Para Kazandıran ve İş Garantili 15 Halk Eğitim Kursları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Halk eğitim kursları ülkemizde önemli bir istihdam çalışması olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. 81 il ve 922 ilçede gerçekleştirilen Halk Eğitim Kursları arasından para kazandıran halk eğitim kursları ve iş garantili halk eğitim kursları olarak tercih edilebilecek çok sayıda kurs bulunmaktadır.

Bu rehberde para kazandıran halk eğitim kursları ve iş garantili halk eğitim kursları arasında en iyi seçenekleri bulmanıza yardımcı olacağınız.

Hangi il ve ilçede yaşadığınız elbette iş garantili ve para kazanma potansiyeli taşıyan kursların niteliğini değiştirebilir.

HALK EĞİTİM NEDİR?

Vatandaşlara mesleki bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen bir eğitim programıdır. İlgili eğitim programı ülkemizde Halk Eğitim Merkezleri tarafından sağlanmaktadır. Hemen hemen ülkemizin tüm il ve ilçelerinde aktif olarak Halk Eğitim Merkezleri tarafından bu eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Vatandaşların istihdama katılımını artırmak ve yurttaşların refah seviyesini artırmak için Halk Eğitim Merkezleri’nin faaliyetleri son derece önemlidir. İlgili merkezler aracılığıyla çeşitli eğitim programları düzenlenmektedir. Programların genel sistematiği ise Halk Eğitim Kursları aracılığıyla sağlanıyor.

HALK EĞİTİM KURSLARI NEDİR?

Halk Eğitim Kursları genel olarak Halk Eğitim Merkezleri tarafından vatandaşlara verilen eğitim programlarıdır. Merkezlerdeki eğitim faaliyetleri Halk Eğitim Kursları aracılığıyla sağlanmaktadır. Kurslar genel olarak tüm vatandaşlara açıktır ve ücretsiz olarak verilmektedir. Halk Eğitim Kursları‘nın genel amacı vatandaşlara mesleki bilgi ve beceri kazandırarak onların iş hayatına katılımlarını sağlamaktır.

Halk eğitim merkezlerindeki kurs türleri

 • Okuma – Yazma Kursları
 • Mesleki – Teknik Kursları
 • Sosyal – Kültürel Kurslar

Bu kursların her biri farklı bir amaç doğrultusunda hizmet sağlamaktadır. Genel olarak kursların belirli bir açılma periyodu yoktur. İlgili kurslar 12 kişilik bir sınıf kontenjanına eriştiği anda başlamaktadır. Bu da kursların etkinlik düzeyini önemli ölçüde artırmaktadır.

Halk eğitim merkezlerindeki kurs türleri arasında para kazandıran kurslar ve iş garantili kurslar genel olarak MESLEKİ – TEKNİK KURSLAR altında yer almaktadır. Bu kurs türü vatandaşların istihdam fırsatlarına erişebilmesi amacıyla faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla para kazandıran Halk Eğitim Kursları bu kategori altında yer alıyor. Aşağıda bu kategori altındaki ilgili kurslar yer almaktadır.

İNCELEYİN: Kurs Merkezi Açmak

1. FOTOĞRAFÇILIK

fotoğrafçı

Halk eğitim merkezlerinde para kazandıran kurslar arasında yer alan en önemli kurslardan biri fotoğrafçılıktır. İlgili kurs aracılığıyla fotoğrafçılık alanında yetkin bir seviyeye ulaşarak fotoğrafçılık ile ilgili sektörlerde iş bulabilir ya da kendi işinizi kurabilirsiniz.

Son yıllarda fotoğrafçılık sektöründeki gelişmeler ışığında önemli potansiyel taşıyan bir meslek dalı olması hasebiyle fotoğrafçılık kursunun potansiyeli oldukça yüksektir. Halk eğitim merkezlerindeki fotoğrafçılık kursları aracılığıyla bu alanda beceri sahibi olabilir ve ilgili konuda sertifika da alabilirsiniz.

2. TERZİLİK

terzi

El emeğinin gün be gün arttığı bir ortamda en yüksek potansiyel taşıyan Halk Eğitim Kursları’ndan biri de terziliktir. Günümüzde çok sayıda terzinin temel olarak en çok eğitim aldığı kurumlardan biridir. Bu da terzilik alanında HEM’lerin potansiyelinin ne düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir.

Bir terzi dükkanı açmak isteyenler için ücretsiz olarak mesleğin öğrenilebileceği harika bir yol olarak öne çıkmaktadır. Eğer siz de terzi dükkanı açmak istiyorsanız bu kursu mutlaka tercih etmelisiniz.

3. MÜZİK ALETLERİ KURSU

müzik

Çeşitli müzik aletlerine yönelik becerilerinizi geliştirmek için tercih edilebilecek kurslardır. Müzik aletlerinin kullanımını öğrenmeyi ister hobi olarak isterseniz de para kazanmak amacıyla kullanabilirsiniz. Son yıllarda ülkemizde müzik aletlerinin özel kurslarına yönelik taleplerde önemli düzeyde artış var. Bu da ilgili alanda kendinizi geliştirdikten sonra özel kurs verebileceğiniz anlamına gelir. Üstelik seçeceğiniz müzik aleti için bir sertifika sahibi olmak da sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

Halk eğitim merkezlerinde hangi müzik aletleri için kurs var:

 • Bağlama
 • Davul
 • Bendir
 • Boru Trampet
 • Cümbüş
 • Gitar
 • Keman
 • Kemençe
 • Klarnet
 • Küdüm – Nakkare
 • Ney
 • Org
 • Piyano
 • Tulum

İNCELEYİN: Sürücü Kursu Açmak

4. PAZARLAMA

pazarlama

Halk eğitim merkezlerinde para kazandıran kurslardan biri de pazarlamadır. Son derece önemli bir ihtiyaç olan pazarlama konusunda yetkin kişiler iş garantili olarak da lanse edilen bu kurstan faydalanabilirler. Türkiye’de 2023 yılı itibarıyla işletmelerin en çok uzman bulmakta sorun yaşadığı iş dallarından biridir. Pazarlama konusunda kendinizi geliştirebilir ve özellikle bir yabancı dilde öğrenebilirseniz; yüksek bir maaş ile önemli bir işletmede iş garantisi elde edebilirsiniz.

5. WEB TASARIM

web tasarım

Özellikle halihazırda bir işte çalışanlar için ek gelir oluşturma potansiyeli olan bir meslek dalıdır. Bu sebeple sadece hafta sonlarında halk eğitim merkezlerinden kurs eğitimi alarak web tasarım konusunda beceri sahibi olabilir ve aldığınız sertifika ile web tasarımı hizmeti vermeye başlayabilirsiniz.

Web tasarım faaliyetleri online olarak gerçekleştirilebildikleri için evinizdeki bilgisayardan bile boş vakitlerinizde web tasarım yaparak ek gelir elde edebilirsiniz.

Web tasarım konusundaki Halk Eğitim Kursları’nın büyük bir kısmı sıfırdan başlamaktadır. Eğer web tasarımı konusunda hiçbir bilginiz yoksa dahi bu alandaki kurslardan eğitim alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hostes Nasıl Olunur

6. MUHASEBE

MUHASEBE

Halk eğitim aracılığıyla edinebileceğiniz bir diğer harika meslek de muhasebeciliktir. Muhasebe süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi konusunda uzmanlığa kavuşarak işletmelerin muhasebe, vergi ve finans konularında sertifikalı olarak çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Halk eğitim merkezlerindeki muhasebe kurslarının eğitim süresi ise uzundur. Eğitimin ardından düzenlenen sınavlar ise birçok benzer kursa göre nispeten daha zorlu olabilir.

7. AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ

AYAKKABI VE SARACİYE TEKNOLOJİSİ

Ayakkabı ve saraciye olarak nitelendirilen cüzdan, çanta ve bavul gibi ürünlerin üretilmesi konusunda teknik donanıma sahip olmanızı sağlayan kurs kategorisidir. Normal şartlarda 1-2 yıllık bir deneyim ile elde edebileceğiniz bir meslek olmasına rağmen HEM’ler aracılığıyla 3 veya 6 aylık bir sürede bu alanda uzmanlık seviyesine gelebiliyorsunuz. Üstelik birçok il ve ilçede bu alanda staj görmeniz de sağlanmaktadır. Dolayısıyla kısa vadeli olarak iş bulmak için bu kurs alanı tercih edilebilmektedir.

Türkiye’de bu alanda çalışan personeller asgari ücretin en az 2 katı maaş almaktadır.

8. ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK BAKIM

Son yıllarda Türkiye’de çekirdek ailenin yapısı büyük ölçüde bozuldu. Bu sebeple yeni çocuk sahibi olan ve çalışan çiftlerin çocuk gelişimi konusundaki uzman isimlere ihtiyacı büyük ölçüde artış gösteriyor. Özellikle çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda sertifika sahibi olan bireylerin iş bulma potansiyelinin çok daha yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu kurs alanı oldukça önemli potansiyel taşıyor.

Çocuk gelişimi konusunda uzman ve en az bir yabancı dil bilen çocuk gelişimcileri aylık 20 bin liradan fazla bir maaş ile çalışmaktadır.

9. DENİZCİLİK

DENİZCİLİK

Ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğu halde denizcilik sektöründeki durumumuz birçok ülkeye nazaran oldukça düşük bir seviyede bulunuyor. Sorunun en önemli nedenlerinden biri de denizcilik alanında kalifiye personel bulmaktaki zorluklarda yatıyor. Halk Eğitim Merkezleri sorunu aşabilmek adına özellikle denize kıyısı olan il ve ilçelerde denizcilik alanında ücretsiz kurslar düzenlemektedir.

Denizcilik birçok benzer sektöre göre yüksek potansiyel taşıyor. Çünkü sektörde önemli bir kalifiye sorunu yaşandığı için alanında yetkin kişilerin maaşı birçok benzer hizmet koluna göre çok daha yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

10. ELEKTRİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK TEKNOLOJİSİ

Ülkemiz sektörlerinin yapı taşlarından biri olan inşaat sektörünün de doğrudan bağlı olduğu elektrik sektörünün temel hizmetlerini elektrikçiler yürütmektedir. Halk Eğitim Merkezleri tarafından neredeyse tüm ülke genelinde elektrikçilik kursu ile sektörde sertifikalı bir uzman olabilir ve bu alanda kısa sürede iş bulabilirsiniz. Elektrikçiler genellikle standart olarak verilen asgari ücretten çok daha yüksek bir maaş almaktadır.

Elektrikçilik sektörünün bir diğer önemli avantajı ise yurt dışında çalışma fırsatı elde edilebilmesidir. Özellikle Katar ve Dubai gibi ülkelerde elektrikçilik alanında önemli bir iş imkanı bulunmaktadır.

11. HARİTA – TAPU – KADASTRO

HARİTA - TAPU - KADASTRO

Para kazandıran Halk Eğitim Kursları arasında en çok öne çıkan kurslardan biridir. İnşaat sektörü ile doğrudan bağlantılı olması ve parselleme çalışmalarının ülke genelinde hızla artması nedeniyle sektör önemli fırsatlar taşımaktadır. Ayrıca emlakçılık sektörü ile de yakından ilgili olması nedeniyle harita, tapu ve kadastro ile ilgili bilgi ve beceriler elde edebileceğiniz bu kurs önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Ancak ne yazık ki bu kurs alanının faaliyeti birçok büyük şehirle sınırlı durumdadır.

Harita, tapu ve kadastro alanında kurs alabilmek için büyük şehirlerdeki HEM’leri tercih etmeniz gerekebilir.

12. KAĞIT ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

KAĞIT ÜRETİM

Son yıllarda Türkiye’de kağıt üretimi konusunda faaliyet gösteren çok az üretim tesisi bulunması nedeniyle kağıt fiyatlarında astronomik artışlar kaydediliyor. Sorun nedeniyle hükümet tarafından yeni kağıt tesislerinin açılması ve teşvik edilmesi için çalışma yürütülüyor. Dolayısıyla kısa ve orta vadede bu alanda yetkinliği bulunan personeller için geniş bir istihdam olanağı ortaya çıkacaktır.

Özellikle ilgili alanda birkaç yıllık deneyim elde edilebildikten sonra ciddi maaşlar ile iş fırsatlarına ulaşabilirsiniz. Özellikle Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi ile Akdeniz bölgesindeki Halk Eğitim Merkezleri’nde yoğun olarak tercih edilen bir kurs alanıdır.

13. KONAKLAMA VE SEYAHAT

KONAKLAMA VE SEYAHAT

Para kazandıran ve büyük bir iş garantisi potansiyeli taşıyan bir diğer önemli Halk Eğitim Kursu da konaklama ve seyahattir. Özellikle Türkiye’nin turizm potansiyelinin hızla arttığı bir ortamda yapılabilecek en iyi mesleklerden birçoğu konaklama ve seyahat sektöründedir. Bu alanda kendini geliştiren uzmanlar önemli düzeyde gelir sağlayabilecek birçok mesleği aktif olarak gerçekleştirebilme fırsatına sahiptir.

Konaklama ve seyahat sektöründe çalışma alanları oldukça geniştir.

14. SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ

SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de seramik ve cam sektöründe büyüme kaydedilirken; altta kalifiye personellerin yetişme hızı ise büyük oranda düşüş gösteriyor. Bu durumda da özellikle sektördeki işletmeler için kritik bir sürdürülebilirlik probleminin oluşmasına neden olmaktadır. İşletmeler ilgili alandaki uzman personelleri istihdama dahil etmek için önemli bir gelir fırsatı sağlıyor. Siz de iş garantisi sağlayan bir meslek üzerine Halk Eğitim Kursu’nu tercih etmek istiyorsanız bu tam aradığınız kurs olabilir.

15. UÇAK BAKIM

UÇAK BAKIM

Halk eğitim merkezlerindeki en değerli kurslardan biri uçak bakımdır. Bu kurs özel sektörde 20-30 bin TL’ye ulaşan bir bedel karşılığında verilirken Halk Eğitim Merkezleri’nde tamamen ücretsiz olarak sağlanıyor. Sertifika da sağlanan bu kurs aracılığıyla hızla büyüyen Türk havacılık sektöründe iş bulabilirsiniz.

İNCELEYİN: Ek Gelir Kaynakları

HALK EĞİTİM MERKEZLERİ’NDEKİ DİĞER KURSLAR

Halk Eğitim Merkezleri arasında yüksek potansiyel taşıyan birçok kurs daha bulunmaktadır. Bu kurslardan ilgi alanlarınıza yönelik seçim yapabilir ve iş dünyasında önemli bir referans olarak görülen MEB onaylı sertifikanızı ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Halk Eğitim Kursları:

 • Ahşap Teknolojisi
 • Aile Okulu
 • Aile Ve Tüketici Bilimleri
 • Ayakkabı Ve Saraciye Teknolojisi
 • Bahçecilik
 • Belediye Destek Eğitim
 • Bilişim Teknolojileri
 • Biyomedikal Cihaz Teknolojileri
 • Büro Yönetimi Ve Sekreterlik
 • Can Ve Mal Güvenliği
 • Çalışma Hayatı
 • Çevre Koruma
 • Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi
 • Denizcilik
 • Din Eğitimi
 • Diş Protez
 • Eğlence Hizmetleri
 • El Sanatları Teknolojisi
 • Elektrik Ve Enerji
 • Elektrik-Elektronik Teknolojisi
 • Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri
 • Gazetecilik
 • Geleneksel Oyunlar Ve Zekâ Oyunları
 • Gemi Yapımı (Deniz Araçları Yapımı)
 • Gıda Teknolojisi
 • Giyim Üretim Teknolojisi
 • Grafik Ve Fotoğraf
 • Güvenlik Hizmetleri
 • Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Halkla İlişkiler Ve Organizasyon Hizmetleri
 • Harita-Tapu-Kadastro
 • Hasta Ve Yaşlı Hizmetleri
 • Havacılık
 • Hayvan Sağlığı
 • Hayvan Yetiştiriciliği
 • Hukuk
 • İnşaat Teknolojisi
 • İşletmede Beceri Eğitimi
 • İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği
 • Kağıt Üretim Teknolojisi
 • Kimya Teknolojisi
 • Kişisel Gelişim Ve Eğitim
 • Konaklama Ve Seyahat Hizmetleri
 • Kuyumculuk Teknolojisi
 • Madencilik Ve Maden Çıkarma
 • Makine Teknolojisi
 • Matbaa
 • Metal Teknolojisi
 • Metalurji Teknolojisi
 • Motorlu Araçlar Teknolojisi
 • Mtaoo
 • Muhasebe Ve Finansman
 • Müzik Aletleri Yapımı
 • Müzik Ve Gösteri Sanatları
 • Okuma Yazma
 • Ormancılık
 • Öğretmenlik Ve Öğretim
 • Pazarlama Ve Perakende
 • Plastik Teknolojisi
 • Radyo Televizyon
 • Raylı Sistemler Teknolojisi
 • Sağlık
 • Sanat Ve Tasarım
 • Seramik Ve Cam Teknolojisi
 • Sosyal Hizmetler Ve Danışmanlık
 • Sosyoloji Ve Kültürel Araştırmalar
 • Spor
 • Tarım Teknolojileri
 • Tekstil Teknolojisi
 • Tesisat Teknolojisi Ve İklimlendirme
 • Toplum Sağlığını Koruyucu Hizmetler
 • Uçak Bakım
 • Ulaştırma Hizmetleri
 • Yabancı Diller
 • Yaşayan Diller Ve Lehçeler
 • Yenilenebilir Enerji Teknolojileri
 • Yer Bilimleri
 • Yiyecek İçecek Hizmetleri
 • Yönetim Ve İdare

İNCELEYİN: Sayısal Meslekleri

İNCELEYİN: Geleceğin Meslekleri

İNCELEYİN: Kısa Sürede Öğrenilecek Meslekler

İNCELEYİN: Kreş Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın