Sosyal Medyadan Para Kazanmak İçin 12 Süper Yol

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır diyen kullanıcılar için 12 süper yol rehberimizde yer almaktadır.

Sosyal medyadan para kazanmak için kullanılabilecek çok sayıda yöntem var. İlgili yöntemleri en iyi şekilde gerçekleştirerek başta Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube olmak üzere tüm sosyal medya sitelerinden para kazanabilirsiniz.

Gün geçtikçe büyüyen sosyal medya platformları hem girişimciler hem de işletmeler için önemli para kazanma imkanları sağlıyor. Özellikle yüksek takipçinin ve erişimin sağladığı imkanlar ile sosyal medya üzerinden para kazanmak için harika yollar var!

Siz de sosyal medyadan nasıl para kazanılır diye düşünüyorsanız, rehberimizde bunu yapabileceğiniz 11 harika yöntemi aktardık. Size en uygun olanını seçerek hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

sosyal medya

1. ÖNCELİKLE SOSYAL MEDYA PLATFORMU SEÇİN

İlk olarak sosyal medyadan para kazanmaya başlamak için bir sosyal medya platformu seçmeniz gerekiyor. Tüm platformlarda yer almak son derece önemli ancak her fenomenin lokomotif olarak gördüğü bir sosyal medya platformu vardır. Dolayısıyla ilk olarak ana bir platform seçmek son derece kıymetlidir. İçerik dağıtımları ve ana yönlendirmeler için başlıca belirlediğiniz bir hesap mutlaka bulunmalıdır.

Yeni başlayacak olanlar için Instagram ve Youtube oldukça önerilmektedir!

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları:

Görüldüğü üzere kullanıcıların çok büyük bir kısmı Facebook, Youtube ve özellikle Instagram üzerinden hareket ediyor. Son yıllarda ise Tiktok’da önemli düzeyde bir yükseliş gözlemleniyor. Türkiye’den de her 4 platformda ciddi bir yönelim var ve kullanıcılar buradan para kazanma seçeneklerine daha rahat erişebilme imkanına sahip.

Sosyal medyadan para kazanmak için tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmiyor. İlgili platformlara yönelmek çoğu zaman en doğru tercih olacaktır. İstediğiniz her yöndeki hedef kitleyi bu platformlarda hazır olarak bulabilirsiniz. Önemli olan onların dikkatini çekecek içerikler bulabilmekten geçiyor.

2. FENOMEN AĞLARINA KATILIN

Sosyal medyada takipçi kitleniz varsa katılmanız gereken birçok fenomen ağı bulunmaktadır. Bunlar aracılığıyla sosyal medya hesaplarınız için reklamveren bulabilirsiniz. Genellikle yabancı menşeili platformlardır ancak bunları kullanarak kısa sürede önemli bir reklamveren elde etme şansınız var.

Sistem genel olarak takipçilerinizin ilgi alanına göre sizlere doğrudan bir yönlendirme sağlıyor.

Örneğin, BrandWatch bu konuda harika bir platform. Genel olarak fenomenler ile reklamverenleri buluşturuyor. Sosyal medya profillerinizi sisteme giriyorsunuz ve gerisini platform hallediyor.

Diğer fenomen ağları:

3. SATIŞ YAPIN

Sosyal medyada para kazanmanın en etkili yollarından biri de elbette ki satış yapmaktır. Bunu hemen hemen tüm platformlarda yapabilirsiniz ancak özellikle Instagram bu konuda eşsiz özelliklere sahiptir. Son yıllarda Facebook’ta da satış odaklı birçok yeni özellik devreye alındı.

Sosyal medya hesaplarınız veya sayfalarınız ile etkileşime geçen kullanıcıların ilgi alanlarına göre ürün veya hizmet geliştirerek satış rakamlarınızı büyük ölçüde artırabilme fırsatına sahip olacaksınız. Özellikle kadınlar sosyal medyadan daha fazla ürün alıyor. Dolayısıyla kadın takipçi oranı yüksek hesaplarda daha fazla para kazanma fırsatına erişebilirsiniz.

İnternetten ne satılır rehberimiz de size internetten satılabilecek en mantıklı ürünleri bulmak konusunda yardım edebilir.

İnternetten satış yapmak söz konusu olduğu zaman özellikle ilgi çekici ürünler bulmanız gerektiğini mutlaka bilerek hareket etmelisiniz. Aksi halde satışlarınız gün geçtikçe düşebilir ve istediğiniz yönde bir başarı elde edemezsiniz. Dolayısıyla internetteki fiyatlardan daha uygun veya internette kolaylıkla bulunmayan ürünlere yönelik ilerlemeniz önerilir.

4. SOSYAL MEDYA YÖNETİCİLİĞİ

Sosyal medyadan para kazanmak için mutlaka fenomen biri olmanız gerekmiyor. Fenomen olan veya doğrudan birkaç bin takipçisi bulunan marka veya işletmeler için de sosyal medya yöneticiliği hizmeti verebilirsiniz. Son 10 yılda dünyada en çok talep gören meslek fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle bu alanda yaratıcılığını konuşturan kişileri önemli bir kariyer bekliyor. Ana hedef noktanız sayfaların takipçi sayıları ile etkileşim oranlarını geliştirmektir. Bunu ilgili sayfanın rakiplerinden daha üst düzey bir şekilde gerçekleştirdiğiniz sürece; işi yapmaya ve daha çok kazanmaya devam edeceksiniz.

İş bulabilmek için bu konuda yardıma ihtiyacı var gibi görünen sosyal medya profillerine ulaşabilir veya iş arama platformlarında “sosyal medya” kelimesi ile arama gerçekleştirebilirsiniz.

5. İÇERİK DESTEĞİ VE DÜZENLEME

Sosyal medyada büyük sayfalar sıklıkla içerik üretmek konusunda sorunlar yaşamaktadır. Çoğu büyük sayfanın belirli ekipleri vardır. Bu  alanda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız; büyük sayfalara ulaşarak bu konuda ücretsiz olarak birkaç hafta çalışarak yeteneklerinizi göstermek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu iş almanızın en basit yollarından biridir.

İlgili bu ücretsiz çalışma döneminde sayfaya katma değer sağlayabilirseniz; kısa süre içerisinde aynı anda birçok platforma bile hizmet sağlayarak sosyal medyadan para kazanabilirsiniz.

İNCELEYİN: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

6. KOMEDİ METİN YAZARLIĞI

Sosyal medyayı komedi olmadan düşünmek çok zor. Sayısız platform sadece komedi üzerine hareket etmekte ve bazen çok ciddi kurumlar veya markalar bile biraz komediyi kullanarak etkileşim oranlarını artırmak için çaba göstermektedir. Komedi konusunda yetenekleriniz varsa sadece komedi metin yazarlığı veya içerik üretimi konusunda sayfalara destek verebilirsiniz.

Komedi metin yazarlığı konusunda iş bulabilmek için 5’nci maddedeki yolu kullanabilirsiniz. Bu son derece basit bir yoldur ve kesinlikle çok etkili.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Satış Ortaklığı Veren Siteler

7. YOUTUBER OLUN

Sosyal medyanın en etkili video servisi elbette ki Youtube’dir. Peki Youtube’den para kazanmanın en iyi yolu nedir? Elbette ki Youtuber olarak bir kanal açarak abone elde etmek ve belirli birkaç kriteri sağladıktan sonra reklam almaya başlamaktır.

Youtube her düzeyden Youtuber için çok ciddi bir para kazanma yolu sağlıyor. İnanılmaz büyüklükte bir izleyici kitlesine sunulabilecek her türden içeriğin dikkat çektiği bir platformdur. Dolayısıyla her türden içerik için izleyici bulma fırsatına sahipsiniz. Önemli olan o izleyicilerin dikkatini çekecek içerikler ortaya koymaktır.

Youtube’de reklam almanın birkaç şartı vardır. Bunlar:

 • En az 1000 abone sayısı
 • Son bir yıl içerisinde 4000 saat izlenme elde etmek
 • Youtube politikalarına uymak

Youtube’de ne kadar kazanabileceğinizi Youtube İzlenme Başına Gelir rehberine göz atabilirsiniz.

8. TİKTOK’TA CANLI YAYIN

Tiktok son derece aktif ve gün geçtikçe büyüyen bir platform. Türkiye’de de çok ciddi bir kullanım oranına sahip. Tiktok aracılığıyla kısa sürede önemli bir aboneye erişmek son derece kolay. Özellikle eğlenceli içerikler üreten fenomenler burada açtıkları canlı yayınlardan harika bir gelir elde ediyor.

Tiktok’ta canlı yayın açmak son derece kolay. Sadece 1000 takipçiye erişme kriterini uyguladıktan sonra canlı yayın açmak için artık uygunsunuz. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız; diğer canlı yayınlara göz atmanızı mutlaka öneriyoruz.

Tiktok’tan para kazanmanın tüm yollarına göz atmak için Tiktok’tan Para Kazanma rehberine göz atabilirsiniz.

9. TRAFİK ÇEKİN

Sosyal medyadan para kazanmanın bir diğer etkili yolu ise trafik çekmektir. E-ticaret sitenize veya blog gibi diğer web sitelerinize trafik çekerek de para kazanabilirsiniz. Elbette ilgili platformların doğrudan size ait olması gerekmiyor. Satış ortaklığı platformlarına da yönlendirme yaparak ilgili trafikten ciddi düzeyde para kazanma fırsatınız var. Örneğin, sadece Trendyol Influencer İşbirliği platformu üzerinden bile yönlendirme sağlayarak aylık binlerce lira para kazanma fırsatınız var.

10. FACEBOOK GRUBU AÇIN

Büyük Facebook grupları son dönemlerde önemli bir sosyal pazarlama alanına dönüştü. Burada insanlar ürünlerini sergiliyor ve genellikle satış yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla böyle bir gruba sahip olmak size önemli bir yönetim ve istediğiniz her içeriği onaylama-onaylamama imkanı sağlıyor. Şuanda dünyanın birçok noktasında böyle grupların sahipleri içeriklerden para kazanıyor. Eğer içeriklerden para kazanma yoluna gitmezseniz bile; kendi içeriklerinizi en üste taşıyarak bunlardan daha fazla gelir elde etme fırsatınız olacaktır. Bu nedenle bir Facebook grubu açarak sosyal medyadan para kazanmak için önemli bir fırsat elde edersiniz. Üstelik tamamen ücretsiz ve büyütmek; birkaç davet atmak kadar kolay.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

11. KWAI’YI KULLANIN

Son dönemde sosyal medyadan para kazanmak için önemli fırsatlar sağlayan bir diğer sosyal medya platformu da Kwai olmuştur. Tiktok’un ana rakibi konumundaki Kwai, platform ile rekabetini geliştirmek için harika ödüller dağıtıyor. Erişim düzeyi sınırlı olan kullanıcılar bile Kwai’de istenilen görevleri gerçekleştirerek para kazanabilmektedir.

Kwai’de ana para kazanma yolu ise kısa video oluşturmaktan geçiyor. Bu konuda maharetli bir kullanıcı için son derece fırsatlara açık bir platformdur. Kwai’den para kazanmaya başlamak isteyen kullanıcılar için hazırlanan Kwai’den Para Kazanma rehberine de ayrıca göz atabilirsiniz.

12. PİNTEREST’İ KULLANIN

Sosyal medyanın son dönemde yıldızı parlayan bir diğer platformu da Pinterest’tir. İlgili platform aracılığıyla sosyal medyadan para kazanma fırsatı elde edebilirsiniz. Pinterest, sosyal medya platformları arasında oldukça yoğun bir kadın kullanıcı oranına sahip olması nedeniyle alışveriş siteleri için ciddi bir trafik sağlama potansiyel içeriyor.

Pinterest’ten para kazanmak isteyenler için hazırlanan Pinterest’ten Para Kazanmak rehberini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

İNCELEYİN: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

İNCELEYİN: Google’den Para Kazanmak

İNCELEYİN: SMMA Para Kazanma

İNCELEYİN: Instagram’da 1 milyon Takipçisi Olan Ne Kadar Kazanır?

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Sosyal Medyadan Para Kazanmak İçin 12 Süper Yol” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba.bende sosyal medyada içerik paylaşmak istiyorum. içeriklerin özellikle bana ait olması şart değil sanırım.Dikkat çeken ve izlenme sayısı fazla videoları bana aitmiş gibi paylaşım yapabiliyormuyum.Ornek bir konser,film,kısa kısa komediler.

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Telif hakkı nedeniyle bu içerikleriniz geniş ölçüde sorun yaşamanıza neden olacaktır. Özellikle Youtube’de başkalarına ait videolar ile para kazanamazsınız.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
  • Merhaba Sn. Ceylan,

   Tiktok son dönemde en çok yükselişe geçen sosyal medya platformları arasında yer aldı. Özellikle eğlenceli içerikler oluşturabilenler için ciddi fırsatlar barındırıyor. Keşfet sistemi son derece adil bir sisteme sahip. Yeni kullanıcılar için de ciddi fırsatlar barındırıyor. Dolayısıyla eğlenceli içerik üretebilecekler için önemli bir platform. Bu konuda iyi bir seviyede bulunduğunuzu düşünüyorsanız; başlamak için iyi bir platformdur.

   İyi çalışmalar.

   Yanıtla

Yorum yapın