Bilgisayar Satış ve Laptop Tamir Dükkanı Açmak

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Bilgisayar satış mağazası ve laptop tamir ve onarım dükkanı açmak ortalama düzeyde potansiyel içeren bir iş fikridir. Cep telefonlarına yönelik ilginin artmasına paralel olarak laptop satışı ve bilgisayar tamiri yapan işletmelerin iş hacminde daralma yaşanmıştır. Dolayısıyla bu işe girmek isteyenlerin iş hacmindeki daralmayı göze alması tavsiye edilmektedir.

Bilgisayar, laptop ve benzeri cihazların satışını ve tamirini yapacak olan bir işletme kurmak için rehberdeki adımları izleyebilirsiniz.

laptop dükkanı açmak

1. KONSEPTE KARAR VERMEK

Bu tür bir işletme kurmak için ilk olarak konsepte karar vermeniz tavsiye edilir. İşletmenizde ne satılacak ve hangi hizmetler sağlanacak. Bu iki soru oldukça önemlidir. İşletmenizin iş hacmini bir üst seviyeye çıkarmak için konsepte karar verme adımı iyi kurgulayın.

İPUCU: Son dönemde oyuncu bilgisayarlarına yönelik ilgi artıyor. İşletmenizde bu yöndeki ihtiyaçları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

2. DÜKKAN BULMAK

Bilgisayar satışı ve tamiri yapacak işletmenizi kurmanın ikinci ve en önemli adımı doğru bir dükkan bulmaktır.

Doğru dükkandan kasıt müşteri potansiyelinin yüksek olmasıdır. En yüksek potansiyel içeren dükkanlardan başlayarak tüm seçenekleri değerlendirin. İşletmeyi kurmak istediğiniz il veya ilçenin ana yürüyüş yollarını hedef almanızı tavsiye ederiz.

İşletme için ortalama büyüklük ise 50 metrekare olmalıdır.

Daha küçük dükkanlarda da bu işi yapabilirsiniz ancak ürünleri sergilemek için yeterli alana sahip olunmaması iş hacmini düşürebilir.

3. TOPLU ÜRÜN ALIMI

Bir laptop satış mağazasında birçok farklı ürün satışa sunulmalıdır. Sadece bilgisayar ve laptop değil çok sayıda ürünü de toptan olarak almalı ve işletmenizde satışa sunmalısınız. Bu tür işletmelere gelen müşterilerin farklı ihtiyaçları bulunur.

Bilgisayar satış dükkanında satışa sunulması gereken ürün kategorileri:

Dizüstü bilgisayarlar Farklı marka ve modellerde dizüstü bilgisayarlar.
Masaüstü bilgisayarlar Farklı marka ve modellerde masaüstü bilgisayarlar.
Monitörler Farklı boyutlarda ve çözünürlüklerde monitörler.
Klavye ve fareler Kablolu veya kablosuz klavye ve fareler.
Yazıcılar Lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılar.
Tarayıcılar Tarayıcı cihazları.
Yedek parçalar RAM, hard disk, ekran kartı gibi yedek bilgisayar parçaları.
USB bellekler Farklı kapasitelerde USB bellekler.
Harici diskler Taşınabilir hard diskler.
Kulaklık Farklı marka ve modellerde kulaklıklar.
Hoparlörler Masaüstü veya taşınabilir hoparlörler.
Yazılımlar Farklı lisans türlerinde ofis yazılımları, anti-virüs programları vb. yazılımlar.
Aksesuarlar Laptop çantaları, ekran koruyucular, kablo düzenleyicileri vb. aksesuarlar.

Gerekli ürünleri bir teknoloji toptancısından satın alabilirsiniz. Ürünleri ucuza almak kadar kaliteli almak da oldukça önemlidir.

İNCELEYİN: Yazılım İş Fikirleri

4. PERSONEL ALIMI

Bilgisayarların satışı ve tamiri için ortalama 50 metrekarelik bir dükkanda minimum 2 kişi çalışmalıdır. Bir kişi satış bir kişi de bakım ve onarım hizmeti sağlamalıdır. Eğer siz işletmede tam zamanlı olarak çalışacaksanız ekstra olarak bir personel daha istihdam etmeniz gerekiyor.

Personel alımı yaparken İŞKUR’a başvuruda bulunabilirsiniz. İŞKUR aracılığıyla alacağınız personeller için çeşitli teşvikler de bulunuyor.

5. REKLAM VE PAZARLAMA

İşletmenizi kurduktan sonra en çok dikkat etmeniz gereken süreç reklam ve pazarlama hususudur. Bu tür bir işletmenin mutlaka reklam ve pazarlama konusunda bir bütçeye sahip olması tavsiye edilir. Bu sayede kısa vadede yüksek müşteri potansiyeline ulaşma imkanı elde edeceksiniz.

Bilgisayar ve laptop satış ile tamir – onarım gibi hizmetleri veren işletmeler yerel düzeyde faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla yerel reklam çalışmalarına ihtiyacınız olacak. İşletmenin potansiyelini artırmak için yerel gazete, tv ve radyolara yönelik reklamlar verebilirsiniz.

6. NE KADAR SERMAYE LAZIM?

Bilgisayar ve laptop satış ile onarım, bakım hizmeti veren bir işletme kurmak için gerekli sermaye düzeyi gün geçtikçe artan enflasyon ve dolar kuru nedeniyle yükseliyor. Sektöre girmek isteyen girişimci ve yatırımcıları 2023 yılı itibarıyla 700 bin liralık sermaye ihtiyacı bekliyor.

İlgili işletmede ana sermayenin büyük bir kısmını cihaz alımı oluşturuyor. Bilgisayar ve laptop benzeri cihazların fiyatı son dönemde ciddi artış gösteriyor.

7. NE KADAR KAZANDIRIR?

Bilgisayar satış ve tamir onarım gibi hizmetleri verecek olan bir işletmenin ortalama gelir potansiyeli yüksektir. Bu tür işletmelerde satışa sunulan ürünlerde ortalama kar marjı yüzde 25‘in üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla ortalama 20 bin liraya satışa sunulan bir bilgisayardan 5 bin liraya yakın bir kazanç elde edilebiliyor.

İlgili işletmenin kazanç potansiyeli, müşteri potansiyeli ile doğru orantılıdır. Ortalama günlük 5 ile 10 müşteriye hizmet sağlayan bir işletmenin geliri aylık 100 bin liranın üzerinde seyretmektedir.

İNCELEYİN: Müşterisi Hazır İşler

İNCELEYİN: Ticarete Atılmak

İNCELEYİN: Cep Telefonu Dükkanı Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Bilgisayar Satış ve Laptop Tamir Dükkanı Açmak” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba, bir konuda destek alabilir miyim? İnternet kafe açmak istiyorum.
  Maliyeti ne kadar olur ve bilgisayar teminatı nasıl yapabilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Toptan bilgisayar satış dükkanlarından hizmet alabilirsiniz.

   İnternet cafe kurmak ile ilgili yakında yeni bir rehber hazırlayacağız.

   Yanıtla

Yorum yapın