21’nci Yüzyılın Dikkatleri Üzerine Çeken En Başarılı 10 Girişimcisi

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

21’nci yüzyılda girişimin boyutu da düzeyi de sektörleri de büyük ölçüde değişime uğradı. Siz de 21’nci yüzyılda girişimde bulunmak isteyen biri olarak bundan 100 yıl önceki girişimcilerin başarı yollarını değil; günümüz iş dünyasında dikkatleri üzerine çeken en başarılı girişimcileri rolmodel almak istiyor olabilirsiniz. Rehberimiz tam da bu noktada 21’nci yüzyılın en iyi girişimcileri özelinde hazırlanmıştır.

Rehberde 21’nci yüzyılda yaşayan en iyi 10 girişimci için detaylı bilgiler sağladık. Onlardan ilham alabilir ve doğru yaptıkları noktaya odaklanarak girişimcilik serüveninize katkı sağlayabilirsiniz.

Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk, SpaceX, Tesla ve Neuralink’in CEO’sudur. Dünyanın en etkili iş adamlarından biridir. 21’nci yüzyılın en başarılı girişimcileri arasında yer almaktadır.

Güney Afrika, Pretoria’da doğan Elon Musk, 17 yaşında Queen’s Üniversitesi’ne gitmek ve apartheid ordusunda zorunlu hizmetten kaçınmak için Kanada’ya taşındı. Queen’s Üniversitesi’nden hem fizik hem de ekonomi dereceleriyle mezun olduktan sonra, gazeteler için çevrimiçi bir şehir rehberi oluşturan ilk şirketi Zip2 Corporation’ı kurdu. 1999’da Zip2’yi 307 milyon ABD doları karşılığında sattı ve sonradan PayPal adını alacak olan X.com’u kurdu.

2002’de, uzay taşımacılığı maliyetlerini düşürmeye ve Mars’ın insan keşfine erişimi sağlamaya odaklanarak Uzay Keşif Teknolojileri’nin (SpaceX) başlatılmasına yardımcı oldu. 2008 yılında Musk, gazla çalışan muadillerinden daha uygun fiyatlı ve aynı zamanda çevre dostu olan elektrikli otomobiller üretme hedefiyle Tesla Motors’u kurdu. 2016 yılında implante edilebilen cihazlar yaratmayı amaçlayan Neuralink adlı yeni bir şirket üzerinde çalışmaya başladı.

İNCELEYİN: Elon Musk Sözleri

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg, Facebook’un kurucusu, başkanı ve CEO’sudur.

Mark Zuckerberg, 1984 yılında New York, White Plains’de doğdu. Harvard Üniversitesi’ne gitti ve bilgisayar bilimi okudu ve burada oda arkadaşları ve öğrenci arkadaşları Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte henüz 19 yaşındayken Facebook’u kurdu.

Şirket ilk halka arzını (IPO) 2012 yılında 104 milyar dolar değerleme ile gerçekleştirdi.

Mark’ın 2022 raporlarına göre 50 milyar dolardan fazla serveti var.

İNCELEYİN: Kendini Geliştirmek

Bill Gates

Bill Gates

Bill Gates, etkili bir Amerikan iş adamı, yatırımcı, yazar ve hayırseverdir. Microsoft Corporation’ın kurucusudur.

Ayrıca birkaç kitap yazdı veya ortak yazar oldu. “Düşünce Hızında İş” adlı kitabı ulusal en çok satanlar listesine girdi ve “Önümüzdeki Yol” uluslararası en çok satanlar listesine girdi. 2006’da Forbes tarafından üst üste dördüncü kez Amerika’nın en zengin insanı ve 12 yıl üst üste dünyanın en zengin insanı seçildi. Gates’in net serveti 100 milyar dolardan fazladır.

İNCELEYİN: Dijital Pazarlama Eğitimi

Warren Buffet

Warren Buffet

Warren Buffett, Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı ve hayırseverdir. Dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri ve net serveti yaklaşık 84 milyar dolardır.

Buffett’ın felsefesi, piyasa dalgalanmalarının öngörülebilir olmadığı, ancak “onlardan yine de kâr sağlayabileceğimiz” şeklindedir. Yatırım stratejisi, “değer yatırımı” veya “değer yatırımı” dediği şeye dayanıyor. Bu strateji, içsel değerlerine göre düşük değerli hisse senetleri satın almayı içerir.

İnsanlar büyük yatırımcıyla bir öğle yemeği için milyonlarca lira ödemekten geri durmuyor.

Jeff Bezos

Jeff Bezos

Jeff, Amazon’un başkanı ve kurucusudur. 1986 yılında Princeton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bir hedge fonunda çalıştı. Daha sonra bu işi bıraktı ve New York’a taşındı ve burada “The Street.com” adlı kendi şirketini kurdu.

Ayrıca Uber, Twitter ve Airbnb gibi şirketlere de yatırım yaptı.

1994 yılında Bezos, Amazon.com’u kurdu ve CEO’su oldu. 2022 yılı itibarıyla 117 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4’ncü insanıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Jeff Bezos’un Harekete Geçiren Sözleri

Larry Ellison

Larry Ellison

Larry Ellison, Oracle Corporation’ın kurucusu ve CEO’sudur. 17 Ağustos 1944’te New York’ta doğdu. Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde üniversiteye gitti ve 1966’da elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi aldı.

Daha sonra Oracle adlı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi (RDBMS) geliştirmek için çalıştığı Ampex Corporation’da çalışmaya başladı.

1977’de Oracle Corporation’ı kurdu ve yönetim kurulu başkanı olduğu 2014 yılına kadar CEO olarak görev yaptı.

Amancio Ortega

Amancio Ortega

Amancio Ortega Gaona, İspanyol bir milyarder ve dünyanın en büyük moda perakendecisi olan Inditex Group’un kurucusudur.

1936 yılında Busdongo de Arbas, Leon, İspanya’da dünyaya gelen Ortega, babasının ölümünün ardından çocukluğunu annesi ve iki kız kardeşiyle yaşayarak geçirdi. Gündüzleri çobanlık veya ayakkabıcılık yaparken geceleri okula giderdi.

Ortega, Juana la Beltraneja’nın daha sonra Zara olarak bilinen şirketi Confecciones Goa SA’da gömlek satıcısı olarak çalışmaya başladı. Akşam 23:00 civarında işe başlamadan önce sokak kenarında gömlek satar ve sabah 6’da tekrar işe dönmeden önce uyumak için eve giderdi.

Ortega, üniversitede tanıştıktan sonra 1969’da evlendiği eşi Rosalia Mera ile 1975 yılında Zara adlı ilk giyim mağazasını açtı.

İNCELEYİN: İş İnsanları Anlatıyor: Nasıl Başarılı İş İnsanı Olunur?

Charles Koch

Charles Koch

Charles Koch, Koch Industries’in başkanı ve CEO’suydu. Kendi ifadesine göre, babası onu “dünyanın en fakir insanı olarak büyüttü”. O girişimcilik özellikleri ile 21’nci yüzyılda dikkatleri en çok üzerine çeken girişimcileri arasında yer almıştır.

İNCELEYİN: En İyi Girişimci Sözleri

Larry Page

Larry Page

Google’nin içinde yer alan Alphabet’in kurucu ortağıdır. 83 milyar dolardan fazla servete sahip olan Page, günümüz internet dünyasına çok önemli atılımların başrolünde yer alan bir isimdir. Michigan Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde okuduktan sonra  Stanford’da yüksek lisansını bitirmiştir.

Steve Jobs

Steve Jobs

Steve Jobs, Apple’ın kurucu ortağı, Başkanı ve CEO’suydu. Kişisel bilgisayar ve cep telefonu pazarında devrim yarattı. Yenilikçi tasarımları ile dünyanın ilgisini çekmeyi başaran sayısız ürünün hayata geçirilmesinde rol oynayan Jobs, özellikle cep telefonu pazarını sonsuza dek değiştirdi.

İNCELEYİN: Girişimcilerin Özellikleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“21’nci Yüzyılın Dikkatleri Üzerine Çeken En Başarılı 10 Girişimcisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın