Türkiye’de Olmayan ve Yapılmamış 21 Zekice İş Fikirleri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri rehberi genel olarak dünya genelinde başarıya ulaşmış ancak henüz Türkiye’de yapılmamış iş fikirleri konusunda en net bilgileri sağlamak üzere hazırlanmıştır. Rehberimizde ülkemizde olmayan ve yapılmamış en yüksek potansiyeli taşıyan 21 zekice iş fikirleri yer almaktadır. Rehberimizdeki iş fikirlerini inceleyerek ülkemizde henüz yapılmamış ya da yapılmış olsa dahi net olarak diğer örneklerine benzer faaliyet göstermeyen işleri bulabilirsiniz.

Rehberde yer alan 21 iş fikri bazen çeşitli eksik noktalar ile ülkemizde hayata geçirilmeye çalışılmış olsa da; henüz yurt dışında yarattıkları etkiye ulaşmayı başaran girişimler ne yazık ki yoktur. Dolayısıyla Türkiye’de yapılmamış zekice iş fikirlerine yönelik başarılı bir süreç izleyerek para kazandırma potansiyelinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Türkiye’de olmayan işler için sermaye ve mesai harcamak isteyen girişimcilere en büyük önerimiz; ilgili iş fikirlerinin potansiyelinin ülkemizde ne derece olacağı yönünde bir pusula olmadan harekete geçecekleri için sermaye potansiyellerinin tamamını ele alırken dikkatli olmaları olacak. Kısaca, 500 bin liralık bir sermayeye sahipseniz, Türkiye’de olmayan ve yapılmamış iş fikirleri için bu sermayenin yalnızca yüzde 20, 25’ini riske etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tür iş fikirlerinin pazarda ne tür karşılık bulacağını araştırmak ve bir tahminde bulunmak birçok benzer iş fikrine göre çok daha zor ve belirsizdir.

Peki bu tür iş fikirlerini hayata geçirirken ne yapılmalı?

  • İş Planı Hazırlama: Öncelikli olarak istenilecek iş fikri için bir iş planı hazırlanmalıdır. Bu iş planını hazırlarken iş için aklınıza gelebilecek tüm soruları önceden cevaplandırmaya çalışın.
  • Piyasa Analizi: İş fikrinin doğrudan ilgili olduğu piyasaya yönelik araştırma yapın. Ürün satacaksanız o ürüne olan ihtiyacın trendini inceleyin.
  • Çıkış Ülkeler Analizi: Türkiye’de olmayan iş fikirlerinin dünyadaki diğer örneklerini de göz önüne almalısınız. Çıkış yapılan ülkelerde mevcut işler ne durumda ilerliyor. Bu sizin beklentilerinize uygun bir işi seçip seçmediğinizi iyi bir şekilde ortaya koyacaktır.

Türkiye’de olmayan ve henüz yapılmamış en zekice 21 iş fikirleri:

1. AKILLI SU ŞİŞESİ

Potansiyel: 10/10

akıllı su şişesi

Akıllı bir su şişesi üretimi yaparak kısa dönemde iş dünyasında harika bir ürüne sahip olabilirsiniz. Son yıllarda su alımının vücut için gerekliliğini ortaya koyan araştırmalar hızla artıyor. Bu da su tüketiminin öneminin günden güne arttığını ortaya koyarken bu sürece yönelik teknolojilerin de hızlı bir ivme kazanmasına olanak sağlıyor.

Akıllı su şişeleri genel olarak kullanıcının su alımını daha otomatik hale getirmeyi amaçlayan ürünlerdir. Son yıllarda cep telefonları ile bağlantılı bazı ürünler ortaya çıkmış olsa da henüz Türkiye’de yapılmış bir iş fikri değildir. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz önemli bir teknoloji ile donatılmış bir su şişesi fikrini hayata geçirebilirsiniz.

2. YEREL LEZZET TURLARI

Potansiyel: 10/10

yerel lezzet

Dünyanın birçok noktasında yerel lezzetlere yönelik turlar bulunmaktadır. Bu turlar oldukça talep görmekte ve turizm sektöründe rağbet gören bir alandır. Ancak Türkiye dünyanın en iyi lezzet duraklarına sahip olunmasına rağmen bu alanda başarılı bir iş fikri hayata geçirilmemiştir.

3. ÇAMAŞIR YIKAMA MERKEZİ

Potansiyel: 9/10

çamaşır yıkama merkezi

Çoğu zaman filmlerde ve dizilerde gördüğünüz toplu çamaşır yıkama merkezleri özellikle öğrenciler ve yalnız yaşayan insanlar için önemli bir imkan sağlıyor.

Türkiye’de olmayan bir iş fikri olarak önemli bir potansiyel taşıyor. Çünkü, son dönemde beyaz eşya ve temizlik malzemelerinin fiyatları fahiş oranda yükseldi. Ayrıca artık 1+0 ve 1+1 evler bu tür beyaz eşya makinalarına yer bulmayı zorlaştırıyor. Son olarak da insanlar artık daha az kişi ile yaşıyor ve 1-2 kişi için bu durumda da bu tür çamaşır makineleri kullanmak ciddi bir masraf oluşturuyor.

4. OYUNCAK TASARIMCILIĞI

Potansiyel: 7/10

oyuncak

Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden biri de oyuncak tasarımcılığıdır. Maalesef ülkemizdeki oyuncakların çok büyük bir kısmı Çin’den ithal ediliyor. Az sayıdaki yerli işletme ise mevcut oyuncakların birer kopyasını yapmaktan öteye gitmiyor.

Çağ çok hızlı değişiyor ve oyuncak sektörü de buna ayak uydurmak için oyuncak tasarım hizmeti veren işletmelerden hizmet alıyor. Oyuncak tasarımı konusunda başarılı olabilirseniz, online dünyaya da açılarak dünyanın her noktasında hizmet verebilirsiniz. Grafik ve tasarım konusundaki birkaç yaratıcı personel ile sektör size tam anlamıyla kucak açmaya hazır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Oyuncak Mağazası Açmak

5. SÜPER ARAÇ EĞİTİMİ

Potansiyel: 5/10

sürüş

Ülkemizde standart direksiyon eğitimleri yerine son dönemde ilginin arttığı süper araçlara yönelik sürüş eğitimlerine olan talep artıyor. Bu yöndeki hizmetler genellikle bağımsız olarak tek başına bu hizmeti veren eğitmenlerden alınıyor. Hizmeti daha profesyonel bir yapıya büründürebilir ve kendi işletmenizi kurabilirseniz; kısa sürede önemli bir iş hacmi elde edebilirsiniz.

Henüz Türkiye’de olmayan bu iş fikrini yaparken özellikle İstanbul’u hedef almanızı öneririz. Zira eğitim verebilecek diğer illerde çok fazla pist bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Al Sat İşleri Yapmak İçin En Karlı 24 Ticaret Fikirleri

6. CANLI DESTEK BOT HİZMETİ

Potansiyel: 9/10

canlı destek

İşletmelerin büyük bir kısmı müşterilerine online destek vermek için canlı destek hizmetini kullanıyor. Ancak bu hizmete gelen sorular genellikle çok basit cevaplara sahip oluyor. Bu durum nedeniyle işletmeler her yıl milyonlarca saat gereksiz mesai kaybı yaşıyor. Dolayısıyla son dönemde dünyada canlı destek botları yoğun olarak kullanılıyor. Ancak bu hizmetlerin her şirket için özelleştirilebilir olması gerekiyor.

İlgili hizmeti ülkemizde vererek her şirket için ayrı canlı destek botlarını kurarak önemli bir girişimcilik adımını atabilirsiniz. Her şirketin ayrı ürün ve hizmetleri olduğu için gelen sorular farklıdır ve bu soruları önceden tahmin ederek, olası tüm cevapların botlar aracılığıyla tespitinin önceden sağlanmış olması gerekiyor. Canlı destek bot hizmeti teknik gereksinim talep etmektedir. Kendi işletmenizi kuracaksanız kalifiye personel ihtiyacınız üst düzeyde olacaktır. Bu durum da yüksek sermaye talebi veya yüksek gider ile karşılaşmanıza neden olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Az Sermaye ile Yapılabilecek 101 Karlı Yeni İş Fikirleri

7. CENAZE HİZMETLERİ

Potansiyel: 6/10

cenaze

Ülkemizde cenazelere yönelik tüm işlemler genellikle cenazenin ailesi veya yakınları tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak dünyanın neredeyse geri kalanında bu hizmetler dışarıdan profesyoneller tarafından gerçekleştiriliyor. Aile yapısının hızla bozulduğu ülkemizde de önümüzdeki yıllarda bu hizmete talebin artacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla henüz Türkiye’de olmayan ve yapılmamış bu iş fikrine öncülük etme şansınız var.

Ortalama 400 bin liralık sermaye ile bu alanda kendi işinizi kurabilirsiniz.

8. NANOTEKNOLOJİ AJANSI

Potansiyel: 10/10

nanoteknoloji

Dünya nanoteknoloji konusunda harika atılımlar gerçekleştirirken, ülkemizde bu konuda birkaç üniversite dışında hiçbir özel sektör faaliyeti bulunmuyor. Çok harika mühendislere sahip olan ülkemizde bu konuda çalışmalar oluşturacak ve ürün ortaya çıkartabilecek bir işletme kurabilirsiniz.

Yüksek sermaye isteyen bir iş fikridir. Çalışmalardan verim almak için de uzun vadeli olarak kar amacı gütmemeniz gerekiyor.

9. ÇAMAŞIR HİZMETİ

Potansiyel: 7/10

çamaşır

Yabancı filmlerde sıklıkla gördüğünüz toplu çamaşır yıkama hizmeti işletmelerinin Türkiye’de henüz örneği yoktur. Kolaylıkla hayata geçirilebilecek bu iş fikrini ilk olarak büyük şehirlerde ele alarak hayata geçirme şansınız var. Özellikle 1+1 evlerin hızla yaygınlaştığı bu dönemde talebin gittikçe arttığını belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yok Artık Diyeceğiniz Zengin Eden İlginç İş Fikirleri

10. GİRİŞİMCİ DANIŞMANLIĞI

Potansiyel: 9/10

girişimci

Dünyanın her noktasında girişimcilere eşsiz destek sağlanan Startup Danışma Merkezleri bulunuyor. Ülkemizde de son dönemde birkaç ajansın yan kol olarak gerçekleştirdiği bu faaliyeti bağımsız bir iş fikri olarak hayata geçirebilirsiniz.

İş fikri sağlama, işi planlama, yatırımcı veya ortak bulma ile işi geliştirme konularında destek sağlamak ana amacınız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Şirkette ve Ofiste Çalışan Masa Başı İşler ve Meslekler

11. FOTOĞRAF RESTORASYONU

Potansiyel: 7/10

fotoğraf (1)

Fotoğraflar konusunda restorasyon hizmeti sağlayan profesyonel bir işletme kurabilirsiniz. Özellikle siyah beyaz fotoğraflar ve herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş fotoğraflara yönelik düzenleme ve geri dönüştürme işini kapsıyor.

12. DRONE VIDEOGRAFI

Potansiyel: 9/10

drone

Dronelere yönelik hizmet sağlayan çok sayıda işletme var. Ancak bu şirketler kesinlikle profesyonellikten uzak bir hizmet sağlıyor. Türkiye’de henüz tam anlamıyla yapılmış ve uygulanan bir iş fikri olmamakla birlikte temelleri atılmıştır.

Profesyonel birkaç Drone Pilotu istihdamı ile kısa sürede kendi işletmenizi hayata geçirebilir ve beklenti üzerinde bir iş hacmine sahip olabilirsiniz.

13. ORGANİK ÜRÜN OTOMATI

Potansiyel: 4/10

otomat (1)

Her türlü fast-food ürününü otomatlar aracılığıyla her noktada bulabiliyoruz. Peki ama sadece özel noktalarda bulunabilen organik ürünleri bulabiliyor muyuz?

Sağlık endişelerinin arttığı bu dönemde yapılabilecek ve potansiyeli en yüksek iş fikirlerinden biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Su Bayiliği Açmak

14. VR / AR UYGULAMA GELİŞTİRİCİ

Potansiyel: 9/10

vr

Artırılmış gerçeklik konusunda dünya teknolojisi hızla ilerliyor. Ne yazık ki bu tür uygulamaların hiçbiri Türkiye’den çıkmış değil. Üstelik ülkemizde de ciddi talep gören bu uygulamalar veya oyunların birçoğunda Türkçe dil desteği bile yok. Dolayısıyla çok geniş bir pazarda ülkemiz neredeyse sıfır temsiliyet oranına sahip.

Eğer işin uzmanı birkaç personel bulma şansınız varsa, kendi VR / AR uygulama geliştirme ajansınızı kurabilirsiniz.

Bu yönde hizmet bekleyen çok sayıda işletme bulunduğunu ve bu işletmelerin genellikle yurt dışındaki şirketlerden hizmet aldığını belirtmekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2021’nin En İyi Pasif Gelir Kaynakları ile Düzenli Para Kazanın

15. ENERJİ DENETÇİLİĞİ

Potansiyel: 7/10

enerji

Enerji konusunda hizmet veren çok sayıda şirket var ancak birçoğu enerji konusundaki en uygun çözümü belirleme konusunda destek sağlamıyor. Enerji denetçiliği hizmeti genellikle büyük ve orta ölçekteki özellikle yoğun enerji tüketen işletmelere daha uygun ve sürdürülebilir enerji çözümlerini bulmak ve uygulanması konusunda hizmet sağlamaktadır.

Enerji denetçiliği çok kapsamlı ve talep görebilecek düzeyde bir iş fikridir. Özellikle enerji fiyatlarının çok yüksek olduğu ülkemizde kısa sürede önemli düzeyde talep görme potansiyeli var. Türkiye’de artan enerji fiyatları söz konusu olduğunda bu iş fikri önemli bir potansiyel taşıyor.

16. TIBBİ KURYE HİZMETİ

Potansiyel: 4/10

kurye

Ekipman, laboratuvar örnekleri, reçeteli ilaçlar, belgeler ve hatta organlar konusunda taşıma hizmetleri genellikle kamu tarafından sağlanıyor. Özel sektörün çok ilgilenmediği iş alanlarından biridir. Türkiye’de olmayan işler konusunda araştırma yapıyorsanız; kendi tıbbi kurye hizmetinizi vermek üzere bir işletme açabilirsiniz.

Ancak bu tamamen profesyonel ve lisanslı bir iş fikridir. Dolayısıyla işi kurmak için zahmetli bürokratik işlemlere ihtiyacınız olacağı çok açıktır. Özellikle özel sağlık hastanelerini hedef almanızı öneririz.

17. DİKEY TARIM

Potansiyel: 9/10

dikey tarım

Tarım alanlarının gün geçtikçe azalması ve veriminin düşmesi ile şehirlere yakın tarım alanlarının azalması nedeniyle dikey tarıma yönelik talebin büyük oranda artması bekleniyor. Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de dikey tarım konusunda bütün şartlar olgunlaşmış durumdadır. İşe sadece başlamak üzere sermaye ortaya koyacak yatırımcılara ihtiyaç bulunuyor.

18. SANAT TERAPİ MERKEZİ

Potansiyel: 3/10

sanat terapisi

Psikologlar artık sanatın bir terapi olarak kullanılabileceği konusunda hemfikir. ABD başta olmak üzere birçok ülkede sanat terapi merkezleri kurulmaya başlandı. Burada insanların özellikle rahatlamasını, günlük stresten uzaklaşmasını sağlayacak sanatlar üzerinde hizmet sağlanıyor.

Sanat terapisi, genel olarak insanların duygularını sanat yoluyla ifade etmelerine yardımcı olur. İlgi çekici bir sanat terapi merkezi açmak ve birkaç psikolog ile sanatçı istihdam etmeniz gerekiyor.

19. AYDINLATMA TASARIMCILIĞI

Potansiyel: 3/10

aydınlatma

Büyük iş yerleri, sanat merkezleri, AVM‘ler gibi aydınlık konusunda en iyi çözümlere sahip olması gereken işletmelere yönelik aydınlatma tasarımcılığı hizmetine talep artıyor. Bu hizmet henüz ülkemizde yapılmamış iş fikirleri arasında yer alıyor.

Genellikle amatör düzeyde gerçekleştirilen bu iş fikrini profesyonel düzeye çevirebilirsiniz. Özellikle tüketicilerin dikkatini istenilen yöne çekmek için kullanılmaktadır. İlgili alanda iş kurmak isteyenler; aydınlatma konusunda bir profesyonele dönüşmelidir.

20. SÜRPRİZ HEDİYE KUTUSU

Potansiyel: 4/10

hediye kutusu

Özellikle ABD ve Amerika’da oldukça popüler bir iş fikridir. İnsanlar bu tür ülkelerde çok fazla özel gün kutladığı için artık ne tür bir hediye alacağına karar vermekte oldukça zorluk çekerler. Dolayısıyla bu süreç için çok fazla vakit harcamak isteyenler için sürpriz hediye kutusu hizmeti vardır. Siz bütçenize göre; 10, 20, 50 veya 100 dolarlık bir sürpriz hediye kutusu alırsınız ve istediğiniz adrese gönderilmesini istersiniz.

Buna benzer Türkiye’de bir platform açılabilir. İyi bir reklam stratejisi ile ilginç sonuçlar elde edilebilir.

21. SAĞLIKLI FAST-FOOD

Potansiyel: 10/10

organik gıda

İlginç ve henüz ülkemizde olmayan bir iş fikri olarak dikkat çekicidir. Fast-Food sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde kurulabilecek zekice işler arasında bulunuyor.

Fast-Food sektörünün yapısını değiştiren bu iş fikri aracılığıyla, salatalar, tahıllar ve benzeri sağlıklı ürünlerin daha hızlı tüketilebilir yapıya ulaştırılarak müşteriye sunulması planlanmaktadır. Sektörün kar marjı diğer ülkelerde standart fast-food işletmelerine göre minimum yüzde 150 daha yüksektir.

İNCELEYİN: 2024 İş Fikirleri

İNCELEYİN: Tekel Bayi Açmak

İNCELEYİN: Farklı İş Fikirleri

İNCELEYİN: Sahibini Zengin Eden Patlayacak İş Fikirleri

İNCELEYİN: 2 bin TL İle Ne İş Yapılır?

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın