9 Adımda Tepeden Tırnağa Kendini Değiştirmek: Kendini Baştan Yarat!

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Kendinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Hadi bunu kolaylıkla nasıl yapabileceğinizi öğretelim…

Kendimi değiştirmek istiyorum sorusuyla son yıllarda daha fazla karşılaşır olduk. Açıkçası mevcut durumundan memnun olmayan insanların sayısı dünyanın her noktasında olduğu gibi Türkiye’de de ciddi düzeyde artış göstermeye devam ediyor. Eğer siz de kendinizi değiştirmek istiyorsanız; yapabileceklerinizin sayısı bir hayli fazla. Ancak birkaç süper adım sizi istediğiniz noktaya çok daha hızlı bir şekilde ulaştırabilir.

Kendimi baştan yaratmak ve geliştirmek istiyorum diyorsanız; bu rehberde kendinizi kolaylıkla tepeden tırnağa değiştirebilmek için 8 süper ipucunu bulabileceksiniz. Adım atmak ise en önemli ipucudur. Her zaman aktif olmadan ve konfor alanınızdan çıkmadan kendinizi değiştiremezsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra yine aynı hayatınıza devam ederek, bir şeylerin değişmesini asla beklemeyin.

Peki, kendinizi nasıl geliştirebilir ve değiştirebilirsiniz?

1. KENDİNİZİ DIŞARIDAN GÖRÜN

düşünmek

Kendinizi dışardan bir göz ile inceleyerek nelere ihtiyacınız olduğunu çok kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.

Bir heykeltıraş olduğunuzu düşünün. Bir heykeltıraş bir taşı alır ve onu şekillendirmenin yeni yollarını düşünür. Eğer değiştirebilecek bir unsur bulursa herhangi bir duygusallığa kapılmadan hemen harekete geçer. Bir bağımlılık görmezler veya taşı kendine ait bir bağlılıkla sevmenin yanlış olduğunu bilirler. Sadece değişmesi gerekiyordur ve bu nedenle değişir.

Sizin de böyle yapmanız gerekiyor. Değiştirebileceğiniz bir alanınızı fark ettiğiniz zaman bahanelerin arkasına sığınmayı bırakın. Duygusallığa kapılmadan değiştirmek için çaba ortaya koyun.

2. ALIŞKANLIKLARI HEDEF ALIN

alışkanlık

Kendimi değiştirmek istiyorum diyen insanların çoğu nedene odaklanmak yerine sonuca odaklanırlar. Bir şeyin sonucunu değiştirmek istiyorsanız öncelikli olarak onun nedenini değiştirmeniz gerekir. Genellikle hayatımızdaki kötü veya istemediğimiz durumların ana nedeni “alışkanlıklardır“. Dolayısıyla kendini baştan yaratmak istiyorsan alışkanlıklarını değiştirmelisiniz.

Nedenler ve alışkanlıklar yerine sonuca odaklanan insanlara bir örnek olarak; obez insanlar genellikle kiloları ile baş etmek için spor yaparlar. Halbuki kilolu olmasının ana nedeni fazla ve kötü beslenmesidir. İlk önce bu alışkanlığı değiştirmeden spor ile sonuca ulaşmak çok daha zordur. Hatta bu durum çoğu zaman mümkün değildir. Dolayısıyla hayatımızdaki sonuçların nedenlerini ele almak çoğu zaman sonuçları zaten değiştirecektir.

Okula gitmekten hoşlanmıyor musunuz? Belki de kötü olan okul değildir; okuduğunuz bölümdür.

İşe gitmeyi sevmiyor musunuz? Belki de kötü olan çalışmak değildir; yanlış işte çalışmaktır.

3. PRATİĞE ARA VERMEYİN

pratik

Kendini geliştirmek ve değiştirmek bir gün yapıp bir sonraki gün yapmak değildir. Kendini tepeden tırnağa değiştirmek istiyorsan bunu her dakika yapman gerekir. Pratik yapmaya ve kendinizi değiştirmek için çaba göstermeye asla ara vermeyin. Yeni alışkanlıklarınızın diğerlerinin yerine geçmesi zaman ister. Eski alışkanlıklarınızı yıllarca yaptınız. Dolayısıyla yenileri için biraz zaman verin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Doğru Meslek Seçimi

4. GERÇEKÇİ OLUN, KENDİNİZE ACI VERMEYİN

gerçekçi

Kendinizi geliştirmek her zaman hayati kararları bir anda almak demek değildir. Bir sabah kalkıp artık sinirli bir insan olmayacağım diyemezsiniz. Bu kendinize acı vermekten öteye gitmez. Çoğu zaman da başarılı olamazsınız.

Sen aslında sinirli bir insansın. Bu alışkanlığını değiştirmeye çalışmadan önce bunu kabul etmelisin. Ardından ilk görüştüğünüz insana karşı daha nazik davranmaya başlayabilirsiniz. Ya da en son sinirlendiğiniz insan ile daha yapıcı bir iletişim kurmaya çalışabilirsiniz. Kendinize kötü davranmayın. Kendinizi değiştirmek için acı çekmeye ihtiyacınız yok.

İNCELEYİN: Kendini Geliştirmek

5. SİZE KARŞI DÜRÜST OLACAK ARKADAŞLAR BULUN

arkadaş

Etrafınızdaki herkes size “evet” diyorsa, ciddi bir sorununuz var demektir. Açıkçası seni sorgulayacak ve sana gerçeği söylemekten korkmayacak insanlara ihtiyacın var. Kişisel gelişim için sıkı geribildirim şarttır. Dolayısıyla size karşı dürüst olacak ve yaptıklarınız hakkında sorgulama dahi yapacak insanların varlığını asla ihmal etmeyin. Kendinizi değiştirmek için bazen 2’nci bir göz sahip olunabilecek en iyi şeydir.

6. RİSK ALMALISINIZ

risk

Unutmayın, şu anda olduğunuz kişi olmaya devam ederek asla olmak istediğiniz kişi olmayacaksınız. Büyümenin tek isteği, konfor alanınızdan çıkmanızdır. Bu kadar basit. Ve bu durum risk almanızı gerektirir. İyi bir sıçramaya yeteri kadar istekli olmadıkça istediğiniz yere ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Dolayısıyla risk almaktan korkmayın.

7. HAYATINIZI NEDEN DEĞİŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZİ BELİRLEYİN

değişim

Hayatınızı nasıl değiştireceğinizi araştırırken, ne istediğinizi keşfetmeden önce ne istemediğinizi belirleyerek başlamak genellikle daha kolaydır. Kendimi değiştirmek istiyorum diyenler öncelikle nelerden hoşlanmadığını belirlemek konusunda harekete geçmelidir. Bu çoğu zaman istediğiniz şeyleri belirlemek hususunda size daha fazla yardımcı olacaktır.

İNCELEYİN: En İyi Kişisel Hedefler

8. TEKER TEKER İLERLEYİN

adım adım

Hayatınızdaki her şeyi bir anda değiştirmeye kalkmak muhtemelen hepsinde bocalamanıza ve sıkılmanıza neden olacaktır. Dolayısıyla tepeden tırnağa değişmek için adım adım ilerlemeniz önerilir. Teker teker ilerleyerek daha sağlam adım atma fırsatına sahip olacaksınız.

9. SOSYAL MEDYA DETOKSU YAPIN

sosyal medya

Sosyal medya, kendi hayatınızı başkalarının hayatı ile kayıslamanıza neden olacak. Bu da sizde her zaman yetersizlik ve tatminsizlik oluşturacaktır. Ondan uzaklaşmak için her zaman istekli olmalı ve bu süreyi her seferinde artırmalısınız.

Sosyal medya detoksu yaparak ne elde edeceksiniz?

  • Zihnin dinlenecek
  • Stres seviyen düşecek
  • Tatminsizlik duygun azalacak
  • Daha verimli konulara odaklanacaksın
  • Yaratıcılığın artacak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin Meslekleri

HAYATINIZI KOLAYLIKLA DEĞİŞTİREBİLECEK 10 BASİT ALIŞKANLIK

Hayatınızı kolaylıkla değiştirebilecek 10 basit alışkanlığı edinerek; sadece bir yıl gibi bir sürede bile hayal dahi edemeyeceğiniz bir seviyeye ulaşabilirsiniz.

1. Ağınızı geliştirin

Daha fazla çevre çoğu zaman ufkunuzun daha kolay bir şekilde açılması anlamına gelecektir. Çevrenizi olabildiğince geniş hale getirmeye çalışın. STK’lara katılın, çeşitli etkinliklere, fuarlara, konserlere katılın. Ayrıca iş arkadaşlarınızın çevresini de kullanmaya özen gösterin.

2. Bir Şeyler Yazın

Her zaman yazmayı hayal ettiğiniz bir kitabınız, bir süredir aklınızın bir köşesinde olan bir iş planınız veya sadece başlamak istediğiniz bir blogunuz olsun, her gün sadece bir paragraf yazın. Momentum kendi kendine artacak ve kendinizi bir anda birkaç sayfa yazarken bulacaksınız. Yazmak ufkunuzu geliştirir ve her şeyi içinize atma sorumluluğundan kurtulmanızı sağlar. Dolayısıyla yazarak kendinizi geliştirmek için harekete geçmenizi öneririz.

3. Mali Durumunuzu Gözden Geçirin

Ekonomik durumunuz her aşamada hayatınızın geri kalanı için son derece önemlidir. Yeteri kadar mutlu ve kendini değiştirme arzusuna sahip olmak için mali olarak ciddi zorluklar yaşamıyor olmak önemlidir. Bu nedenle ekonomik durumunuzu geliştirmek için sahip olduklarınızı, borçlarınızı, taahhütlerinizi mutlaka ele alın.

4. Duyarlı Olun

İşleri biriktirmemek adına önünüze gelen her işi sırasıyla bitirmeye çalışın. İşleri sıraya koymak kısa ve orta vadede rahatlık sağlayacaktır. Yapmanız gereken adımları birer birer kontrol etmek ve her birini yığın işe dönüşmeden önce halletmek önemlidir.

5. Temel İhtiyaçlarınızı Önemseyin

Nihayetinde siz bir robot değilsiniz. O nedenle temel ihtiyaçlarınızı önemsemeniz gerekir. İçinde yeterince mutlu hissetmenizi sağlayacak eğlenceli hobiler de yer alacak şekilde; yemeğinize, uykunuza ve sporunuza mutlaka dikkat edin. Aksi halde zamanla tükenmiş hissetmeye başlayacağınızı unutmayın.

6. Yarıda Bırakmayın

Bir şeyi yarıda bırakmak genellikle ona sonra başlamanızı zorlaştıracaktır. İster eğlenceli bir şeyler yapıyor olun, isterseniz de işinizi ele alıyor olun. Her halükarda bir şeyi isteyerek ve vaktiniz varken yarıda bırakmamaya özen gösterin.

7. Vaktinizi Doğru Değerlendirin

Sosyal medyada çok vakit geçirdiğinizi tahmin etmek zor değil. Ya da tv karşısında uzun saatler geçirdiğinizi. Bunları hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmez; ancak kararında yapmadığınız sürece size hiçbir fayda sağlamaması bir yana gün geçtikçe sizi daha fazla içine çekmesine neden olacak.

İNCELEYİN: Etkin Bir Dinleyici Olmak

8. Hayır Demeyi Öğrenin

Çağın en büyük hastalıklarından biri de “hayır” demeyi bilmemektir. Bazı şeylere “hayır” derken kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Nihayetinde bu dünyaya bir kere geliyorsunuz. Başkalarının peşinden gitmeyi öğrenmelisiniz. Kendi sevdiğiniz şeylere daha fazla odaklanın. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız buna yoğun bir şekilde ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

9. Fikirlerinizi Net ve Tutarlı Bir Şekilde Paylaşın

Herhangi bir konuda fikir sahibi olmak harikadır, ancak bunları dile getiremezseniz veya bunları uygulamanıza olanak tanıyan bir eylem planı bulamazsanız hiçbir işe yaramazlar. O nedenle fikirlerinizi paylaşmadan önce onların “neden iyi bir fikir” olduğunu düşünün.

10. Her güne kendinize şunu sorarak başlayın: “Bugün hayatımı nasıl değiştirebilirim?”

Bunu yaptığınız her sabah daha iyi hissedeceksiniz. Her gün yeni bir şeyler keşfetmek için harika bir 24 saate sahip olduğunuzu unutmayın. Onu nasıl geçirdiğiniz genellikle bir sonraki günü de belirleyecek ana unsurlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bugünü iyi geçirmek, yarının da iyi geçmesi için daha fazla fırsat sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Eden İş Fikirleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Girişimcilerin Enzo Ferrari’den Alması Gereken Dersler

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın