Henüz Yapılmamış 46 Mobil Uygulama Fikirleri

Henüz yapılmamış ya da tam olarak istenilen verime ulaşmamış bir mobil uygulama fikrine mi ihtiyacınız var? Bu rehberde harika mobil uygulama fikirleri yer almaktadır. Siz de uygulama hazırlama sektörüne giriş yapmak istiyorsanız rehberimizi mutlaka incelemelisiniz.

Mobil uygulama sektörüne girmek isteyenler için çok yüksek potansiyel içeren birbirinden yüksek potansiyel içeren 45 mobil uygulama fikrini sizler için araştırdık. Listede yer alan fikirleri iyi bir şekilde kapsayan bir mobil uygulama ile milyonlarca indirme almanız hayal değil.

Özellikle yatırım yapacak mobil uygulama fikirleri özelinde araştırma yapanlar için harika bir rehber!

Mobil uygulama dünyası çok hızla büyüyen bir sektördür. Her yıl büyüme rakamlarını artıran bu sektörde büyük oyuncu kavramı genellikle düşüktür. Çok küçük bütçeler ile yapılan bazı oyun ve uygulamalar ile sahiplerini kısa sürede zengin edebiliyor. Sektöre girmenin en akıllıca yolu ise en iyi mobil uygulama fikirlerine odaklanmaktır.

Henüz yapılmamış bir uygulama belirli ölçüde risk barındırır. Ancak piyasada boşluk bulunan ve halihazırda işleyen bir uygulama fikrine yatırım yapmak daha az risk içerdiği gibi; sizi nelerin beklediğini de bilirsiniz.

Bu rehberde yer alan bazı uygulamalar henüz yapılmamıştır. Ancak büyük bir kısmı sektörde önemli rekabetin bulunduğu ve yeni oyunculara kucak açabilecek uygulama fikirleridir. Her biri önemli düzeyde yatırım ve geliştirme isteyen konulardır. Ayrıca bir uygulamayı olduğu gibi kopyalamak kesinlikle iyi bir fikir değildir. Her zaman sizi diğer uygulamalardan ayıran bir fikre ihtiyacınız olacak.

Halihazırda rekabet bulunan bir uygulama türüne başlayacağınız zaman tüm uygulamaları teker teker deneyip eksikliklerini belirlemeniz gerekiyor. Bunun diğer bir yolu da bu uygulamalara marketlerde 1-2 yıldız puan veren diğer kullanıcıların yorumlarına göz atmaktır.

Bir uygulama rekabetinde öne geçmek için diğerlerinin yapamadığı bazı şeyleri yapabilmeniz gerekir. Bunu başardığınız zaman rekabette öne geçmek için başka bir şeye ihtiyacınız kalmayacak. Elbette bunları yaparken ana konudan da çok uzaklaşmamanız gerekiyor. Bir uygulamaya yönelik tek eleştiri tasarımının güzel olmadığıysa; güzel bir tasarımda çok verimli olmayan bir sistem sizi öne geçirmeyecektir.

UYGULAMA GELİŞTİRME AŞAMALARI

Uygulama sektörüne girmek için kullanabileceğiniz 3 ana yol bulunmaktadır.

 1. Kendiniz tasarlayın ve pazarlayın
 2. Kendi ekibinizi kurun ve birlikte tasarlayın, pazarlayın
 3. Yazılım ve pazarlama şirketlerini kullanın

Tek başınıza kendi uygulamanızı tasarlamak ve pazarlamak sektöre girerken daha az tercih edilen bir konudur. Eğer bu alanda çok yetenekliyseniz elbette bunu kullanmanızı öneririz. Ancak 2022 yılı itibarıyla uygulama sektörü çok daha çetin bir yapıya ulaştı. Kullanıcılar artık çok daha fazla şey istiyor ve listede yer alan uygulamaları “SÜPER” bir şekilde hayata geçirmek için tek bir kişinin çabasının belirli ölçüde uygulanabilir olduğunu belirtmek isteriz.

Tek başına sektöre girmek isteyen çoğu girişimci genel olarak “önce basit bir halini yaparım, para kazanmaya başladıkça geliştiririm” fikrine sahiptir. Bu fikir sadece henüz yapılmamış bir uygulamayı tasarlamayı düşündüğünüz zaman geçerli olmalıdır. Aksi durumda zaten daha iyisinin bulunduğu bir pazarda bu fikir ile başarıya ulaşma şansınız çok düşüktür.

Kendi ekibinizi kurarak yola çıkmak ve ajanslar ile çalışmamayı istemek bir tercihtir. Ancak bu fikir bir uygulamayı hayata geçirmek ve pazarlamak için en maliyetli yoldur. Bir uygulamanın ne düzeyde başarıya ulaşacağını önceden belirlemek çok zordur. Dolayısıyla ortaklık çerçevesinde yola koyulmamış bir ekip kurmanın maliyeti çok yüksek olacaktır. Ancak bu yöntem bir uygulamayı başarılı kılmanın en etkili yoludur. Bugün kullandığımız birçok uygulamanın ilk çıkış noktası uygulama için oluşan ekiplerdir. Dolayısıyla sermayesi yüksek bir girişimci veya yatırımcı için en iyi yöntemdir.

İNCELEYİN: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Kendi ekibinizi kurmak üzere yola çıkacaksanız; maaşlı bir ekip kurmak yerine ortaklık çerçevesinde kurmaya çalışın. Ekipteki herkesi uygulamaya ortak kılarak daha az maliyet ile daha başarılı olma şansınız yüksek olacaktır.

Uygulama geliştirme pazarlamanın en profesyonel yollarından biri ise alanında başarılı yazılım ve pazarlama şirketleri ile çalışmaktır. Mağazalarda gördüğünüz uygulamaların yüzde 70’ine yakını bu yol ile geliştirilmiş ve pazarlanmıştır. Alanında başarılı olan 2 ajans aracılığıyla kısa sürede etkili bir uygulamayı hayata geçirebilirsiniz. Ancak yanlış insanlarla çalışmak tüm motivasyonunuzu kaybetmenize neden olabilir. Ülkemizde az sayıda bulunan başarılı uygulama ve pazarlama şirketlerinin başlangıç maliyetlerinin de yüksek olduğunu belirtmekte yarar var.

EN İYİ MOBİL UYGULAMA FİKİRLERİ

Mobil uygulama söz konusu olduğu zaman en iyi mobil uygulama fikirleri ile yola koyulmak başarı şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Listede yer alan potansiyel kısmı ise uygulamanın başarıya ulaşma şansını ve sektördeki boşluğu temsil etmektedir.

Mobil uygulama için net fikrinizi ortaya koymadan önce ilgili sektördeki uygulamaları incelemeyi ihmal etmeyin.

1. TAKAS UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

Son yıllarda takas uygulamaları çok ciddi düzeyde ilgi çekmeye başladı. Siz de çeşitli bir sektör için bir takas uygulamasını hayata geçirebilirsiniz. Özellikle tüketici toplumları arasında yer almaya başlayan Türkiye için son derece yüksek potansiyel içermektedir.

En iyi takas uygulamaları:

 • Henüz sektörde önemli bir takas uygulaması yok.

2. OTOBÜS REZERVASYON UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

İnsanlar artık daha rahat bir şekilde bilet satın almayı istiyor. Büyük ve çok sayıda lokasyona gidiş geliş ihtiyacı bulunan ülkemizde otobüs seferleri için bir otobüs rezervasyon uygulaması hayata geçirilebilir.

Tüm iller ve ilçelerdeki otobüs firmaları ile anlaşmalar gerekecektir. Zahmetli ve başlaması çok maliyetli bir iş olsa bile çeşitli API’ler aracılığıyla başlaması eskisi kadar zor bir sektör değil. Karlılık oranı da yüksek olan bu iş fikrinde pazarlama her şeydir.

En iyi otobüs rezervasyon uygulamaları:

 • Obilet
 • Enuygun bilet
 • Biletall
 • Turna
 • Yolcu

İNCELEYİN: Para Kazandıran Uygulamalar

3. OTEL REZERVASYON UYGULAMASI

Potansiyel: 9/10

Bugün bir otelde uzun süre beklemekten hoşlanmıyoruz. Bir tüketici olarak otele girdikten birkaç saniye sonra odamıza geçmek ve çeşitli belge süreçlerinden hoşlanmıyoruz. Dolayısıyla hepimizin son dönemde tercihleri arasında otel rezervasyon uygulamaları yer almaya başladı. Gün geçtikçe büyüyen ve potansiyeli çok yükselen bir sektördür.

Bu sektörde öne geçmek için en iyi fiyatı sağlamaya çalışmak durumundasınız. Dolayısıyla pazarlamanın bir parçası olarak ilk dönemde komisyon farkı olmadan çalışmaya odaklanabilirsiniz. Ayrıca bazı oteller ile özel anlaşmalar düzenleyip daha uygun fiyat seçeneği sağlamak da iyi bir fikir olabilir.

En iyi otel rezervasyon uygulamaları:

 • Trivago
 • Hotels
 • Booking
 • Tatilbudur
 • Etstur

4. FİYAT KARŞILAŞTIRMA UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

İster çevrimiçi ister çevrimdışı alışveriş olsun, bir ürünün fiyatlarını mümkün olan her yerde karşılaştırmak alışkanlığımız hızla artıyor. Bunu da genellikle hiç yanımızdan ayırmadığımız telefonlar ile yapmaya başladık. Dolayısıyla bu konuda hizmet veren başarılı uygulamalar bize para kazandırdığı için onları çok seviyoruz.

Mümkün olan en çok sayıda e-ticaret platformunun API’sini alarak bir fiyat karşılaştırma uygulaması geliştirilebilir. Rakiplerinizden daha iyi fiyatları bulabilirseniz kısa sürede rekabette öne geçeceksinizdir.

En iyi fiyat karşılaştırma uygulamaları:

 • Sepetix
 • Akakçe
 • Cimri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Reklam ve Video İzle Para Kazan

5. PERAKENDE SATIŞ UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Covid-19 ile birlikte inanılmaz bir büyüme gösteren sektörlerden biri de perakende satış uygulamaları oldu. Basit bir kola için bile artık tüketiciler dışarı markete gitmek yerine bu tür uygulamaları kullanmaya başladı.

Perakende satış uygulamalarının birçoğu şuanda sadece büyük şehirlere hizmet veriyor. Daha geniş bir faaliyet alanı belirleyerek kısa sürede daha başarılı olma şansınız olacaktır. Rekabeti yüksek bir alan olmasına rağmen sektördeki tüm uygulamalarda önemli düzeyde büyüme kaydediliyor.

En iyi perakende satış uygulamaları:

 • Getir
 • Yemeksepeti
 • İstegelsin
 • Migros Sanal Market

6. RESTORAN YÖNETİM UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

Bu tür mobil uygulamalar, restoranların üretkenliğini artırmak için hazırlanmıştır. Genel amaçları müşterilerinize lezzetli bir yemeği hazırlarken diğer işlerle daha az meşgul olmaktır. Muhasebe, fatura, stok, maliyet gibi hesapları arka planda gerçekleştirir. Ayrıca siparişleri kontrol etme ve en iyi şekilde yönetmek için de hizmet verirler.

En iyi restoran yönetim uygulamaları:

 • Avero
 • BlueCart
 • Buffer
 • 7shifts
 • Bonusly

7. ARABA SERVİS UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

Türkiye’de henüz olmayan bir uygulamadır. Yurt dışında genel olarak bu tür uygulamalar; bozulan veya çeşitli sebepler ile sanayi hizmetine ihtiyaç duyan araçların servise götürülmesi sürecini kapsamaktadır. Siz uygulamayı kuruyor ve ardından aracınızın ve anahtarınızın konumlarını giriyorsunuz. Uygulama size bir personel yönlendiriyor ve aracınız için istenen hizmeti gerçekleştirdikten sonra aracı yerine, anahtarı da size bırakıyor. Tüm masraflar ve yapılan işlemler de uygulama aracılığıyla görülüp, ödemeyi de uygulama içinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Son derece mantıklı bir uygulama fikri olan araba servis uygulaması henüz ülkemizde hiçbir işletme tarafından verilmiyor. Dolayısıyla sektöre ilk olarak girmek önemli bir potansiyel içermektedir.

En iyi araba servis uygulamaları:

 • AUTOsist
 • Fuelly
 • Openbay
 • Drivvo
 • Openbay

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Hızlı Para Kazandıran Uygulamalar

8. EĞİTİM UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Teknolojiye ayak uydurmak söz konusu olduğu zaman eğitim için teknolojiyi kullanmak kesinlikle çok iyi bir fikir. Artık ülkemizde de çok sayıda eğitim kurumunun çok yüksek özelliklerle donatılmış eğitim uygulamaları bulunmaktadır.

Her türlü sınava hazırlanmak isteyen öğrencilerin en çok kullandığı platformlardan biri de uygulamalardır. Doğru uygulama aracılığıyla birçok eğitim düzeyinde kısa sürede başarıya ulaşma şansınız artmaktadır. Siz de herhangi bir eğitim kategorisinde en iyi uygulamalardan birini ortaya koyarak ciddi bir potansiyele yatırım yapabilirsiniz.

En iyi eğitim uygulamaları:

 • Khan Akademi
 • Tabii
 • Otsimo
 • Sınav Koçunuz

9. e-KURS UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Eğitim uygulamalarının bir başka versiyonu olarak dünyada son derece popüler bir uygulama fikridir. Ülkemizde bu konuda hizmet veren başarılı uygulama sayısı son derece düşüktür. Yurt dışında harika örneklere göz atarak ülkemizdeki geniş potansiyeli kullanma fırsatınız bulunmaktadır.

En iyi e-kurs uygulamaları:

 • Emoze
 • Live Now
 • CameraFi Live
 • Omlet Arcade

10. SPOR ÖĞRENME UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Evde kendi başına spor yapmak isteyenlerin sayısı son dönemde ciddi düzeyde artış yaşıyor. Covid-19 dolayısıyla spor salonlarının kapanmasıyla birlikte bu sektörde son dönemin en yüksek indirilme rakamlarına ulaşıldı.

Spor öğrenme uygulamaları spor hareketlerini, beslenme tavsiyelerini ve kilo alma-kilo verme ipuçlarını içermektedir. Videolu destek sağlanması bu uygulamalardaki ilgi çekiciliği artıran bir faktördür. Kullanıcılar ayrıca seviyelerine göre başlangıç, orta ve ileri seviye olarak da seçerek uygulamayı kullanabilir. Uygulamalayı indirenler rutinlerini ayarlayabilir ve beceri seviyelerini izleyebilirler.

En iyi spor öğrenme uygulamaları:

 • Elanation
 • Sportstoon

11. DİL ÖĞRENME UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Hızla globalleşen bir dünyada en çok ihtiyaç duyduğumuz konulardan biri de dil öğrenmektir. Doğru çalışmaları yaparak dil öğrenmek artık eskisinden çok daha kolay. Son yıllarda bu konuda ortaya çıkan çok başarılı uygulamalar bulunuyor. Her biri on milyonlarca kez indirilen bu uygulamalar çok ciddi bir para kazanma potansiyeli taşımaktadır.

İlk etapta İngilizce – Türkçe dil desteği olmak üzere başarılı bir dil öğrenme uygulamasını başlatabilirsiniz. Bugün, trend ile birlikte, giderek daha fazla öğrenci ve yetişkin dil öğrenmeye ilgi duyuyor.

En iyi dil öğrenme uygulamaları:

 • Memrise
 • HelloTalk
 • Duolingo
 • Busuu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fiverr’den Dolar Kazanmak

12. DİL ÇEVİRİ UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Google Translate’nin büyük bir hakimiyetinin bu alanda; yeni ve özelleştirilebilir farklı seçeneklere sahip olan farklı çeviri uygulamalarının da popülaritesi artmaktadır. Çok büyük ve hızla büyüyen bir sektör olan dil çeviri uygulamasında özellikle cümle çeviri konusunda başarılı olan uygulamaların bir adım öne geçtiğini belirtmekte yarar var. Son dönemde sesli çeviri desteği bulunmayan uygulamaların ilgi çekiciliği azalmıştır.

En iyi dil çeviri uygulamaları:

 • Google Translator
 • Language Translator
 • iTranslate
 • TripLingo
 • SayHi

13. FINTECH UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

İşletmelere teknoloji desteği sağlayan bu uygulamaların potansiyeli; işletmeler tarafından yoğun ihtiyaç duyulması hasebiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle veri analizi söz konusu olduğu zaman bu tür uygulamalara yoğun olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

En iyi fintech uygulamaları:

 • Affirm
 • Atom Bank
 • Chime
 • Klarna
 • Monzo

14. KREDİ HESAPLAMA ve BAŞVURU UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Avrupa’da en fazla kredi kullanan ülkeler arasında yer alan Türkiye’de en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Özellikle yoğun banka desteği ve özel teklif seçeneği bulunan kredi hesaplama ve başvuru uygulamalarının popülaritesinde önemli düzeyde artış yaşanıyor.

Türkçe dil desteği veren uygulamalar arasında önemli düzeyde bir rekabet bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Sektöre girmek için çok büyük bir pazarlama bütçesine ihtiyaç duyacaksınız. Aylık 400 bin liradan fazla reklam bütçesi olan uygulamalar var.

En iyi kredi hesaplama ve başvuru uygulamaları:

 • Hesapkurdu
 • Hangi Kredi
 • Enuygun
 • ING Kredi Hesaplama

15. TAKAS UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Kullanıcıların birbiri ile çeşitli ürünleri takas etmesine fırsat sağlayan bir uygulama geliştirebilirsiniz. Takas ürünü her türlü farklı materyal olabilir. Özellikle bir alan seçmek daha niş ve pazarlaması kolay olsa da; geliştirilebilmesinin önünü açmak için uygulamayı ilk etapta da çok sınırlı yapmak iyi bir mantık olmayacaktır.

Ülkemizde çok başarılı takas uygulamaları olmasa da bazı sektörlerde yeni uygulamalar pazarlanmaya başlanmıştır.

En iyi takas uygulamaları:

 • Dolap
 • Gardrops
 • iloon
 • Swop

16. MOBİL CÜZDAN UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

İnternet üzerinden alışveriş ve para transferi amacıyla banka hesabını kullanmak istemeyenler için önemli bir tercihtir. Özellikle kripto paraların yükselişi ile birlikte mobil cüzdan uygulamalarına olan talepte artış yaşanmıştır. Güvenlik söz konusu olduğunda sorunsuz hizmet sağlamak çok kıymetlidir. Bu tür uygulamalar sayesinde e-ticaret ve para transferi çok daha efektif ve hızlı bir yapıya bürünmüştür.

En iyi mobil cüzdan uygulamaları:

17. KRİPTO PARA UYGULAMASI

Potansiyel: 9/10

Kripto paraların yükselişi ile birlikte her türlü coin uygulamasında önemli düzeyde trend artışı yaşanıyor. Ülkemizde de bu tür uygulamalar arasında televizyon reklamları savaşına dönecek düzeyde rekabet bulunmaktadır. Bu tür uygulamaların para kazanma olasılığı çok yüksektir. Dolayısıyla uygulamalar önemli düzeyde pazarlama bütçesi oluşturabilmektedir.

Kripto para uygulamalarının büyük kısmı aynı zamanda borsa işleyişine sahiptir. Dolayısıyla bu tür pazara girecek olan girişimci ve yatırımcıların 50 milyon lirayı aşan bir bütçeye sahip olması gerekir.

Bu sektöre girecek olanların ilk kuralı yüzde 100 güvenlik ilkesi ile hareket etmektedir. Kullanıcılar artık eskisinden daha bilinçli tercihler yapıyor.

En iyi kripto para uygulamaları:

 • Btcturk
 • Paribu
 • Okex
 • Coinbase
 • Binance

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Para Kazandıran Siteler

18. KİŞİSEL FİNANS UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Her geçen gün daha fazla insan tasarruf amacıyla bir kişisel finans uygulamasına ihtiyaç duymaktadır. Tabletinize veya akıllı telefonunuza indirebileceğiniz böyle bir uygulama, kişisel mali durumunuzu tüm yönleriyle ele almanıza ve kontrol etmenize olanak sağlar.

Örneğin, bu tür uygulamalar harcamalarınızı, yatırımlarınızı, harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olur. Ayrıca fatura ödemelerini takip ederler ve borçlarınızı hatırlatırlar.

En iyi kişisel finans uygulamaları:

 • Moneyf
 • Spendee
 • Wallet
 • Prism

İNCELEYİN: Yürüyerek Para Kazanma

19. YATIRIM UYGULAMASI

Potansiyel: 9/10

Genellikle hisse senedi ticaretine olanak sağlayan bu tür uygulamalar aynı zamanda çeşitli yatırım fikirlerine ve eğitim bölümlerine de sahip olabilmektedir. Ülkemizde bu tür bir yatırım uygulamasını hayata geçirmek için ciddi lisanslama ihtiyacı bulunmaktadır. Sektörü tam olarak incelemeden yatırım yapılmaması büyük önem arz etmektedir.

Şuanda ülkemizde sadece bankalar ve aracı kurumlar tarafından bu uygulamalar hayata geçirilmiştir. Ortalama yatırım sermayesi 50 milyon liranın üzerindedir.

En iyi yatırım uygulamaları:

 • İş Yatırım
 • Garanti Yatırım
 • Ata Yatırım
 • DenizTrader

20. SAĞLIK UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Dünyanın her noktasında sağlık endişesi hızla artıyor. Her gün daha fazla insan her türlü sağlık sorunu karşısında daha fazla dikkat etmeye odaklanıyor. Dolayısıyla sağlık uygulamalarının popülaritesi de artış gösteriyor.

Son yıllarda ortaya çıkan yeni sağlık uygulamaları; sağlık sorunu yaşayan kişiler ile doktorları da bir araya getirmeye odaklanmıştır. Bunu sağlamak için ise ciddi yatırım bütçesine ihtiyaç duyulduğu açıktır. Ancak ilk etapta doğru sağlık bilgilerini sağlayan bir uygulama üzerinde faaliyet gösterilebilir.

Türkiye’de bu sektör hastaneler tarafından büyük oranda kontrol altında tutulmaktadır. Dünyada ise büyük teknoloji şirketlerinin hakimiyeti bulunuyor.

En iyi sağlık uygulamaları:

 • Huawei Health
 • Samsung Health
 • Google Fit
 • Generis
 • MDacne
 • Teladoc

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yazılım Dünyasında Çok İyi Olmanızı Sağlayacak 12 Süper Yol

21. MEDİTASYON UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Özellikle Asya kökenli meditasyon uygulamalarına yönelik ilgi artıyor. Trendden para kazanmak için meditasyon fikirlerini, nasıl yapılabileceklerini ve en iyi ipuçlarını öğreten bir uygulama hayata geçirebilirsiniz.

En iyi meditasyon uygulamaları:

 • Insight Timer
 • Buddhify
 • Simple Habit
 • Unplug
 • Smiling Mind

22. FLÖRT ve SOHBET UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Sosyal medya platformlarının dışında insanlar yeni arkadaş bulmak ve sohbet etmek için bazı uygulamaları indiriyor. Özellikle pandemi döneminde bu sektör önemli düzeyde büyüme oranlarını yakaladı. Sektörde yepyeni uygulamalar çok uzun dönemlerde en trend uygulamalar arasına girmeyi başardı.

Güvenlik ve gizlilik taahhüdü bulunan bir uygulama hayata geçirerek karlı bir uygulama fikrine başlayabilirsiniz. Birçok farklı uygulama türüne göre daha az sermaye gereksinimi vardır.

En iyi flört ve sohbet uygulamaları:

 • Tinder
 • Tantan
 • Lovely
 • Badoo
 • Viber

23. ETKİNLİK PLANLAMA UYGULAMASI

Potansiyel: 5/10

Düzenlemek istediğiniz etkinliği uygulamaya girdikten sonra; uygulama aracılığıyla görevlerini öğrenebilir ve sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Parti, düğün, nişan, doğum günü gibi her türlü etkinlik için özelleştirilebilir seçenekler sağlayan bir uygulama ilgi çekici olacaktır. Ülkemizde bu tür başarılı bir uygulama henüz yok. Yapılmamış uygulama fikirleri arasında dikkat çeken bir fikirdir.

En iyi etkinlik planlama uygulamaları:

 • Boomset
 • 24me
 • Blossom
 • Pingg
 • Strayboots

24. ELBİSE TASARLAMA UYGULAMASI

Potansiyel: 5/10

Kullanıcılara kendi elbiselerini tasarlama imkanı sağlayan bir uygulama hayata geçirebilirsiniz. Türkiye’de henüz yapılmamış uygulama fikirleri arasında yer alıyor. Başarılı bir tekstil atölyesi ile anlaşarak bu konuda harekete geçebilirsiniz. Elbette bu tür kıyafetler daha pahalı olacaktır. Bu tür uygulamaları kullanan kullanıcıların çok daha fazla ödeme yapma arzusu yüksektir. Bu konuda ciddi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Örneğin, standart bir tişört için 200 TL ödeme isteğine sahip kullanıcılar elde edebilirsiniz.

En iyi elbise tasarlama uygulamaları:

 • Fashion Design Flat Sketch
 • Fashion Design Sketches Book
 • Clothes Designer
 • Fashion Sketch Drawing
 • Sketch

25. TAKI TASARLAMA UYGULAMASI

Potansiyel: 5/10

Takı dünyanın en büyük sektörleri arasında yer almaktadır. Her geçen gün daha fazla rekabetin yoğunlaştığı bu sektörde; insanlara kendi takılarını tasarlama ve sipariş verme imkanı sağlayarak rekabette öne geçebilirsiniz. Bu uygulama fikri de henüz ülkemizde yapılmamıştır. Dolayısıyla sektöre yeni girecek bir uygulama az bir reklam bütçesi ile önemli bir para kazanma potansiyeline erişebilir.

En iyi takı tasarlama uygulamaları:

 • Jewelry Designs
 • Jewelry Design Collection

26. SOSYAL MEDYA UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Uygulama söz konusu olduğu zaman dünyanın en yüksek potansiyel içeren sektörüdür. Rekabet edebilmenin yüzde 1 düzeyinde dahi çok zor olduğu bu sektöre girecek olan yatırımcıların mutlaka bir niş alan seçmesi önemlidir. Her fikir bir gün Facebook’a dönme şansına sahip olsa da; yatırımınızı daha akıllıca yönlendirmek önemlidir.

Sosyal medya uygulamaları, kullanıcıların arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde olmalarına yardımcı olur. Ayrıca, bazı insanlar bu tür uygulamaları kariyer fırsatları bulmak, dünyanın her yerinden benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmak ve duygularını, düşüncelerini çevrimiçi olarak paylaşmak için kullanırlar.

En iyi sosyal medya uygulamaları:

 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter

27. HATIRLATICI UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Her telefonun bu konuda sabit bir uygulaması olsa da insanlar daha farklı özelleştirilebilir hatırlatıcı uygulamalarına ilgi duyuyor. Kullanıcının takvimi ve mail adresi ile bütünleşik olarak hizmet veren bu uygulamaları geliştirmek için çok ciddi sermayeye ihtiyaç yoktur. Sektörde önemli rekabet vardır ve bu nedenle reklam bütçesine ihtiyacınız olacak. Geliştirmek için süper fikirler sizi bir adım öne taşıyabilir.

En iyi hatırlatıcı uygulamaları:

 • Microsoft To Do
 • Twobird
 • Apple Reminders
 • Pi Reminder
 • Any.do

28. HESAP MAKİNESİ UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Basit gibi görünse de uygulama marketinde yüz milyon indirme almış hesap makinesi uygulamalarının olduğunu hatırlatmak isteriz. Bazı hesap makineleri uygulamaları aylık milyonlarca lira para kazanıyor. Bunun nedeni insanların daha spesifik özelliklere sahip olan hesap makinesi uygulamalarına ihtiyaç duymasıdır. Özellikle logaritmik, trigonometrik ve üstel fonksiyonlar gibi bilimsel işlemleri gerçekleştiren uygulamalara talep son derece fazla.

En iyi hesap makinesi uygulamaları:

 • HiPER
 • Numerical 2
 • Scalar
 • Mobi Calculator
 • Photomath

29. EL FENERİ UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Tıpkı hesap makinesi uygulamasında olduğu gibi tüm telefonlarda mevcut bir özellik olmasına rağmen kullanıcılar farklı özelliklere ihtiyaç duyuyor. Markette yüz milyonlarca indirme alan çok sayıda el feneri uygulaması mevcuttur. Yaratıcı fikirleri konuşturmak için basit bir sektör.

En iyi el feneri uygulamaları:

 • Smart Flashlight
 • Brightest Flashlight
 • Super-Bright LED Flashlight
 • Icon Torch – Flashlight
 • Privacy Flashlight

30. HAVA DURUMU UYGULAMASI

Potansiyel: 10/10

Potansiyelin en yüksek olduğu uygulama kategorileri arasında yer almaktadır. Rekabet sosyal medya kategorisi kadar yüksektir. Rekabette başarıya ulaşmak için gerçekten farklı bazı fikirlere ihtiyacınız olduğu açıktır.

Artık hava durumu uygulamaları sadece birkaç haftalık hava tahmini değil atmosfer basıncı, görüş mesafesi, hava koşulları, bağıl nem, çiy noktası ve daha fazlasını sunuyor. Sizin onlardan da daha fazlasını sunmaya ihtiyacınız olacak.

En iyi hava durumu uygulamaları:

 • AccuWeather
 • Geometric Weather
 • Flowx
 • RadarScope

31. YAPILACAKLAR LİSTESİ UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Rekabetin çok yüksek olmadığı ancak önemli potansiyel içeren bir uygulama sektörü olarak dikkat çekiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü konu için bu uygulamalara artık ihtiyaç duyulduğu açıktır. Maalesef insanoğlu artık çok meşgul ve sürekli bir şeyleri unutuyor.

En iyi yapılacaklar listesi uygulamaları:

 • Google Keep
 • Wunderlist
 • Things
 • Todoist
 • Evernote

32. NOT DEFTERİ UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Cep telefonlarının genellikle bütünleşik bir not defteri uygulaması bulunmaktadır. Ancak kullanıcılar artık mevcut olandan çok daha fazlasını istiyor. Marketteki büyük not defteri uygulamalarında kullanıcıların olumsuz puan verdikleri konuları ele alarak daha özelleştirilebilir ve gelişmiş bir not defteri uygulamasını hayata geçirebilirsiniz.

Tüm kullanıcıların ilgilendiği ve dolayısıyla büyük bir kullanıcı kitlesi olan uygulama fikridir. Başarılı ve diğer uygulamalardan daha fazla özellik barındıran bir not defteri uygulamasının önü açıktır.

En iyi not defteri uygulamaları:

 • Evernote
 • Simplenote
 • Zoho Notebook
 • Notion
 • Roam Research

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Spotify’den Para Kazanmak

33. ALARM UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

Yine tüm akıllı cep telefonlarının bütünleşik mevcut bir alarm uygulaması vardır. Özelleştirilebilir seçenekler ile trend uygulamalar arasına girme şansınız var. En iyi uygulamaların neyi iyi yaptığına da göz atabilirsiniz.

En iyi alarm uygulamaları:

 • Alarmy
 • Android Alarm Clock
 • AlarmMon
 • Google Assistant
 • Sleepzy

34. HEDEF TAKİP UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Kullanıcılar bu uygulamaları son dönemde bayağı trend bir şekilde kullanmaya başladı. Özellikle kilo almak, kilo vermek, yürüyüş yapmak veya spor yapmak isteyenler için yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca ders çalışma gibi hedefler için de kullanan çok sayıda öğrenci bulunmaktadır.

Her türlü hedefin takibinin yapılması için bu uygulamalar yoğun bir şekilde kullanılıyor.

En iyi hedef takip uygulamaları:

 • ClickUp
 • Weekdone
 • Way of Life
 • Joe’s Goals
 • GoalsOnTrack

35. VİDEO DÜZENLEME

Potansiyel: 8/10

Her türden kullanıcı için olmazsa olmaz uygulama fikirleri arasında yer almaktadır. İster Youtube’de içerik üreticisi olun isterseniz de sıradan videolarınızı düzenlemek isteyin; başarılı bir video düzenleme uygulaması birçok ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır.

Hem Android hem de IOS tarafında çok harika video düzenleme uygulamaları bulunmaktadır. Çoğunun yüz milyonları aşan indirme rakamlarının olduğunu belirtmek gerekiyor.

En iyi video düzenleme uygulamaları:

 • Adobe Premiere Rush
 • LumaFüzyon
 • iMovie
 • FilmoraGo
 • Inshot

36. KARAOKE

Potansiyel: 5/10

Eğlence kategorisinin en çok tercih edilen uygulamalarından biri de karaokedir. Özellikle yeni sesler ve efektler için geliştirilebilecek premium setleri ile çok fazla para kazanmak mümkündür.

Bu uygulama dünyanın her noktasında yoğun olarak tercih edilmektedir. Üstelik yeni ses sanatçılarının keşfedilmesi için de iyi bir aracı konumunda bulunuyor.

En iyi karaoke uygulamaları:

 • StarMaker
 • Sing! Karaoke by Smule
 • The Voice
 • Baby Karaoke for KIDS
 • Voloco

37. ALIŞVERİŞTE TARA UYGULAMASI

Potansiyel: 6/10

Son dönemde e-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte tüketiciler markette gördüğü ürünleri sadece cep telefonuna taratarak satın alabiliyor. Bu süreç özellikle en iyi fiyatı elde etmek için harika bir imkan sağlıyor. Üstelik taşıma gibi bir problem ile de karşılaşmak mümkün olmuyor.

Pazar uygulamalarının artması ile birlikte bir pazar-market uygulaması ile ortaklaşa proje gerçekleştirilebilir.

38. PARK YERİ BULUCU

Potansiyel: 7/10

Özellikle büyük şehirlerde en önemli sorunlardan biri de park yeri bulmaktır. Bu tür bir uygulama aracılığıyla bu soruna kısa-uzun vadeli çözüm bulmak mümkün.

Uygulamanın ana çalışma mantığı; lokasyona en yakın park alanını bulmak olacaktır. İlk etapta sadece otopark alanları üzerinden hareket edilebilir. Ancak zamanla uygulamayı özellikle çok aktif noktalarda kurulan kamera sistemleri ile takip etmek ve boş park alanlarını da belirtmek; uygulamanın popülaritesini büyük oranda artıracaktır.

En iyi park yeri bulucu uygulamaları:

 • Best Parking
 • Car Compass
 • Parking Finder
 • ParkMe

39. İÇ TASARIM UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Alacağınız herhangi bir ürünü; önce kendi evinizde, ofisinizde veya bahçenizde görmek ister miydiniz? Cevabınızın kesinlikle evet olduğu ortada.

Şuanda da marketlerde yer alan iç tasarım uygulamaları özellikle dekorasyondan hoşlananlar için harika bir sorunu ortadan kaldırıyor.

Türkçe dil desteği bulunan henüz bu tarz bir uygulama yok. Dolayısıyla dekorasyon konusunda harcama yapan bir millet için en iyi uygulama fikirleri arasında yer alacak bir fikir!

En iyi iç tasarım uygulamaları:

 • Houzz
 • Planner 5D
 • SmartDraw
 • Vogue Living
 • Havenly

40. SİBER GÜVENLİK UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Markette olmazsa olmaz uygulamalar arasında yer alıyor. Özellikle siber güvenlik endişelerinin bu denli arttığı bir ortamda; sermaye harcamanın karlı olacağı uygulama fikirleri arasında yer almaktadır.

Ancak bu tür bir uygulamayı geliştirmek için gerekli sermaye tutarı çok yüksektir. Çünkü siber güvenlik, hackerlerin bir adım önde olmayı gerektiriyor. Dolayısıyla çok başarılı bir ekip olmadan bu işi ayakta tutmak mümkün olmayacaktır. Bunun için de önemli düzeyde sermaye ihtiyacı bulunmaktadır.

En iyi siber güvenlik uygulamaları:

 • GlassWire
 • Resilio Sync
 • Bouncer
 • Bitdefender
 • VIPRE

41. OTOMATİK ÇAĞRI YANITLAMA

Potansiyel: 5/10

Özellikle gün içerisinde çok yoğun çalışanlar için elzem uygulamalar arasında yer alıyor. Gelen çağrıların önceden kayıt edilmiş sesler ile karşılanmasını içeriyor. Çalışma mantığı basit olsa bile başarılı uygulamalar milyonlarca indirilmeye sahip. Ek yaratıcı fikirler ile para kazanma potansiyeliniz büyük oranda artacaktır.

En iyi otomatik çağrı yanıtlama uygulamaları:

 • Do It Later
 • MotoAnswer
 • Vani

42. ABONELİK YÖNETİM UYGULAMASI

Potansiyel: 4/10

Tek bir bireyin bile onlarca farklı sektörde çok sayıda aboneliği bulunmaktadır. Bunların hepsini takip etmek, ödemelerini kontrol etmek, son kullanım sürelerini takip etmek için çok fazla vakit harcıyoruz. Bu tür bir uygulama ise tüm bu keşmekeşi kolaylıkla yönetmemizi sağlıyor.

Marketlerde yoğun olarak kullanılan uygulamalar arasında bulunuyor. Ekstra özelliklere sahip bir uygulamayı hayata geçirebilirseniz; süper bir iş fikrine sahip olursunuz.

En iyi abonelik yönetim uygulamaları:

 • Chargify
 • Zuora
 • Stripe
 • Profitwell
 • Chargebee

43. DERGİ UYGULAMASI

Potansiyel: 4/10

Potansiyeli çok fazla olmasa da gün geçtikçe daha fazla talep gören uygulamalar arasında bulunuyor. İnsanlar artık bir dergi – gazete satın almak yerine bu tür uygulamalardaki online versiyonlarını takip ediyor.

Para kazanmak için özellikle çok talep gören dergiler için ücretli versiyonlar sağlayabilir ve bu süreçten komisyon kazanabilirsiniz.

En iyi dergi uygulamaları:

 • Scribd
 • Zinio
 • Readly
 • PressReader
 • Magzter

44. SEYAHAT ÖNERİLERİ UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Türkiye gibi bir tatil ülkesinde olmazsa olmaz uygulama fikirleri arasında yer alıyor. Harika tatil önerileri ile birlikte oluşturulan bir uygulamanın kazanç potansiyeli yadsınamaz seviyede bulunmaktadır.

Kullanıcılara şık rotalar hazırlayarak oluşturacağınız bu uygulamada; tur – bilet vb. organizasyon satışları üzerinden para kazanabilirsiniz.

Uygulamayı geliştirme aşaması zahmetli ve çok sermaye harcayan bir dönem olacak. Ancak uygulama başarılı bir noktaya getirildikten sonra giderleriniz son derece düşük olacaktır.

En iyi seyahat önerileri uygulamaları:

 • HotelTonight
 • Airbnb
 • Skyscanner
 • Triplt
 • LoungeBuddy

45. YAPAY ZEKA GÖRSELİ OLUŞTURMA UYGULAMASI

Potansiyel: 7/10

Son yıllarda birçok başarılı web sitesi yapay zeka odaklı görselleri oluşturmaya imkan sağladı. Ancak şu anda ilgili marketlerde harika düzeyde hizmet sağlayan yapay zeka görseli uygulaması bulunmuyor. İyi bir uygulama fikrine yatırım yapmak isteyenler için ilgi çekici bir fikirdir.

En iyi yapay zeka görseli oluşturma uygulamaları:

 • Magic Al
 • Al Art Generator
 • ToonArt

46. TAKSİ REZERVASYON UYGULAMASI

Potansiyel: 8/10

Taksiler ülkemizin büyük şehirleri başta olmak üzere her türlü noktasında önemli bir ihtiyaçtır. Dolayısıyla bunları kullanmak amacıyla geliştiren uygulamalar süreci çok daha kolay bir hale getirme potansiyeline sahiptir. Cep telefonunuzu kullanarak istediğiniz zaman istediğiniz yerde kolayca taksi rezervasyonu yapabilirsiniz. Aynı zamanda taksi paylaşma ve planlama gibi birçok seçenek ile de rekabette öne geçmek üzere ek özelliklere odaklanabilirsiniz.

En iyi taksi rezervasyon uygulamaları:

 • Bitaksi
 • Uber
 • Bolt
 • Grab
 • Lyft

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmak İçin Ne İş Yapabilirim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sıradan İnsanlar İçin Milyon Dolarlık İşler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Popüler Alışveriş Siteleri

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Henüz Yapılmamış 46 Mobil Uygulama Fikirleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın