YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor? 2024 Youtube Kazanç Tablosu

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

2024 yılında Youtuberler ortalama ne kadar para kazanıyor? İlgili soruya en iyi yanıtları bulabilmeniz için rehberimizde güncel Youtube kazanç tablolarını bulabilir ve kendi kazancınızı belirleme imkanı elde edebilirsiniz.

YouTuberların kazançları, kanalın popülaritesine, izlenme sayısına, reklam gelirlerine ve sponsorluk anlaşmalarına bağlıdır. Yani kazançlar her Youtuber için önemli düzeyde değişkenlik gösterir.

YouTuberlar, Google Adsense veya YouTube Partner Programı gibi reklam ağlarına katılarak, videolarının reklam gelirlerinden pay alabilirler. Bu gelirler, video içeriklerinin türüne, reklam tıklama oranına ve reklamverenlerin ödediği ücrete göre değişir. Genellikle, bin görüntülenmeden 1-2 dolar arasında bir gelir elde edilebilir.

Sponsorluk anlaşmaları da YouTuberların kazançlarını artırabilir. Bu anlaşmalar, bir markanın ürün veya hizmetlerinin tanıtımı için YouTuberlara ödeme yapmasını içerir. Sponsorluk anlaşmalarında, YouTuber’ın kanalının popülaritesi, takipçi sayısı ve hedef kitleye uygunluğu önemli bir faktördür.

YouTuberların kazançları, diğer işlerde olduğu gibi değişkenlik gösterir. Ancak, popüler YouTuberlar, reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmaları sayesinde yüksek kazançlar elde edebilirler.

YOUTUBERLER NE KADAR KAZANIYOR?

Youtube dünyanın en büyük video izleme platformları arasında yer almaktadır. Siz de içerik üretimi yapmaya başlayarak videolarınızı Youtube’ye yükleyebilir ve izlenme aldıkça para kazanmaya başlarsınız. Youtuberler genel olarak kazancını bu reklamlara borçludur. Google, reklamverenlerden aldığı ücretlerin yüzde 68‘ini Youtube yayıncılarına ödemektedir.

Ülkemizde Youtube’de reklam yayınlatmak isteyen reklamverenler genellikle 1000 görüntüleme başına 50 TL’ye kadar ödeme yapmaktadır. Google bu tutarın yüzde 68’i dolaylarındaki 35 TL civarındaki kazancı ise Youtuberlere dağıtmaktadır. Bu da her 1 milyon izlenme için 35.000 TL dolaylarında para kazanıldığı anlamını taşımaktadır.

İLGİLİ: Youtube İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazandırıyor

EN ÇOK KAZANAN YOUTUBERLER

Dünya genelinde Youtube’den en fazla para kazanan kanallara göz atarak onlardan ilham alabilir veya neyi doğru yaptıklarını inceleyerek aynı yolu izlemek üzere harekete geçebilirsiniz. Youtube son derece kaliteli bir platform olarak kaliteli içerikleri ön plana çıkarmak konusunda eşsiz bir algoritmaya sahiptir. Dolayısıyla kaliteli içerik üretimine odaklanarak Youtube üzerinden para kazanma fırsatınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Youtube kaliteli yayıncılarını platformda tutmak ve daha fazla içerik üretmelerini teşvik etmek amacıyla iyi bir reklam algoritmasına da sahiptir. Genel olarak platform iyi yayıncılara daha fazla reklam ödemesi yapmak üzere kurgulanmıştır. Bu nedenle daha kaliteli içerik üretmek üzere sürekli kendinizi geliştirmelisiniz.

Platformda en çok dikkat edilen şey, videoda tutma süresidir. Kullanıcılarınızın büyük kısmı videonun başında izlemekten vazgeçiyorsa bu kötü bir sinyal anlamına gelmektedir. Bu nedenle kullanıcıların daha uzun süre video izlemelerinin yollarını keşfetmelisiniz. Bunu en iyi başaran birçok kanalı aşağıda sizler için listeledik. Neyi iyi yaptıklarını incelemeyi ihmal etmeyin. Kanalları inceledikçe küçük notlar alın ve mutlaka bu notlarda belirttiğiniz hususlara uzun vadeli olarak önem gösterin.

Youtube’de en fazla para kazanan Youtuberlerden bazılarına hep birlikte göz atalım…

Ryan Kaji

En başarılı YouTube kanallarından biridir. Ryan’ın Dünyası, çocukların dünya hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve bu süreçte eğlenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış aile dostu içerikler sağlar.

Ocak 2024 itibarıyla Kaji’nin kanalı 35 milyonun üzerinde aboneye sahiptir. 2023’de Ryan’s World, yalnızca reklam gelirinden 36 milyon dolar kazandı.

MrBeast

Bir diğer öne çıkan YouTube kanalı oyun meraklısı Jimmy Donaldson tarafından yönetilen MrBeast’tir. Ocak 2024 itibarıyla MrBeast’in 224 milyondan fazla abonesi var.

Donaldson, Haziran 2019 ile Haziran 2020 arasındaki dönemde 24 milyon dolar kazandı.

Logan Paul

YouTuber ve boksör Logan Paul, X, Y ve Z kuşakları arasında çok iyi tanınan bir isim. Ocak 2022 itibarıyla kanalında 23 milyon abone var.

2020 yılında Paul’un 20 milyondan fazla gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

JJ Olatunji

Sadece birkaç yıldır Youtube’de içerik üretimi yapılan KSI kanalı özellikle FIFA 13 serilerine yönelik oyunları ile tanınıyor. İlgili dönemde Youtuberlere ilham veren ana kanallardan biri olmayı başardı. 2022 itibarıyla 14 milyondan fazla abonesi var.

Kanalın 2020’de yaklaşık 5 milyon dolar para kazandırdığı bilinmektedir.

PewDiePie

İsveçli YouTuber PewDiePie, platformun en öne çıkan isimlerinden biri. Ocak 2022 itibariyle 111 milyon abonesi var.

PewDiePie, 2010’dan beri YouTube’da aktif. Youtuberlerin birçoğu gibi kanalında video oyunları çekmekle bu işe başladı. Şuanda çok farklı konularda içerik üretimi yapıyor. Dünya trendlerini çok iyi takip ederek güncel içerikler üretiyor. Kanalın yıllık kazancı 7-8 milyon dolar civarında bulunuyor.

Nate O’Brien

Genel olarak Youtube’deki ana finans kanallarından birine sahip olan ünlü Youtuber’in 1 milyondan fazla abonesi var. Para kazanma stratejileri üzerine olan içerikleri çok yoğun bir şekilde izlenme alıyor. Kanal sahibinin yıllık 450 bin dolar civarında gelir elde ettiği bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Satış Ortaklığı Veren Siteler

Dude Perfect

Çok farklı konularda içerik üretimi yapılan ancak eğlence kategorisinin en çok tercih edilen kanallarından biri olan Dude Perfect’in yıllık geliri 20 milyon dolardan fazladır. Kanalın şuanda 60 milyona yakın abonesi bulunuyor. Kanalda içerikler 6 arkadaş tarafından üretiliyor.

Daniel Middleton (DanTDM)

Yılık 18 milyon dolar civarında gelir elde eden Daniel Middleton, kanalı DanTDM’yi genel olarak online kullanıyor. İngiliz Youtuber profesyonel oyuncu ve yazar olarak kanalında video oyunlarına yer veriyor. En çok Minecraft’taki videoları ile tanınıyor.

 

YOUTUBE NASIL PARA KAZANDIRIYOR?

Youtube’den elde edilen kazancın ana kaynağı Google’nin Adwords servisi ile reklam veren kişiler ve işletmelerdir. En kısa tabiri ile Google reklamları toplamakta ve kanalınızın ziyaretçilerine uygun reklamı videolarınıza yerleştirmektedir. Bu işlemden kendi komisyon bedelini aldıktan sonra (yüzde 32) geri kalan tutarı size Adsense aracılığıyla ödüyor.

Bilinenin aksine Youtube kanalınızda kazanacağınız parayı Google veya Youtube belirlemiyor. Algoritmalar çerçevesinde Youtube videolarınızı izleyen kullanıcıların ilgi alanına göre çıkan reklamların kalitesi belirlemektedir.

Çok basit bir örnek olarak açıklamak gerekirse, bir makyaj videosunu izleyen kullanıcı ile döviz piyasaları videosunu izleyen kullanıcıların REKLAM DEĞERİ birbirinden farklıdır. Makyaj videosunu izleyen kullanıcıya genellikle makyaj ürünlerini satan e-ticaret sitesi reklamları çıkarken, döviz piyasaları izleyen kullanıcıya çeşitli banka veya aracı kuruluşlarının üyelik reklamları çıkmaktadır.

Hangi reklamın daha yüksek katma değer sağladığını az çok tahmin ettiğinizi düşünüyoruz. Ancak burada sihirli cümle, izlenme oranları ile ilgilidir. Kısaca döviz piyasalarını izlemek isteyen kullanıcıların varlığı, makyaj videolarını izlemek isteyen kullanıcıların varlığının çok çok altında olacaktır.

Kısaca videolarınız hem çok fazla kitleye hitap etmeli hem de o kullanıcıların katma değer oluşturma özelliğinde olması gerekiyor.

Katma değer oluşturma özelliği; o video izleyenin, işletmeler için önemi konusunda ele alabilirsiniz. Oyun videosu izleyen bir kişiyi ilgilendiren birkaç şirket var. Ancak sağlık videosu izleyen kullanıcıyı ilgilendiren şirket sayısı çok daha fazla.

Youtube’den daha fazla para kazanmanın 2 ana formülü var. Çok izlenme ve çok katma değer oluşturma…

YOUTUBE NASIL PARA ÖDÜYOR?

YouTube, içerik üreticilerine ödeme yapmak için Google Adsense veya YouTube Partner Programı gibi reklam ağları kullanır. YouTube Partner Programı, içerik üreticilerine reklam gelirlerinden pay vererek kazanç sağlamalarını sağlayan bir programdır.

YouTube Partner Programı’na katılan YouTuberlar, videolarının yanında görünen reklamlardan elde edilen gelirlerin bir kısmını alırlar. Reklam gelirleri, videoların izlenme sayısına ve reklam tıklama oranına göre değişiklik gösterir.

Ayrıca, YouTuberlar sponsorluk anlaşmaları yaparak da gelir elde edebilirler. Sponsorluk anlaşmaları, bir markanın ürün veya hizmetlerinin tanıtımı için YouTuberlara ödeme yapmasını içerir. Sponsorluk anlaşmalarında, YouTuber’ın kanalının popülaritesi, takipçi sayısı ve hedef kitleye uygunluğu önemli bir faktördür.

YouTube, ödemeleri doğrudan içerik üreticilerinin banka hesaplarına veya PayPal hesaplarına yapar. Ödemeler, her ayın sonunda yapılmaktadır ve ödeme almak için içerik üreticilerinin belirli bir gelir eşiğini aşmaları gerekmektedir.

Youtube’de bir hesap açtıktan sonra tamamen ücretsiz bir şekilde kanal oluşturabiliyorsunuz. Kanalınıza yüklediğiniz ilk video sonrasında tamamlamanız gereken 2 ana şart bulunuyor. Bu iki şartı karşıladıktan sonra para kazanma bölümüne başvurunuz açılmaktadır.

Youtube’de para kazanmaya başlamak için 12 ay içerisinde sağlamanız gereken 2 şart:

 • 1000 Abone
 • 4000 saat izlenme

Söz konusu 2 şartı tamamladıktan sonra Google Adsense – Youtube işbirliğindeki PARA KAZANMA bölümüne giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Videolarınız Youtube Politikaları‘na aykırı değilse başvurunuz birkaç gün içinde onaylanacaktır. Başvuru sırasında verdiğiniz hesap bilgilerine Youtube’den kazandığınız bir aylık periyottaki ücretler 22-24 gün sonra ödenmektedir. Kazançlar için ödeme sınırı ise 200 TL’dir.

İLGİLİ: Tiktokerler Ne Kadar Kazanıyor?

YOUTUBE NE KADAR KAZANDIRIYOR?

youtube para kazanma

Youtube’nin bir kullanıcıya ödeyebileceği kazanç sınırı yoktur. Videolarınızda çıkan reklamlar izlendikçe ve tıklandıkça kazanacağınız para artacaktır.

Sık bilinen bir yanlış olarak, Youtube’nin ödediği ücretler Youtube’ye ait değildir. Ödenen ücretler, Google Adwords aracılığıyla işletmeler ve kişiler tarafından verilen ücretlerdir. Dolayısıyla Youtube bu işe bir aracılık etmektedir ve siz para kazandıkça komisyonlar sayesinde para kazanmaktadır. Yani siz ne kadar para kazanırsanız, Youtube’de o kadar para kazanmaktadır.

Bu nedenle kazancım çok artarsa hesabım kapanır mı şeklindeki algılara mahal vermeyin. Youtube sizin daha fazla para kazanmanızı sağlamak için çok sayıda eğitim dokümanına da sahiptir.

Yapmanız gereken şey kazancınızın ödenip ödenmeyeceğini düşünmek değildir. Her ay daha fazla kazanmak için kaliteli içerikler sağlamaktır. Youtube’nin ana felsefesi kullanıcılarına en iyi içeriği sunmaktan öte değildir. Bunun için de sizi ödüllendirmeye devam edecektir. Örneğin, Enes Batur eğlence kategorisinde en iyi izleyiciyi tutma oranlarına sahip bir Youtuber. Dolayısıyla daha kaliteli reklamlara erişebiliyor ve daha fazla kazanç sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2022’nin En İyi Pasif Gelir Kaynakları ile Düzenli Para Kazanın

YOUTUBE’DE İZLENME BAŞINA KAZANÇ HESAPLAMA

Youtube’de izlenme başına elde edeceğiniz kazancın değişken olduğunu belirtmiştik. Ancak dünyadaki ve ülkemizdeki kazanç oranlarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki liste dünyadaki Youtube’ye reklam veren kişilerin ve işletmelerin 1000 görüntüleme başına verdikleri ücretleri Dolar olarak göstermektedir. Bu ücretler sizin o ülkedeki izleyicilerden elde edeceğiniz ortalama 1000 izlenme başına geliri göstermektedir.

Bu ücretler tamamen ortalamadır. Youtube Nasıl Para Kazandırıyor? bölümünde bu konuyu ayrıntılı olarak ele aldık.

Maldivler 15.87 $
Danimarka 10.61 $
Polonya 9.23 $
Panama 6.38 $
Avustralya 6.15 $
Yeni Zelanda 5.63 $
Amerika Birleşik Devletleri 5.33 $
İsviçre 5.18 $
Lüksemburg 5.17 $
Almanya 5.06 $
Norveç 5.04 $
Portekiz 4.82 $
Kanada 4.64 $
Japonya 4.60 $
Birleşik Krallık 4.59 $
Fransa 4.50 $
Hollanda 4.29 $
İsveç 4.27 $
ispanya 3.83 $
İtalya 3.65 $
İrlanda 3.24 $
Güney Kore 3.21 $
Belçika 3.11 $
Suudi Arabistan 3.09 $
Hırvatistan 2.84 $
Finlandiya 2.67 $
Avusturya 2.62 $
Çin 2.36 $
İsrail 2.29 $
Kıbrıs 2.20 $
Mısır 2.13 $
Singapur 2.08 $
Brezilya 2.06 $
Hindistan 2.02 $
Tayland 1,94 $
Katar 1.90 $
Arjantin 1.89 $
Romanya 1.85 $
Rusya 1.82 $
Şili 1.78 $
Vietnam 1.57 $
Meksika 1.44 $
Endonezya 1.33 $
Malezya 1.31 $
Ekvador 1.21 $
Macaristan 1.16 $
Malta 1.13 $
Çekya 1.09 $
Kenya 1.07 $
Slovakya 1.05 $
Ukrayna 0.94 $
Kazakistan 0.92 $
Dominik Cumhuriyeti 0,83 $
Peru 0.80 $
Bahreyn 0.78 $
Fransız Guyanası 0,72 $
Estonya 0,51 $
Yunanistan 0.42 $
TÜRKİYE 0.37 $
Venezuela 0.37 $
Jamaika 0.03 $

İlgili verilerini incelediğimiz zaman Türkiye’de Youtube üzerinden elde edilen gelirin Dünya ortalamasının çok altında olduğunu görmek mümkün. Ancak ülkemizde Dolar’ın çok yüksek olması nedeniyle söz konusu gelir önemli düzeyde potansiyel içermektedir.

Ülkemizdeki Youtuberlerin 1000 izlenme başına elde ettiği gelir ortalama 0.37 dolardır. Yüksek potansiyel içeren kanallarda bu oran 2 dolara ulaşabilmektedir. Kısaca Youtube’de 1 milyon izlenme başına 370 dolar para kazanmak mümkündür. Bu da son verilere göre 4.000 TL civarında para kazanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şarkı Sözü Satarak Para Kazanma

YOUTUBE İZLENME ARTIRMA TEKNİKLERİ

youtube izlenme

Youtube’de para kazanmanın en iyi yolu daha fazla izlenme almaktır. İsterseniz Da Vinci’nin Şifresi’ni çözün ama izlenme almayı başaramamanız durumunda para kazanamazsınız. Youtube’de izlenme artırma tekniklerine göz atarak daha fazla izlenme alabilirsiniz.

 1. Başlık ve açıklama: Videonuzun başlık ve açıklama kısmında anahtar kelimeleri kullanarak videonuzu daha kolay bulunabilir hale getirin.
 2. Etiketler: Videonuzun etiketler bölümünde anahtar kelimeleri kullanarak videonuzun daha fazla kişi tarafından keşfedilmesini sağlayın.
 3. Thumbnail: Videonuzun thumbnail’ı, izleyicilerin dikkatini çekecek şekilde tasarlanmalıdır.
 4. Sosyal medya: Sosyal medya platformlarında videonuzu paylaşarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 5. İçerik kalitesi: İçerik kalitesi, izleyicilerin videonuzu paylaşmasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.
 6. Video süresi: Videonuzun süresi, izleyicilerin dikkatini çeken ve ilgi çeken bir süre olmalıdır.
 7. Video SEO: Videonuzu SEO uyumlu hale getirerek, arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 8. Yorumlar: İzleyicilerle etkileşim halinde olmak, videonuzun daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlayabilir.
 9. Abone olma çağrısı: Videonuzda abone olma çağrısı yaparak, izleyicilerin sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 10. Trendlere uygun içerik: Trendlere uygun içerikler üreterek, daha fazla kişinin videonuzu izlemesini sağlayabilirsiniz.

1. İlgi Çekici Konular Seçin

Süper İş Fikirleri platformunun Youtube İçerik Fikirleri rehberine mutlaka göz atın. İnsanların ne izlemek istediği hakkında fikriniz olsun.

2. Trend Konuları Takip Edin

Youtube trend bölümünü sıklıkla kontrol ederek gündemde nelerin olduğunu ve nelerin daha fazla izlendiğini sık sık inceleyin. Ayrıca medyayı da sıklıkla kontrol etmeniz önerilir.

3. Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medya hesaplarında Youtube videolarınızı sıklıkla yayınlayın. Kendinize ait hesaplarda veya ücretli olarak başkalarına ait hesaplarda yayınlayabilirsiniz. Buradan gelebilecek aboneler ile uzun dönemli gelir potansiyelini artırabilirsiniz.

4. Yorumlarla İlgilenin

Videolarınıza gelen yorumlardaki şikayet, öneri veya taleplere uygun hareket edin. Ayrıca kanal mailinizdeki mailleri de kontrol etmeyi unutmayın.

5. Profesyonel Çekim Yapın

Kimse artık 360p video izlemek istemiyor. En son video çekim araçlarına ihtiyacınız var.

6. Montaj Konusunda Kendinizi Geliştirin

Artık 10 dakika boyunca aynı sahnede çekilen bir video ilgi çekmiyor. Montaj konusunda kendinizi geliştirin veya profesyonel destek alın.

7. İlgi Çekici Başlık Kullanın

Youtube videonuzu kullanıcıya sunan en önemli unsurlardan biri ilgi çekici başlık kullanımıdır. Çok izlenen rakip videolarınızın başlıklarından ilham alabilirsiniz. En iyi strateji deneme-yanılmadır.

8. İlgi Çekici Öne Çıkan Resim Kullanımı

Youtube’de aramalarda ve önerilerde videonuzun küçük bir resmi gösterilir. Bu resmi de dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Elbette videoda yer alan konularla bağlantılı olması kaydıyla. İlgi çekici video resimleri size çok ciddi ek izlenmeler sağlayabilir. Bu konuda da kendinizi geliştirebilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Playstation 5 Cafe Açmak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Para Kazandıran Siteler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kwai Para Kazanma

İNCELEYİN: Youtube Shorts Para Kazanma

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın