Kargo Bayilik Veren 10 Firmalar ve Acente Başvurusu

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Kargo bayiliği, bir kargo şirketinin hizmetlerini belirli bir bölgede sunmak için verilen izindir. Bu izin genellikle franchising yoluyla sağlanır ve bayilik sahibi, ana şirketin logosunu kullanarak ve onun adına hareket ederek, kendi bölgesinde kargo hizmetleri sunar. Kargo bayiliği almak isteyenler, ilgili kargo şirketiyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirler. Ancak, her kargo şirketinin bayilik koşulları farklı olabileceğinden, bu süreçte dikkatli olmak önemlidir.

HANGİ ŞİRKETİ SEÇMELİYİM?

Hangi kargo şirketini seçeceğiniz konusunda birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Öncelikle, kargo şirketinin itibarı, müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi oldukça önemlidir. Ayrıca, bayilik maliyetleri, hizmetlerin kapsamı, işletme desteği, eğitim ve pazarlama gibi konular da dikkate alınması gereken faktörler arasında yer alır.

Seçeceğiniz kargo şirketi, size uygun maliyetler sunmalı ve size destek sağlamalıdır. Ayrıca, bölgenizde bayilik fırsatları da önemli bir etkendir. Hangi kargo şirketinin en iyi bayilik anlaşmalarını sunduğunu araştırarak, sizin için en avantajlı olan kargo şirketini seçebilirsiniz.

Son olarak, seçeceğiniz kargo şirketiyle ilgili yasal düzenlemeleri de incelemeniz gerekiyor. Özellikle kargo sektöründe yoğun rekabet olduğundan dolayı, herhangi bir haksız rekabet durumuna düşmek istemeyeceğinizden, bu konuya özen göstermelisiniz.

Kargo bayiliği hemen hemen tüm kargo şirketleri tarafından verilmektedir. Şirket seçimi yaparken en çok kargo hacmi bulunan şirketin seçilmesi en önemli kriterdir. Bunun dışında en önemli diğer kriter ise; bayilik alınacak olan bölgenin büyüklüğüdür. Ne yazık ki 2023 yılı itibarıyla ülkemizin tüm önemli bölgelerinde hemen hemen tüm kargo şirketlerinin bir şubesi vardır. Bu nedenle her iki süreci tam olarak incelemeden kargo şirketi açma sürecine karar vermek iyi bir fikir olmayabilir.

Kargo şirketi seçmek için yapmanız gereken bir diğer süreç de; şirketin talep ettiği teminattır. Şirketler kargo bayilikleri dağıtımında, yatırımcıdan mutlak suretle teminat talep etmektedir. Bazı şirketlerde teminat tutarı 2-3 milyon liraya kadar yükselebilmektedir. Bu nedenle şirketler ile iletişime geçerken teminat tutarını da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

KARGO ŞUBESİ AÇMAK

Kargo şubesi açmak hakkında detaylı bilgileri Kargo Şirketi Açmak adlı rehberden detaylı olarak incelemenizi öneririz.

KARGO BAYİLİKLERİ

kargo bayiliği veren firmalar

Kargo bayiliği veren çok sayıda şirket bulunmaktadır. En iyi teklifi almak için tüm şirketler ile iletişime geçmeniz mutlaka önerilmektedir. Sizler için ülkemizdeki en iyi kargo şirketlerinin kargo bayilikleri hakkında detaylı bir inceleme gerçekleştirdik.

1. MNG KARGO

Potansiyel: 10/10
Teminat: Çok Yüksek
Bayilik Alımı: Zor

MNG Kargo acentelik başvurusu alan firmalardan biridir. Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden biri olan MNG Kargo çatısı altında hizmet sağlamak üzere acentelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Şirket kargo acenteliği için kapsamlı birçok şartı yerine getirmenizi talep etmektedir.

Türkiye’de en zor alınan kargo bayilikleri arasında yer almaktadır. Ayrıca kapsam açısından değerlendirildiği vakit, MNG Kargo’nun şube ağının mevcut süreçte çok geniş olduğunu belirtmekte yarar var.

Şirket şuanda ilçeler özelinde bayilik dağıtımı yapmaktadır. Dolayısıyla bulunduğunuz ilçede şirketin bayiliği yoksa başvuru yapabilirsiniz.

2. YURTİÇİ KARGO

Potansiyel: 10/10
Teminat: Çok Yüksek
Bayilik Alımı: Zor

Türkiye’nin son 10 yıldır en büyük kargo firmalarından bir tanesidir. Şirket özellikle e-ticaret firmaları ile yaptığı anlaşmalar nedeniyle çok yoğun bir kargo hacmine sahiptir. Şirketin ülkemizin 7 bölgesinde acente ağı oldukça geniştir. Yine de hemen hemen ülkenin 4 bir yanı için bayilik başvurusu almaktadır.

Ortalama 2 milyon liralık sermayeye sahipseniz şirketin bayiliği için başvuruda bulunabilirsiniz.

3. SÜRAT KARGO

Potansiyel: 9/10
Teminat: Yüksek
Bayilik Alımı: Normal

20 yıla yakın bir sektör tecrübesine sahip olan Sürat Kargo, günümüzde 720’den fazla şubesi, 19 bölge müdürlüğü, 24 aktarma merkezi, 2200’den fazla mobil dağıtım alanı ve 7000’den fazla çalışanı ile en büyük kargo şirketleri arasında yer almaktadır. Kargo bayiliği bulunan şirket özellikle yeni yerleşim alanları için başvurular nispeten olumlu yanıt sağlamaktadır. Şirketin teminat düzeyi de birçok benzer firmaya göre daha düşüktür.

4. VATAN KARGO

Potansiyel: 7/10
Teminat: Orta
Bayilik Alımı: Kolay

Türkiye genelinde çok kısa sürede 200’e yakın şubeye ulaşan Vatan Kargo, son dönemde birçok e-ticaret firması ile anlaşarak kargo hacmini artırmaya başlamıştır. Şubeleşmek amacıyla agresif bir bayilik dağıtım süreci belirleyen Vatan Kargo, başvurulara genellikle olumlu yanıt sağlamaktadır. Şirket 2022 yılı sonuna kadar bayilik sürecini hızla artırmaya devam etmeyi planlıyor. Dolayısıyla ortalama bir sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcılar için önemli bir fırsat barındırıyor.

İNCELEYİN: Hepsiexpress ve HepsiJet Araçlı Kurye Başvurusu ve Maaşları

5. FELİX KARGO

Potansiyel: 5/10
Teminat: Düşük
Bayilik Alımı: Kolay

Türkiye’nin 81 ilinde bulunan Felix Kargo’nun günümüzde 17 Bölge Müdürlüğü, 17 Aktarma Merkezi, 120’den fazla şube ve acentesi, 300’den fazla araç filosu bulunmaktadır. Şirket sektördeki rekabetçi yapısını sürdürmek amacıyla şube ve acente bayiliği vermeyi sürdürüyor. Düşük teminat koşulları ile şirketten kolaylıkla bayilik alabilme şansınız var. Üstelik diğer kargo firmalarının aksine ülkemizdeki birçok yüksek potansiyel içeren bölgede henüz bulunmuyor. Dolayısıyla sektöre yeni girmek isteyenler için önemli bir fırsat barındırdığını belirtmek gerekiyor.

6. İYİ KARGO

Potansiyel: 3/10
Teminat: Düşük
Bayilik Alımı: Kolay

DVR Lojistik tarafından kurulan şirket henüz Türkiye’de altyapı çalışmalarını sürdüren yeni bir kargo firmasıdır. Firmanın acente ve şube sayısı henüz yeterli olmamasına rağmen kargo hacmi tatmin edici seviyede bulunmaktadır. Ülkemizdeki birçok büyükşehirde dahi önemli bölgelerde bulunmaması nedeniyle; girişimci ve yatırımcılar için önemli bir fırsat sağlıyor. Özellikle kargoculuk sektörüne yeni girmek isteyenler için mutlaka başvuruda bulunulması gereken firmalardan biridir.

7. ARAS KARGO

Potansiyel: 10/10
Teminat: Çok Yüksek
Bayilik Alımı: Zor

Türkiye’nin en köklü kargo şirketlerinden biri olan Aras Kargo, sektördeki en iyi şube ağına sahip firmalardan biridir. Dolayısıyla yeni kentleşmeye başlayan bölgeler dışında Aras Kargo’nun acenteliğini almak oldukça zor bir süreçtir. Şirket bayilerinin iş hacmini korumak amacıyla bölgedeki rekabet seviyesini en iyi şekilde korumaya çalışmaktadır.

Aras Kargo ayrıca yüksek teminat bedeli talep etmekte ve sektör tecrübesi bulunan yatırımcılar ile çalışmayı prensip edinmiştir.

8. UPS KARGO

Potansiyel: 8/10
Teminat: Orta
Bayilik Alımı: Normal

Köklü bir şirket olmasına rağmen son 3-4 yıllık çalışmaları ile sektörde öne çıkan firmalardan biri olmayı başarmıştır. 1988 yılında Türkiye’ye giriş yapan UPS, günümüzde 3.000’den fazla çalışanı, 270’ten fazla şube ve yetkili servis sağlayıcısı ve 700 araçlık filosuyla sektörün lider firmalarından biridir.

Kargo acenteliği başvurusu alan firmalardan biri olan UPS’den bayilik almak nispeten ortalama koşullar içermektedir. Dolayısıyla bulunduğunuz lokasyonda UPS Kargo’nun doğrudan çalışan bir acentesi yoksa; önemli bir fırsata sahip olmuş olabilirsiniz. Şirket teminat olarak da sektörün altında şartlara sahiptir. Firma genel olarak müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak için sektör tecrübesine de yüksek önem vermektedir.

9. KARGOTÜRK

Potansiyel: 3/10
Teminat: Düşük
Bayilik Alımı: Kolay

Gün geçtikçe şube ağını geliştiren firmalardan biri olan KARGOTÜRK, son dönemde yaptığı anlaşmalar ile kargo hacmini artırmayı başarmıştır. Sektöre yeni girmek isteyen girişimci ve yatırımcılar için kolay şartlar altında önemli potansiyel içeren bölgelerde bayilik fırsatı sağlıyor.

10. SENDEO

Potansiyel: 4/10
Teminat: Düşük
Bayilik Alımı: Kolay

Farklı bir kargoculuk sistemini ülkemize kazandıran Sendeo, 81 ilde 1200’den fazla teslimat noktası ile sektördeki rekabette önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Şirket 2022 yılını çok verimli geçirirken, yeni acentelik başvurusu da almaya devam ediyor. Şirketin bayilik koşulları sektör ortalamasının altında bulunmaktadır. Dolayısıyla bayilik almak 2022 yılının ikinci yarısı için de kolay şartlar barındırıyor.

AYRICA İNCELEYİN:

 1. 12 Kolay Adımda Seyahat Acentası Açmak
 2. Getir Bayilik Nasıl Alınır? Ücreti ve Başvuru Koşulları
 3. XML Bayilik Veren Firmalar ile Ücretsiz e-Ticaret Fırsatı
 4. Sahibini Zengin Eden 12 Patlayacak İş Fikirleri
 5. Franchising ve Frençayzing Nedir
Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Kargo Bayilik Veren 10 Firmalar ve Acente Başvurusu” üzerine 4 yorum

  • Merhaba,

   Güncel bayilik seçenekleri için iletişime geçmeniz gerekiyor.

   Vatan Kargo: 0850 222 56 56
   Sendeo: 4447548

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın