Dünyayı Değiştiren 35 İnovasyon Örnekleri ve Geliştirilebilir Ürünler

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

İnovasyon örnekleri aracılığıyla dünyamızı daha yaşanılabilir bir hale getirmeyi başarıyoruz. Siz de inovasyon örnekleri aracılığıyla geliştirilebilir ürünler konusunda fikir arıyorsanız; bu rehberde birçok süper ürün fikrini bulabilirsiniz.

İnovasyon örnekleri hususunda yaratıcı fikirlere ihtiyaç duyanlar için hem ilkokul hem ortaokul hem de lise düzeyindeki öğrencilere dahi ilham sağlayacak olan dünyayı değiştiren en iyi kolay inovasyon örnekleri rehberimizde yer almaktadır. İlgili fikirler çerçevesinde inovasyon konusunda harika bilgilere sahip olabilir ve dünyanın inovasyon ile nasıl değiştiğini keşfedebilirsiniz.

İnovasyon genel olarak dünyamızı bugüne getiren en önemli olgulardan bir tanesidir. Başarılı inovasyon örnekleri ve uygulamaları sayesinde bugün sahip olduğumuz ürün ve hizmetlerin tamamından daha iyi bir deneyim elde edebiliyoruz.

İnovasyon terminoloji olarak yenilik anlamına gelmektedir. Her türlü ürün ve hizmette yapılan yenilikler genel olarak inovasyon olarak adlandırılmaktadır. İnovasyon çeşitleri söz konusu olduğu zaman ürün ve hizmet ön plana çıkmaktadır. Ürünler üzerinde yapılan inovasyonlara genel olarak ürün inovasyonu, hizmetler üzerinde yapılan inovasyonlara ise genel olarak hizmet inovasyonu adı verilmektedir.

İNOVASYON NEDİR?

Yaratıcılık yeni bir şey düşünmektir. İnovasyon, yeni bir şeyin hayata geçirilmesidir. İnovasyon, bir ihtiyacı veya fırsatı tespit etmekle başlar. Tespit ilerleyen aşamalarda yeni bir yaklaşım, süreç veya iyileştirme ile neticelendirilir.

İnovasyon” kelimesi, yenilemek anlamına gelen Latinceinnovare” fiilinden türetilmiştir. Kelimenin özü günümüze kadar korunmuştur. İnovasyon genel olarak bir süreçtir. Ürün veya herhangi bir hizmetin bir şeyini iyileştirmek veya değiştirmek anlamına gelmektedir.

İnovasyon sürecine dahil olmak aynı zamanda geliştirilebilir ürünler konusunda fikir bulmaktan geçiyor.

İNOVASYON NEDEN ÖNEMLİ?

İşletmelerin rekabette öne geçmek için genellikle iki ana yolu vardır. Birincisi fiyat avantajı sağlamak ikincisi ise farklılaşma stratejisi ile değer katmaktır. Her iki durumda da yenilik yani İnovasyon gereklidir.

  • Fiyat avantajı sağlamak isteyen işletmeler genel olarak yenilikçi ve verimli süreçler geliştirmelidir. Süreç optimizasyonu ile maliyetler açısından yapılan iyileştirmelere ihtiyaç duyacaklardır.
  • Farklılaşma stratejisi için harekete geçecek olan işletmeler ise rakiplerinden benzersiz ürün veya hizmetler geliştirmek için inovasyona ihtiyaç duyarlar.

İnovasyon her zaman rekabetin itici güçlerinden biridir. Son yıllarda ise yeniliğin sıklaştığını ve daha fazla enerji ve para ihtiyacı ortaya çıkardığını gösteriyor.

Dolayısıyla yenilik tüm şirketler, işletmeler, kurumlar hatta devletler için çok önemlidir. Dolayısıyla bir inovasyon stratejisi ilerlemenizin ana yoludur.

İNCELEYİN: Üretim Fikirleri

İNOVASYON İÇİN DOĞRU ZİHNİYET GEREKİR

İnovasyon uzun soluklu bir süreçtir. Genellikle basit veya işini tam olarak bilmeyen bir ekip ile yönetilemez. Eğer inovasyon stratejisini başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız; ihtiyacınız olan adımlar ve önemli ipuçları şöyle:

1. Kuralları Yıkın
1k

Geleneksel yaklaşımlar ve geleneksel yöntemlerle inovasyon alanında çoğu zaman bir yere varamazsınız. Statükoya sürekli meydan okuyun! Ve alışılmışın dışında yeni yollar keşfedin. İnovasyon bir ürünü veya hizmeti geliştirmektir. Bunu ancak elindekilerle yetinmeyenler başarabilir.

 

2. Fikir Toplayın
2f

İnovasyon sürekli olarak yeni fikirlere ihtiyaç duyar. Bunu sağlamak için herkesle iletişime geçin, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde fikir arayın. Fikir bir ürünü geliştirmenin ilk adımıdır. Doğru şeyi yaptığınızdan emin olmak için fikir toplamaya devam edin. Bir kişinin yanılgısındansa 10 kişinin yanılgısına dahil olmaya çalışın.

3. İmkansıza İnanın
3i

İnovasyonu hayal ederken imkansızı düşünmekten kaçınmayın. Ve gerçekleştirme yolundaki tüm engelleri aşabileceğinize inanın. İnovasyon her zaman ulaşılmaz bir hedef gibi görünebilir. Şuan sahip olduğunuz birçok şey de ilk başta öyle görünüyordu.

İNCELEYİN: Dubai İşçi Alımı

4. Birçok Farklı Düşünce Tarzına Sahip Birey ile Ekip Oluşturun

4i

 

İnovasyonda gerçekten başarılı olmak istiyorsanız; farklı düşünce tarzlarına sahip insanlardan oluşan bir ekip kurmak zorundasınız. Aksi durumda başarıya her zaman daha uzak olacaksınız.

İNOVASYON TÜRLERİ

İşletmeler bağlamında genel olarak birçok farklı inovasyon türü vardır.

Süreç İnovasyonu: İşletmelerde birbirinden farklı çok sayıda süreç vardır. Süreçlerin iyileştirme sürecini kapsayan inovasyona süreç inovasyonu adı verilmektedir.

Ürün İnovasyonu: Yenilikçi ürünlerin ortaya çıkarılması veya mevcut ürünlerin özelliklerinin geliştirilmesini içerir.

Hizmet İnovasyonu: Müşterileriniz için sunduğunuz hizmetlerin geliştirilmesi veya daha yeni hizmetlerin üretilmesini içerir.

İş Modeli İnovasyonu: İş modelinizin geliştirilmesini içerir. Gelir akışının çeşitlendirilmesi ile ilgilidir.

EN İYİ 34 İNOVASYON ÖRNEKLERİ

İnovasyon konusunda ilham almak isteyen girişimci ve yatırımcılar için dünyadan birçok farklı inovasyon örneğini bir araya getirdik…

Her bir örneği inceleyerek inovasyon hususunda ilham alabilirsiniz.

1. FERMUARLI SAKLAMA KAPLARI

Zip Top

Standart saklama kapları yerine fermuarlı seçenekleri denemek ister misiniz? Oldukça dayanıklı malzemeden üretilen bu fermuarlı saklama kapları sayesinde yer tasarrufu yapabilir ve taşınma süreçlerini daha sağlıklı olarak yürütebilirsiniz. Kırılmaz ve elden ele kolayca taşınabilir.

2. AKILLI SAKSI

akillı saksı

Güneş ışığına ihtiyaç duyan çiçeklerinizi; güneş ışığına doğru otomatik olarak götüren bir akıllı saksıya sahip olmak ister misiniz? Bu robot sensörler aracılığıyla güneş ışığını tespit edip oraya doğru hareket etmektedir. Sık sık çiçeklerin yerini değiştirmekten hoşlanmayanlar için harika bir inovasyon ürünü. Üstelik güneş enerjisi sayesinde kendisi de başta bir enerjiye ihtiyaç duymuyor.

3. EV KAYKAYI

ev-kaykayı

Evindeki sıkıcı merdivenlere eğlenceli bir bakış açısı katmak isteyenler için geliştirilmiş bir inovasyon fikri. Geliştirilebilir ürünler arayanlar bu fikri kullanarak yeni bazı ürünleri ortaya çıkarabilir. Son derece yenilikçi bir fikir.

4. KAPI KOLU GÖZÜ

kapı kolu gözü

Bu kapı gözü; arkasında ne olduğunu gösteren harika bir aynaya sahiptir. Harika bir inovasyon ürünü olarak yakında birçok yerde karşımıza çıkabilir. Özellikle güvenlik sistemlerine olan talep göz önünde bulundurulduğu zaman yakında bu ürüne yönelik yatırımlarda artış bekleniyor.

5. KANEPE PRİZİ

kanepe priz

Maalesef cep telefonu, tablet ve oyun konsolu gibi ürünlerimiz sıklıkla elektriğe ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç için de sıklıkla prizlerin başında bekliyoruz. Bir mobilya firmasının ürettiği bu kanepe prizi aracılığıyla bu dertten kolaylıkla kurtulabilir ve kanepenizde istediğiniz kadar uzanabilirsiniz. Yenilikçi ve geliştirilebilir ürünler arasında yer almaktadır. Fikri temel olarak kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yazılım Dünyasında Çok İyi Olmanızı Sağlayacak Yollar

6. SİNYALLİ ÇEKET

sinyalli çeket

Motosiklet sürücüleri maalesef son dönemde ciddi kazaların arasında kalıyor. Bu sorunu bir nebze çözmek için sinyalli çeketler kesinlikle harika bir ürün inovasyonu ile karşımıza çıkıyor.

7. GİZLİ GİRİŞ

giris

Yatağınızın bir gizli bölmeye çıkmasını istiyorsanız; bu ürün tam aradığınız şey olabilir! Konu inovasyon olduğu zaman gelişme her zaman mümkün.

8. TUTACAKSIZ ŞARJ KABLOSU

tutacak

Araçların neredeyse hepsine cep telefonunu görüş açısında tutmak için tutacak almak zorunda kalıyoruz. Ürün inovasyonu konusunda çalışan uzmanlar; sert ve şekil alabilen bu kablo aracılığıyla bu sorunu ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Kısa sürede tüm dünyada önemli satış rakamlarına ulaşabilecek bir ürün. Sonuçta sürekli montaj ihtiyacı duyan ürünleri ortadan bir anda kaldırıyor.

9. SONSUZ MUM

sonsuz mum

Hiçbir şey sonsuz değildir ancak bir mumu yüzlerce daha kullanmak ister misiniz? Bunu karşılayan basit ve etkili bir ürün.

10. ÖRÜMCEK TUTACAK

orumcek tutacak

Teknolojik cihazları sürekli taşımak elbette bir sorun. Cep telefonu aksesuarları üreten bir firmanın geliştirdiği bu tutacak; size harika bir esneklik sağlıyor. İnovasyon genel olarak insanların hayatlarındaki bir sorunu çözmek üzere kurgulanmış bir süreçtir.

11. AQUA LAVABO

aqua lavabo

Lavabolara şık bir görünüm vermek isteyenler için tasarlanmış bu ürün; dekorasyon konusunda harika çözümler arayan müşteriler için kesinlikle dikkate değer.

12. KOMPAKT KOLTUK

kompakt koltuk

Evlerimiz ve iş yerlerimiz gün geçtikçe daha küçük hale gelirken; kompakt ürünlere daha fazla ihtiyaç duymamız normaldir. İnovasyonun getirdiği birçok farklı kompakt ürün hayatımıza girmeye devam ediyor. Başarılı bir inovasyon ürünü ile kompakt ürünler hakkında ilham almak isteyenler; kompakt koltuğa göz atabilir.

13. ÇOKLU MAKAS

coklu makas

Sürekli ot doğrama yapılan restoran gibi işletmeler için tercih edilebilecek bir ürün.

14. ÇİFT FENER

cift-fener

Hepimiz bir fener kullandığımız zaman buna ihtiyaç duymuşuzdur. Özellikle karşımızı görmenin kritik olduğu anlarda kesinlikle ihtiyaç duyduğumuz bir ürün olacaktır. Başarılı bir ekip ile ortaya konulan önemli satış rakamlarına ulaşabilecek bir ürün. Yakında bütün fenerler bunu destekleyebilir.

15. ÇOCUK ANNE ELDİVENİ

eldiven-eldiven

Soğuk kış günlerinde çocuk ile annenin ellerini harika bir şekilde buluşturan bir elden ürünü. Basit ama yaratıcı bir fikir.

16. TERMOMETRE KUPA

termometre-kupa

Kupanızdaki çayın sıcaklığını anlık olarak gösteren bir ürün ister misiniz? Gerçekten mantıklı ve yaratıcı bir inovasyon ürünü. Özellikle internetten satış konusunda önemli başarılar elde edebilecek bir ürün.

17. AYDINLATICI ŞEMSİYE

aydinlatici

Yağmurlu havalarda sürücülerin görüş mesafesi oldukça düşüktür. Bu tür durumlarda yürüyüşe çıkmak veya herhangi bir yere gitmek istediğiniz vakit; yol güzergahında ciddi tehlike altında olursunuz. Bu sorunu aşmaya yardımcı olmak için üretilen bu şemsiye ışık saçarak sizi birçok tehlikeden korur.

18. KİTAP SANDALYESİ

kitap sandalye

Herhalde kitap okumak için daha iyi geliştirilmiş çok az ürün vardır. İnovasyon hayat kalitesini artırmak için eşsiz ürünler ortaya koymaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin En İyi Meslekleri

19. PORTATİF MERDİVEN

portatif merdiven

Evlerimizdeki merdivenler çok yer kaplar ve genellikle çok ağır ürünlerdir. Konu üzerinde inovasyon fikirlerini konuşturan üreticilerin geliştirdiği portatif bir merdiven.

20. MERDİVEN AYAKKABILIĞI

merdiven ayakkabı

Evlerimiz ne yazık ki gün geçtikçe daha da küçülüyor. Dolayısıyla eşyalarımızı koymak için daha fazla alan oluşturmamız gerekiyor. Ayakkabılar için çözüm bulundu bile.

21. TEREYAĞI PAKETİ

tereyagi

Küçük tereyağı satan firmaların müşterileri için ortaya koyabileceği şık ve kullanışlı bir paketleme. İnovasyon sadece ürün değil aynı zamanda süreç geliştirilmelerini de kapsamaktadır.

22. MANYETİK ŞERİT

manyetik-serit

Buzdolabında daha fazla yer oluşturmak isteyenler için geliştirilmiş bir ürün. Süper güçlü mıknatıslar ile tamamen güvenli.

23. SIVI PLASTİK KAYNAŞMASI ARACI

sıvı-kaynaştırması

Bozulan plastik ürünlerinizi kaynaştırmak için geliştirilmiş basit bir ürün. Kullanımı çok basit ve kesinlikle etkili bir yöntem. Plastiği sıvılaştırıyor ve dilediğiniz yere yapıştırmanıza olanak sağlıyor. İnovasyon konusunda ilham almak isteyenler için harika bir ürün.

24. AEROGARDEN

aerogarden

Kendi evinizde her türlü bitkiyi yetiştirmek için tasarlanmış harika bir inovasyon ürünü. Yıllarca yapılan geliştirilmeler sonrasında bu seviyeye ulaştırıldı. İnovasyon aynı zamanda harika bir süreç içeren konudur.

25. GÜNEŞ ENERJİLİ ŞARJ CİHAZI

tasinabilir gunes enerjili fener

Doğada vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka yanında bulundurması gereken bir ürün. Aynı zamanda güvenlik için de önemli bir ürün olduğunu belirtmek gerekiyor. Şarj sektöründe inovasyon konusunda çok yoğun bir şekilde rastlamak mümkün.

26. FIRÇA TEMİZLEYİCİ

firca-temizleme

Tüm makyaj fırçalarını elle temizlemek zorunda kaldığınızı biliyoruz. Bu harika fırça temizleyici ürünü sayesinde tüm fırçalarınızı kolaylıkla temizleyebilir ve aynı zamanda ciddi düzeyde kurutabilirsiniz. Amazon’da satışı olan ürün bugüne dek on binlerce kez olumlu yorum almış durumda.

27. SİLİKON RAF

silikon yer mat

Çocuklar söz konusu olduğu zaman masalarından sürekli bir şeyleri düşürmeye meyilli olduklarını bilmek zor değil. Konu üzerinde inovatif bir süreç başlatan üreticiler; bu silikon mat rafları geliştirdi. Üzerindeki ürünleri atmak her zamankinden daha zor.

28. DİREKSİYON TEPSİSİ

direksiyon-yemek

Arabada yemek yemenin çok sıkıntılı bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ürün bir yere park edip araçta yemek yemek için üretilmiş güzel bir tepsi. Birçok araç modeline tam uyum sağlıyor. Bu konuda şirket Avrupa’da çok ciddi satış rakamlarına da ulaşmayı başarmış durumda.

29. SİLİKON GÖZLÜK UCU

silikon uc

Hareketli bir hayat sürdürüp gözlük kullanmak önemli bir sorun. Bunu kolaylıkla aşmak isteyenler için üretilen bu gözlük çerçeve ucu ile daha aktif bir hayat sürdürebilirsiniz.

30. BUZ ÇÖZME TEPSİSİ

buz cozme tepsisi

Buzları mikrodalga veya elektrik olmadan çözmek için bilim kullanan bir tepsi. Daha çevreci ve sağlıklı olduğu ortada.

31. DUŞ PERDESİ KLİPSİ

dus perde klips

Duş perdeniz sürekli bir tarafa kaçıyorsa; sahip olmanız gereken harika bir ürün. Çok basit olduğu halde can sıkıcı bir sorunu kolaylıkla ortadan kaldırmaktadır. İnovasyon tam olarak bu.

32. TORBA KAPATICI

torba kapatıcı

Paketlenmiş ürünlerinizi açtıktan sonra yeniden kapatmak için tasarlanmış bir ürün. İsraf yapmamak için bir tanesine mutlaka sahip olmak gerekiyor.

33. ÇİFT FENER

cift-fener

Hepimiz bir fener kullandığımız zaman buna ihtiyaç duymuşuzdur. Özellikle karşımızı görmenin kritik olduğu anlarda kesinlikle ihtiyaç duyduğumuz bir ürün olacaktır. Başarılı bir ekip ile ortaya konulan önemli satış rakamlarına ulaşabilecek bir ürün. Yakında bütün fenerler bunu destekleyebilir.

34. HIZLI ŞARJ TEKNOLOJİSİ

hızlı şarj

İnovasyon konusunda en büyük gelişmelerden biri de şarj sektöründe yaşanmaktadır. Özellikle hızlı şarj sektöründe çok önemli düzeyde inovasyon hamleleri yaşanmaktadır. İşletmeler bu konuda çığır açan teknolojiler ile dünyayı değiştirmeye devam ediyor.

35. FAST-FOOD TUTACAĞI

fast-food tutacağı

Arabalarda bardak tutacaklarını artık mutlaka görüyoruz ancak fast-food ürünlerini bırakmak için hiçbir yer yok. Yeni araba firmalarının bu inovasyon ürüne kulak vermesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tecrübe Olmadan Açılabilecek Dükkanlar

İNCELEYİN: Oto Lastik Dükkanı Açmak

İNCELEYİN: Oto Kaplama ve Cam Film Dükkanı Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Dünyayı Değiştiren 35 İnovasyon Örnekleri ve Geliştirilebilir Ürünler” üzerine 55 yorum

Yorum yapın