Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak: Maliyet ve Kazanç

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Hediyelik eşya dükkanı açmak son dönemde popülaritesi ve iş hacmi artan iş fikirleri arasına girdi. Oldukça kolay bir şekilde açılan ve yönetimi de ciddi bir deneyim ve tecrübe istemeyen iş kollarından biri olan hediyelik eşya dükkanı açmak için sahip olmanız gereken tüm ayrıntılar adım adım rehberimizde yer almaktadır.

Hediyelik eşya dükkanı açmanın maliyeti ve kazancı ile işletmeyi yönetmek ve kurmak için gerekli bilgileri öğrenmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

İlk olarak potansiyeli yüksek bir lokasyonda dükkana ihtiyacınız olacak.

1. DÜKKAN BULMAK

hediyelik eşya dükkanı açma

Hediyelik eşya satmak için önemli bir müşteri kitlesine erişebileceğiniz potansiyeli yüksek bir lokasyonda minimum 20 metrekare dükkana ihtiyacınız olacaktır. Bu dükkanın bulunduğunuz il veya ilçenin ana yürüyüş yollarında olmasına özen gösterin.

Hediyelik eşya dükkanlarında acil ihtiyaçlar satılmıyor. Dolayısıyla cironuzu artırmak için tüketicilere oldukça yakın olmalı ve reklam, pazarlama çalışmaları ile ilgilerini çekmelisiniz. Bu çalışmalardan verim almak için seçtiğiniz dükkanın katma değer oluşturması önemlidir. O nedenle dükkan seçimi için vakit ayırın. Yeterince dükkan için kritik yaptığınızdan emin olun. Her dükkanın artı ve eksiklerini mutlaka değerlendirdikten sonra en iyi seçimi yapmaya özen gösterin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Küçük Dükkanda Ne İş Yapılır

2. GEREKLİ BELGELER

hediyelik eşya dükkanı açmak

Hediyelik eşya dükkanı açmak için gerekli belgeler standart olarak bir işletme açmak için gerekli belgeler ile aynıdır.

İlk olarak sonradan da ihtiyaç duyacağınız için bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeci ile anlaşmayı tamamladıktan sonra işletme kaydı oluşturmak ve vergi levhası almak üzere başvuruda bulunun. Bu tür işlemler artık e-devlet üzerinden de muhasebeciniz aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Vergi levhasını birkaç gün sonra edinebilirsiniz.

Vergi levhasını aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye aşağıdaki belgeler ile giderek hediyelik eşya dükkanınız için çalışma ruhsatı alabilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanı açmak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi  (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi
 • İşyeri Krokisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır

İlgili belgeler ile belediyeye başvurduktan birkaç gün sonra çalışma ruhsatını alacaksınız. Ardından işletmeniz hizmet verebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi 100 İş Fikirleri

3. TOPTAN HEDİYELİK EŞYA ALIMI

hediyelik eşya

Hediyelik eşya perakendeciliği yapmak için elbette toptan olarak ucuza satılan kaliteli ve dikkat çekici hediyelik eşyalara ihtiyacınız olacak. İnternetin gelişimi ile birlikte bu tür hediyelik eşya satan şirketlere ulaşmak oldukça kolay bir hal almıştır. Dolayısıyla toptan ürün alımı son dönemde daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Toptan hediyelik eşya alımı yaparken tüm ürünleri bir veya birkaç şirketten almanızı öneririz.

Bu tür ürünlerde genellikle toptan alımlarda önemli iskonto sağlanmaktadır. Hediyelik eşya sektöründe kar marjları oldukça yüksektir. Dolayısıyla iyi bir pazarlık yaptığınızdan da emin olmalısınız. Özellikle küçük hediyelik eşya ürünlerinde fiyatlara oldukça dikkat edin.

Hediyelik eşya sektöründe toptan ürün alımı yaparken piyasa şartlarına oldukça dikkat etmenizi öneriyoruz. Genellikle ilk toplu alımınızı yaparken bir veya birkaç üründen çok fazla almak yerine tüm ürünlerden azar azar almaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede dükkanınızda hangi ürünlerin daha fazla rağbet gördüğünü öğrenme şansınız olacak ve sonraki toplu alımlarınızda o ürünlere daha fazla ağırlık verirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanlarında çok fazla seçenek bulundurmak oldukça önemlidir. İnsanlar sıklıkla hediye ihtiyacı duymaktadır. Ancak her zaman aynı hediyeleri almak yerine farklı alternatiflere yönelim daha iyi bir seçenek olarak ilgi çekmektedir. Bu nedenle çok çeşit bulundurmak oldukça önemlidir.

4. DEKORASYON VE DİZAYN

hediyelik eşyalar

Hediyelik eşya dükkanlarının dekorasyon ve dizaynı oldukça önemlidir. Müşterileri cezbedebilecek bir tasarım uygulamak işletmenin iş hacmini olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle iş hacminizi artırmak için dekorasyon ve dizayn için bütçe bulundurmanızı öneriyoruz.

Bir iç mimardan da bu konuda destek alabileceğinizi unutmayın.

Şık ve dikkat çekici renkler ile dükkanda keyifle dolaşılmasını sağlayacak raflara sahip olduğunuzdan emin olun.

İNCELEYİN: Müşterisi Hazır İşler

5. AÇILIŞ

hediyelik eşya satmak

Hediyelik eşya mağazasının açılışını eğlenceli bir şekilde gerçekleştirmeniz önerilir. Bunun için bir organizasyon şirketinden de destek alabilirsiniz. Açılışın oldukça kalabalık bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Ayrıca gelen konuklara küçük birer hediye vermeniz; akılda kalıcılığınızı da büyük oranda etkileyecektir.

Açılışa yerel medya temsilcilerinizi de davet etmeyi ihmal etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyuncak Dükkanı Açmak

6. DÜKKANIN İŞLETİLMESİ

hediyelik eşya mağazası

Bir hediyelik eşya dükkanını yönetmek zor değildir. İşletme spesifik olarak her gün rutin bir şekilde faaliyet gösterir. Genel olarak bu tür işletmeler sabah 8 gibi açılır ve yine akşam 8 gibi kapanır. İşletmelerin büyüklüğüne göre, her 20 metrekare için ek bir personel bulundurmak önemlidir.

Hediyelik eşya dükkanlarında ürünlerin şık ve güzel bir şekilde paketlenmesi önemli bir ihtiyaçtır. Ayrıca birçok hediye ürünü yazılı olarak satılmaktadır. Bu nedenle bu tür ürünlere yazı yazabilecek yetkinliğe sahip bir personel de bulundurmanız gerekecektir.

İşletmedeki tüm ürünlerin özellikle Instagram’daki sayfanızda da yer alması gerekiyor. Son dönemde bu tür işletmeler Instagram üzerinden de ciddi satışlar elde ediyor. Tüm sosyal medya hesaplarınız açıktan sonra başta Instagram olmak üzere küçük bütçeli reklamlar vermenizi öneriyoruz. Bu sayede işletmenizin pazarlama ve reklamı da olacak; ayrıca satış yapma imkanı da elde edeceksiniz. Genellikle internet satışlarında kar marjı daha yüksektir. Bu nedenle yüzde 10, 20’lik ek bir kar marjı da elde edebilirsiniz.

7. NE KADAR SERMAYE LAZIM

hediyelik eşya mağazası açmak

Hediyelik eşya dükkanı için gerekli olan sermaye düzeyi işletmenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. İşletmeniz için minimum gerekli sermaye 150 bin lira olmak üzere, her 20 metrekarelik ek alan için 50 bin liralık ek sermaye daha sahibi olmanız gerekiyor.

Hediyelik eşya ürünlerinin önemli bir kısmı son dönemde ciddi fiyat artışlarına maruz kalmıştır. Özellikle elektronik barındıran hediyelik eşyaların fiyatı döviz kuru nedeniyle son derece yüksektir. Dolayısıyla birkaç yıl önce 50 bin liraya açılabilen bu dükkanlar için artık minimum 150 bin lira gerekiyor.

8. NE KADAR KAZANDIRIR

hediyelik eşya mağazası açmak şartlar

Hediyelik eşya mağazası işinde kar marjları oldukça yüksektir. Ortalama olarak yüzde 45 civarına satıştan kar elde edilebilen sektörde; ortalama iş hacmi yakalayan bir işletme bile ciddi düzeyde gelir elde etmektedir.

2 yıllık müşterisi oturmuş ortalama düzeyde iş yapan bir işletmenin aylık net geliri 30 ila 40 bin lira arasında değişiklik göstermektedir.

Son dönemde kira fiyatlarında yaşanan artış ise hediyelik eşya gibi geniş bir alana ihtiyaç duyan işletmelerin net kar marjlarını düşürmüştür.

DETAY: EL YAPIMI ÜRÜNLERE İLGİ ARTIYOR

el yapımı

Hediyelik eşya dükkanı açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da el yapımı ürünlerdir. 2022 yılı itibarıyla hediyelik eşya seçenekleri arasında el yapımı ürünlere olan ilgi önemli düzeyde artıyor.

Özellikle ahşap ürünler ile dokuma el yapımı ürünlerinin satışının önemli düzeyde arttığı bir ortamda; el yapımı ürün üreten birkaç atölye ile görüşerek bu ürünleri de işletmenizde bulundurmanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tuhafiye Dükkanı Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyun Evi Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bijuteri Dükkanı Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tecrübe Olmadan Açılabilecek Dükkanlar

İNCELEYİN: Bilgisayar Dükkanı Açmak

İNCELEYİN: Vitamin Bar Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın