6 Adımda Tekstil Atölyesi Açmak: Maliyet ve Gelir

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Tekstil atölyesi açmak, tekstil üretimi yapmak için karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında bulunmaktadır. Bu tür işletmelerde, genellikle kumaş, iplik ve diğer malzemeleri kullanarak giyim, ev tekstili ürünleri veya diğer tekstil ürünleri tasarlanır ve üretilir. Tekstil atölyeleri, el işçiliği ve geleneksel yöntemlerden modern teknolojilere kadar geniş bir yelpazede üretim yöntemleri kullanabilirler. İşletme büyüklüğüne göre, atölyelerde sadece birkaç kişi çalışabilirken, büyük endüstriyel atölyelerde yüzlerce hatta binlerce kişi istihdam edilebilir.

Bir tekstil atölyesi, müşterilerin özel taleplerine göre de çalışabilir. Örneğin, müşterinin verdiği bir tasarımı veya ölçüleri dikkate alarak kişiye özel bir giysi veya ev tekstili ürünü üretebilirler. Ayrıca, atölyeler seri üretim yaparak belli bir standartta ve daha uygun fiyatlı ürünler ortaya çıkarabilirler.

Bu rehberde tekstil atölyesi açmak için sahip olmanız gereken tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

TEKSTİL İŞİ NEDİR?

tekstil atölyesi

Tekstil genel olarak insanların her türlü giyim ihtiyaçlarına yönelik tasarım, üretim ve paketleme sürecidir. Türkiye, dünyanın tekstil açısından en yüksek potansiyelini içeren ülkeleri arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni ise; tekstil sektörünün çok yoğun insan kaynağına ihtiyaç duymasıdır. Ülkemizde asgari ücret dünyanın birçok ülkesine göre düşük seviyede bulunmakta ve birçok kamu kuruluşu tarafından da istihdam açısından ciddi destekler bulunmaktadır. Bu nedenle tekstil işi yüksek potansiyel içeriyor.

Tekstil işi, kumaş ve diğer tekstil malzemelerini kullanarak çeşitli giyim ürünleri, ev tekstili ürünleri ve endüstriyel ürünler gibi geniş bir yelpazede ürünlerin üretimi olarak tanımlanabilir. Tekstil işi, dünya genelinde büyük bir endüstriyel sektördür ve birçok farklı sektörde kullanılan ürünleri üretmektedir.

Tekstil işi genellikle yüksek teknolojili makineler ve ekipmanlarla gerçekleştirilir. İlk aşamada, ham kumaşlar, iplikler ve diğer malzemeler hazırlanır ve ardından bu malzemeler kesilir ve dikişle birleştirilerek istenen ürünler oluşturulur. Ürünler daha sonra boyanabilir, baskı yapılabilir veya diğer süreçlerden geçirilebilir.

Tekstil işi, birçok kişi için önemli bir istihdam kaynağıdır ve dünya genelinde milyarlarca dolarlık bir pazar oluşturmaktadır. Ayrıca, çevre dostu malzemelerin kullanımı ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi konuların da giderek daha önem kazandığı bir sektördür.

İNCELEYİN: Toptan Kumaş Firmaları

TEKSTİL İŞİ BENİM İÇİN DOĞRU MU?

Tekstil işine girmek birçok benzer iş fikrine göre kolaydır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi işi yönetmek için ortalama üzerinde bir iş yükü ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu tür işletmelerde ciddi düzeyde istihdam gereklidir. Dolayısıyla işletmenizde çok sayıda personel ile ilgilenmek üzere yoğun bir mesai harcamanız gerekecek.

Tekstil işi tam zamanlı bir işten fazladır. Üreteceğiniz malzemeyi en uygun fiyatlarla satın almak, en uygun şekilde imalatını sağlamak ve en yüksek fiyattan alacak müşteriye ulaştırmak amacıyla kapsamlı ve sürekli güncellenen bir iş sürecine ihtiyacınız olacaktır.

Maalesef ülkemizdeki tekstil fabrikaları ve tekstil atölyeleri en büyük sıkıntıyı kalifiye personel bulmakta yaşıyor. Bu sorun için de sıklıkla mesai harcamanız gerekeceğini belirtmek gerekir.

Tekstil işine girmek ve bu işi yürütmek için daha önce tekstil sektöründe çalışmış olmanız avantajdır. Bu deneyime sahip değilseniz, bu deneyime sahip olan bir ortak veya yatırımcı bulmak da işinizi kolaylaştırabilir.

Ayrıca, tekstil endüstrisinde mühendislik, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama ve satış, kalite kontrol ve üretim yönetimi gibi diğer kariyer seçenekleri de bulunmaktadır. Bu alanlarda çalışmak için teknik bilgi ve beceriler gerekmektedir.

Ek olarak, tekstil işi, sürdürülebilirlik ve çevresel etki konularında giderek daha fazla farkındalık kazanmaktadır. Bu nedenle, çevre dostu malzemelerin kullanımı ve sürdürülebilir üretim süreçleri gibi konularda uzmanlaşmak isteyenler için de kariyer imkanları mevcuttur.

Sonuç olarak, eğer moda, sanat ve yaratıcılıkla ilgileniyorsanız, teknik bilgi ve becerilerle donatılmışsanız ve sürdürülebilirlik konusunda bir fark yaratmak istiyorsanız, tekstil işi sizin için doğru olabilir. Ancak, kariyer seçimi yapmadan önce detaylı araştırma yapmak ve kendinizle ilgili ihtiyaçlarınızı belirlemek önemlidir.

TEKSTİL ATÖLYESİNİ AÇMAK

tekstil

Tekstil atölyesini açmak için birçok spesifik süreci tamamlamanız gerekiyor. İlk adım işinizi kurmak üzere doğru bir yer bulmak. İşiniz için resmi belgeleri tamamlamak. Personel bulmak ve işi geliştirme süreçlerini tamamlamaktan geçiyor.

Her adımı ayrı ayrı değerlendireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Trendyol’da Dükkan – Mağaza Açmak

DOĞRU BİR YER BULUN

Tekstil atölyeleri genellikle konutlara uzak alanlarda kurulmalıdır. Bu tür iş yerleri önemli bir gürültü sorununa sebebiyet verdiği için genellikle belediyeler tarafından cezalandırılmaktadır. Bu sorunu yaşamamak için konutlara uzak bir alanın seçilmesi önemlidir.

Alanın büyüklüğü ise sermayeniz ölçüsünde değerlendirilmelidir. 50 metrekarelik tekstil atölyeleri varken, 5000 metrekarelik tekstil fabrikaları da bulunmaktadır.

İşletmenizde çalışacak her personel için minimum 8 metrekare alana sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca işletmenizde dinlenme alanı, mutlak, lavabo ve giyinme odasının da mutlaka kadın ve erkek için ayrı ayrı bulunması gerekmektedir.

Tekstil atölyesini kurarken şehir seçme şansınız varsa eğer en çok destek ve teşvik alabileceğiniz 6’ncı bölge illerini seçmeniz önerilir.

Yatırım teşvik bölgelerine ayrıca değinmek gerekirse…

YATIRIM TEŞVİK BÖLGELERİ

Ülkemizde tekstil sektörü önemli düzeyde istihdam sağladığı için ciddi destek, teşvik ve hibe fırsatlarına sahiptir. Özellikle 6’ncı bölgedeki illerde kuracağınız tekstil atölyeleri için çok daha fazla destek alma şansınız bulunmaktadır. Dolayısıyla tekstil atölyesini farklı bir ilde kurmayı planlıyorsanız; bu bölge illerini değerlendirmeniz önerilir.

yatirim-tesvik-bolgeleri
(Yatırım Teşvik Bölgeleri)

TEKSTİL ATÖLYESİ İÇİN GEREKLİ MAKİNE, TEÇHİZAT VE EKİPMANLAR

Tekstil atölyesini kurmak için sahip olmanız gereken farklı nitelikte makineler, teçhizatlar ve ekipmanlar bulunmaktadır. Bunların tamamı her iş için farklı düzeydedir.

Tekstil fabrikalarında daha büyük otomatik makineler bulunurken, atölyelerde daha fazla manuel özelliğe sahip makineler yer alıyor. Otomatik kapasitedeki makineler nispeten pahalıdır ve tam otomatik bir tekstil atölyesi kurmak için çok yüksek sermayeler gerekmektedir.

Tekstil atölyesi için gerekli ihtiyaçların kapsamı çok büyüktür. Dolayısıyla sektöre giriş yapmak için mutlaka sektör deneyimine sahip olmalı ya da bu deneyime sahip bir ortak veya çalışan bulmanız gerekiyor. Hepsi dışında mevcut bir tekstil atölyesini de satın alabileceğinizi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fabrika Kurmak

TEKSTİL ATÖLYESİ AÇMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Tekstil atölyesi açmak için gerekli birçok belge gereksinimi bulunmaktadır. Ek olarak destek ve teşvik sistemlerine başvurulması durumunda özellikle KOSGEB İŞ PLANI’na da ihtiyacınız olacağını belirtmek gerekir.

Tekstil atölyesi kurmak için gerekli belgeler standart bir şirket kurmak için gerekli belgeler ile aynıdır. Spesifik olarak farklı bir sertifika ihtiyacınız yoktur.

Ruhsat Alın

İlk olarak seçtiğiniz iş yeri için bir çalıştırma ruhsatı almanız gerekmektedir. Ruhsatı bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurarak alabilirsiniz.

Vergi Kaydı ve Şirket Kurulumunu Yapın

İşletmenizin resmi kaydını yapmak ve vergi levhası almak için bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Bu adımda bir muhasebeci tutmanız da gerekecektir. Dolayısıyla ilk olarak muhasebeciyi tutarak bu adımlarda size önemli ölçüde yardımcı olmasını da sağlayabilirsiniz.

SGK Kaydı

Personeliniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Paketleme İş İlanları

Ticaret ve Meslek Odası Kaydı

Tekstil atölyesini kurarken mutlaka ilinizdeki ticaret ve meslek odası kaydınızı yaptırmanız gerekir. Bu adımı bazen vergi dairesi kaydından önce de istendiği olmaktadır.

Tekstil Ustalık Belgesi Kaydı

Tekstil işletmesince bir ustabaşı istihdam etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda ustabaşının resmi olarak ustalık belgesine de sahip olması gerekiyor. Bu belgeyi Mesleki Eğitim Merkezleri’nden veya ücreti mukabilinde çeşitli özel kurslar aracılığıyla gireceğiniz sınavlar sonrasında alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermaye ile Yapılabilecek 102 Karlı Yeni İş Fikirleri

TEKSTİL ATÖLYELERİNDE PERSONEL DURUMU

Tekstil atölyelerinin en önemli ihtiyacı doğru işi doğru zamanda yapacak olan kalifiye personeller bulmaktır. Ne yazık ki ülkemizde tekstil sektörüne yönelik kalifiye personeller yetiştirmek üzere ciddi eğitim fırsatları bulunmuyor. Bu nedenle her tekstil işletmesi doğru personeli bulmak için önemli sorunlarla karşılaşıyor.

Tekstil atölyesinde verimliliği ve iş kalitesini artırmak için en iyi personellere sahip olmanız gerekiyor. Personel alımını yaparken şehrinizdeki her türlü iletişim aracını kullanmanızı öneririz. Aynı zamanda iş başvurularında destek almak için de ilinizdeki İŞKUR‘a başvurmayı kesinlikle ama kesinlikle ihmal etmeyin.

İşveren olarak İŞKUR’a ücretsiz bir şekilde kayıt olabilir ve buradaki iş başvurularından faydalanabilirsiniz. 6 aya kadar personel maaş desteğini de İŞKUR’dan aldığınız personeller için alabiliyorsunuz. Aynı zamanda İŞKUR’un tekstil personeli yetiştirmek için çeşitli programları vardır. Bu programlardan eğitim alan personeller sizin aradığınız nitelikte olacaktır. Onları istihdam etmeniz için daha fazla maaş ödemeniz gerektiğini de belirtelim.

TEKSTİL ATÖLYESİ KURMA MALİYETİ

tekstil kurmak

Tekstil atölyesi kurmak yeterli sermayeye sahip olan her girişimci ve yatırımcı için kolaydır. Bu süreçte en önemli konu yeterli sermaye ve yeterli nitelikli personel bulmaktan geçiyor. Sermaye düzeyi ise işin niteliğine ve büyüklüğüne göre ciddi farklar oluşturmaktadır.

Ülkemizde 2023 itibarıyla,

 • 20 çalışanlı, 160 metrekarelik bir erkek giyim atölyesini kurmak için 1.000.000 lira,
 • 20 çalışanlı, 160 metrekarelik bir kadın giyim atölyesini kurmak için 1.500.000 lira,
 • 100 çalışanlı, 800 metrekarelik bir erkek giyim atölyesini kurmak için 4.000.000 lira,
 • 100 çalışanlı, 800 metrekarelik bir kadın giyim atölyesini kurmak için 5.000.000 lira,

sermaye gereksinimi vardır.

İşletme büyüdükçe sermaye talebi tam olarak aynı oranda büyümez. Çünkü bazı masraflar işletme büyüdüğü halde aynı kalmaya devam etmektedir.

TEKSTİL ATÖLYESİ KARLI MI?

Tekstil dükkanı geliri yapılan işin niteliği ve işin hacmi düzeyinde önemli farklılıklar oluşturmaktadır. Her açıdan karlı bir iş fikri olan tekstil fabrikalarında en önemli konu; üretim yapılacak daha büyük bir marka bulmaktır. Markanın gücü artıkça üretim için ödeyeceği tutar da büyümektedir.

Türkiye’de erkek giyim sektöründe karlılık çok düşüktür. Çünkü birçok aşamada otomatik makineler devreye girmiştir. Sektördeki ortalama bir üründen elde edilen ortalama atölye karı 14 TL civarında bulunur. Kadın giyiminde ise çok farklı ürünler bulunmakta ve neredeyse birçok ürün gamı tamamen el emeği ile dikilmektedir. Dolayısıyla sektördeki parça başına ortalama atölye karı 33 TL‘ye kadar yükselebilmektedir.

Kısaca günlük 1000 adet erkek işi üreten bir atölyenin karı 14.000 TL, kadın işi üreten atölyenin karı ise 33.000 TL civarında olacaktır. Elbette bu tutarlar iş hacmini yansıtıyor. Tüm giderler henüz çıkarılmış değildir. Kardan gider oranı sektörde yüzde 65 düzeyinde bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Butik Açmak

İŞLETMENİN İŞ HACMİNİ ARTIRMAK

Tekstil işletmelerinin büyük kısmı kendi markasını yapmak yerine başka markalar için ürün dikimi gerçekleştirirler. Dolayısıyla tekstil fabrikanızda para kazanmak için işverenlere ihtiyacınız olacaktır.

Türkiye tekstil açısından çok büyük bir pazara sahiptir. Hem yurtiçi hem de yurtdışı tekstil olanakları çok yüksektir. Ancak rekabetin de yüksek olması nedeniyle iş bulmak için enerji sarf etmeniz gerekecektir.

İş bulmak için tekstil markaları ile iletişime geçmeniz veya daha büyük tekstil fabrikalarına giderek fason dikim yapabileceğinize yönelik bilgilendirmelerde bulunmanız gerekiyor. Tekstil sektöründe en önemli konulardan biri kalite ve fiyat avantajı sağlamaktır. Her iki konuda avantajlı olduğunuz sürece işletmeniz yılın 365 günü, 24 saat bile çalışacak kadar iş bulabilecektir.

Son dönemde rekabetin artması fiyat konusunu daha fazla ön plana çıkartmıştır. Ne yazık ki bu durum nedeniyle sektördeki karlılık durumu eski seviyelerinden uzaktır.

TEKSTİL ATÖLYESİNDE REKLAM

Tekstil atölyelerinin ülkemizde genellikle kendilerine ait bir markaları olmadığı için reklam için bütçe oluşturmazlar. Ancak işletmeniz 500 bin liradan yüksek bir sermaye ile sektöre giriş yapıyorsa; reklam bütçesi de oluşturmasını mutlaka öneriyoruz.

Tekstil işletmenize öncelikle güzel bir dükkan ismi verin. Ardından yaptığınız işlerin de bulunduğu bir katalog bastırmayı ihmal etmeyin. Bu kataloğu iş almak için gittiğiniz markalara ve büyük tekstil fabrikalarına götürün.

İşletmenizde iş durumunun azalması durumunda yerel düzeydeki tv, gazete ve radyolara reklam verebilirsiniz. Ayrıca ilinizde eğer iş dünyasının takip ettiği dergiler varsa; bunlara da çeşitli reklamlar verebileceğinizi unutmayın.

TÜRKİYE’DE TEKSTİL SEKTÖRÜ

Türkiye, dünya genelinde önemli bir tekstil üreticisi ve ihracatçısıdır. Ülke, konum avantajı, rekabetçi fiyatlar ve kaliteli ürünleri ile global tekstil pazarında güçlü bir konumda yer almaktadır.

Türkiye’deki tekstil sektörü, giyim, ev tekstili ürünleri, teknik tekstiller ve endüstriyel tekstil ürünleri gibi farklı kategorilerde faaliyet göstermektedir. 2023 yılı verilerine göre Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ihracatı 18 milyar doları aşmıştır.

Sektör, özellikle İstanbul, Bursa, Denizli, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Bu bölgelerdeki firmalar, küçük işletmelerden büyük ölçekli endüstriyel tesislere kadar çeşitli boyutlarda olabilir. Ayrıca, Türkiye’deki tekstil sektörü, geleneksel dokuma sanatlarını koruma ve yeniliklere açık olma konusunda da öncüdür.

Türkiye’nin tekstil sektöründeki başarılarına, iş gücü avantajı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlar, hızlı cevap verebilme yeteneği ve çevreye duyarlı üretim süreçleri gibi faktörler katkıda bulunmaktadır.

Ancak, sektördeki artan rekabet, hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar ve dünya genelindeki belirsizlikler, tekstil sektörünün karşı karşıya olduğu bazı zorluklar arasındadır. Bu nedenle, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin, yeniliklere açık olmaları, sürdürülebilir üretim süreçleri benimsemeleri ve küresel trendleri takip etmeleri önemlidir.

T.C. Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2020 yılı Kasım ayı ile 2019 Kasım ayı karşılaştırıldığında;

 • İhracat, %0,95 azalarak 16,1 milyar ABD doları olmuştur
 • İthalat, %16,1 artarak 21,2 milyar ABD doları olmuştur
 • Dış ticaret hacmi %8,1 artarak 37,3 milyar ABD doları seviyesine yükselmiştir
 • İhracatın ithalatı karşılama oranı %76 olmuştur
 • Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %86,3 seviyesine yükselmiştir.

Mart 2020’ den itibaren tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda ciddi anlamda olumsuz etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde yaşanan daralmanın olumsuz
etkilerinin hem Türkiye hem de dünya ekonomilerinin normalleşme sürecine girdiği Haziran 2020 sonu itibariyle ortadan kalkmaktadır. Haziran ayında başlayan bu olumlu
eğilim giderek daha belirgin hale geliyor. Ticaret Bakanlığı raporunda belirtildiği üzere Nisan ayında 8,97 milyar ABD doları olan ihracat, takip eden aylarda çeşitli
miktarlarda artışlar gerçekleşmiş Ekim ayında 17,33 milyar ABD doları ve Kasım ayında ise 16,88 milyar ABD dolara yükselmiştir.

TİM verilerine göre, 2019 yılında 180,8 milyar ABD doları olan toplam ihracat 2020 yılında %6 azalarak 169,5 milyar ABD doları olmuştur. 2019 ve 2020 yıllarında Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 10 ülke aşağıda belirtilmiştir. ABD, İsrail ve Rusya’ya yapılan ihracatta küçük miktarlarda artış olurken diğer 7 ülkede değişen miktarlarda azalmalar olmuştur.

2019 yılında Türkiye’nin halı, hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil ve hammaddeleri ihracatı 28 milyar ABD doları ile toplam ülke ihracatının %16’sını oluştururken, 2020 yılında aynı gruptaki ihracat 1 milyar ABD doları azalarak 27 milyar ABD doları ile toplam ülke ihracatının %18’ini oluşturmuştur. Anılan tarihler arasında halı sektöründen yapılan ihracat 2,53 milyar ABD doları iken %2,8 artarak 2,60 milyar ABD doları, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 17,69 milyar ABD doları iken %3,1 azalarak 17,14 milyar ABD doları ve tekstil ve hammaddeleri ihracatı ise 7,92 milyar ABD doları iken %8 azalarak 7,29 milyar dolar olmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Toptan Takı ve Bijuteri Firmaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Spor Salonu Açma Maliyeti

İNCELEYİN: Kosgeb İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“6 Adımda Tekstil Atölyesi Açmak: Maliyet ve Gelir” üzerine 43 yorum

 1. Merhaba ben İspanya’da yaşıyorum ve bir Tedarikçi olarak uçuş fiyata giyim ürün arıyorum kot pantolon, elbiseler, kış giyimi, yaz giyimi….
  Müşteri arıyorsan cevapla.

  Cevapla
 2. Merhaba tekstil işini İnegöl ilçesinden yapmak istiyorum İnegöl ilçesinde yapılırmı yapılırsa 20kişilik bi atölye için ne kadar gerekir

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet, oldukça mantıklıdır. Hatta daha küçük ilçelerde de yapmanızı öneririz. Zira girdi maliyetlerini azaltmanız gerekiyor. Sektörde son dönemde girdi maliyetleri oldukça artıştadır. 20 kişilik bir atölye için 40 bin dolar başlangıç sermayesine ihtiyacınız olacak.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 3. Merhaba ben 13.92.01 nace kodu ile atölye açmak istiyorum. Çeyiz işleri yapacağım. 15 M2 yer yeterli olur mu

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yasal olarak bir sorun yaşamazsınız ancak 15M2 alanda bu faaliyeti gerçekleştirmeniz oldukça güçtür.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
  • Merhaba,

   20 personeli olan ve yüzde 80 kapasite ile çalışan bir ütü paket firmasının aylık net geliri 220.000 TL düzeyinde bulunmaktadır.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 4. Bende kot pantolan dikim atölyesi kurmak istiyorum bunun için ne yapmam lazım nereden başlamam lazım öneri vefikir lerinize ihtiyacım var 500bin liraya açabilirmiyim saygılarımla

  Cevapla
 5. Merhaba ben 5 yıl tekstilde çalıştım tekstil her aşamasını hemen hemn öğrendim sipariş alımı model çıkarma modelhane ekibi planlama satın alma müşteri temsilcisi vs ofis bilgileri takip ettim ayrıca depo kesim ön hazırlık dikim finiş ve paketleme depertmanlarina hakimim fakat şehir değiştirdim simdi kendime bir öncelikle atölye kurmak istiyorum bunlar için elemanlara ihtiyacım var öncelikle ve siparişe ama nerden sipariş alırım nasıl müşterim olur bilemiyorum sipariş almam için nasıl yol alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba,

   Sipariş bulmanın en kolay yolu giyim markaları ile temasa geçmektir. Bu işin en basit ve etkili yolu budur. Ülkemizde on binlerce giyim firması var, birkaç telefon araması ile bile sipariş bulabilirsiniz.

   Cevapla
 6. 20 kişilik bir atölye kadın giyimde aylık kaç parça üretebilir? Kazancı ortalama çıkartmak İçin sormaktayım

  Cevapla
  • Merhaba,

   Ürünün detayına bağlıdır. Bazı ürünleri birkaç dakikada çıkartabilirken, bazı ürünler için minimum 50 dakikalık mesai gereksinimi vardır.

   Cevapla
 7. 280000 TL ile 300000 TL arası bir ütü paketi açmak istiyorum 8-10 çalışanı işe almak istiyorum sizce bir Ayda brüt ve net kar ne kadar olur? bilgi ve tavsiyeleriniz için teşekkürler

  Cevapla
 8. Merhaba.Ben de tekstil atölyesi yaptım usta yım.Bircok özel müşterim var bölgemde en çok tanındık ustalardanım.Dukkani kurdum ancak hiçbir resmi hareketim yok sadece vergi levham var işi büyütmek istiyorum ne yapabilirim kısa ve sıralı bı şekilde söylerseniz mutlu olurum

  Cevapla
 9. Merhaba ben atölye açmak istemiyorum tecrübem var belgelerim var girişimci belgem var ama mdil olara yetersizim usta ve usta öğretici belgelerim var mardin kizltepeden çok kolay işçi bulunur destekçi yada ortak arıyorum

  Cevapla
 10. merhaba ben konfeksiyoncular odasına kayıtlıyım kosgebden destek alıp atölye açtım ama çalışanım yok. İşkurdan tekstil atölyesi kurmak için çalışan desteği alabilir miyim .6 ay sonunda bu çalışanların %kaçını isdihtam etmek zorundayım.Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet maliyetler son dönemdeki pahalılık, enflasyon ve dövizdeki artış nedeniyle yaklaşık olarak 2 katına çıkmıştır. Rehberdeki veriler günceldir.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 11. Bahsettiğiniz sermaya gereksinimleri neler içine alarak hesaplandı ve ben lisede tekstil ögrencisiyim ve mezun olduğum zaman kendi atolyemi açmayı hedefliyorum bu alanı okuduğum için normal kişilerden daha avantajlı olucağimi sanıyorum bunu doğruluyormusunuz.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Makineler, dekorasyon ve ilk üretim için gerekli olan toplu ihtiyaçlar gibi tüm ihtiyaçlarınızı içine alan bir hesaplamadır.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
  • Merhaba,

   Ülkemizde,
   20 çalışanlı, 160 metrekarelik bir erkek giyim atölyesini kurmak için 300 bin lira,
   20 çalışanlı, 160 metrekarelik bir kadın giyim atölyesini kurmak için 420 bin lira,
   100 çalışanlı, 800 metrekarelik bir erkek giyim atölyesini kurmak için 1.2 milyon lira,
   100 çalışanlı, 800 metrekarelik bir kadın giyim atölyesini kurmak için 1.6 milyon lira, sermaye gereksinimi vardır.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
  • 300 bin liraya tekstil atölyesi açılır fakat günde bin tane iş çıkarsanız günds 4 bin tl değil ayda 30 bin tl kazanırsınız çünkü atölye açıldığı zaman sadece dikim yapılır bahsedilen kârlılık için imalatını yapmak gerekir imalat için de en düşük imalatçı düzeni kurmak için 3 kişi olması gerekir ve 5 milyon tl den aşağı imalat düzeni kurulamaz tekstil çekilecek dert değil 1 yıl sonra saç bırakmaz kafada

   Cevapla

Yorum yapın