En İyi 10 Geri Dönüşüm İş Fikirleri ile Para Kazanma

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Geri dönüşüm yeşil iş fikirleri kategorisinde dünyanın hemen hemen her noktasında devletler tarafından desteklenmekte ve fonlanmaktadır. Geri dönüşüm iş fikirleri ile para kazanma potansiyelinizi oldukça artırabilirsiniz.

Dünyamız hızla küresel ısınmanın etkisi altına giriyor. Bu süreci tetikleyen en büyük unsurlardan biri de hızlı tüketim ve kaynakların aşırı, gereksiz yere tüketilmesidir. Geri dönüşüm ise bu durumu aksine çevirebilmek konusunda insanlığın en önemli kozları arasında yer alıyor. Geri dönüşüm işine başlamak kolaydır. Genellikle yüksek sermaye gereksinimi yoktur. Ancak her halükarda hangi ürün gamına yönelik geri dönüşüm işine başlayacağınıza yönelik karar vermelisiniz.

Geri dönüşüm sektöründe size para kazandıracak iş fikirlerine yönelik araştırma gerçekleştiriyorsanız bu rehberde en iyi 10 geri dönüşüm iş fikirlerini sizler için araştırdık.

1. ALÜMİNYUM KUTU

alüminyum kutu

Genellikle soda, enerji içeceği ve kolaların satışı için kullanılan alüminyum kutular en iyi geri dönüşüm iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eritilmesi ve yeniden dönüştürülmesi oldukça kolaydır. Ayrıca bu yöndeki alüminyum kutu toplanması süreci de aşırı kullanımı nedeniyle daha basit bir şekilde yönetilebilmektedir. Endüstri oldukça büyüktür. Dünya Alüminyum Derneği’nin verilerine göre, yılda yaklaşık 800 milyon alüminyum kutu geri dönüştürülmektedir.

2. KARTUŞ DOLDURMA

alüminyum kutu

Geri dönüşüm sektörünün yakından izlediği alanlardan biridir. Kartuş doldurma alanında ilerleme kaydederek önemli bir potansiyele erişebilirsiniz. Belirtmek gerekir ki her yıl dünyada yaklaşık 300 milyon kartuş çöpe atılıyor.

Yazıcı endüstrisi ile iş birliğine giderek de bu alanda önemli başarılar elde etmek mümkündür. Her türlü işbirliğine açık olmanız tavsiye edilir. Bu iş fikri birçok benzer geri dönüşüm fikrine göre yüksek sermaye talep etmez.

İNCELEYİN: Karton Kağıt Toplayıcılar Ne Kadar Kazanıyor?

3. BİLGİSAYAR

bilgisayar

Geri dönüşüm hususunda en çok para kazandıran iş fikirlerinden biri de bilgisayar geri dönüşümüdür. Ne yazık ki teknolojik cihazlarımız çok hızlı bozulmakta ve teknolojinin gelişimi ile birlikte eski teknolojilere olan ilgimizi kaybetmekteyiz. Bu da dünyanın her yerinde bilgisayar çöp dağlarının oluşmasına neden oluyor. Temelde bilgisayarların içerisindeki hemen hemen her şey geri dönüştürülebilir ürünlerdir. Sadece bilgisayarları parçalayıp doğru parçayı doğru şirkete satmak üzerine bile bir geri dönüşüm işi başlatabilirsiniz.

4. CAM

cam

En kolay ve en büyük geri dönüşüm sektörleri arasında bulunmaktadır. Standart olarak çeşitli şekillerde kırılmış veya artık işe yaramayan cam ürünlerinin alınıp; yeniden istenilen boyutlara getirilmesini içeren bir iş fikridir. Cam eritilmesi ve farklı bir boyuta evrilmesi kolay ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca camlara bardaklardan, biblolara kadar hemen hemen her türlü sektörde ihtiyaç duyulur. Bu da sektörün her yönden fırsatlar içermesine olanak sağlıyor.

Camlar birçok diğer geri dönüşüm ürününe göre yüksek geri dönüşüm oranı sağlar. Ortalama olarak cam geri dönüşüm tesislerine gönderilen tüm camların yüzde 95’i geri dönüştürülebilmektedir. Bu kayıpların minimize olması anlamını taşıyor. Böylelikle yüksek para kazanma fırsatı sağlar.

İNCELEYİN: Az Sermayeli İş Fikirleri

5. YATAK

yatak

Genellikle yakılarak çevreye ciddi zararlar verilen ürünler arasında bulunuyor. Temel şartlar altında yatakların tesiste yaklaşık yüzde 92’si geri dönüştürülebilmektedir. Bu nedenle geri dönüşüm sektöründe para kazanma potansiyelinin yüksek olduğu ürünlerdendir.

Yatak geri dönüşüm sektöründe özellikle mobilyacılar ile anlaşmak önemlidir. Ayrıca iliniz ve bölgenizdeki spotçular ile anlaşmanızı mutlaka öneririz. Bu tür işletmelere yoğun olarak eskimiş yatak ürünleri gelmektedir.

6. PLASTİK

plastik

Dünyayı en çok kirleten materyal hiç şüphesiz plastiktir. Dünyanın birçok ülkesinde artık plastik için geri dönüşüm tesislerine rastlamak mümkün. Ancak kullanım alanının çok ama çok yoğun olması nedeniyle sektör halen yeni işletmelere de iş hacmi oluşturacak potansiyel içeriyor.  Unutmayın plastik sektöründe yalnızca PET, PVC ve HDPE türüne ait plastikler geri dönüştürülebilmektedir.

İNCELEYİN: Ne Fabrikası Kurabilirim?

7. KAĞIT

kağıt

En düşük sermayeler ile başlamanın mümkün olduğu geri dönüşüm iş fikirlerinden biridir. Çoğu kağıdın geri dönüştürülmesi nispeten kolaydır. Geri dönüştürülemeyen kağıt kategorisine giren birkaç tanesi karbon kağıdı, kağıt havlular ve pizza kutularıdır. Geri dönüştürülebilen kağıtların temizlenmesi, mürekkepten ayrıştırılması ve hamurlaştırıldıktan sonra yeniden kağıt halene getirilmesi kolaydır. Sürecin kolay olması hasebiyle para kazanma fırsatının yüksek olduğu bir iş alanıdır.

8. LASTİK

lastik

Normal bir araç lastiği genellikle kauçuk, karbon karışımı ve naylondan yapılır. Kullanılamaz hale geldikten sonra yakıldıklarında büyük miktarda hava kirliliği üretirler ve çöplüklere atıldıklarında parçalanmaları oldukça uzun zaman alır. En iyi seçenek onları geri dönüştürmektir. Lastik geri dönüşüm atölyelerinde bu tür ürünler eritilir ve kalıplanarak farklı tesislere satılır. Dolayısıyla farklı nitelikteki ürünler için işbirliğine ihtiyacınız olacak.

İNCELEYİN: Alıcısı Hazır İşler

9. PİL

pil

Hem çevreye hem de doğaya ciddi zararları olan ürünlerden bir tanesidir. Bu nedenle geri dönüşüm farkındalığı yüksektir. Genellikle insanlar onları çöpe atmak yerine farklı bir kutuya atar ve bu tür şirketler de onları kutulardan topladıktan sonra geri dönüştürür. Pillerin çok büyük bir kısmı yeniden değerlendirilebilmek amacıyla kullanılabiliyor. Pil geri dönüşüm tesisi kurmak için ise birçok benzer geri dönüşüm işletme fikrine göre daha yüksek sermayeye ihtiyacınız olacağını belirtelim.

10. TEKSTİL

tekstil

Giyim ürünleri dahil olmak üzere her türlü tekstil ürünü genellikle çöp sahalarının büyük kısmını oluşturuyor. Aslında onları geri dönüştürmek düşündüğünüz kadar zor bir süreç değil. Hatta bazı ürünler küçük bir bakım sonrasında iyi bir şekilde kullanılabilir.

Tekstil sektörü Türkiye’nin en büyük sektörlerinden bir tanesidir. Bu sektörde geri dönüşüm tesisi kurmak isteyen girişimci ve yatırımcıların ilk olarak tekstil atölyeleri ile anlaşma düzenlemeye çalışması önemlidir. Sektörde para kazanmak isteniyorsa mutlaka tekstil işletmelerinin işbirliğine ihtiyaç duyulacağı açıktır. Bu nedenle son dönemde ülkenin her noktasına yayılan tekstil atölyeleri ile anlaşma düzenlemeye çalışın. Bu tür atölyeler genellikle düşük maliyetli üretim için çaba göstermektedir. Bu nedenle uygun fiyatlı ürün tedarigi yapabildiğiniz sürece sizinle çalışmak isteyeceklerdir.

GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ TEŞVİKLERİ

2020 yılından itibaren artık geri dönüşüm tesislerine yönelik ek teşvikler getirildi. Ayrıca teşviklerden yararlanmanın önündeki en büyük engel olan 5 milyon liralık yatırım şartı da kaldırıldı. Geri dönüşüm tesisi açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar işletmesini nerede kurarsa kursun en az 5 bölge teşviklerinden faydalanabilecek.

Geri dönüşüm tesisi açacaklar için sağlanan destekler:

Destek Unsuru Öncelikli
Yatırımlar
5.Bölge Destek Unsurları
Bölgesel Teşvik
6.Bölge Destek Unsurları
Faiz Desteği 5 puan 7 puan
Toplam Sabit Yatırım Tutarı  vergi muafiyeti 40 %+15 50 %+15
Toplam Sabit Yatırım Tutarı  SGK muafiyeti 35 % 100 %
SGK işveren Prim Muafiyetinden Yararlanma süresi 7 yıl 10 yıl
SGK işçi Prim Muafiyetinden Yararlanma süresi 10 yıl
Çalışanların  vergi stopajı Muafiyetinden
Yararlanma süresi
10 yıl
KDV  muafiyeti Var Var
Gümrük Muafiyeti Var Var
Belediye İmar Harçları muafiyeti Var Var
Damga Vergisi Muafiyeti Var Var
Beş Yıllık Emlak Vergisi Muafiyeti Var Var
Devletin Hazine Arsalarından Yarım Yeri Tahsisi Var Var

Sonuç

Geri dönüşüm, gereksiz ürünleri faydalı ürünlere dönüştürerek atıkları servete dönüştürmenin en iyi yoludur. Daha yeşil bir gezegen için artan farkındalık ile birlikte insanlar artık çöplerini veya kullanmak istemedikleri ürünü doğrudan işlevsiz hale getirmek yerine geri dönüşüme yollamayı tercih ediyor. Bu nedenle geri dönüşüm son dönemde yüksek getiri ile kazançlı iş fikirleri arasına girdi. Yeni girişimciler bu sektörü takip ederek önemli bir potansiyel elde edebilir. Geri dönüşüm özellikle hibe, teşvik ve destekler ile birlikte kurulması kolay işletmeler arasında yer alıyor.

İNCELEYİN: Ucuza Alıp Pahalıya Satılan Ürünler

İNCELEYİN: Diş Deposu Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“En İyi 10 Geri Dönüşüm İş Fikirleri ile Para Kazanma” üzerine bir yorum

Yorum yapın