Aquapark Açmak: Maliyeti Şartları ve Kazancı

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Aquapark açmak özellikle yaz aylarında en yüksek potansiyel taşıyan iş fikirlerinden biridir. Bir girişimci ve yatırımcı olarak Aquapark açmak istiyorsanız bu rehberde Aquapark maliyeti konusunda 2023 güncelliğindeki rakamları keşfedebilirsiniz.

Aquapark genel olarak havuzlu oyun alanlarıdır. Genellikle su kaydıraklarına sahip olan havuzlu eğlence alanlarına Aquapark adı veriliyor. Yaz aylarında oldukça talep gören Aquaparklar, ülkemizin her bölgesinde ciddi talep görüyor. En çok talep gören bölgeler ise Ege ve Akdeniz’deki turizm alanlarıdır.

AQUAPARK AÇMAK

aquapark açma maliyeti

Aquapark açmak 2023 yılı itibarıyla çok daha kolay bir süreçtir. Anahtar teslim kurulum yapan işletmeler sayesinde gerekli maliyete sahip olan sermaye sahipleri tarafından Aquapark açmak genellikle 3-4 haftalık bir süreçtir.

Aquapark açmak üzere bir girişimde bulunmak isteyen girişimciler için aşağıda adım adım rehberimiz bulunuyor.

Araştırma Gerçekleştirin

Aquapark açmanın ilk adımı araştırma yapmaktır. İlk olarak Aquapark gibi açık hava tesislerine yönelik yasal düzenlemeleri, izinleri ve gereksinimleri incelemeniz gerekiyor. Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek güncel şartları öğrenebilirsiniz.

Yasal olarak işletmenizin temeli hakkında bilgi almadan yatırıma start vermeniz tavsiye edilmez. Çünkü birçok belediyenin bu tür tesisler için istediği şart ve koşullar birbirinden çok farklı olabiliyor. Dolayısıyla bulunduğunuz bölgedeki şartları öğrenmek için belediyeden bilgi almanız gerekiyor.

İyi Bir Konum Seçin

Aquapark açmak konusunda yapmanız gereken en kritik adımlardan biri en iyi konumu seçmek olmalıdır.

İyi bir konumda olmayan bir işletmenin para kazanma potansiyeli nispeten daha düşük olacaktır. Kısa ve orta vadeli büyüme performansınızı artırmak için mutlaka iyi bir konum seçtiğinizden emin olun.

Seçeceğiniz işletmenin özellikle kolay erişilebilir olmasına özen göstermelisiniz.

Tesis Tasarımı

Aquapark açmak konusunda bir sonraki adımınız tesisin tasarımını yapmaktır. Bu iş fikri standart bir iş fikrinin ötesindedir. Öncelikli olarak bir mimar aracılığıyla mutlaka tesis tasarımı yapılması gerekiyor.

İşletmenin teknik durumunun önceden planlanması için bu adım şarttır. Aksi durumda işletmenin kullanıcı performansı minimum seviyelere ulaşabilir ve güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İNCELEYİN: Eğlence Sektörü İş Fikirleri

Tesis İnşaatı

Tasarım konusunda profesyonel bir destek aldıktan sonra yine profesyonel bir inşaat şirketinden tesis inşaatı için destek almanız gerekiyor.

Sermaye Temini

Aquapark açmak genel olarak önemli bir yatırım talebi içeriyor. Bir iş planı hazırlayarak açmayı planladığınız Aquapark için gerekli maliyeti iyi bir şekilde belirlediğinizden ve bu sermayeye sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Rehberin devamında Aquapark açmanın maliyeti hakkında net bilgiler sağlayacağız.

Nitelikli Personel Alımı

Türkiye’de Aquapark açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların en çok dikkat etmesi gereken hususların başında güvenlik geliyor. Bu tür işletmelerde sıklıkla güvenlik sorunları yaşanmaktadır. Dolayısıyla bu tür bir sorunla karşılaşmamak adına mutlak suretle nitelikli personellere ihtiyacınız olacak.

Spesifik olarak başta bir hizmet sağlamayan bir Aquaparkta şu çalışanlar bulunur:

 • Güvenlik Görevlisi
 • Cankurtaran
 • Temizlik Personeli
 • Resepsiyonist
 • Yiyecek – İçecek Servis Personeli
 • Aquapark Yönlendirmeni

Her nitelik için alanında deneyimli kişiler ile çalıştığınızdan emin olmanız gerekiyor. Özellikle cankurtaran ve Aquapark yönlendirmeni bu aşamada en önemli pozisyonlardır.

Resmi İşlemler

Aquapark açmak çeşitli lisans ve izinler içermektedir. Bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek güncel şartlar hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz.

2023-2024 döneminde Aquapark açmanın belgeleri ve şartları :

 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • Atıksu idaresinden İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

Bazı belediyeler bu belge ve şartlardan fazlasını talep ediyor. Dolayısıyla ilk olarak bağlı bulunulan belediyeye başvurulması önem arz etmektedir.

İNCELEYİN: Para Kazandıran Hobiler

Pazarlama ve Tanıtım

aquapark açma

Aquapark açmak üzere faaliyete başlayanların en çok dikkat etmesi gereken süreçlerden biri de pazarlama tanıtımdır.  Doğru pazarlama ve reklam çalışmaları olmadan işletmenizde para kazanma potansiyeliniz her zaman sınırlı olacaktır.

Aquaparklar özellikle yaz aylarında en çok talep gören eğlence işletmeleri arasında yer almaktadır. Genellikle 18 ile 24 yaş aralığına hizmet sağlayan bu işletmeler; yüksek karlılık potansiyeli ile yatırımcıları için cazip bir sektördür.

İşletmenin büyüme adımları ve iş hacmi performansını artırmak için yapabilecekleriniz şöyle:

1. İnternet Reklamları

Aquapark işletmenize daha fazla müşteri kazandırmanın en etkili yollarından biri internet reklamlarıdır.

Örneğin, Google Ads aracılığıyla bölgenizde havuz araması yapan kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

2. Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya bu tür işletmeler için en çok kullanılması gereken online varlıktır. Potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz en etkili ve en düşük maliyetli platformdur.

Instagram, Tiktok ve Facebook başta olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında bulunabilir olun. Sosyal medya hesaplarınızda Görsel ve videolarla dolu içerikler paylaşarak, aquaparkınızın eğlence ve heyecan dolu atmosferini tanıtabilirsiniz. Ayrıca ilgili platformlarda bulunduğunuz bölgedeki kişilere yönelik yerel reklamlar da verebilirsiniz.

3. Etkinlik Sponsorluğu

Yeterli sermayeye sahipseniz ve işletmenize ciddi bir katma değer oluşturmak istiyorsanız etkinlik sponsorluğuna ilgi duyabilirsiniz.

Özellikle çeşitli spor müsabakalarına ve müzik organizasyonlarına yönelik etkinliklere sponsor olarak işletmenizi tanıtabilirsiniz.

4. İndirim ve Promosyonlar

İşletmenize yönelik müşteri ilgisini artırmak için özel indirimler ve promosyonlar sunabilirsiniz. Özellikle ilk kez sizi tercih etmek isteyenlere ve sık sık sizi tercih eden müşterilere yönelik kampanyalar düzenlemeniz tavsiye edilir.

5. Yerel Medya

Aquapark işletmenizi tanıtmanın bir diğer etkili yolu da yerel medyayı kullanmaktadır. Yerel medya platformları genellikle düşük maliyetli reklam seçeneklerine sahiptir. Bulunduğunuz il veya ilçedeki yerel gazeteler, radyolar veya televizyon kanallarına reklamlar verebilirsiniz.

İNCELEYİN: İlginç İş Fikirleri

AQUAPARK AÇMA MALİYETİ

aquapark kazancı

Aquapark açmak yüksek maliyet içeren bir iş fikridir. 2023 yılı itibarıyla aquapark açmanın maliyeti 5 milyon lira düzeyine ulaşmıştır.

Aquaparklarda maliyeti oluşturan ana unsur Aquapark ekipmanları ve havuz inşaatıdır. Her iki maliyet işletmenin ana maliyet unsurları olarak; tüm maliyetin yüzde 70‘ini oluşturmaktadır. Ayrıca işletme için bir tesis kurulması gerekiyor. İlgili tesisin çok kapsamlı olmaması durumunda, tüm maliyetin yüzde 20‘si de ilgili tesisin inşaatı için kullanılacaktır.

Böylelikle Aquapark açmak için gerekli havuz inşaatı ve aquapark ekipmanı için 3.5 milyon lira, işletme tesisinin kurulması için bir milyon lira gereksinimi olacaktır. Geri kalan 500 bin lira da; işletme için gerekli diğer ekipman, araç ve gereçler için kullanılmaktadır.

AQUAPARK NE KADAR KAZANDIRIR

aquapark gelir

Aquapark kazancı genel olarak işletmelerin müşteri potansiyeline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu tür işletmelerin kazancı genellikle birçok benzer sektörün ortalamasına göre nispeten yüksektir.

Aquapark ne kadar kazandırır sorusuna yanıt bulabilmek için işletmenin müşteri sayısına ve bulunduğu bölgedeki iş rekabetine göz atmak gerekiyor.

Fikir vermesi açısından 2000 metrekare alana kurulu olan ve yakın bölgesinde rakip bir işletme bulunmayan; 2 yıldır faal olarak çalışan bir Aquapark’ın 2023 itibarıyla aylık geliri 320.000 TL’dir.

İNCELEYİN: Bilardo Salonu Açmak

İNCELEYİN: Otel Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın