2023’te Para Kazanmak İçin Neye Yatırım Yapmalı? Tavsiye ve Öneriler

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

2023 yatırım tavsiyeleri ve 2023 yatırım önerileri için araştırma yapan yatırımcılar ve girişimciler için hazırladığımız “neye yatırım yapmalı” rehberimiz aracılığıyla sermayenizi yönlendirmek için harika yatırım fikirleri bulabilirsiniz. Özellikle ortalama sermayeye sahip olan girişimci ve yatırımcılar için hazırlanan rehberimiz aracılığıyla para kazanmak için neye yatırım yapabileceğinizi en iyi şekilde öğrenme fırsatınız olacak. Rehberimizde kısa vadede ve uzun vadede neye yatırım yapılabileceğini aktaracağız.

Neye yatırım yapmalı diye düşünüyorsanız, ister küçük ister büyük bir sermayeye sahip olun; bu rehberimizde her türlü özellikteki girişimci ve yatırımcı için eşsiz yatırım fikirlerine erişebilirsiniz. Her fikir kendi içerisinde belirli riskler taşıyor olabilir, risk iştahınıza göre belirlenen risk puanı üzerinden değerlendirme yaparak kendinize en uygun fikre yönelebilirsiniz.

Rehberimiz 2023 yılı beklentileri özelinde hazırlanmıştır. Yatırım çeşitlendirmesi yapmayı da unutmamanızı tavsiye ederiz!

1. YAŞLI BAKIM EVİ

Risk Puanı: 3/10

Hızla artan bir yaşlı nüfusa sahip olan Türkiye’de 2023 yılında da yaşlı bakım evi hizmetlerine olan talebin büyük ölçüde artması bekleniyor. Sektöre girmek isteyen girişimci ve yatırımcıların yeni bir işletme kurarak sektöre girmesi dışında, mevcut işletmeleri satın alarak veya ortak olarak da ilerleme fırsatı var.

2. FAİZ

Risk Puanı: 0/10

Tamamen risksiz bir yatırım aracı ile 2023’te parasını gelire dönüştürmek isteyenler için mevduat faizi fırsatı var. Türkiye’de mevduat faizi son dönemde yüzde 20’ye yakın seyrediyor. Tüm dünyadan farklı olarak eşsiz yüksek bir seviyede bulunan mevduat faizi aracılığıyla paranızın yüzde 20’sine kadarını bir yıl içerisinde kazanabiliyorsunuz. Risk sevmeyen ve herhangi bir girişim için vakit ayıramayacaklar için önerilmektedir.

3. GAYRİMENKUL

Risk Puanı: 1/10

Neye yatırım yapmalı diye düşünen ve yüksek sermayeye sahip olanlar için gayrimenkul her zaman yüksek potansiyel taşımaya devam ediyor. Yüksek sermayesi olmayanlar da çeşitli ortaklıklar aracılığıyla gayrimenkul yatırım yapma fırsatına sahiptir. Özellikle konut ve dükkan yatırımlarına yönelmeniz tavsiye edilmekte olup, tüm il ve ilçelerdeki yeni yerleşim alanlarına yönelik gayrimenkul fırsatlarını değerlendirmeniz; gayrimenkul yatırımınızın potansiyelini büyük ölçüde artıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Günlük Para Kazandıran İşler

4. TEMETTÜ HİSSELERİ

Risk Puanı: 10/10

Borsa İstanbul çeşitli yüksek potansiyelli yatırım fikirlerini içermektedir. Özellikle temettü veren hisse senetleri üzerinden düzenli olarak para kazanma şansınız var. Temettü genel olarak her yıl kar eden şirketlerin yatırımcılarına düzenli olarak ödediği paradır. Temettü veren şirketlerin hisseleri de yüzde 70’ten fazla ihtimalle yıl içerisinde de artış yaşar. (Kaynak: Temettü) Böylelikle hem yükselişten hem de temettüden para kazanma imkanına erişirsiniz.

Ancak borsa her halükarda riskli bir yatırım aracıdır. Tam olarak istenilen bilgi birikimi seviyesine gelmeden veya profesyonel destek almadan borsa yatırımı yapılması tavsiye edilmez. Zira, tüm paranızı büyük oranda kaybetme riskine de sahip olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Son yıllarda en çok temettü veren şirketler:

  1. VESTEL
  2. EREĞLİ DEMİR ÇELİK
  3. AK SİGORTA
  4. İSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK
  5. DOĞUŞ OTOMOTİV

5. UYGULAMA

Risk Puanı: 6/10

Uygulama sektörü de 2023 yılında en iyi yatırım alanlarından biridir. IOS ve ANDROID işletim sistemine sahip cep telefonlarının uygulama pazarının önümüzdeki yıl da ciddi bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Sektör her türden girişimci için eşsiz fırsatlar barındırmakta olup, iyi bir uygulama fikri ile harekete geçildiği taktirde ciddi bir para kazanma imkanı sağlar.

Uygulama oluşturma konusunda becerilere sahip değilseniz, fikrinizi bir yazılım ajansı ile hayata geçirebilirsiniz.

6.  FONLAR

Risk Puanı: 3/10

Fon yatırımı yaparak da 2023 yılında paranızı gelir akışına dönüştürebilirsiniz. Özellikle teknoloji yatırımlarına odaklanan fonlar son birkaç yıldır önemli bir gelir oranına imza atıyor. Fonlar üzerinde iyi bir araştırma gerçekleştirerek, paranızı 2023 yılında fon yatırımları ile çeşitlendirebilirsiniz.

Fonların büyük bir kısmı çok düşük risk içermektedir. Fon alım satımı konusunda profesyonel bir aracı kurum aracılığıyla fon yatırımı yapabilirsiniz.

7. TAHIL

Risk Puanı: 4/10

Tüm dünya 2022 yılında tam anlamıyla bir tahıl krizi yaşadı. Ülkelerin Rusya’ya bağımlılığı sebebiyle yaşanan bu tahıl krizi sebebiyle ülkeler tahıl üretimi konusunda girişimlerini artırmaya odaklandı. Türkiye de taşıdığı yüksek tahıl potansiyelini kullanmak için çalışma başlatan devletler arasında yer aldı. 2023 yılında paramı neye yatırmalıyım diye düşünen girişimci ve yatırımcılar; devletin sağladığı eşsiz desteklerden faydalanarak tahıl yatırımı yapmak konusunda çalışma başlatabilir.

Birçok girişimci son dönemde tarımsal iş fikirlerine odaklanmaya başladı. Özellikle arazi sahibi olanlar veya arazi satın alabilecek ya da kiralayabilecekler için harika potansiyel taşıyan bir iş fikridir.

İNCELEYİN: Salep Yetiştiriciliği Yapmak

8. e-TİCARET

Risk Puanı: 5/10

Satınalma yöntemlerimizin hızla değiştiği bir dünyada, yıllar geçtikçe bu trendin aksine dönüş beklentisi gün geçtikçe azalıyor. Bu durum da 2023 yılında da e-ticarete olan yönelimin büyük ihtimalle artacağına işaret etmektedir. Küçük, büyük her türlü yatırımcı için eşsiz potansiyel taşıyan e-ticaret fikirlerine odaklanarak, para kazanma potansiyelinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. Özellikle online pazarlama konusunda yaratıcı fikirlere sahip olanlar için en iyi yatırım fikirleri arasında yer almaktadır.

Üstelik e-ticarete başlamak her zamankinden daha kolay! Benzersiz özellikteki e-ticaret sistemleri aracılığıyla birkaç saat içerisinde bile kendi e-ticaret sitenizi kurabiliyorsunuz. Dropshipping sağlayan XML Veren Firmalar imkanıyla da stok yapmadan, ürün almadan, fatura kesmeden de e-ticarete başlayabileceğinizi belirtelim.

9. ALTIN

Risk Puanı: 2/10

altın-para

Altın çok eski çağlardan beri zenginliğin simgesi olmuştur. Ve şimdi bile enflasyonu yenebilecek bir yatırım seçeneği olarak parlaklığını kaybetmiş değil.

Ancak altın yatırımı kişisel olarak güvenlik gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Bunu aşmak için ise altın odaklı yatırım fonları ve ETF’leri kullanabilirsiniz. Altın son dönemde tarihsel olarak yüksek kazanç vaadi sağlamayı sürdürüyor. Risk sevmiyorsanız ve girişim için vakit harcamak istemiyorsanız, altın iyi bir tercih olabilir.

Yukarıdaki grafikte altının son 22 yıldaki performansını bulabilirsiniz. Ne kadar da düzenli bir gelir akışı öyle değil mi?

İNCELEYİN: Yatırım Şirketi Kurmak

10. İLAÇLAMA

Risk Puanı: 4/10

Covid-19 ile birlikte en çok büyüyen sektörlerden biri de ilaçlama oldu. Koronavirüs pandemisi biterken de sektördeki canlılık birçok ülkede devam ediyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de, ilaçlama konusunda hizmet alan kişilerin bu konuda düşük de olsa bir kültür edinmiş olmasıdır. Dolayısıyla sektördeki canlılık devam ederken, 2023 yılında da iyi bir yatırım sektörü arayanlar için benzersizliğini sürdürüyor.

Düşük sermayeler ile giriş yapmanın mümkün olduğu sektörlerden biridir. Ancak kendi işletmenizi kurmak ve pazarlama çalışmalarına sermaye aktarmak durumunda kalacağınızı belirtelim.

11. DİŞ DEPOSU

Risk Puanı: 8/10

Diş deposu açarak da 2023 yılında harika bir yatırım fikrini hayata geçirebilirsiniz. Son yıllarda ülkemiz özellikle diş sağlığı alanında eşsiz bir sağlık turizmi potansiyeline sahip olmaya başladı. Bu da aynı zamanda diş deposu sektörünün de önemli bir büyüme kaydetmesine olanak sağlıyor. Ortalama 2 milyon lira ile başlangıç yapılabilecek az riskli bir yatırım fikridir. Özellikle sektör tecrübesi olan bir ortak veya uzman bir personel aracılığıyla sektöre giriş yapılması tavsiye edilmektedir.

AYRINTILAR: Diş Deposu Açmak

İNCELEYİN: Western Union Bayilik

3-4 Bin TL ile Nasıl Yatırım ve İş Yapılır?

1-2 Bin TL ile Nasıl Yatırım veya İş Yapılır?

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

Yorum yapın