Elektrikli Araç Sektöründe En İyi 6 İş Fikri

Hızla artan elektrikli araç sektöründe çok sayıda iş fırsatı girişimci ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Siz de son yılların en hızlı büyüyen pazarı olan elektrikli araçlara yönelik bir iş fikrini hayata geçirmeyi arzu ediyorsanız, listede en çok para kazandırma potansiyeli olan 6 iş fikrini bulabilirsiniz.

Özellikle ortalama üzerinde sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcılar için elektrikli araç sektöründe önemli bir potansiyel bulunmaktadır.

1. ŞARJ İSTASYONU

Elektrikli araç sektöründeki en büyük ihtiyaç şarj istasyonlarıdır. Elektrikli araçların akaryakıt istasyonu konumunda bulunan şarj istasyonları önemli bir talep görmektedir. Önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlara hızlı geçişin yaşandığı süreçte şarj istasyonlarına yönelik talepte artış yaşanması bekleniyor. Bu süreçte gelir akışı elde edebilmek amacıyla siz de bir elektrikli şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği veren firmalar aracılığıyla da sektöre daha hızlı bir giriş yapılabiliyor.

2. TAMİR İSTASYONU

Elektrikli araçlara yönelik yapılabilecek potansiyeli yüksek iş fikirlerinden biri de tamir istasyonu açmaktır. Elektrikli araçlar standart içten yanmalı araçlardan oldukça farklıdır. Özellikle teknoloji ile donatılmış olmaları nedeniyle alanında uzman personellere ihtiyaç duyarlar.

Standart araç tamir istasyonlarından farklı olarak yüksek sermaye ile kurulurlar. Bu alanda çalışan çok sayıda servis bulunmuyor. Dolayısıyla sektöre ilk kez girecek olanlar için değerlendirilmesi gereken yüksek potansiyelli iş fikirleri arasında yer almaktadır.

3. EVDE ŞARJ İSTASYONU HİZMETLERİ

Elektrikli araç sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlerin başında evde şarj istasyonları gelmektedir. Konutlara ve iş yerlerine yönelik yerinde elektrikli şarj istasyonu kurulumu hizmeti veren bir işletme kurabilirsiniz.

Birkaç referansa sahip olarak kısa sürede sektörde aranan bir firmaya dönüşebilirsinizz.

4. ELEKTRİKLİ ARAÇ KİRALAMA

Elektrikli araçlara yönelik kiralama hizmeti sağlayabilirsiniz. Elektrikli araçların yakıt masraflarının daha az olması ve nispeten daha kolay ve güvenli bir yolculuk sağlamaları sebebiyle daha fazla talep gördüğü bir ortamda elektrikli araç kiralama hizmeti sağlayabilirsiniz.

5. YEDEK PARÇA İMALATI VE SATIŞI

Elektrikli araçlar için yedek parça imalatı ve satışı yapabilirsiniz.

Henüz Türkiye’de bu sektörde büyük firmaların varlığından bahsetmek mümkün değil. Genel olarak sektörde nispi bir boşluk bulunuyor. Bu boşluğu değerlendirmek amacıyla sermayeniz ölçüsünde yedek parça imalatı ve satışı yapacak olan bir işletme kurabilirsiniz.

6. BATARYA DEĞİŞİM ATÖLYESİ VE SATIŞ MAĞAZASI

Elektrikli araçların en büyük sıkıntısı ise hızla bozulan bataryalarıdır. Elektrikli araçların bataryaları 5 ile 10 yıl içerisinde değiştirilmelidir. Bu da batarya değişim atölyelerinin ve satış mağazalarının iş hacminin oldukça büyük olduğunu gösteriyor.

Bataryalara yönelik değişim hizmeti sağlayan ve batarya satışı yapan işletmelerin iş hacminde önümüzdeki yıllarda ciddi bir artış beklenmektedir. Sektöre girmek için en doğru zamandan geçildiğini belirtmekte yarar var. 2024 yılında potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer alan önemli bir iş fikridir.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın