Kabin Memuru Host – Hostes Nasıl Olunur: Şartları ve Maaşları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Kabin memuru yada bilinen adları ile hostes ve host son dönemde popülaritesi daha fazla öne çıkan bir meslek dalıdır. Havacılık sektöründeki gelişmeler neticesinde kabin memurlarına olan talepte önemli düzeyde artış kaydediliyor. Bu yazıda hostes ve host nasıl olunur, şartları ve maaşları hususunda ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

2023 yılı içerisinde kabin memuru olmak isteyenler önemli bir maaş skalası ile çalışma fırsatı elde ediyor.

Bu yazıda hostes olmak ya da host olmak için gerekli tüm nitelikleri öğrenebilirsiniz.

1. KABİN MEMURU (HOSTES – HOST) NEDİR?

host

Kabin memurları ya da bilinen adları ile hostes ya da host uçakta yolcu hizmetlerinden sorumlu olan ve uçuş emniyeti, konforu ve güvenliği sağlamakla görevli olan kişilerdir. Havayolu şirketlerinde çalışan kabin memurları, uçuş öncesinde ve uçuş sırasında yolculara hizmet sağlarlar. Hostesler uçuşlar için emniyet prosedürlerini uygular, sorunları çözer ve acil durumlarda müdahale eder.

Hostların görevleri arasında yolcuları karşılamak, biniş-kış işlemlerini gerçekleştirmek, uçuş güvenliği ekipmanlarını kontrol etmek, yolculara yiyecek ve içecek servisi yapmak, olası sağlık sorunlarına müdahale etmektir. Kabin memurluğu, dinamik bir çalışma ortamı ve sürekli seyahat içeren bir meslek dalıdır.

Havacılık sektöründeki gelişmeler çerçevesinde kabin memurlarına olan talep artış kaydediyor.

Hostes kadın olan kabin memurları, host ise erkek olan kabin memurlarıdır.

2. KABİN MEMURU NASIL OLUNUR: ŞARTLARI NELERDİR?

hostes olmak

Kabin memuru olmak için birçok şartı karşılıyor olmanız gerekiyor.

Türkiye’de kabin memuru olmanın en önemli şartı Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri önlisans programından mezun olmaktır. Bu bölümü okumadan kabin memuru olarak çalışamazsınız.

Kabin memuru olmanın diğer şartları:

 1. Kabin memuru olmak için en temel şart lisans ya da önlisans mezunu olmaktır.
 2. Havayolu şirketlerinin çoğu, kabin memuru adaylarından 18 yaşını doldurmuş olmalarını talep etmektedir.
 3. Hostes olmanın bir diğer önemli şartı da İyi derecede Türkçe ve İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Ekstra birkaç dil daha bilmek de çok önemli pozisyonlarda iş bulma şansınızı artırır.
 4. İyi bir görüşe sahip olmak ve sağlık sorunları olmamak, kabin memuru olmak için gereken bir diğer önemli faktördür.
 5. Havayolu şirketleri genellikle adaylardan belirli bir boy ve kilo aralığına sahip olmalarını talep ediyor. Neredeyse tüm hava yolu şirketlerinde bu kriter mevcuttur.
 6. Başvuru yapacak kişilerin, host için gerekli olan eğitimleri tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 7. Kabin memurluğu için iletişim becerileri güçlü, insan ilişkilerinde başarılı ve problem çözme yeteneği olan adaylar tercih edilmektedir.
 8. Kabin memurlarının yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek esnek bir çalışma saatine sahip olması beklenir.
 9. Adayların kabin memuru olacakları havayolu şirketinin istediği özelliklere uygun bir şekilde giyinme ve temsil yeteneğine sahip olmaları gerekir.
 10. Kabin memurluğu için adayları uzun süreli yurt dışı seyahatleri ve farklı zaman dilimlerine uyum sağlayabilme yeteneğine sahip olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geleceğin Meslekleri

3. KABİN MEMURU OLMAK İÇİN YABANCI DİL GEREKİR

hostes olma şartları

Hostes olmanın en kritik şartlarından biri yabancı dil bilgisidir.  Zorunlu bir şart olmasa da İngilizce bilmeden kabin memuru olarak istihdam fırsatı elde etmeniz oldukça güçtür.

Kabin memurluğunda dil yetkinliği oldukça önemlidir. Genellikle Türkçe ve İngilizce dillerinin iyi derecede bilinmesi beklenir. Türkçe, kabin memurlarının Türk müşterilere etkili iletişim kurabilmesi için oldukça önemlidir. İngilizce ise havacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan bir dildir ve uluslararası seyahatlerde yolcularla iletişim kurabilmek, acil durumlarda talimatları anlayabilmek ve gerektiğinde diğer mürettebat üyeleriyle iletişim kurabilmek için kullanımı elzemdir.

Bunun yanı sıra farklı dillere de yetkin olmak önemlidir. Özellikle sık uçulan destinasyonlara veya farklı ülkelerden gelen yolculara hizmet veren havayolu şirketleri, hostes ya da host adaylarından ikinci veya üçüncü bir dil bilmesini isteyebiliyor.

Size harika kariyer fırsatları sağlayacak diğer diller:

 • Fransızca
 • Almanca
 • İspanyolca
 • Rusça
 • Arapça
 • Çince

4. KABİN MEMURLARI İÇİN FİZİKİ VE SAĞLIK ŞARTLARI NELERDİR?

host olma şartları

Kabin Memurları birçok fiziki ve sağlık şartını karşılıyor olmalıdır. Birçok mesleğe nazaran kabin memurları için bu şartlar oldukça önemlidir. Sık sık havayolu ile uçuş gerçekleştiren kabin memurlarının ilgili şartları karşılıyor olmaları oldukça önemlidir.

Havayolu şirketleri kabin memuru alımı gerçekleştirirken genellikle tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporu talep ederler. Buna ek olarak havayolu şirketlerinin kendi sağlık ekibinden de onay alınması gerekiyor.

Hostes olmak isteyenlerin ilgili kariyer sürecine başlamadan önce bu şartları karşılıyor olmasını göz önünde bulundurması tavsiye edilir. Aksi durumda her şey oldukça iyi göründüğü halde bu şartlar karşılanmadan istihdam fırsatı elde edemezsiniz.

Kabin memurlarının fiziki ve sağlık şartları:

 1. İyi göz ve işitme sağlığı: Kabin memurları yolcuların güvenliğini sağlamak, acil durumlarda doğru şekilde tepki vermek ve iletişim kurmak için iyi bir göz ve işitme sağlığına sahip olmalıdır.
 2. İyi fiziksel kondisyon: Kabin memurları uçuş sırasında uzun süre ayakta durma, yolculara yardım etme, bagaj taşıma gibi fiziksel aktivitelerle uğraşır. Bu nedenle, iyi bir fiziksel kondisyona sahip olmak önemlidir.
 3. Esneklik ve hareket yeteneği: Kabin memurları, uçağın dar ve sınırlı alanlarında hareket etmek zorunda kalabilirler. Bu yüzden esneklik ve hareket yeteneği önemlidir.
 4. Stres toleransı ve psikolojik sağlamlık: Host zaman zaman stresli ve yoğun bir çalışma ortamında çalışırlar. Uçuşta yaşanabilecek acil durumları yönetmek, sorunları çözmek ve yolcuların ihtiyaçlarına cevap vermek için sağlam bir psikolojiye sahip olmaları önemlidir.
 5. İyi sağlık: Havayolu sektöründe personeller uzun saatler boyunca çalışır ve sürekli farklı zaman dilimlerinde seyahat ederler. Bu nedenle, iyi bir sağlık durumu ve yeterli uyku almak önemlidir.
 6. Hijyen: Kabin memurları, uçuş sırasında kabinin temizliğinden sorumludur. Bu nedenle, hijyen konusunda dikkatli ve titiz olmaları önemlidir.
 7. Uçuşa engel teşkil eden sağlık problemleri olmaması: Hostes havayolları tarafından belirlenen sağlık standartlarını ve gerekliliklerini karşılamalıdır. Bu, belirli bir sağlık sorunu veya engeli olmamasını içerebilir.
 8. İlaç kullanımı ve tıbbi durumlar: Kabin memurlarının ilaç kullanımları ve tıbbi durumları hakkında havayolu şirketine bilgi vermesi ve gerekli izinleri alması gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Para Kazandıran Halk Eğitim Kursları

5. KABİN MEMURU MAAŞLARI

kabin memuru şartları

Kabin memurları genellikle havayolu sektöründe önemli bir maaş skalası ile çalışırlar. Benzer birçok faaliyet koluna göre de gelirleri genellikle yüksektir.

Türkiye’de kabin memurlarının yani hostes ve hostların maaş skalası asgari ücretin en az 2 katı seviyesinde bulunuyor. Deneyimli personellerin maaşları ise yeni başlayanlara göre yüzde 50’den fazla yüksek olabiliyor.

Kabin memurlarının yıllara göre aylık maaşları:

2018 5.400 TL
2019 7.000 TL
2020 9.900 TL
2021 13.600 TL
2022 16.500 TL
2023 22.800 TL

6. TÜRKİYE’DE EN ÇOK KABİN MEMURU ALAN ŞİRKETLER

kabin memuru olma

Türkiye’de tüm havayolu şirketleri önemli düzeyde kabin memuru istihdamı gerçekleştirmektedir. Eğer kabin memuru olmak istiyorsanız bu şirketlere yönelik istihdam fırsatlarını değerlendirmeniz gerekiyor.

Türkiye’de hostes ve host alımı yapan şirketler:

 • Türk Hava Yolları
 • Pegasus Hava Yolları
 • Sunexpress Hava Yolları
 • Onur Air Hava Yolları
 • AnadoluJet Hava Yolları
 • Çeşitli özel havayolu işletmeleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yurt Dışı İşçi Alımı

İNCELEYİN: Migros Çalışma Şartları

İNCELEYİN: Süpervizör Ne Demek

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın