Av Malzemeleri Bayi Dükkanı Açmak: Sermaye ve Gelir

Av malzemeleri sektöründe iş kurmak isteyen girişimciler için hazırlanan  bu rehber aracılığıyla av sektöründe kendi işletmenizi kolaylıkla kurabilecek bilgileri edinebilirsiniz.

Av malzemeleri dükkanı açmanın en iyi yolu bir av malzemeleri bayiliği almaktır. Bu tür işletmelerde her türlü av ürününün perakende satışı gerçekleştirilmekte olup; büyüyen sektör koşulları sebebiyle potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Av malzemeleri dükkanı, avcılık yapmayı seven kişilerin ihtiyaç duyabileceği çeşitli av ekipmanlarını satan bir mağazadır. Bu dükkanlarda tüfekler, mühimmat, dürbünler, kıyafetler, ayakkabılar, av bıçakları, ışıklandırma sistemleri ve hatta evcil hayvan ürünleri gibi çeşitli av malzemeleri bulunabilir. Ayrıca, av malzemeleri dükkanları, müşterilerin ihtiyaçlarına göre danışmanlık ve öneri sağlamak için de uzman personeller içerebilir.

1. ÖNCE İŞ PLANI HAZIRLAYIN

İş planı bir işi kurmak konusunda ilk önemli adımdır. Doğru bir iş planı size rehberlik fırsatı sağlayacaktır. Ne zaman ve ne koşulda olursa olsun harekete geçmek istediğiniz iş için öncelikli olarak bir iş planı hazırlamanız önerilmektedir.

Av bayisi açmak için bu nedenle ilk sahip olmanız gereken husus iş planıdır. İş planı işi kurarken ve geliştirirken size her adımda yardımcı olacaktır. Özellikle sektör tecrübesine sahip değilseniz; birçok açıdan sorun yaşayabilir ve bu nedenle bir rehbere ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bu adımda iş planı size ciddi düzeyde yardımcı olacak.

İş planını hazırlarken şu niteliklere önem gösterin:

 • İşin tanımı
 • İş için gerekli sermaye
 • İş için gerekli nitelikler
 • Dükkanın lokasyon gereksinimleri
 • Pazarlama stratejileri
 • Müşteri kitlesi ve nerede oldukları; nasıl erişilebilecekleri
 • Gerekli ekipman düzeyi
 • Gerekli personel düzeyi
 • İlk 6 ay hedefleri
 • İlk 5 yıl hedefleri
 • Çıkış planı

2. AV MALZEMELERİ DÜKKANI AÇMAK İÇİN DÜKKAN BULUN

av malzemeleri dükkanı açmak

Av malzemeleri dükkanı açmak için ilk olarak harekete geçmeniz gereken husus dükkan bulmaktır. Doğru yerde ve doğru niteliklere sahip olan bir dükkan bulmak; bu aşamada işletmenizin kısa ve uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmek konusunda önemlidir.

Av malzemeleri dükkanı için şehrin önemli ana yürüyüş yollarında bir dükkan bulmanızı öneririz. Ancak potansiyel olarak değerlendirildiği zaman; rakiplerinizden bir adım önde olmak yeterli olacaktır. Rakipleriniz ortalama 5-6 bin lira kirası olan bir alanda bulunuyorsa; 20 bin lira kira olan bir yere geçmeniz çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. 5-6 bin lira kirası olan bir alan rekabette öne geçmek için ilk etapta yeterli olacaktır.

Fazla kira ödememek önemli. Ancak rakiplerinizden daha kötü bir cadde veya sokakta olmak da iyi bir fikir değildir.

Ortalama olarak av malzemeleri dükkanı için 30 metrekare büyüklük yeterlidir. Çok daha büyük bir sermaye ile işe koyulmak istiyorsanız dükkan için 50 metrekareyi de hedefleyebilirsiniz.

3. AV MALZEMELERİ DÜKKANI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Av malzemeleri dükkanı açmak için gerekli birçok belge ve evrak vardır.

İlgili işletmeyi açmak için ilk olarak bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek vergi levhanızı almanız gerekiyor. İlgili vergi levhasını aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek çalışma ruhsatı almalısınız.

Belediyede gerekli olacak belgeler şöyle:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
 • “Kara Av Malzemeleri Ticareti”nde m² şartı yoktur.
 • Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır
 • İşyerinin “mesken”e açılması durumunda; “muvafakatname” alınmalıdır. (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)

Dükkan açmak için diğer tüm detayları Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyeti rehberinden öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermayeli İş Fikirleri

4. AV MARKET DEKORASYON ve DİZAYNI

Av malzemeleri dükkanında dekorasyon ve dizayn çok fazla para harcanan bir husus değildir. Sadece geniş bir banko ihtiyacınız olacak. Müşterilerinizin özellikle ateşli silahlara ilk girişte uzak olması gerekiyor.

Av bayi dükkanı açmak için dekorasyon ve dizayna asla çok fazla para vermeyin. Yine de müşterilerinizin kendini rahat hissedeceği bir ortam kurmak önemlidir. İyi bir aydınlatma, şık tablolar ve oturmak için güzel bir alan yeterli olacaktır.

Av market açmak için 2 farklı ürün konsepti ile harekete geçmeniz gerekecektir. Bunlar;

 • Balık av bayi
 • Kara av bayi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Balık Çiftliği Kurmak

5. TOPTAN AV MALZEMELERİ ALIMI

Av market açmak için dükkanı açtıktan sonra perakende satılacak olan ürünleri toptan satın almanız gerekiyor. Bu süreç elbette tecrübe ve deneyim talep eden bir husustur. Aksi durumda ilk etapta mutlaka ihtiyacınız olmayacak ya da bulunduğunuz bölgede çok fazla talep görmeyen bazı ürünleri satın alabilirsiniz.

Bu süreci planlarken birçok farklı kategoriden ürün alın ancak her üründen çok az almaya özen gösterin. Toplu alım fırsatlarından belki bu nedenle tam olarak yararlanamayacaksınız ancak uzun vadeli olarak depoda ürün çürütmek istemiyorsanız bunu yapmanız gerekecektir. Bu nedenle toptan malzeme alımı yaparken bir üründen çok fazla satın almayın. Her üründen alın ancak çok az alın. Bu sayede çok satılan ürünleri tespit edecek ve bir sonraki toplu alımınızı çok daha stratejik yapacaksınız.

Ne düzeyde olursa olsun müşteri kitlenizi; dükkanı tam olarak açmadan net bir şekilde tespit edemezsiniz. Bu nedenle “bu bölgede bu çok satılır” diye düşünmek yerine her ürünü ilk etapta bulundurmanız daha stratejik bir yaklaşım olacak.

6. AV BAYİ AÇMA MALİYETİ

av malzemeleri (1)

Av market açmak için gerekli olan sermaye düzeyi yüksektir. Bu işe girmek isteyen girişimci ve yatırımcıları önemli bir sermaye düzeyi bekliyor. İşe koyulmak için dükkanı belirlemek, dekorasyon ve dizayn süreçlerini yönetmek, toplu ürün almak ve dükkanın en az 6 ay boyunca hiç iş yapmadığı halde ayakta kalmasını sağlayacak kadar sermaye gereksinimi olacaktır.

Tüm bu süreçler için ortalama olarak av bayi açmak için 300 bin liralık sermaye ihtiyacınız var. Bu tutarın altında açılacak olan dükkanların belirli bir alana yönelmesi gerekecektir.

İlgili bu sermaye av market açmak için yeterlidir. Bu tutar sizi ilk 6 ay hiç iş yapmadığınız halde de ayakta tutacaktır. Ancak bu süreçten sonra maddi anlamda sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle uzun vadeli bir planlama için ilk 6 ay çok önemlidir. Eğer işletmeniz ilk 6 ay kirasını, personel masraflarını ve diğer faturaları ödeyecek kadar para kazandırmıyorsa; muhtemelen işinizi planlamak için yeniden harekete geçmeniz gerekiyor.

7. AV MALZEMELERİ NE KADAR KAZANDIRIR?

Av malzemeleri satmak üzere açacağınız dükkanın ortalama ne kadar kazanç sağlayacağını elbette merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için sizlere 2 yıldır faaliyette olan bir AV Malzemeleri dükkanının aylık bilançosunu temin ettik. Söz konusu işletme İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunuyor ve 2 yıldır faaliyettedir. İlgili işletme 40 metrekare büyüklüğüne sahip ve genellikle balık av malzemeleri satışı gerçekleştirmektedir.

Kira: 12.000 TL
Personel: 4.500 TL
Diğer Giderler: 4.000 TL
Aylık Ciro: 140.000 TL
Kar Marjı: %42

NET GELİR: 50.190 TL.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: AVM’de Stant Açmak

8. İŞ GELİŞTİRME İPUÇLARI

Av malzemeleri dükkanı açmak kolay bir iş fikridir. Standart bir perakendecilik faaliyeti olarak karşımıza çıkar. Ancak bu iş fikrinde müşteri kitlesi kısıtlıdır. Dolayısıyla rekabet çok önemli bir husustur. Rakipleriniz hakkında sahip olduğunuz her bilgi; size para olarak geri dönüş sağlayacaktır. Gizli müşterilerin yoğun olarak kullanıldığı bir sektördür. Genellikle rakipler birbirini bu sayede sıklıkla kontrol etmektedir.

İşinizde başarılı olmak istiyorsanız her halükarda rakiplerinizden bir adım önde olmak için çalışmanız gerekiyor. Özellikle fiyatlar ve müşteri deneyimi önemlidir. Aynı zamanda reklam fırsatlarını da iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Özellikle son dönemde av bayileri sosyal medyayı çok ciddi bir şekilde kullanıyor. Siz de işletmenizi açtıktan sonra tüm sosyal medya hesaplarınızı başarılı bir şekilde oluşturun ve hatta bu platformlarda takipçi artışı elde etmek için çeşitli reklamlar verin.

İlinizdeki av gruplarını mutlaka yakından takip etmeli ve onlara çeşitli sponsorluklar ile destek olmalısınız. Bazen 200 liralık bir sponsorluk bile o grubun tüm alışverişini sizden yapmasını sağlar. Bu işten para kazanmak istiyorsanız hem kara hem de balık avcılığı konusunda oluşan gruplarla temas içinde olmalısınız. Genellikle bu gruplar Facebook ve Instagram’da buluşmaktadırlar. Bu yönde çeşitli aramalar gerçekleştirerek de onlara ulaşabilirsiniz.

Gruplara temas ettikten sonra grup üyelerine çeşitli hediyeler veya indirim çekleri verebilirsiniz. Bu uzun vadeli müşteri edinimi için çok kıymetli bir süreçtir. Bunu sağlayarak iliniz veya bölgenizdeki avcılık ile ilgilenen geniş kitlelere kolaylıkla doğrudan erişebilirsiniz.

2024’TE AV MALZEMELERİ SEKTÖRÜ

2024 yılı itibarıyla avcılık sektöründe Türkiye genelinde artış devam ediyor. Sektör birçok açıdan önemli fırsatlar barındırmaya devam ediyor. Özellikle balık avcılığı sektöründeki büyüme kara hayvanları avcılığına nispeten daha yüksek performans gösteriyor. Siz de balıkçılık özelindeki avcılık ürünlerini satmak üzere bir işletme kurarak daha yüksek potansiyel elde etme fırsatı bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Süper İş Fikirleri platformu hiçbir suretle avcılığı desteklememektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hırdavat – Nalbur Dükkanı Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Av Malzemeleri Bayi Dükkanı Açmak: Sermaye ve Gelir” üzerine bir yorum

Yorum yapın