunmaktadır. 1983 yılında Fransa’da kurulan şirket hemen hemen tüm kozmetik sektörlerinde ürünlere sahiptir. Özellikle erkek bakım ürünleri konusunda takip edilen markalar arasında bulunuyor.

25. Schwarzkopf

Şampuan, krem ve birçok farklı saç bakım ürününü dünyanın 150’den fazla ülkesinde satışa sunan bir kozmetik markasıdır. Kökleri 1898’a kadar uzanan marka ilk olarak Almanya’nın Düsseldorf kentinde faaliyete başlamıştır. Şirket şuanda çok uluslu bir yapıya sahip olup Henkel bünyesi altında bulunuyor.

26. Natura

Merkezi Brezilya’nın São Paulo kentinde bulunan küresel bir kozmetik grubudur. Şirket Antarktika hariç dünyanın tüm kıtalarında mağazalara sahiptir. 80 ülkede faaliyet gösteren şirketin diğer alt markaları ise Natura Cosméticos, Aesop, The Body Shop ve Avon’dur.

27. Provence’ta L’Occitane

Fransa’nın Manosque kentinde kurulan uluslararası vücut, yüz, koku ve ev ürünleri perakendecisidir. Kozmetik sektöründe Avrupa’nın en büyük oyuncuları arasında yer almaktadır. 10 binden fazla personeli bulunan Provence’ta L’Occitane’nin son dönemde Orta Doğu pazarlama çalışmaları büyük ölçüde artırılmıştır.

28. Neutrogena

Johnson & Johnson’a ait cilt bakımı, saç bakımı ve kozmetik ürünlerini pazarlayan ABD-California merkezli bir kozmetik firmasıdır. Neutrogena ürünleri 70’den fazla ülkedeki mağazalarda satışa sunulmaktadır.

Neutrogena 1930 yılında Emanuel Stolaroff tarafından ilk olarak Natone adı ile kurulmuştur. Johnson & Johnson, bağımsız faaliyet yürüten şirketi 1994 yılında satın aldı.

29. Sulwhasoo

Güney Koreli devasa kozmetik şirketi Amorepacific Corporation’in alt markalarından biri olan Sulwhasoo, 1945 yılında Suh Sung-whan tarafından kuruldu ve şu anda kurucunun oğlu Suh Kyung-bae tarafından yönetiliyor

30. Palmolive

Colgate şirketine ait olan sabun ve şampuan markasıdır. Özellikle saç kremi , vücut losyonu, sabun ve sıvı el yıkama ürünleri gibi kişisel bakım ürünleri konusunda ciddi satış rakamlarına sahiptir.

EN İYİ TÜRK KOZMETİK FİRMALARI

kozmetik markaları

Listenin geri kalanında ise en iyi Türk kozmetik, makyaj ve kişisel bakım firmaları ile markalarını bulabilirsiniz.

31. FLORMAR
32. PASTEL
33. GOLDEN ROSE
34. NEVA KOZMETİK
35. CECILE
36. RAEN
37. CYRENE
38. DERMOSKİN
39. ROSENSE
40. KARDELEN
41. ORIFLAME
42. URBAN DECAY
43. COSMESA
44. LİDER KOZMETİK
45. AKSAN
46. TURCOS
47. KOPAŞ
48. ATOMİZER
49. ALFAR
50. ÖZYEŞİL
51. TANACAN
52. HOBBY
53. FON KOZMETİK
54. ALLIANCE
55. ULUSOY
56. SORA
57. YÖNTEM KOZMETİK
58. SELEN KOZMETİK
59. GRATIS
60. ATELIER REBUL
61. GÜLSHA
62. ASHLEY JOY
63. ROSECE
64. MİSBAHÇE
65. HOMEMADE AROMATERAPİ
66. THE PUREST SOLUTIONS

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AVM’de Kozmetik Standı Açmak

İNCELEYİN: Dilan Polat Bayilik

İNCELEYİN: En İyi Ayakkabı Markaları

İNCELEYİN: Rossmann Bayilik

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“En İyi 66 Türk ve Yabancı Kozmetik Firmaları ve Markaları Listesi” üzerine 4 yorum

  1. Site güzelmiş bir çok alanı kapsıyor ama ziyaretçiler siteyi biraz renkli ve canlı görmek isteyebilir onun dışında guzel

    Yanıtla

Yorum yapın