Karton Kağıt ve Hurda Toplayıcılar Ne Kadar Para Kazanıyor?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Karton kağıt toplayıcılar önemli bir geri dönüşüm fikrinin sokaktaki yansımalarıdır. Sokak ve caddelerimizde son dönemde gün geçtikçe daha fazla gördüğümüz karton kağıt ve hurda toplayıcılar önemli bir gelir elde etmektedir.

Karton kağıt toplayıcıların kazancı değişken olsa da; düzenli olarak bu işi yapan çöp toplayıcılardan alınan bilgiler ışığında, bu işin ne kadar para kazandırdığını ortalama olarak belirlemek zor değil.

Öncelikli olarak karton kağıt toplayıcı işinin genel niteliğine değinmek gerekiyor? Karton kağıt toplayıcılar tam olarak ne yapıyor?

KARTON KAĞIT TOPLAMA İŞİ

Sık sık çöpleri veya dükkanların bıraktığı karton kağıtları topluyor gibi görünen kişiler elbette sadece karton kağıtları toplamıyor. Hemen hemen geri dönüştürülebilir her şeyi toplayan bu kişiler, gün sonunda elde ettiği ve geri dönüştürülebilir olan her şeyi lokal geri dönüşüm tesislerine para karşılığında satmaktadır. Bu ürünler de lokaldeki toplama merkezlerinden daha büyük geri dönüştürme tesislerine ulaştırılmakta ve bu tesislerde kağıtlar ve benzeri tüm ürünler geri dönüştürülerek yeniden ekonomiye kazandırılmaktadır. Dolayısıyla karton kağıt toplayıcılar Türkiye ekonomisi için önemli bir faaliyet yürütmektedir.

Karton kağıt toplayıcıları sadece karton veya kağıt toplamıyor.

Genel olarak en çok topladıkları hurda ürünler;

 1. Karton – kağıt
 2. Plastik
 3. Cam
 4. Demir
 5. Alüminyum kutu
 6. Bakır
 7. Pil
 8. Elektronik ürünler
 9. Çinko
 10. Akü
 11. Pet Şişe

Bu ürünlerin her biri geri dönüştürülmek amacıyla farklı toplama tesislerine iletilebileceği gibi aynı tesisler tarafından da toplanabilmektedir. En çok para eden ürün ise bakırdır. Hurda bakırın kilogram fiyatı son dönemde 120 liraya kadar ulaşmıştır. Hurda fiyatlarına ayrıca rehberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

İNCELEYİN: En İyi Geri Dönüşüm İş Fikirleri

KARTON KAĞIT TOPLAYICILAR NE KADAR KAZANIYOR?

karton kağıt toplayıcı ne kadar kazanıyor

Genel olarak günün erken saatlerinde sokak sokak, cadde cadde gezmeye başlayan karton kağıt toplayıcıların geliri değişkendir. Ancak önemli noktaları gezen hurdacılardan aldığımız bilgilere göre, bir karton kağıt toplayıcısı ortalama olarak günlük 70 kilograma kadar geri dönüştürülebilir ürün toplamaktadır. Elbette bu ürünlerin tamamı değerli olmayabiliyor. Özellikle kağıt ürünlerinin kilogram fiyatının 3-4 TL olduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla kilogram başına 5-6 TL’lik bir ortalamayı yakalayabiliyorlar. Bu da 70 kilogram için 350 liraya yakın bir kazanç anlamına geliyor.

Bir karton kağıt toplayıcısı ayın tamamında tam mesai olarak çalışarak aylık olarak yaklaşık 10 bin lira para kazanmaktadır. Elbette bu rakama yakın kazanabilmek için günlük 70 kilograma kadar karton kağıt ya da benzeri ürünü toplamak gerekiyor. Bu rakama ulaşabilmek için ise karton kağıt toplayıcılarının günlük yaklaşık 10 saat mesai yapması gerekiyor.

Sektördeki toplama merkezlerinden alınan bilgilere göre, iş yerlerinin yoğun olarak bulunduğu caddelerde veya çarşı merkezlerinde bu rakamlara ulaşabilmek için 1-2 saatlik mesai yeterli olabiliyor. Ayrıca birçok kağıt toplayıcısının, sıklıkla karton ve kağıt çöpü oluşturan tesisler ile anlaşmalı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla bu tür işletmeler ile kilogram başına komisyon usulü olarak da anlaşarak gelirlerini artırma fırsatına sahipler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kendi İşini Kurmak İsteyeneler İçin İş Fikirleri

KARTON KAĞIT ve HURDA FİYATLARI

Türkiye’de son dönemde karton kağıtların ve hurda fiyatlarının ciddi oranda arttığını belirtmekte yarar var. Özellikle geri dönüşüm iş fikri ile ilgilenen girişimci ve yatırımcıların bu fiyatları düzenli olarak takip etmesi önerilmektedir.

2022 itibarıyla fiyatlar şöyle;

Bakır Hurdası 122.00 TL
Demir Hurdası 6.80 TL
Alüminyum Hurdası 34.00 TL
Kablo Hurdası 43.00 TL
Beyaz Kağıt Hurdası 3.80 TL
Karton Bardak Hurdası 2.10 TL 2.60 TL
Pimapen Hurdası 7.20 TL
Akü Hurdası 14.90 TL
Ram, İşlemci, Cep Telefonu Kartı Hurdası 37.00 TL
Cam Hurdası 2.40 TL
Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın