3-4 Bin TL ile 2024’te Nasıl Yatırım ve İş Yapılır?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

2024 yılında sadece 3-4 bin lira ile yatırım yapmak ya da iş yapmak isteyenler için birçok fırsat bulunuyor. Bu rakamı asla azımsamanızı önermiyoruz. İş dünyasında her düzeydeki sermaye için birçok iş fırsatı bulunmaktadır. Önemli olan ilgili rakamı ne kadar iyi değerlendirdiğiniz ile ilgilidir.

Bu rehberde sadece 3-4 bin lira ile yapabileceğiniz yatırım ve iş fikirlerini bulabilirsiniz. Kendi kişisel özelliklerinize uygun olanı seçerek kısa sürede para kazanma potansiyelinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

3-4 Bin TL ile 2024’te Yapılabilecek Yatırım ve İş Fikirleri:

1. BORSA

Risk Düzeyi: 10/10
Gelir Fırsatı: 10/10

Borsa her türden yatırım seviyesi için uygun fırsatlar barındıran bir yatırım aracıdır. İster 3 bin lira, ister 4 bin lira; isterseniz de milyonlara sahip olun; borsada her zaman yatırımlarınızı değerlendirmek için fırsatlara sahip olacaksınız. Borsa konusunda kendinizi geliştirerek yatırımlarınız için önemli bir gelir fırsatı elde edebilirsiniz. Elbette borsa önemli riskleri de barındırması açısından ciddi riskler içerir. Dolayısıyla bu alanda kendinizi iyi bir şekilde geliştirmeden yatırım yapmanız önerilmez.

2. FAİZ

Risk Düzeyi: 0/10
Gelir Fırsatı: 3/10

Türkiye’de faiz oranları oldukça yüksektir. Bu nedenle çok düşük rakamlarla bile; faizden para kazanma ve paranızı büyütme fırsatına sahipsiniz. Üstelik bileşik faiz tercih edilerek yıl sonunda toplam faiz tutarından çok daha büyük bir oran ile faiz kazancı elde etme fırsatınız var.

Ülkemizde son dönemde bankalar yaklaşık olarak yıllık yüzde 24 düzeyinde faiz kazancı fırsatı sağlamaktadır. Bu durumda;

  • 3 bin liranın bir aylık net ek geliri 60 TL,
  • 4 bin liranın bir aylık net ek geliri ise 100 TL civarında olacaktır.

Bileşik faiz tercih edildiği zaman; her ay elde edilen faiz geliri de ana paraya ekleneceği için yıllık yüzde 35’ten fazla gelir kazanabilirsiniz.

Faiz anaparasını kaybetmek istemeyen yatırımcılar için uygundur. Özellikle her ay düzenli bir gelire sahipseniz ve ana paranızı büyütebilirseniz; faiz ile önemli bir gelir elde edebilirsiniz.

İNCELEYİN: 100 Bin TL İle Ne İş Yapılır?

3. TEMETTÜ

Risk Düzeyi: 7/10
Gelir Fırsatı: 6/10

Borsada temettü şirketlerinin hisselerini almakla paranızı yatırıma dönüştürebilirsiniz. Ülkemizde şirketlerin temettü verimi genel olarak yüksektir. Ayrıca piyasa uzmanları; birçok şirketin temettü sonrasındaki büyümesini sürdürdüğünü belirtmektedir. Dolayısıyla borsada uzun vadeli temettü şirketlerine yatırım yaparak daha fazla gelir elde etme fırsatınız bulunmaktadır.

4. ORTAKLIKLAR

Risk Düzeyi: 5/10
Gelir Fırsatı: 10/10

3-4 bin lira çoğu zaman bir iş kurmak için yetersiz bir tutardır. Ancak bazı ortaklıkları değerlendirmek için 2 bin lira yeterli olabilir.

Örneğin, küçük bir manav kurmak isteyen, otomat işine girmek isteyen, seyyar işleri değerlendiren veya az sermayeli işler rehberimizdeki diğer işlerden birini yapmak isteyen bir girişimci ile ortak olabilirsiniz. Bu sayede ana paranızın yetmediği işleri de hayata geçirebilme imkanı elde edeceksiniz.

5. SOSYAL MEDYA DANIŞMANLIĞI

Risk Düzeyi: 2/10
Gelir Fırsatı: 6/10

3-4 bin lira ile başlanabilecek iş fikirlerinden biri de sosyal medya danışmanlığı vermek üzere bir işletme kurmaktır. Profesyonel düzeyde başlamak için çok geniş bir ekibe ihtiyacınız bulunuyor olsa dahi tek başınıza da başlayabileceğiniz bir iş fikridir. Küçük sermaye ile başlamak oldukça kolaydır. Hizmet sağlayabilecek kişi veya işletmeleri de yine sosyal medya konusunda sorun yaşayan işletmeleri keşfederek kolaylıkla bulabilirsiniz.

İşletmeler ve ünlü kişiler için sosyal medya paylaşımlarının hazırlanması, zamanlanması, hesapların büyütülmesi, gelen sorulara yanıtların verilmesi ve istenilen zaman düzeylerinde raporların oluşturulması da bu işin bir parçasıdır.

6. E-TİCARET

Risk Düzeyi: 6/10
Gelir Fırsatı: 9/10

Özellikle sosyal medya platformları üzerinden e-ticaret yapmak önemli potansiyel içeren iş fikirleri arasında yer almaktadır. Başlamak için 2 bin liralık sermaye düzeyi de yeterlidir. Amatör düzeyde başlangıç gerçekleştirip gelir elde ettikçe işinizin büyütülmesi için bu parayı kullanmak oldukça mantıklı bir süreç olacaktır.

E-ticaret için en doğru sosyal platform ise Instagram’dır. Ne satılır rehberimizden satabileceğiniz harika bir ürünü keşfettikten sonra Instagram’da bir butik açın ve ürünlerinizi sergilemeye başlayın. Satılan ürünleri PTT Kargo üzerinden kapıda ödeme seçeneği ile müşterilerinize güvenle ulaştırabilirsiniz. Bu yolu kullanarak para kazanan on binlerce girişimci bulunuyor. Önemli olan satabileceğiniz müşterileri bulmaktır. Dolayısıyla ilgili bir kitlenin bulunduğu sayfalara reklam vermek veya ilgili kitleyi hedefleyerek Instagram üzerinden reklam vermek de uygun bir seçenektir.

7. YETİŞTİRİCİLİK

Risk Düzeyi: 2/10
Gelir Fırsatı: 8/10

Evinizdeki birkaç saksıda bile yetiştiricilik yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için 3 bin liralık yatırım dahi yeterlidir. Çok değerli olan mantar türlerine yönelik bir yetiştiriciliği çok az alanda dahi gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Özellikle kültür mantarı yetiştiriciliğine yönelerek güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Bahçe veya bodrum gibi bir alana sahipseniz de ilgili yetiştiriciliği çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

3-4 bin lira ile ne yapılır sorusunun en iyi yanıtlarından biridir. Oldukça karlıdır ve para kazanma potansiyeli, artan gıda fiyatları nedeniyle yüksektir. Dolayısıyla yetiştiricilik fikirlerini değerlendirerek kısa sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İNCELEYİN: Yatırım Şirketi Kurmak

8. VİZE DANIŞMANLIĞI

Risk Düzeyi: 2/10
Gelir Fırsatı: 7/10

Türkiye’den yurt dışına gitmek isteyenlerin sayısı her yıl artarak büyüyor. Genellikle bu insanlar en çok vize almak konusunda sorun yaşıyor. Türkiye’nin her noktasında popülaritesi olan ve ciddi talep gören bir alan olarak dikkat çekiyor. Vize danışmanlığının ticari değeri gün geçtikçe artmaktadır. Bir ofis açmadan bile sadece sosyal medya üzerinden bu işe yönelik sayfalar kurarak dahi başlayabileceğiniz bir iş fikridir.

İnternet üzerinden vize hizmetlerine yönelik aranma hacimleri gün geçtikçe artıyor. Bu alanda kendinizi geliştirerek önemli düzeyde bir gelir akışı elde etme fırsatınız var.

9. ORGANİK TURŞU

Risk Düzeyi: 1/10
Gelir Fırsatı: 7/10

Son dönemde ülkemizde sağlık endişelerinin artmasına paralel olarak organik etiketli ev yapımı turşulara rağbet ciddi oranda artış gösterdi. Youtube’deki birkaç video aracılığıyla kolaylıkla organik turşu yapımını öğrenebilirsiniz. 2 bin lira ile de gerekli malzemeleri satın aldıktan sonra turşu üretimine geçebilirsiniz.

Ürettiğiniz turşuları her türlü organik ürün satan işletmelere, kasaplara, marketlere kolaylıkla satabilirsiniz. Bu tür işletmelere ürünlerinizi satış üzerinden anlaşmalı olarak bırakmanızı öneririz. Bu sayede ürünlerinizi her türlü mağazada satışa koyma fırsatınız olacak. İşletme sahipleri de ürün satıldıkça para kazanacağı için büyük oranda sizinle anlaşacaklardır.

Organik turşular standart turşulara göre yaklaşık 2 kat pahalı satılmaktadır.

Ortalama olarak tüm masrafları ile 9 liraya ürettiğiniz yarım kilogram turşuyu 45 liraya satabiliyorsunuz. Dolayısıyla çok yüksek kar marjlarına erişme fırsatınız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Evde Ne Yapıp Satabilirim?

10. İLAÇLAMA

Risk Düzeyi: 2/10
Gelir Fırsatı: 6/10

Covid-19’un en çok büyüttüğü sektörlerden biri de ilaçlama oldu. Bu sektöre girmek için 3 bin lira oldukça yeterli bir rakam. Tek başınıza çalışmak için gerekli ilaçlama teçhizatını ve ilaçları satın almanız yeterli olacak. İlaçlama sektörü oldukça büyüktür ve son dönemde oldukça yoğun talep almaktadır. Kısa sürede 3 bin TL’nizi büyütmek için kullanabileceğiniz iş fikirleri arasında yer almaktadır.

İlaçlama sektöründe iş bulmak için reklam çalışmalarına ihtiyacınız olacak. Çok fazla bütçeniz olmadığı için en uygun reklam alanlarından biri olan interneti kullanmanız gerekiyor. Google ADS aracılığıyla kendi iliniz veya ilçenize yönelik reklamlar verebilirsiniz. Google ADS‘in Google Arama reklamları aracılığıyla kendi iliniz veya bölgenizde internetten “ilaçlama” aramalarında reklamınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik Google sadece tıklama aldıkça sizden ücret kesmektedir. Yani her potansiyelli müşteri için ödeme yaparsınız. Bu sayede kısa sürede iş elde edip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ek Gelir Kaynakları ile Para Kazanma İçin 16 İlginç ve Etkili Yol

2023’te Para Kazanmak İçin Neye Yatırım Yapmalı?

1-2 Bin TL ile Nasıl Yatırım veya İş Yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 1-2 Bin TL Ne İş Yapılır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Al – Sat İşleri Yapmak

İNCELEYİN: Ticarete Atılmak İstiyorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Satış Ortaklığı Veren Siteler

İNCELEYİN: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“3-4 Bin TL ile 2024’te Nasıl Yatırım ve İş Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın