Getir Bayilik / Franchise Nasıl Alınır? Ücreti ve Başvuru Şartları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Ülkemizin en büyük franchise zincirlerinden biri olan Getir’in bayilik sistemine dahil olmak üzere sahip olmanız gereken tüm ayrıntılar rehberimizde yer almaktadır. Bu rehberdeki tüm adımları uygulayarak Getir bayilik sisteminin bir parçası olabilirsiniz.

Getir, Türkiye merkezli bir online market platformudur. Getir, müşterilerin evlerine teslim edilmek üzere sipariş ettikleri ürünleri 10 dakika gibi kısa bir sürede getirerek hızlı bir teslimat hizmeti sunmaktadır. Getir bayilik fırsatları ile girişimcilerin sisteme dahil edilme fırsatı mevcuttur.

Rehberimizde getir bayilik nasıl alınır, ücreti ve başvuru şartları ile ilgili tüm hususlar 2023 güncelliğinde ayrıntılı olarak yer almaktadır.

GETİR NEDİR?

Getir, geniş bir ürün yelpazesinde çeşitli gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri ve hatta elektronik eşyalar da dahil olmak üzere çeşitli ürünler sunmaktadır. Müşteriler, mobil uygulama veya web sitesi üzerinden kolayca sipariş verebilirler.

Getir, müşteri memnuniyetine önem veren bir şirkettir ve hızlı ve güvenli teslimat hizmeti sunarak birçok insanın ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Şirket, Türkiye’nin birçok büyük şehrinde hizmet vermektedir ve hızla büyümektedir.

Getir’in en büyük avantajlarından biri, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünleri hızlıca ve kolayca sipariş edebilmeleridir. Ayrıca, Getir’in kullanıcı dostu mobil uygulaması sayesinde, müşterilerin siparişleri güncel tutmaları ve teslimat sürecini takip etmeleri de kolaylaşmaktadır.

Sonuç olarak, Getir, Türkiye’de popüler bir online market platformudur ve hızlı teslimat hizmetiyle müşterilerin beğenisini kazanmıştır. Şirket, müşteri memnuniyetine önem vererek ve geniş ürün yelpazesi sunarak pazardaki güçlü konumunu korumaktadır.

2015 yılında girişimci Nazım Salur tarafından İstanbul merkezli olarak kurulan Getir, her türlü perakende ve yemek ürününü 24 saat esasına göre dakikalar içerisinde evinize veya iş yerinize getirmek amacıyla hizmet veren bir girişimdir. 2021 yılı itibarıyla Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve İspanya’da da hizmet vermeye başlamıştır.

Getir genel olarak perakendecilik sektörünün 24 saat eve teslim odağı ile büyüme kaydetmiştir. Firmanın mobil uygulaması üzerinden verilen siparişler birkaç dakika içerisinde teslim edilmektedir. Getir’in ilgili hizmet bölgelerinde bayilik sistemi üzerinden depoları ve motorize ekipleri vardır. Büyük şehirlerde ise ticari büyük araçlar ile de teslimat yapılmaktadır.

Getir’in franchise dışında bazı bölgelerinde kendi kurumsal şirketi vardır. Ancak genellikle Türkiye’nin genelinde bayilikler üzerinden hareket edilmektedir.

GETİR BAYİLİK NEDİR?

getir şube

Getir’in mobil uygulaması üzerinden verilen siparişler o lokasyona en yakın olan bayiliğe yönlendirilmektedir. Dolayısıyla Getir siparişlere daha hızlı yanıt sağlamak için daha fazla bayiliğe ihtiyaç duymaktadır. Getir’in ilgili altyapıyı kurması için bayilik modeli vardır. Girişimci ve yatırımcılar ihtiyaç duyulan lokasyonlarda Getir bayilik sistemine başvuruda bulunarak kendi şubelerini kurabilmekte ve sisteme dahil olabilmektedir.

Son dönemde Getir özellikle Anadolu’daki şehirlerde de altyapısını güçlendirmek üzere daha fazla bayilik sağlamaya başladı. Bu konuda harekete geçmeyi planlayan girişimci ve yatırımcılar için önemli bir virajdan geçiliyor. Birçok önemli potansiyel içeren lokasyonda yeni bayilikler kurulduğunu belirtmekte yarar var.

Getir bayileri ana firma tarafından talep edilen ürünlerin bir depo olarak kurulması ve bu ürünlerin müşterilere en kısa sürede ulaştırılması için araçlı ve motorlu bir ekip kurulmasını içeriyor.

Getir bayilerinin depoları için gerekli tutar genellikle toptancılar üzerinden vadeli alım şeklinde gerçekleştiriliyor olması nedeniyle Getir bayilerine önemli bir başlangıç sermayesi oluşturmuyor. Ancak bu tür bayiliği kurmak için en önemli sorun motorize ve araçlı bir kurye ekibi kurmaktan geçiyor. En önemli başlangıç sermayesi bu adım için kullanılmaktadır. Ortalama olarak Getir minimum 10 kişilik bir kurye ekibi talep ediyor. Bunların en az 2’sinin de araçlı olması önemlidir.

GETİR BAYİLİK ŞARTLARI

Getir her bölge için farklı şartlar talep ediyor. Ancak 200 metrekare boyutunda ve gerekli ürünlerin sürekli olarak hazır bulunduğu bir depo ile minimum 10 kişilik bir kurye ekibi en önemli şartlar arasında yer alıyor. Bayilerin genel olarak zorlayıcı bir sözleşme ile bağlanmıyor. Bunun yerine firma geliştirilmeye açık bayiler talep ediyor. Bu konuda harekete geçecek olan girişimci ve yatırımcıların mutlaka girişimi en önemli işi olarak görmesi önemlidir.

Getir firması tüm bayilerini düzenli olarak kontrol etmekte ve tüketicilerden gelen geri bildirimlere son derece önem vermektedir. Sistemin net olarak çalıştığının tespiti için mobil uygulamadan hizmet alan tüketicilerin olumlu yorumlarının sürekliliği gerekiyor. Aksi durumda bayiler geri plana atılabiliyor. Dolayısıyla Getir bayiliğini almak çok zor değil ancak bunu başarılı olarak sürdürmek zordur. Bunun için mutlaka en kısa sürede bir ürünün müşteriye güvenle ulaştırılması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Seç Market Bayilik

GETİR BAYİLİK SİSTEMİ MODELLERİ

Getir’in 3 farklı bayilik modeli bulunmaktadır. Bunların her birinin yapısı birbirinden farklıdır.

Getir markası altında tercih edebileceğiniz 3 farklı bayilik modeli şöyle:

 1. Getir
 2. Getir Su
 3. Getir Yemek

GETİR ÜRÜN GRUPLARI

getir kazanç

Getir bayiliğinde bulunan ürün sayısı 2 binin üzerindedir. Bu ürünlerin sayısını artırarak daha fazla iş potansiyeline erişebilirsiniz. Genel olarak firmanın bayilerinde bulunan perakende ürün grupları şöyle:

 • Su – İçecek
 • Meyve – Sebze
 • Fırın ürünleri
 • Temel Gıda
 • Atıştırmalık
 • Dondurma
 • Yiyecek
 • Kahvaltı ürünleri
 • Kişisel Bakım
 • Ev Bakım
 • Temizlik
 • Yaşam ürünleri
 • Teknoloji
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Bebek
 • Cinsel Sağlık
 • Giyim

GETİR BAYİLİK ÜCRETİ

Son dönemin en popüler firmalarından biri olan Getir’in bayiliği kurmak için gerekli başlangıç sermayesi 1 milyon liraya yakındır. Bunun en büyük nedeni ise kurye ekibi kurmaktan geçiyor. Ortalama olarak bir depo kurulumu için 800 bin lira yeterli bir seviyedir. Ancak ekip kurmak için gerekli araçlar da 500-600 bin liralık ek sermaye gereksinimine neden olmaktadır. Sisteme dahil olmak; reklamcılık faaliyetleri ve ilk dönem maaşları söz konusu olduğunda ortalama 1.3 milyon liralık sermaye bu işe girmek için yeterlidir.

Getir’in bazı popüler lokasyonlarda ise teminat istediğine yönelik bilgiler var. Dolayısıyla her bölge için çalışma başlatmadan önce mutlaka Getir ile iletişime geçilmesinde büyük bir fayda var.

GETİR BAYİLİK DEVİR

Getir bayilerini devretmek isteyenler bu sistem için ancak genel merkeze başvurmak durumundadır. Sistemde bayilik devrine ilişkin kamuoya açık bir bilgi yoktur. Ancak depo ve sistem devri yapılabildiği yönünde bilgiler mevcut. Siz de mevcut bir Getir bayisini devir alarak sisteme dahil olabilirsiniz.

GETİR BAYİLİĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

getir bayilik açma

Ülkemizin önemli girişim modellerinden biri olan ve günlük milyonlarca siparişe ulaşmak konusunda hızla büyüme kaydeden Getir’in bayiliğine başvuruda bulunmak son derece kolaydır. Siz de yukarıdaki şartları taşıyorsanız kolaylıkla başvuruda bulunabilir ve sisteme dahil olmak için ön incelemeye tabi olabilirsiniz.

Getir resmi internet sitesi olan Getir.com’da yer alan bayilik başvurusu kısmındaki formu doldurarak Getir bayiliğine kolaylıkla başvurabilirsiniz.

İlgili başvuru formunda talep edilen bilgiler:

İletişim Bilgileri

Getir bayilik sistemi için ilk olarak iletişim bilgileriniz talep ediliyor. Ad soyadınız, telefon numaranız, iletişim bilgileriniz.

Deneyimleriniz

Daha önceki iş deneyimleriniz ve varsa mevcut işleriniz de Getir bayiliği almak için bilgi olarak talep edilmektedir.

Talep Edilen Bölge

Hangi il ve ilçede bayilik istediğinize dair bilgiler.

Yatırım Sermayeniz

Getir bayiliği almak için en önemli sorulardan biri de yatırım sermayesi miktarınız. Sorularda yer alan şıklar:

 1. 0-500 bin
 2. 500-1.25 milyon
 3. 1.25 milyon – 1.75 milyon
 4. 2 milyon ve üzeri

Özellikle 2 milyon liranın üzerinde yatırım sermayesi olan girişimciler bayilik alabilmek konusunda ciddi avantajlara sahiptir.

Getir Bayiliğinden Aylık Kar Beklentiniz

Getir bayilik açma için yanıtlamanız sorulardan bir tanesidir. Özellikle yüksek oranda kar beklentisine girmek kötü bir intiba oluşturabilir. Bu konuda cevap verirken net olmaya özen gösterin.

Aylık Net Geliriniz

Mevcut işleriniz dolayısıyla aylık ne kadar gelir elde ettiğiniz de Getir Bayilik formu tarafından size yöneltilen sorulan arasında yer almaktadır.

İşi Nasıl Yöneteceksiniz

Getir tarafından en çok dikkat edilen konulardan biridir. Getir bayinizi siz mi yöneteceksiniz yoksa yönetici mi atayacaksınız. Özellikle deneyimleriniz çerçevesinde işin başında durmanız önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kargo Şirketi Açmak

GETİR BAYİLİĞİ NE KADAR KAZANDIRIR

getir şirketi

Getir bayilik kazancı bayiliğin bulunduğu bölgenin tüketici potansiyeli ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla büyük bölgelerde çok daha fazla para kazanma fırsatı varken; küçük ilçelerde veya bölgelerde kar fırsatı daha düşüktür. Ortalama olarak ülke genelindeki Getir bayilerinin aylık net geliri ise 2023 itibarıyla 90 bin lira civarında bulunmaktadır.

Henüz Getir bayiliği bulunmayan bir il veya ilçede açılan ilk şubelerin ilk aylardaki geliri ise genellikle düşüktür. Çünkü tüketiciler henüz bu tür sistemleri özellikle Anadolu’daki bölgelerde kullanmak için gerekli reflekslere sahip değildir. Bu sistemin bir kültür haline dönüşmesi için bu tür bölgelerde zamana ihtiyaç olduğu açıktır. Özellikle kulaktan kulağa büyüme fırsatları sayesinde bu tür şubelerin ilk 6 aylık dönemde çok kaliteli bir hizmet sağlayarak kültür oluşturmaya katkı sağlaması önerilmektedir.

GETİR’E DEPO KİRALAMA

Getir bayiliği almak dışında işletme ile çalışabileceğiniz bir diğer iş fikri de depo kiralamadır. Eğer Getir’in ilgilenebileceği popüler bir alanda depoya sahipseniz; Getir Depo Ön Başvuru formundan Getir’e depo kiralama başvurusunda bulunabilirsiniz.

Getir’e depo kiralama için ilgili deponun Yapı Kullanım İzninin ve Yapı Kayıt Belgesi’nin bulunması gerekiyor. Getir resmi internet sitesi üzerinden ilgili deponun iletişim adreslerini ve deponun fiziki özelliklerini sisteme kayıt ederek depo için kiralama ön başvuru sistemine dahil olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Su Bayiliği Veren Firmalar

GETİR AVRUPA’YA ODAKLANACAK

tütek

Akşam’dan Recep Erçin’in haberine göre, Getir önümüzdeki dönemde Avrupa yatımlarına büyük oranda ağırlık verecek.

Düzenlenen sohbet toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, 11.8 milyar dolar değerleme ile hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk ‘decacorn’u olduklarını söyledi. Getir’in, son bir yılda yaklaşık 2 milyar dolar yatırım aldığını ve yurt dışında 8 ülkeye ulaştığını aktaran Tütek, 90 farklı uyruktan çalışanları olduğunu belirtti.

Yazılımcı bulmakta zorlandıklarını söyleyen Tütek, “Türkiye’nin çok daha fazla yazılımcı yetiştirmesi gerektiğini dile getirdi. Buna göre Türkiye’nin çok daha fazla unicorn yani değerlemesi bir milyar doları aşan teknoloji temelli girişim çıkarması için yazılımcı yetiştirmesi ve bunları yabancı şirketlere kaptırmaması şart. Türkiye son dönemde yabancı yatırımcı çekme noktasında sıkıntı yaşıyor. Özellikle fonlar risk ve para politikası yüzünden ülkeden çıkış yaptı. Tam da bu yıllarda Getir de başta olmak üzere Türkiye teknoloji temelli girişimlerle yatırımcı çekmeyi başardı. Bu başarıda Getir’in de büyük payı olduğunu Trendyol, Hepsiburada ve Peak Games başta olmak üzere oyun sektörünün de etkisinin görüldüğünü kaydeden Tütek, “Önümüzdeki dönemde Türkiye ve bulunduğumuz 8 ülkedeki operasyonel ağımızı genişletecek ve şehir sayımızı artıracağız.” dedi.

Toplantıda kurye eylemlerine ilişkin soruları da cevaplayan Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, Getir bünyesinde bir sıkıntı olmamasını şöyle anlattı: “Biz motorları kendimiz veriyoruz. Bakımlarını da yapıyoruz. Araçların bakımı kuryeler için çok önemli. Bunun yanında bayilik sistemimizin de katkısı oldu.” Maliyetleri nasıl yönettikleri sorduğumuzda ise Tütek, ürünleri alırken pazarlık ettiklerini bunun yanında yatırım alarak büyüdüklerini, kâr etmeye başladıklarında da bunun çok büyük oranlar olmayacağını ifade etti.

Getir, Ocak 2020’de Silikon Vadisi’nin yatırımcılarından Michael Moritz liderliğindeki bir grup yatırımcının Seri A turunda 38 milyon dolarlık yatırım aldı. Bundan sonra Ocak 2021’de ikinci yatırım turunda 128 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl mart ayında tamamlanan üçüncü yatırım turunda 2.6 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve Türkiye’nin ‘unicorn’u oldu. Getir, Haziran 2021’deki dördüncü yatırım turunda 7.5 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaştı. Geçen ay ise turu 768 milyon dolar yatırımla tamamladı ve 11.8 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Tütek, “Türkiye Girişimci ekosisteminin önünü açtık. Çıktığımız yatırım turlarında daha önce Türkiye’de olmayan yatırım fonlarını getirdik. Bizimle birlikte girişimci ekosistemi büyüdü. Toplamda 2 milyar dolardan fazla yatırım aldık.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kargo Bayiliği Veren Firmalar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Geri Dönüşüm İş Fikirleri

İNCELEYİN: Ebebek Bayilik

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Getir Bayilik / Franchise Nasıl Alınır? Ücreti ve Başvuru Şartları” üzerine 13 yorum

 1. Merhaba,
  Getir amerika tuttu mu şuanki istatistiği nedir?
  Amerikada franchise başvurusu talebinde bulunulduğunda nasıl ücretler ödenmeli ve bu ücretin kapsamı nedir tam olarak?
  Depo, kurye, motor, araç …

  Yanıtla
 2. Merhaba,

  1. seçenekte 0 ile 500 bin tl arası yapılacak yatırımda kaç motor ve araç sağlanabiliyor. Bu fiyata tam olarak neler dahil, depo, motor ve araç hariç fiyat mı acaba?
  Bu ücretle sisteme dahil olunduğunda aylık gelir ortalama ne kadar olabilir.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   10 motora kadar sağlanabiliyor. Evet ilgili seçenekler hariçtir. Ortalama aylık 100.000 TL gelire ulaşabiliyorsunuz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba,

   Son dönemde Anadolu’da ciddi bir iş hacmi elde etti. Ülkemizin her noktasında iş yapmaktadır. Başarılı bir kurye ekibi kurabilirseniz; para kazanma potansiyeliniz artacaktır.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın