Bijuteri Takı ve Aksesuar Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Kazancı

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Bijuteri dükkanı açmak ve takı ile aksesuar satışı yaparak para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılara özel harika bir rehber hazırladık. Rehberimiz aracılığıyla sektörde hiç bilginiz olmadan bile kendi takı dükkanınızı açabilir ve kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Aksesuar dükkanı açmak üzere hazırlanan bu rehberimizdeki tüm bilgiler 2023 yılına özel olarak hazırlanmıştır. Artan enflasyon ortamı nedeniyle takı dükkanı açmak için gerekli maliyet ve sermaye önemli düzeyde artış göstermiştir.

Bijuteri olarak bilinen ve takı ile aksesuar ürünlerinin satıldığı bir dükkan açarak iş hayatına önemli bir adım atabilirsiniz. Kar marjları oldukça tatmin edici bir seviyede olan bu iş fikrine giriş son derece kolaydır. Rehberimizde yer alan adımları kullanarak kendi bijuteri mağazanızı kurabilir ve kolaylıkla takı ile aksesuar ürünlerinin satışını gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bijuteri Takı ve Aksesuar Dükkanı açmak ile maliyeti ve kazancı ile işletmeyi yönetmek ve kurmak için gerekli bilgileri öğrenmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

İlk olarak potansiyeli yüksek bir lokasyonda dükkana ihtiyacınız olacak. Bu tür perakende satış dükkanlarında dükkanın konumu en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

1. DÜKKAN BULMAK

bijuteri dükkanı

Takı ve aksesuar ürünlerini satmak için önemli bir müşteri kitlesine erişebileceğiniz potansiyeli yüksek bir lokasyonda minimum 19-20 metrekare dükkana ihtiyacınız olacaktır. Elbette bulacağınız dükkanın daha büyük olmasını tavsiye ederiz. Ancak kira seviyesine karşı dikkatli olunuz. Bu dükkanın bulunduğunuz il veya ilçenin ana yürüyüş yollarında olması önemlidir. Ayrıca köşe başı olarak bilinen dükkanları da değerlendirmenizi öneririz.

Bijuteri mağazalarında genellikle tüketicilerin acil ihtiyaç duyduğu ürünler bulunmaz. Dolayısıyla cironuzu artırmak için tüketicilere oldukça yakın olmalı ve reklam, pazarlama çalışmaları ile ilgilerini çekmelisiniz. Bu çalışmalardan verim almak için seçtiğiniz dükkanın katma değer oluşturması önemlidir. O nedenle dükkan seçimi için vakit ayırın. Yeterince dükkan için kritik yaptığınızdan emin olun. Her dükkanın artı ve eksiklerini mutlaka değerlendirdikten sonra en iyi seçimi yapmak üzere kendinize zaman verin. Bu konuda iyi seviyede olan insanların görüşlerini de almayı ihmal etmeyin.

2. GEREKLİ BELGELER

bijuteri dükkanı açmak

Bijuteri takı ve aksesuar dükkanı açmak için gerekli belgeler standart olarak bir işletme açmak için gerekli belgeler ile aynıdır.

İlk olarak sonradan da ihtiyaç duyacağınız için bir muhasebeci ile anlaşın. Muhasebeci ile anlaşmayı tamamladıktan sonra işletme kaydı oluşturmak ve vergi levhası almak üzere başvuruda bulunun. Bu tür işlemler artık e-devlet üzerinden de muhasebeciniz aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Vergi levhasını birkaç gün sonra edinebilirsiniz.

Vergi levhasını aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye aşağıdaki belgeler ile giderek bijuteri dükkanınız için çalışma ruhsatı alabilirsiniz.

Bijuteri takı ve aksesuar dükkanı açmak için gerekli belgeler:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Kira Sözleşmesi
 • İşyeri Krokisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır

İlgili belgeler ile belediyeye başvurduktan birkaç gün sonra çalışma ruhsatını alacaksınız. Ardından işletmeniz hizmet verebilmektedir.

Dükkan açmak için diğer tüm detayları Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyeti rehberinden öğrenebilirsiniz.

İNCELEYİN: Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

3. TOPTAN TAKI VE AKSESUAR ALIMI

bijuteri dükkanı açmak şartlar

Bijuteri ürünlerinin perakendeciliği yapmak için elbette toptan olarak ucuza satılan kaliteli ve dikkat çekici takı ve aksesuar ürünlerine ihtiyacınız olacak. İnternetin gelişimi ile birlikte bu tür bijuteri ürünlerini toptan satan şirketlere ulaşmak oldukça kolay bir hal almıştır.

Toptan bijuteri ürünü alımı yaparken tüm ürünleri bir veya birkaç şirketten almanızı öneririz. Bu tür ürünlerde genellikle toptan alımlarda önemli iskonto sağlanmaktadır. Takı ve aksesuar sektöründe genel olarak kar marjları oldukça yüksektir. Dolayısıyla iyi bir pazarlık yaptığınızdan da emin olmalısınız. Özellikle küçük ve çok satılan takı ile aksesuar ürünlerinde fiyatlara oldukça dikkat edin. Bu tür ürünlerde kar marjlarının çok yüksek olduğunu ve toptan fiyatlarının son derece düşük olduğunu unutmayın.

Bijuteri sektöründe toptan ürün alımı yaparken piyasa şartlarına oldukça dikkat etmenizi öneriyoruz. Genellikle ilk toplu alımınızı yaparken bir veya birkaç üründen çok fazla almak yerine tüm ürünlerden azar azar almaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede dükkanınızda hangi ürünlerin daha fazla rağbet gördüğünü öğrenme şansınız olacak ve sonraki toplu alımlarınızda o ürünlere daha fazla ağırlık verirsiniz.

Bijuteri dükkanlarında çok fazla seçenek/ürün bulundurmak oldukça önemlidir. İnsanlar sıklıkla takı ve aksesuar ürünlerine yönelik ihtiyaç duymaktadır. Ancak her zaman aynı hediyeleri almak yerine farklı alternatiflere yönelim daha iyi bir seçenek olarak ilgi çekmektedir. Bu nedenle çok çeşit bulundurmak oldukça önemlidir.

Türkiye’nin en iyi toptan takı ve aksesuar satan şirketlerine ulaşmak için En İyi Toptan Toptan Bijuteri ve Takı İmalatçı Firmaları rehberine göz atabilirsiniz. Ayrıca Eminönü Toptan Takı, Bijuteri ve Aksesuar Firmaları rehberi de ilginizi çekebilir.

4. DEKORASYON VE DÜKKAN DİZAYNI

bijuteri dükkanı açmak 2022

Bijuteri satan dükkanların dekorasyon ve dizaynı iş hacmi açısından değerlendirildiği vakit oldukça önem arz etmektedir. Müşterileri cezbedebilecek bir tasarım uygulamak işletmenin iş hacmini olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle iş hacminizi artırmak için dekorasyon ve dizayn için bütçe bulundurmanızı öneriyoruz. Bir iç mimardan da bu konuda profesyonel olarak destek alabileceğinizi unutmayın. İlgili hizmet bedeli size 6-7 bin liralık ek maliyet oluşturacaktır.

Şık ve dikkat çekici renkler ile dükkanda keyifle dolaşılmasını sağlayacak raflara sahip olduğunuzdan emin olun.

5. AÇILIŞ

bijuteri dükkan

Bijuteri eşya mağazasının açılışını dikkat çekici bir şekilde gerçekleştirmeniz önerilir. Bunun için bulunduğunuz bölgedeki bir organizasyon şirketinden de destek alabilirsiniz. Açılışın oldukça kalabalık bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Ayrıca gelen konuklara küçük birer hediye vermeniz; akılda kalıcılığınızı da büyük oranda etkileyecektir.

Açılışa yerel medya temsilcilerinizi de davet etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca açılış için küçük de olsa bir ücretsiz hediyelik ürün vermek iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyuncak Dükkanı Açmak

6. DÜKKANIN İŞLETİLMESİ

bijuteri dükkan nasıl açılır

Bir bijuteri dükkanını yönetmek genel itibarı ile zor değildir. Bu tür işletmeler spesifik olarak her gün rutin bir şekilde faaliyet göstermektedir. Genel olarak bu tür işletmeler sabah 8 gibi açılır ve yine akşam 8 gibi kapanır. Ancak bazı ana yürüyüş yollarındaki işletmeler gece 01.00’a kadar da hizmet verebilmektedir. İşletmelerin büyüklüğüne göre, her 15 metrekare için ek bir personel bulundurmak önemlidir.

Takı ve aksesuar satan dükkanlarda ürünlerin şık ve güzel bir şekilde paketlenmesi önemli bir ihtiyaçtır.

İşletmeniz için tüm sosyal medya hesaplarını açmayı unutmayın. Ayrıca sattığınız tüm ürünlerin özellikle Instagram’daki sayfanızda da yer alması gerekiyor. Son dönemde bu tür işletmeler Instagram üzerinden de ciddi satışlar elde ediyor. Tüm sosyal medya hesaplarınız açıktan sonra başta Instagram olmak üzere küçük bütçeli reklamlar vermenizi öneriyoruz. Bu sayede işletmenizin pazarlama ve reklamı da olacak; ayrıca satış yapma imkanı da elde edeceksiniz. Genellikle internet satışlarında kar marjı daha yüksektir. Bu nedenle yüzde 10, 20’lik ek bir kar marjı da elde edebilirsiniz.

7. NE KADAR SERMAYE LAZIM

bijuteri dükkan nasıl açılır bedeli

Bijuteri dükkanı için gerekli olan sermaye düzeyi işletmenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bijuteri, takı ve aksesuar satışı yapacak bir dükkan için minimum gerekli sermaye 250 bin liradır. Elbette bu rakam yalnızca 20 metrekarelik bir işletme için uygun bir maliyettir. İşletme büyüdükçe söz konusu maliyet artacaktır. Çünkü ilgili bölümü de ürünler ile doldurmanız gerekir.

Bijuteri ürünlerinin önemli bir kısmı son dönemde ciddi fiyat artışlarına maruz kalmıştır. Dolayısıyla bu tür bir işletmeyi açmak için gerekli maliyet son dönemde artış kaydetmektedir.

İNCELEYİN: Kadınlar İçin İş Fikirleri

8. NE KADAR KAZANDIRIR

takı ve aksesuar dükkanı

Bijuteri mağazası işinde kar marjları oldukça yüksektir. Ortalama olarak yüzde 38 civarına satıştan kar elde edilebilen sektörde; ortalama iş hacmi yakalayan bir işletme bile ciddi düzeyde gelir elde etmektedir.

2023 yılı itibarıyla 2 yıllık müşterisi oturmuş ortalama düzeyde iş yapan bir işletmenin aylık net geliri 35 ila 40 bin lira arasında değişiklik göstermektedir.

Son dönemde kira fiyatlarında yaşanan artış ise bijuteri gibi geniş bir alana ihtiyaç duyan işletmelerin net kar rakamlarını düşürmüştür. Dolayısıyla sektöre girmek ve gelirinizi artırmak için kira rakamlarına oldukça dikkat etmenizi öneririz.

İNCELEYİN: Satış Ortaklığı Veren Siteler

9. SATIŞLARI ARTIRMA YÖNTEMLERİ

Bijuteri, takı ve aksesuar satışı yapacak olan bir işletme için kritik düzeyde 6 pazarlama yöntemini kullanarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

 1. Sosyal medya platformlarında hesap açın ve küçük bütçelerle de olsa reklam verin
 2. Sık sık indirim kampanyaları düzenleyin ve vitrininizde potansiyel müşterilere duyurun
 3. Defile gibi etkinliklere sponsor olun
 4. Yerel düzeydeki tv, gazete, radyo ve web sitelerine reklamlar verin
 5. Hediye kartı programı düzenleyerek zaman zaman eski müşterilerinize gönderin ya da sosyal medyadaki takipçileriniz arasında çekilişler düzenleyin.
 6. Bir web sitesi açarak mutlaka online satış yapın.
Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Bijuteri Takı ve Aksesuar Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Kazancı” üzerine bir yorum

Yorum yapın