8 Adımda İnstagram’dan Para Kazanma Yolları ve Şartları

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Instagram’da para kazanmak isteyenler için 8 adımda Instagram’da para kazanma yolları ve şartları konusunda hazırlanan en iyi rehberde yer alıyorsunuz.

Bugün sizlere Instagram’da nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağız. İster influencer olun, ister küçük bir işletmeniz olsun, Instagram size çeşitli para kazanma fırsatları sunuyor.

Instagram kullanarak para kazanmanız için önemli seçenekler var. Bunların arasında sponsorlu içerikler paylaşmak, satış ortaklığı yapmak veya ürünlerinizi doğrudan Instagram üzerinden satmak gibi yöntemler bulunuyor.

Sponsorlu içerikler paylaşmak Instagram’dan para kazanmak için belki de en popüler yöntem. Eğer hesabınızda yüksek takipçi sayısı varsa, markalar size ürünlerini tanıtmanız karşılığında ödeme yapabilirler. Tabii ki, burada önemli olan şey, sponsorlu içeriklerinizin takipçilerinizle uyumlu olması ve gerçekten sizin tarafından destekleniyor gibi görünmesidir.

Satış ortaklığı yapmak ise, başka bir seçenek. Burada, bir ürünü tanıtarak satın alma işlemi gerçekleştiren her bir müşteriden komisyon alırsınız. Instagram’da satış ortaklığı programlarına katılabileceğiniz gibi, bağımsız olarak da bu yolu deneyebilirsiniz.

Son olarak, Instagram üzerinden doğrudan ürün satmak da mümkün. Küçük bir işletme sahibiyseniz, Instagram’da vitrininizi açarak ürünlerinizi buradan satabilirsiniz. Böylece, müşterilerinize ulaşmanız ve satışlarınızı arttırmanız daha kolay olacaktır.

Instagram para kazanmak için oldukça etkili bir platformdur. Ancak, doğru stratejiyi uygulamak bu platformda para kazanma potansiyeliniz üzerindeki en önemli etmendir. Takipçilerinizin beklentilerini karşılamak, samimi bir şekilde paylaşımlar yapmak ve yüksek kaliteli içerikler üretmek bu süreçte size yardımcı olacak unsurlardır.

İşte sizler için 8 adımda Instagram’da para kazanma şartları ve yolları…

INSTAGRAM’DAN PARA KAZANMANIN 8 YOLU

instagram para kazanmak

Instagram sayfanızı büyütmeyi başarırsanız ve etkileşimleriniz gün geçtikçe artarsa artık para kazanmak için geçerli birçok yoldan size uygun olanını kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Instagram’dan para kazanmak söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz sayısız seçenek vardır. Bunların en popüler olanları:

1. e-TİCARET

Instagram’da para kazanmanın en kolay yollarından biri e-ticaret yapmaktır. Instagram’da takipçi kitlenizin ilgisini çekebilecek ürünleri listeleyerek onları satışa sunabilir ve para kazanabilirsiniz. Instagram son yıllarda özellikle Türkiye’de de en iyi e-ticaret platformları arasına girmeyi başardı.

Doğru ürünleri doğru kitleye ve doğru fiyata sağlamayı başarırsanız; para kazanma potansiyeliniz önemli ölçüde artacaktır. Bunu sağlamak için ilk etapta çok fazla toplu alım gerçekleştirmeden; farklı kategorilerde ürünleri listeleyin. Bu sayede hangi ürünlere sayfanızdaki takipçilerin daha fazla rağbet gösterdiğini inceleme şansınız olacaktır.

Doğru kategoriyi bulduktan sonra o kategorideki farklı ürünler için de sıklıkla satış amacıyla gerek gönderi reklamı, gerek hikaye gerekse de Reels videosu paylaşabilirsiniz. Önemli olan takipçilerinizin ilgili ürün için sizinle iletişime geçmesini sağlamaktır. Bunu sağladıktan sonra özel mesaj kutusu aracılığıyla müşterilerinize merak ettiği sorular için destek sağlayabilir ve aldığınız siparişler için ilgili işlemleri başlatabilirsiniz.

İNCELEYİN: Instagram’da Ne Satılır

2. MARKALI GÖNDERİLER PAYLAŞIN

Doğrudan Instagram’a ait bir özelliktir. Çeşitli markaların gönderilerini paylaşarak Instagram üzerinden para kazanma fırsatınız var. Instagram’da sadece çok takipçisi bulunan veya az takipçisi bulunduğu halde ciddi etkileşim alan hesaplar için mevcut bir yöntemdir. Genel olarak paylaştığınız içeriklere farklı markalardan görseller, logolar veya ürünler dahil etmeniz ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Son derece kolay ve etkili bir para kazanma yöntemidir.

Markalı gönderiler paylaşmak için ilk etapta profilinizin İşletme ve İçerik Üreticisi konumunda bulunması gerekiyor.

Bunlara sahipseniz İçerik Üretici > Markalı İçerik > Markalı İçerik Araçlarını Ayarla bölümüne giriş yapın.

Burada profilinizin markalı içerik paylaşmak için uygun olup olmadığına dair bilgiler bulacaksınız. İlgili hesabınız markalı içerik paylaşmak için uygunsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer yetersizse; ilgili gereklilikleri tamamlamanız gerekiyor.

İçeriklerinize marka eklemek için gönderinizi veya hikayenizi her zamanki gibi oluşturun ve İLERİ tuşuna bastıktan sonra “Ücretli Ortaklık Etiketi Ekle” düğmesine basmanız yeterli. Bu tuşa bastıktan sonra içerikleriniz artık size para kazandıracak düzeye olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Satış Ortaklığı Veren Siteler

3. CANLI YAYIN YAPIN

Instagram’da canlı yayın yaparak para kazanmak, son zamanlarda popüler hale gelen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde, takipçilerinizle daha yakından etkileşim kurabilir ve aynı zamanda para kazanabilirsiniz.

Canlı yayınlarınızda ürün tanıtımı yapabilir veya sponsorlu içerikler paylaşabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek konular üzerine odaklanmanız önemlidir. Örneğin, bir makyaj sanatçısıysanız, canlı yayınlarınızda makyaj uygulamaları yapabilir veya tavsiyeler verebilirsiniz. Eğer yemek tarifleri paylaşıyorsanız, canlı yayınlarınızda tariflerinizi adım adım gösterebilirsiniz.

Canlı yayınlarınızın kaliteli olması da önemlidir.

İyi bir kamera ve mikrofon kullanarak, takipçilerinizin sizi daha net duyması ve görmesi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, canlı yayınlarınızı düzenli olarak yaparak, takipçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.

Twitch ve Tiktok’tan kullanımını bildiğimiz canlı yayın sistemi artık Instagram tarafından da destekleniyor. Instagram üzerinden canlı yayın yaparak siz de artık para kazanabilirsiniz. Önemli olan insanların ilgisini çekmek ve size canlı yayın sırasında hediye göndermelerine ikna etmektir. Bu elbette ilgi çekici canlı yayınlar için uygun bir para kazanma yöntemidir.

Instagram’daki canlı yayın hediyeleri yani rozetlerinin tutarları ise 0,99$, 1,99$ ve 4,99$‘dır. İzleyicileriniz bu hediyelerden size sınırsız adet gönderebilir. Bu hediyelerin yaklaşık yüzde 60’ı ise Instagram tarafından sizlere ödenmektedir.

Canlı yayınlar sırasında kazandığınız paraları Profesyonel Pano’nuzda yer alan Rozetlerim bölümündeki Ödeme Alma kısmından giriş yaptığınız banka hesabına doğrudan alabiliyorsunuz.

Instagram’ın canlı yayınlarından para kazanmanın şuanda 2 şartı var.

 • 18 yaşından büyük olmak
 • 10 binden fazla takipçiye sahip olmak

4. VİDEOLARDAN KAZANIN

Instagram’da yayınladığınız videolardan da para kazanabilirsiniz. Üstelik bunu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Videolarınız izlendikçe daha fazla para kazanma fırsatınız olacak. Videolarda çıkan reklamların gelirlerinin yüzde 55‘i doğrudan yayıncıya ödenmektedir.

Instagram’da yayınladığınız videolardan para kazanmak için Hesap Ayarları bölümüne giriş yaptıktan sonra İçerik Üreticisi kısmından “Yayın İçi Video Reklamları” seçeneğini açmanız yeterli. Ardından video paylaştığınız sırada PARA KAZANMA butonunu açın. Geri kalan işlemleri Instagram sizin için otomatik olarak tamamlayacaktır. Bu durumda videolarınızın içerisinde görülen reklamların gelirleri artık sizinle paylaşılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Para Kazanmak

5. FOTOĞRAFLARINIZI SATIN

Instagram genel olarak bir fotoğraf paylaşma platformudur. Doğal olarak Instagram’da harika fotoğraflar paylaşmak üzerine hareket etmek son derece doğru bir yaklaşım olacaktır. Sayfanızda paylaştığınız ve harika düzeyde olan fotoğraflarınızı çeşitli fotoğraf satış platformlarından satışa sunabilirsiniz.

Fotoğrafları satmak için kullanabileceğiniz en iyi platformlar:

 • Shutterstock
 • 500px
 • Twenty20
 • Istockphoto
 • Depositphotos.com

Sayfanızda diğerlerinden fazla ilgi çeken fotoğrafları bu platformlarda listelemeyi unutmayın. Bu size çok hızlı bir şekilde nakit dönüşümü sağlayabilir. Zira bu platformlarda ayda on binlerce kez satan çok sayıda fotoğraf bulunmaktadır. Elbette bunu yapmak için profesyonel bir fotoğraf makinesine ve çok iyi fotoğraf düzenleme araçları bilgisine ihtiyacınız olacak.

6. HESAP SATIŞI

Instagram’da büyük hesapları kolaylıkla satma imkanına sahipsiniz. Instagram’da kullanıcı adları değiştirilebildiği için bir hesabı satın alıp istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla işletmeler veya Instagram’a büyük takipçi kitlesi ile başlamak isteyenler mevcut hesapları satın alma yoluna gidebilmektedir.

Siz de Instagram’da sayfanızı büyüterek satışa sunabilirsiniz. Instagram hesabınızı satmak için DM kutunuzu her zaman açık tutun ve hesabınızla ilgilenebilecek kişilere doğrudan mesaj gönderin. Özellikle etkileşimi yüksek olan hesapları çok kısa sürede satışa sunabilir ve para kazanabilirsiniz.

7. BAĞIMSIZ REKLAMCILIK

Doğrudan başka bir hesap veya işletme için anlaşmalar çerçevesinde reklam yaparak para kazanabilirsiniz. Size reklam verecek olan hesapları bulduktan sonra onlara ulaşabilir ve reklamlarını yayınlamak için para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bağımsız reklamcılıktan para kazanmak kolaydır. Önemli olan reklam yayınlamak isteyen kişi veya işletmeleri bulmaktır. Onlarla çeşitli anlaşmalar çerçevesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda takipçisi çok fazla olan ve etkileşim sayısı yüksek olan sayfalara çok ciddi hikaye reklam fırsatları doğmuştur. Sizin de bu yönde hesaplarınız varsa; hikaye reklamı almak üzere kitlenize uygun ürünler veya hizmetler satan işletmelere doğrudan ulaşabilirsiniz.

İNCELEYİN: Instagram’da Kaç Takipçiden Sonra Para Kazanmak Mümkün?

8. INSTAGRAM MAĞAZASI KURUN

Instagram Mağazaları, uygulamadan para kazanmanın en etkili yollarından biridir. Kullanıcılar, platformun yerel e-ticaret araçlarını kullanarak ürün satın alabiliyor. Üstelik Instagram’ın kendi iç servisi olan Mağazalar servisinde  bir mağaza kurmak oldukça kolaydır.

Kendi mağazanızı kurmak için uygulama içerisinde Instagram Mağazalar bölümüne giriş yapın ve mağaza ayrıntılarını oluşturun. Hepsi bu kadar…

INSTAGRAM SAYFANIZI BÜYÜTMENİN YOLLARI

Instagram’dan para kazanmak için sayfanızın hızla büyümesi gerektiğini ve daha fazla takipçi elde etmeniz gerektiğini belirttik. Bunun için de yapabilecekleriniz var. Bu ipuçlarına ve sayfa büyütme yöntemlerine dikkat ederek hesabınızı büyütebilirsiniz:

1. ETİKET KULLANIN

İnstagram’da açtığınız hesabın daha fazla etkileşim almasını sağlayacak ve dolayısıyla daha fazla takipçi almanızı sağlayacak en önemli yollardan biri etiket kullanmaktır. Doğru etiket kullanımını ile birlikte kısa sürede çok ciddi düzeyde takipçi edinimi sağlayabilirsiniz.

Etiket yani Hastag kullanımı tüm platformlarda en fazla etkileşim almanın en basit yoludur. Genel olarak paylaşımlarınızda 3-4 etiket kullanın. Popüler etiketleri görmek için etiketi kullanmadan önce ilgili etiketin sayfasındaki paylaşım adedini mutlaka inceleyin. Çok yüksek veya çok düşük olmamasına özen gösterin.

Düşük olması takip edenin az olması anlamını taşıyor. Yüksek olması da rekabet içerisinde kaybolmanız ile sonuçlanabilir.

İNCELEYİN: Instagram Sayfa ve İçerik Fikirleri

2. HER YERDE PAYLAŞIN

Instagram artık klasik bir şekilde sadece bir resim paylaşma platformu değil. Aynı anda çok farklı içeriklerin de paylaşılabildiği bir ortama dönüştü. Etkileşim ve takipçi artışı elde ederek daha fazla para kazanmak istiyorsanız; içeriklerinizi olabildiği kadar farklı formatları kullanmayı ihmal etmeyin.

Instagram’da kullanabileceğiniz içerik paylaşma formatları:

 1. Feed
 2. Hikaye
 3. IG TV
 4. Reels

3. İLGİ GÖSTERİN

Dünyanın her yerindeki takipçiler ilgiden ciddi düzeyde hoşlanırlar. Onları önemsediğinizi gördükleri takdirde sizi daha ilgiyle takip edeceklerdir. Bu nedenle farklı düzeydeki kullanıcılar ile etkileşime geçmek son derece önemlidir.

Onları önemsediğinizi fark ettirmek için yapabilecekleriniz:

 1. Gönderilerini beğenin ❤
 2. Gönderilerine yorum yazın
 3. DM’den iletişime geçin

Bunların her biri önemli düzeyde mesai kaybı oluşturmaktadır. Ancak bu yol ile elde edeceğiniz takipçiler son derece kıymetlidir. Bu nedenle sadık bir izleyici kitlesi edinmek için bunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ayrıca para kazanmak söz konusu olduğunda sadık bir kitleye ihtiyacınız olduğu açıktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

4. REKLAM YAPIN

Instagram sayfanızı büyütmenin en kolay yollarından biri de reklam yapmaktır. Doğru reklam teknikleri aracılığıyla Instagram sayfanızın takipçi sayısını önemli bir şekilde artırabilirsiniz. Reklam seçenekleri ise farklı sayfalar üzerinden veya doğrudan Instagram’ın reklam servisi üzerinden gerçekleştirilebilir. Önemli olan reklam potansiyelini gün geçtikçe artırmak ve sayfanıza ilgi duyabilecek insanların olduğu şekilde reklam verebilmektir.

Bütçeniz varsa Instagram’ın reklam servisini kullanabilirsiniz. Bu genellikle yüksek maliyet oluşturacaktır. Eğer bütçeniz sınırlıysa; sizinki ile benzer takipçi kitlesi olan sayfalara reklam vererek insanların sizin sayfanızı görmesini sağlayabilirsiniz. Bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirseniz; takipçi sayınız gün geçtikçe artış yaşayabilir.

TÜM İPUÇLARI

İPUCU YÖNTEM
Kaliteli İçerik Paylaşın İnsanları ilgi çekici ve özgün içeriklerle etkilemek önemlidir. İyi çekilmiş fotoğraflar, ilgi çekici videolar veya yaratıcı grafikler üzerinde çalışabilirsiniz.
Etkileşimi Artırın Takipçilerinizle etkileşimde bulunun. Yorumları yanıtlayın, beğenileri gösterin ve kullanıcıların mesajlarını yanıtlayın. Bu şekilde, bir topluluk oluşturacak ve takipçilerinizin sayfanıza sadık kalmasını sağlayacaksınız.
Hashtagleri Doğru Kullanın Paylaşımlarınıza uygun ve popüler hashtagleri kullanarak, içeriğinizi daha geniş bir izleyici kitlesine ulaştırabilirsiniz. İlgi alanlarınıza yönelik hashtagleri araştırabilir ve en popüler olanlardan seçim yapabilirsiniz.
İşbirlikleri Yapın Diğer etkileyenler, blog yazarları veya markalarla işbirliklerine açık olun. Birbirinizi etiketleyebilir, birlikte içerik oluşturabilir veya paylaşabilirsiniz. Bu, birbirinizin takipçilerine erişmeyi ve hesabınızı büyütmeyi sağlayabilir.
Hikaye ve Canlı Yayınları Kullanın Instagram Hikayeleri, kullanıcıların dikkatini hızlı bir şekilde çekmek için harika bir yol olabilir. İçeriklerinizi daha kişisel, eğlenceli veya ilginç hikayelerle destekleyerek takipçilerinizin etkileşimini artırabilirsiniz. Ayrıca, canlı yayınlar düzenleyerek gerçek zamanlı etkileşim sağlayabilirsiniz.
Instagram Reklamlarını Kullanın İşletmeler için Instagram reklamları çok etkili olabilir. Sayfalara yönlendirme yaparak veya hedef kitlenizi belirleyerek reklamlarınızı optimize edebilir ve daha fazla takipçi çekebilirsiniz.
Ana Sayfayı Düzenleyin Profilinizin düzenli ve çekici görünmesini sağlayın. Profil resmi, profil açıklaması ve gönderilerin düzeni, kullanıcıların ilgisini çekebilir veya kaçırabilir. Görsel olarak çekici bir sayfa düzenlemesiyle, takipçi kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

INSTAGRAM’DA EN ÇOK KAZANANLAR

2023 yılı itibarıyla Instagram’da en çok para kazanan 5 kişi ve kazandıkları paralara göz atmak ister misiniz? Birinin bir sosyal medya platformunda influencer olarak ne kadar kazanabileceğini görmek ilham verici.

 İşte bu yıl Instagram’da en çok kazanan 5 kişi:

 1. Cristiano Ronaldo – 476 milyon takipçi ile gönderi başına tahmini ortalama kazanç 1.604.000$
 2. Dwayne ‘The Rock’ Johnson – 335 milyon takipçi ile gönderi başına tahmini ortalama kazanç 1.523.000$
 3. Ariana Grande – 329 milyon takipçi ile gönderi başına tahmini ortalama kazanç 1.510.000 dolar
 4. Kylie Jenner – 366 milyon takipçi ile gönderi başına tahmini ortalama kazanç 1.494.000$
 5. Selena Gomez – 342 milyon takipçi ile gönderi başına tahmini ortalama kazanç 1.468.000 $

İNCELEYİN: Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

İNCELEYİN: Instagram’da 1 milyon Takipçisi Olan Ne Kadar Kazanır?

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“8 Adımda İnstagram’dan Para Kazanma Yolları ve Şartları” üzerine 3 yorum

 1. İnstagram üzerinden sayfa açıp para kazanan insanlar hakkında Bilgi verirmisiniz teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Son derece etkili bir yöntemdir. Önce satılacak bir ürün bulunur ve ardından bir sayfa oluşturularak bu ürün listelenir. Sayfaya takipçi getirmek için ya yorum, beğeni ya da takip istekleri gönderilir ya da bütçeniz varsa reklam verilir. Satış sürecini de Dropshopping ya da doğrudan PTT ile kapıda ödeme ile yönetebilirsiniz. Rehberde ek ayrıntılar yer almaktadır.

   Daha spesifik sorular sorarsanız yardımcı olmak isteriz.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın