1-2 Bin TL ile 2024’te Nasıl Yatırım ve İş Yapılır?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

2024 yılında sadece 1-2 bin lira tutar ile nasıl yatırım ve iş yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Bu rehberde kısa bir süre içerisinde 1-2 bin lira ile nasıl yatırım yapabileceğinizi ve küçük ölçekli bir iş kurabileceğinizi ayrıntıları ile açıklayacağız.

1-2 bin TL’yi azımsamanızı önermeyiz. Bunun yerine elinizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmenin yolunu bulmalısınız. İş dünyasında her sermaye düzeyine uygun sayısız iş ve yatırım fikri mevcuttur. Sermayeniz düşükse kazancınız düşük olacaktır ancak bu durum sizi asla daha fazla para kazanma potansiyellerinden uzaklaştırmamalıdır.

1000 – 2000 TL sermaye ile 2024’te ne iş yapılır veya neye yatırım yapılır diye düşünüyorsanız; rehberimizde bu sorularınıza yanıtlar sağlamak amacıyla potansiyeli yüksek fikirlerini sizler için listeliyoruz.

1. FONLAR

Potansiyel: 7/10

Yatırım fonları her düzeyde sermaye ile giriş yapılabilecek yatırım araçları arasında bulunuyor. Doğru bir yatırım fonu ile 1-2 bin liralık yatırım ile dahi düzenli olarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

Yatırım fonları ve bireysel emeklilik fonları gibi çeşitli fonlar son yıllarda Türkiye’de de oldukça talep görmekte ve reel faiz üzerinde kazanç sağlamaktadır.

Yatırım fonlarına yatırım yapmak oldukça kolaydır. Yatırım fonlarına yatırım yapmak için öncelikle bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Bankaların veya aracı kurumların internet şubeleri veya şubelerine başvuruda bulunarak yatırım hesabı açabilirsiniz. Yatırım hesabı açarken kimlik bilgileriniz yeterlidir.

Daha sonra yatırım yapacağınız fonu seçerek yatırım hesabınıza para yatırmalısınız. Yatırım hesabınıza yatırdığınız para ile seçtiğiniz fona internet bankacılığından veya telefon ya da doğrudan şube aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Fonlara minimum yatırım tutarları belirlenmiştir, bu minimum tutarlar değişebilir ancak genel olarak 100 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

2. BORSA

Potansiyel: 8/10

1-2 bin TL ile yatırım yapmak için en hızlı büyüme fırsatlarından biri borsadır. İstanbul Borsası’nda yatırım yaparak 2 bin TL ile bile gayet ciddi tutarlarda para kazanma fırsatınız var. Elbette borsa en riskli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Kendinizi geliştirmeden ve özellikle teknik-temel analiz hususunda ilerleme kaydetmeden bu yolu kullanmanız tüm paranızı kaybetmenize de neden olabilir.

Borsa önemli fırsatlar barındıran bir yatırım aracıdır. Her düzeydeki para ile borsada yatırım yapmak mümkündür. Bu konuda kendinizi geliştirerek ve elde ettiğiniz karı da yine borsada değerlendirerek önemli düzeyde bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Borsayı hem uzun vadeli hem de kısa vadeli olarak değerlendirmek için 2 bin liralık bir yatırım büyüklüğü de yeterlidir. Önemli olan risk iştahınızı belirli bir seviyede tutmak ve kendinizi her zaman geliştirmektir.

3. TAHVİL

Potansiyel: 4/10

Paranızı daha güvenli bir yatırım aracı ile değerlendirmek istiyorsanız ve genellikle faizden daha fazla bir kazanç istiyorsanız tahviller tam istediğiniz yatırım çeşidi olabilir. Tahviller üzerinden ilerleyerek düzenli bir gelir akışı elde etme fırsatınız da var. Elbette tahviller çok yüksek getiri elde etmeniz için iyi bir tercih değildir. Bu nedenle yatırımınızı daha hızlı çeşitlendirmek istiyorsanız tahviller üzerinden hareket etmeniz doğru olmayabilir. Ancak düzenli bir para akışı için 2 bin TL yatırımınızı tahviller ile büyütebilirsiniz.

İNCELEYİN: 100 Bin TL İle Ne İş Yapılır?

4. FAİZ

Potansiyel: 2/10

2 BİN TL ile faiz yatırımını düşünebilirsiniz. Bileşik faizi kullanarak faizden elde ettiğinizi de faiz hesabınıza dahil ederek düzenli bir büyüme potansiyeline erişebilirsiniz. Dünyanın her yerinde en çok kullanılan yatırım araçlarından biridir. Kazanacağınız tutar çok düşük olabilir ancak sadece 2 bin lira ile bile yıllar içerisinde ciddi bir tasarruf hesabına dönüşebilecek bir bileşik faiz sistemine geçiş yapabilirsiniz.

Eğer 2 bin lira ile bu sisteme başlayacaksanız mutlaka elde ettiğiniz ek tasarrufları da hesaba dahil etmek için çaba ortaya koyun. Bu sayede düzenli geliriniz yıllar içerisinde hayal dahi edemeyeceğiniz bir seviyeye ulaşabilecektir.

5. ORTAKLIKLAR

Potansiyel: x/10

2 bin lira çoğu zaman bir iş kurmak için yetersiz bir tutardır. Ancak bazı ortaklıkları değerlendirmek için 2 bin lira yeterli olabilir.

Örneğin, küçük bir büfe kurmak isteyen, otomat işine girmek isteyen, seyyar işleri değerlendiren veya az sermayeli işler rehberimizdeki diğer işlerden birini yapmak isteyen bir girişimci ile ortak olabilirsiniz.

Ortaklıkların potansiyeli elbette işten işe değişiklik gösterecektir. Dolayısıyla net bir rakam belirtmek oldukça zordur.

6. SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 9/10

2 bin TL ile başlanabilecek iş fikirlerinden biri de sosyal medya danışmanlığı vermek üzere bir işletme kurmaktır. Profesyonel düzeyde başlamak için çok geniş bir ekibe ihtiyacınız bulunuyor olsa dahi tek başınıza da başlayabileceğiniz bir iş fikridir. Küçük sermaye ile başlamak oldukça kolaydır. Hizmet sağlayabilecek kişi veya işletmeleri de yine sosyal medya konusunda sorun yaşayan işletmeleri keşfederek kolaylıkla bulabilirsiniz.

İşletmeler ve ünlü kişiler için sosyal medya paylaşımlarının hazırlanması, zamanlanması, hesapların büyütülmesi, gelen sorulara yanıtların verilmesi ve istenilen zaman düzeylerinde raporların oluşturulması da bu işin bir parçasıdır.

İNCELEYİN: Günlük 600 TL Kazandıran İşler

7. E-TİCARET

Potansiyel: 10/10

Özellikle sosyal medya platformları üzerinden e-ticaret yapmak önemli potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Başlamak için 2 bin liralık sermaye düzeyi de yeterlidir. Amatör düzeyde başlangıç gerçekleştirip gelir elde ettikçe işinizin büyütülmesi için bu parayı kullanmak oldukça mantıklı bir süreç olacaktır.

E-ticaret için en doğru sosyal platform ise Instagram’dır. Ne satılır rehberimizden satabileceğiniz harika bir ürünü keşfettikten sonra Instagram’da bir butik açın ve ürünlerinizi sergilemeye başlayın. Satılan ürünleri PTT Kargo üzerinden kapıda ödeme seçeneği ile müşterilerinize güvenle ulaştırabilirsiniz. Bu yolu kullanarak para kazanan on binlerce girişimci bulunuyor. Önemli olan satabileceğiniz müşterileri bulmaktır. Dolayısıyla ilgili bir kitlenin bulunduğu sayfalara reklam vermek veya ilgili kitleyi hedefleyerek Instagram üzerinden reklam vermek de uygun bir seçenektir.

8. YETİŞTİRİCİLİK

Potansiyel: 9/10

Evinizdeki birkaç saksıda bile yetiştiricilik yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için 2 bin liralık yatırım dahi yeterlidir. Çok değerli olan mantar türlerine yönelik bir yetiştiriciliği çok az alanda dahi gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Özellikle kültür mantarı yetiştiriciliğine yönelerek güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Bahçe veya bodrum gibi bir alana sahipseniz de ilgili yetiştiriciliği çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2 bin lira ile ne yapılır sorusunun en iyi yanıtlarından biridir. Oldukça karlıdır ve para kazanma potansiyeli yüksektir.

9. VİZE DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 7/10

Türkiye’den yurt dışına gitmek isteyen çok sayıda insan var. Genellikle bu insanlar en çok vize almak konusunda sorun yaşıyor. Türkiye’nin her noktasında popülaritesi olan ve ciddi talep gören bir alan olarak dikkat çekiyor. Vize danışmanlığının ticari değeri gün geçtikçe artmaktadır. Bir ofis açmadan bile sadece sosyal medya üzerinden bu işe yönelik sayfalar kurarak dahi başlayabileceğiniz bir iş fikridir.

İnternet üzerinden vize hizmetlerine yönelik aranma hacimleri gün geçtikçe artıyor. Bu alanda kendinizi geliştirerek önemli düzeyde bir gelir akışı elde etme fırsatınız var.

10. ORGANİK TURŞU

Potansiyel: 5/10

Son dönemde ülkemizde sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak organik etiketli ev yapımı turşulara rağbet ciddi oranda artış gösterdi. Youtube’deki birkaç video aracılığıyla kolaylıkla organik turşu yapımını öğrenebilirsiniz. 2 bin lira ile de gerekli malzemeleri satın aldıktan sonra turşu üretimine geçebilirsiniz.

Ürettiğiniz turşuları her türlü organik ürün satan işletmelere, kasaplara, marketlere kolaylıkla satabilirsiniz. Bu tür işletmelere ürünlerinizi satış üzerinden anlaşmalı olarak bırakmanızı öneririz. Bu sayede ürünlerinizi her türlü mağazada satışa koyma fırsatınız olacak. İşletme sahipleri de ürün satıldıkça para kazanacağı için büyük oranda sizinle anlaşacaklardır.

Organik turşular standart turşulara göre yaklaşık 2 kat pahalı satılmaktadır. Ortalama olarak tüm masrafları ile 9 liraya ürettiğiniz yarım kilogram turşuyu 45 liraya satabiliyorsunuz. Dolayısıyla çok yüksek kar marjlarına erişme fırsatınız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Ne Yapıp Satabilirim?

11. İLAÇLAMA

Potansiyel: 7/10

Covid-19’un en çok büyüttüğü sektörlerden biri de ilaçlama oldu. Bu sektöre girmek için 2 bin lira oldukça yeterli bir rakam. Tek başınıza çalışmak için gerekli ilaçlama teçhizatını ve ilaçları satın almanız yeterli olacak. İlaçlama sektörü oldukça büyüktür ve son dönemde oldukça yoğun talep almaktadır. Kısa sürede 2 bin TL’nizi büyütmek için kullanabileceğiniz iş fikirleri arasında yer almaktadır.

İlaçlama sektöründe iş bulmak için reklam çalışmalarına ihtiyacınız olacak. Çok fazla bütçeniz olmadığı için en uygun reklam alanlarından biri olan interneti kullanmanız gerekiyor. Google ADS aracılığıyla kendi iliniz veya ilçenize yönelik reklamlar verebilirsiniz. Google ADS’in Google Arama reklamları aracılığıyla kendi iliniz veya bölgenizde internetten “ilaçlama” aramalarında reklamınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik Google sadece tıklama aldıkça sizden ücret kesmektedir. Yani her potansiyelli müşteri için ödeme yaparsınız. Bu sayede kısa sürede iş elde edip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

12. ETKİNLİK ORGANİZASYONU

Potansiyel: 9/10

Düğün, nişan, parti ve doğum günü partileri gibi çeşitli etkinlikler için organizasyon hizmeti verebilirsiniz. Bu organizasyon işini kurmak için çok fazla sermayeye ihtiyacınız yok.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de organizasyon danışmanlığı hizmetlerinde önemli artışlar yaşanıyor. Etkinliğin yapılacağı yerin seçimi, düzenlenmesi, misafirler ile ilgilenilmesi, müzik vs. gibi konuların tamamından sorumluluk almanız gerekiyor. Kazanç potansiyeli yüksek bir iş fikridir ve referanslar ile gün geçtikçe büyüme fırsatı elde etme şansınız var.

İNCELEYİN: Yatırım Şirketi Kurmak

13. DİREKSİYON EĞİTMENİ

Potansiyel: 9/10

İyi bir şoförseniz eğer, bir ehliyet kursuna başvuruda bulunarak müşterilere direksiyon eğitimi verebilirsiniz. 1-2 bin TL bile paraya ihtiyacınız olmadan başlayabileceğiniz az sermayeli iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Son yıllarda kadınlar ülkemizde direksiyon eğitimine ciddi bir önem gösteriyor. Özellikle kadınlara yönelik direksiyon eğitimi reklamları ile kısa sürede birçok iş fırsatı elde edebilirsiniz. Reklam için online platformları tercih etmenizi öneriyoruz.

Örneğin, Instagram’da bulunduğunuz il veya ilçeye için sadece kadınları baz alarak bir reklam verebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“1-2 Bin TL ile 2024’te Nasıl Yatırım ve İş Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın