36 Adımda Sıfırdan Kendini Geliştirmek

Sıfırdan kendini geliştirmek için öncelikle belirli bir hedefin olması önemlidir. Hangi konuda kendini geliştirmek istediğine karar verdikten sonra o alanda okuyabileceğin kitaplar, izleyebileceğin videolar veya katılabileceğin kurslar gibi kaynakları araştır.

Bunların yanı sıra düzenli bir çalışma planı da oluşturmanı mutlaka öneririz. Kendini geliştirmek için haftalık bir program hazırlayarak çalışma programı hazırla. Bu planı uygularken hedeflediğin konuya daha fazla ağırlık verebilirsin.

Ayrıca kendine bir mentor edinebilirsin. Daha önce senin istediğin alanda başarılı olan bir kişiyle görüşerek tecrübelerinden faydalanabilirsin.

Son olarak sabırlı olman ve pes etmemen de önemli. Kendini sıfırdan geliştirmek kolay bir şey değildir ve elbette ki zaman alacaktır. Önemli olan hedeflerine ulaşmak için azimli olman ve her surette devam etmendir.

Şimdi kendinizi sıfırdan geliştirmek için size önerebileceğimiz 36 yolu hep birlikte inceleyelim…

1. Her gün bir kitabın en az 3 sayfasını okuyun

kitap okuma

Okumanın beyninizin aktivitesini uyardığı ve zihninizi keskin tuttuğu bir sır değil. Günün 10 dakikasını gerçekten okumaya adadığınız sürece, okuduğunuz şeyin ne olduğu çoğu zaman önem arz etmez. Elbette bunu daha sık yapmak için okumaktan keyif aldığınız kitaplara da vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

Her gün mutlaka en az 3 sayfa kitap okumayı asla ihmal etmeyin. Vakit oluşturmakta sorun yaşıyorsanız e-kitaplara da yönelebilirsiniz.

İNCELEYİN: E-Kitap Yazarak Para Kazanma

2. Günlerinizi önceden planlamayı öğrenin

Her şeyi hatırlamaya çalışmak genellikle stres seviyenizi yükseltir. Ayrıca gün veya hafta içerisinde neye odaklanmanız gerektiğini unutursunuz. Ek olarak, bir şeyleri unutmak veya ertelemek sizi çoğu zaman başarıdan uzaklaştırır. Günü dakika dakika planlamanız gerekmiyorsa da; nelere odaklanmanız gerektiğini önceden planlamanızı tavsiye ederiz.

3. Sağlıklı beslenin

Ne yerseniz osunuz! O halde sağlıklı beslenerek, sağlıklı olmaya çalışın.

Sağlığınız birçok zaman istediğiniz hedeflere gitmek için önünüze bir ket oluşturabilir. Daha başarılı olmak ve hedeflerinize odaklanmak için sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.

Kendinizi bu alanda geliştirmek için yağlı balık, ceviz, bitter çikolata (şekersiz), yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

İNCELEYİN: Yapılmamış İş Fikirleri

4. Günlük tutun

Dünyanın en başarılı insanların hayatları boyunca günlük tuttuğunu biliyor musunuz?

Yazmak genellikle gün içerisinde kullanmadığınız birçok beyinsel aktiviteyi kullanmanıza olanak sağlar. Ayrıca, çoğu zaman yazarken, konuştuğumuzdan farklı kelimeler kullanırız. Daha kısa cümleler oluşturur ve kötü, gereksiz kelimeleri atlarız. Bu da kendimi değiştirmek istiyorum diyenler için harika bir şans!

5. Sudoku ya da Bulmaca çözün

bulmaca çöz

Çok basit ve pratik bir kendini geliştirme yolu. Günde 5-10 dakikanızı ayırabilirsiniz. Zihninizi aktif tutmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

6. Sesli kitaplara bir şans ver

Kitap okumaya odaklanamayacağınız ancak genellikle bedensel aktivitelere odaklandığınız anlarda sesli kitap dinleyebilirsiniz. Örneğin, temizlik yaparken, yemek yaparken, yürüyüş yaparken gibi…

İNCELEYİN: Jeff Bezos’un Harekete Geçiren En İyi Sözleri

7. Uykunuzu alın

Uykusuz olduğunuz günlerde her açıdan veriminiz düşer. Verimi artırmak için yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.

Araştırmalar bunun minimum 7 saat olduğunu söylüyor. Üstelik bunu belirli saatler içerisine almak sizi daha sağlıklı yapacak. Bu sayede daha daha hızlı düşünebilir ve daha iyi kararlar alabilirsiniz.

8. Etrafınızda olup bitenlere dikkat edin

Çok fazla cep telefonu kullanmak ya da oyun oynamak gibi sizi gerçek dünyadan hızla uzaklaştıran şeylere karşı dikkatli olun. Etrafınızda olan şeylere dikkat edin. İnsanları, ortamları ve sohbetleri iyi bir şekilde takip edin.

MUTLAKA İNCELEYİN: Kendini Değiştirmenin Yolları

9. Bol bol su için

Kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız sağlık her zaman bunun bir parçası olacaktır.

Günlük en az 2-3 litre su. Bir şeylere başlamak için çok basit bir yol!

10. Alkol ve sigaradan uzaklaşın

sigara yasak

Muhtemelen bunu biliyorsunuz. O halde harekete geçme zamanı!

11. Görülmeye değer yerlere seyahat edin

Evet, çok gezen çok bilir! Kendinize bir iyilik yapın ve yeni ufka sahip olmak için seyahat etmek üzere yola koyulun.

12. Doğada vakit geçirin

Doğaya yeniden bağlanmak maneviyatımız için çok önemlidir. Daha enerjik hissetmek için harika bir yoldur. Haftada bir kez birkaç saatlik doğa yürüyüşü kendinizi geliştirmek için harika bir zamana sahip olmanızı sağlayacak.

13. Yalnız zaman geçirin

Telefonu, bilgisayarı ya da TV’yi kapatın. Gözlerinizi kapatın ve kalbinizi dinleyin. Bu anın kıymetini bilin.

Daha iyi hissetmek için her yerde başlayabileceğiniz harika bir yöntemdir.

İNCELEYİN: 21’nci Yüzyıl Girişimcileri

14. Sosyal medya detoksu yapın

Sosyal medya, kendi hayatınızı başkalarının hayatı ile kayıslamanıza neden olacak. Bu da sizde her zaman yetersizlik ve tatminsizlik oluşturacaktır. Ondan uzaklaşmak için her zaman istekli olmalı ve bu süreyi her seferinde artırmalısınız.

Sosyal medya detoksu yaparak ne elde edeceksiniz?

 • Zihnin dinlenecek
 • Stres seviyen düşecek
 • Tatminsizlik duygun azalacak
 • Daha verimli konulara odaklanacaksın
 • Yaratıcılığın artacak

15. Arkadaşlarınla dışarı çık

arkadaşlar

İş yerinde veya evde sıkışıp kalmayın. Farklı bir şeylere ve eğlenmeye her zaman ihtiyacınız var. Kendimi geliştirmek istiyorum diyorsan; arkadaşlarınla yeni bir şeyler denemek kesinlikle kötü bir fikir değil.

İNCELEYİN: Kendi İşini Kurmak

16. Evet – Hayır dengesini kurun

Çok fazla evet diyorsanız ya da çok sık hayır diyorsanız; ortada bir sorun vardır. Kendinizi değerlendirmek, kendinizi geliştirmek için daha fazla imkana sahip olmanızı sağlayacak. Bir şeylere evet ya da hayır demekten korkmayın. Bu sizin hayatınız. Başkalarının yönlendirmesine her zaman izin vermeyin!

17. Yeni arkadaşlar edinin

Genellikle bir avuç iyi birkaç arkadaşımız olur ve on yıllarca onlarla yetiniriz. Bu kendinizi geliştirmek için kesinlikle iyi bir fikir değil. Sadece iletişim konusunda gelişmek için bile yeni arkadaşlar edinmenizi öneririz. Kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız buna ihtiyacınız var. Yeni arkadaşlar edinmek için kulüpler, yardım dernekleri işinize yarayabilir.

18. Kredi kartlarına karşı dikkatli olun

Finansal olarak kendinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri de kredi kartlarını çok az ya da hiç kullanmamaktadır. Sahip olmadığınız parayı kullanmak konusunda çok dikkatli olun. Borç ile yaşamak aynı zamanda stres seviyenizi her zaman artıracaktır. Kredi kartlarını kullanmamak aynı zamanda neye ne kadar para harcadığınız konusundaki bilincinizi artıracaktır.

Türkiye, dünyada kredi kartı borç oranı en yüksek ülkelerden biridir. Dolayısıyla büyük ihtimalle bu ipucuna odaklanmak zorundasınız!

İNCELEYİN: En İyi Kişisel Hedefler

19. Tasarruf hesabı açın

Bir tasarruf hesabı açarak her ay düzenli olarak o hesaba para aktarılmasını sağlayın. Ne kadar ile başladığınız kesinlikle önemli değil. Ayda 100 lira ile bile başlayabilirsiniz. Yeter ki başlayın! Ancak tasarruf hesabınızın Türk Lirası yerine döviz, altın veya fon olarak değerlendirildiğine özen gösterin.

20. Alışveriş listesi yapın

alışveriş listesi

Paranızın çoğunu gereksiz şeylere harcıyor olabilirsiniz. Bu 21’nci yüzyılın en büyük problemleri arasında yer almaktadır. Alışveriş yapmadan önce bir liste hazırlayın ve ona sadık olmaya çalışın.

21. Finansal hedefler yapın

Türk insanının en büyük hatalarından biri de finansal açıdan hiçbir hedef belirlememesidir. Hayatınızı planlamak size harika fırsatlar sağlayacaktır. Özellikle finansal konularda hedef belirlemeyi ihmal etmeyin.

22. Daha fazla para kazanmanın yolunu bulun

Daha fazla para kazanmak için yeni yollar keşfetmeye çalışın. Herkesin yapabileceği ek gelir kazandıran işler vardır. Süper İş Fikirleri’nde bu fikirlerden binlercesini bulabilirsiniz.

İNCELEYİN: Tarihi Değiştiren Girişimcilerin Başarı Hikayeleri

23. Pazarlık yapmayı öğrenin

Bir şeyi ilk fiyatı ile alıyorsanız genellikle yüzde 30-40 daha fazla ödüyorsunuzdur. Bu da hayatınızın geri kalanında daha az tasarruf yapmanıza neden olmaktadır. Pazarlık yapmayı öğrenmelisiniz.

Sadece Youtube’deki birkaç video ile bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

24. Zaman yönetimini öğrenin

Zamanınızı muhtemelen doğru zamanda doğru şeylere harcamıyorsunuz. Bu da sizi daha az verimli kılıyor ve genellikle hedeflerinizden uzaklaştırıyor. Kendinize haksızlık yapmayı bırakarak; zamanınızı nasıl daha verimli olarak parçalara bölebileceğinizi öğrenin.

25. Gönüllü olun

gönüllü

Bir şeylere gönüllü olmaktan çekinmeyin. Bir şeyin parçası olmak size kesinlikle daha iyi hissettirecektir. Türkiye’de gönüllü olarak yer alabileceğiniz yüz binlerce dernek ve vakıf vardır. İlginizi çeken konularda birkaç arama yaparak onlara Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

İNCELEYİN: En İyi Girişimcilik Sözleri

26. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Hangi alışkanlıklarınıza çok vakit veya para harcıyorsunuz? Kendinize karşı dürüst olun ve bunların listesini çıkartarak; onlardan kurtulmanın veya azaltmanın yollarını arayın. Bu konuda profesyonel destek de alabileceğinizi unutmayın.

27. Bakımlı olun

Hadi kendinize bir iyilik yapın ve bakım için vakit ayırmayı öğrenin. Daha enerjik daha mutlu ve daha özgüvenli hissetmek için buna ihtiyacınız var.

28. Tutkunuzu gösterin

Tutkulu bir insan olmayı başarırsanız her halükarda özgüveniniz artacaktır. Yapmak istedikleriniz konusunda her zaman tutkulu olun. Tuttuğunu koparmak için çaba göstermek, size kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacaktır. Denemekten yorulmak yerine, bir sonraki denemenizi kurgulamaya başlayın.

29. Güven verin

Elbette bunu yalan söylemeyin olarak da değerlendirebilirsiniz. Güven vermek insanların sizinle daha fazla iletişime geçmesine, sizinle iş yapmak istemesine olanak sağlayacaktır.

Güven çok zor inşa edilen bir husustur. Bu nedenle insanlara güven sağlamak için her zaman sözlerinizin arkasında durmalısınız.

İNCELEYİN: Etkin Bir Dinleyici Olmak

30. Beden dilinizi geliştirin

beden dili

Beden dilinizi geliştirmek sizi iletişimde bir adım öne taşıyacaktır. Elbette beden dilinizi geliştirmek spesifik bir konudur. Bu konuda bir kursa gidebilirsiniz ya da Youtube’deki veya Udemy’deki kurslara göz atabilirsiniz. Beden dilinizi geliştirmek kesinlikle kendini geliştirmek için yapılacaklar listesinde yer alan önemli bir konudur.

31. Geçmişin peşini bırakın

Geçmişi bırakmadan ilerlemeyi istediğiniz seviyeye çıkartamazsınız. Geleceğe odaklanmak için bir an önce keşkelerin peşini bırakmak zorundasınız.

32. Pasif gelir fikirlerini önemseyin

Pasif gelir size hiç çalışmadan para kazanma fırsatı sağlayan iş fikirleridir. Onlara yönelerek daha fazla para kazanmak için eşsiz fırsatlara sahip olacaksınız. Pasif Gelir rehberine göz atarak bu konuda hızlıca bilgi alabilirsiniz.

33. Üretin

Bir şeyler üretmek her zaman sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Üretkenlik hayatınızın her alanına katkı sağlayan bir süreçtir. Ticari olarak değeri olan bir şey üretmek zorunda değilsiniz. Bu basit bir kağıttan ev bile olabilir. Üretmeye odaklanmak zihninizi geliştirecek önemli bir eylemdir.

34. Başarılarınızı kutlayın

Kendinizi geliştirmek her zaman acı verici bir eyleme dönüşmemelidir. Başarmak istediğiniz şeylerde ilerleme kaydettikçe; başarılarınızı kutlamayı unutmayın. Bu sonraki adımlar için de sizi teşvik edecektir.

İNCELEYİN: Nasıl Ünlü Olunur

35. Kendinizi Geri Çekin

Kendinizi geliştirmek için bazen de kendinizi geri çekmeniz gerekir. Bu vakti nasıl değerlendirdiğiniz tamamen sizin özgür iradenize bağlıdır. O zamanı yapmak istediklerinizi yapmak için bir fırsat olarak değerlendirin.

36. Verimliliğinizi Artırın

Verimlilik, doğru zamanda doğru şeyleri yaparak daha fazla işi daha az zamanda tamamlamaktır. Verimliliği artırmak için bazı ipuçları şunlar olabilir:

 1. Planlama: Gününüzü ya da haftanızı planlayın ve önceliklerinizi belirleyin. Böylece kendinizi önemli işlere adamış olursunuz.
 2. Zaman Yönetimi: Zamanınızı etkili bir şekilde kullanın. İşlerinize odaklanın ve tek tek tamamlayın.
 3. Tekrarlayan İşleri Otomatikleştirin: Tekrarlayan işleri otomatikleştirmek, zaman kazandırır. Örneğin, e-posta cevaplarınızı sabit mesajlar haline getirebilirsiniz.
 4. Ara Verin: Kendinize aralar verin. Odaklanma düzeyiniz düştüğünde kısa bir mola verin. Beyninizi dinlendirip tekrar odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 5. Çevrenizi Düzenleyin: Çalışma alanınızı düzenli tutun. Düzenli bir ortamda çalışmak verimliliğinizi artırır.
 6. Multitasking’ten Kaçının: Aynı anda birden fazla görev yerine tek bir göreve odaklanın. Bu, işlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
 7. Farkında Olun: Verimliliğinizi ölçün. Hangi işlerde daha fazla zaman harcadığınızı ve neler yapabileceğinizi görün.
Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“36 Adımda Sıfırdan Kendini Geliştirmek” üzerine 2 yorum

 1. Bir blog sitesi sahibi olarak bu zamana kadar gördüğüm en faydalı blog yazısıydı. Her bir maddenin değeri çok yüksek, şimdi yazıcımdan çıkarıp temize çekeceğim tabi ekleyeceğim kendimce de birkaç husus var. İçerik için teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın