Yazı ve Makale Yazarak Çok Para Kazanmak [24 Site]

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

Makale yazarak para kazanmak isteyen kullanıcılar için hazırlanan bu rehberimiz aracılığıyla siz de gelir elde etmek amacıyla makale yazma siteleri için hizmet sağlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Ya da doğrudan bir konuda yazı yazarak para kazanmak mümkün. Üstelik bunu gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda site var ve bu siteler aracılığıyla hiçbir ücret ödemeden ve sermayeye sahip olmadan para kazanabilirsiniz.

İnternetin gelişimi ile birlikte yazı yazarak para kazanma fırsatları da artış gösteriyor. Başarılı bir editör bu sektörde aylık on binlerce lira dahi para kazanabilmektedir.

Makale yazarlığı ile para kazanmanın bazı avantajları şunlardır:

  1. Esnek çalışma saatleri: Makale yazarları genellikle istedikleri zamanlarda çalışır.
  2. Farklı konularda yazma deneyimi: Makale yazarlığı, çeşitli konularda yazma deneyimi sağlar ve bu da yazma yeteneklerinizi geliştirerek daha fazla para kazanmanıza olanak sağlar.
  3. İyi kazanç potansiyeli: Kaliteli içerik hazırlayan makale yazarları ortalama bir tam zamanlı çalışandan çok daha fazlasını kazanabiliyor.

BU İŞ NEYİ KAPSIYOR?

Makale ve yazı yazarak para kazanma işi genellikle 4 adımda tamamlanabilen bir iş fikridir. Bu adımları tamamlayarak para kazanmak üzere yola koyulabilirsiniz.

  1. Makale ve yazı yazarak para kazanma siteleri veya doğrudan ilgili platformlara ulaşarak iş aramanız gerekir.
  2. İşi bulduktan sonra; platform sahiplerinin istediği doğrultuda makaleleri hazırlamanız gerekir. Konu ve makale uzunluğu konusunda istekleri olacaktır.
  3. Hazırladığınız bu makaleleri teslim edersiniz ve genellikle özgünlük ve dil bilgisi konusunda ilgili yazı incelenir.
  4. Her şey istenildiği gibi olduğu zaman size makale başına veya makaledeki kelime başına ödeme yapılır.

MAKALE YAZMAK KOLAY MI?

İnternet siteleri sizden edebi eserler istemiyor. Genel olarak talep ettikleri şey açıklayıcı, net ve anlaşılabilir bir içerikten ötesi değildir. Biraz yazı yazma becerisi olan herkes; çeşitli araştırmalar ile bu tarz bir makaleyi ortaya çıkartabilir.

Yeni başlayan biri için 1000 kelimelik özgün ve ilgi çekici bir makale yazmak 2-3 saat alabiliyor. Deneyimli biri için ise bu süre 30 dakikaya kadar düşebilmektir. Dolayısıyla bu işi yaparken zamanla çok daha iyi içerikleri çok daha kısa bir süre içerisinde oluşturabileceksiniz.

Makale ve yazı yazarak para kazanmak isteyenlerin en büyük hatası da daha fazla para kazanmak için her konuda makale yazmak için işleri kabul etmektir. Aslında bu sizin makalelerinizin kalitesini düşürecek ve uzun vadeli iş alma fırsatını kaybedeceksiniz. İlgi alanınıza göre olan işleri kabul ederek daha iyi içerikler üretebilir ve daha uzun vadeli anlaşmalar elde edebilirsiniz.

Örneğin, teknolojiye ilgili biriyseniz yapmanız gereken teknoloji odaklı makale ve yazı taleplerine başvurmaktır. Hiç anlamadığınız kadın giyim sektöründe ürettiğiniz makaleler ilgi çekici olmayacak ve daha fazla zamanınızı alacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yapay Zeka İle Para Kazanmak

MAKALE YAZARAK NE KADAR PARA KAZANACAĞIM?

Makale yazarak para kazanmanızın herhangi bir sınırı yoktur. Yazdığınız makale kadar para kazanırsınız. Dolayısıyla bu iş için birçok girişimci kendi makale ekibini kurmaya bile başlamıştır.

Türkiye’de de makale sektörü internetin gelişimi ile birlikte hızla bir büyüme elde etmiştir. Özellikle bilgi ve haber odaklı internet siteleri için ihtiyaç duyulan bu makalelere olan talebin gün geçtikçe artması beklenmektedir. Özellikle dikkat çekici ve doyurucu bilgi içeren makale hazırlayan ekipler önemli bir gelir elde etmektir.

Makale ve yazı yazarak para kazanma sektöründe genellikle kelime başına gelir elde ediliyor. Ortalama olarak 100 kelime için elde edilen gelir 3 ile 4 TL arasında değişiyor. Bazı spesifik ve zorlu sektörlerde 100 kelime için elde edilen gelir 6 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

MAKALE YAZARAK PARA KAZANDIRAN SİTELER

Makale yazarak para kazanmanızı sağlayacak birçok internet sitesi vardır. Bunlar dışında kendiniz de içerik üretebileceğinizi düşündüğünüz internet sitelerinin iletişim bölümü ile iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle freelance olarak çalışılan bir iş fikridir. Çalıştığınız kadar ödeme alırsınız.

Makale yazarak para kazandıran siteler ise farklı bir sistem ile çalışıyor. Bu platformlara iş alan ve işveren olarak başvuruda bulunabiliyorsunuz. İş alan olarak başvuruda bulunduktan sonra işverenler tarafından açılan ilanlara başvurabilirsiniz. Bu süreç için herhangi bir ücret sizden istenmez. İlanda işin tüm ayrıntıları ve kelime başına olan kazancınız da yer alacaktır.

İlanda yer alan son teslim tarihinden önce işi tamamlamanız gerekiyor. Ardından işveren makaleleri kontrol eder ve siparişi onayladığı zaman ödemeniz hesabınıza yansıtılır. Hemen hemen tüm yazı yazarak para kazandıran sitelerde sistem bunun aynısıdır.

Makale yazarak en çok para kazandıran siteler…

1. Protranslate.net

Kazanç Fırsatı: 8/10

Makale çevirisi yaparak para kazandıran bir sitedir. Makale yaz siteleri arasında önemli bir popülaritesi bulunan bu platform aracılığıyla para kazanabiliyorsunuz. Son dönemde Türkiye’de de önemli bir müşteri portföyüne sahiptir.

2. MakaleHizmeti.com

Kazanç Fırsatı: 9/10

İzmir merkezli bir makale yazarak para kazandıran internet sitesidir. Platforma başvuruda bulunarak editörlük alabilir ve gelen siparişleri hazırlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Platforma editör olarak kabul edilmek için ilk olarak bir deneme makale yazmanız gerekiyor. Bu deneme makalenin özgün ve dil bilgisi kurallarına uygun olması ve başlığını açıklayıcı bir şekilde anlatabilmesi durumunda üyeliğiniz onaylanmaktadır. Dolayısıyla belirli bir deneyime sahip olmanız önemlidir.

3. Yazankazanir.net

Kazanç Fırsatı: 8/10

Uzun yıllardır sektörde olan bir başka yazı yazarak para kazandıran internet sitesi. 1000’den fazla üyesi bulunan platformda editör olarak dahil olmak için yine bir deneme makalesi hazırlamanız gerekiyor. Genellikle 500 kelime üzerinde ve ilgi duyduğunuz bir alan için hazırlamanız önerilir.

Yoğun sipariş alan bir platformdur. İş bulmak genellikle sorun değildir. Ancak sistem makaleleri net bir şekilde kontrol etmektedir ve dolayısıyla kaliteli makalelere ihtiyacınız olacak.

4. Yazkazan.net

Kazanç Fırsatı: 8/10

Özgün, SEO uyumlu, hatasız ve kaliteli makalelerin para kazandırdığı kaliteli platformlardan biridir. Son dönemde üye sayısında artış yaşanmaktadır. Kullanımı kolaydır ve her ay ücretiniz hesabınıza aktarılmaktadır.

Sisteme üye olmak ve siparişleri almak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sistemde şuanda 5 bine yakın yazar bulunmaktadır. Dolayısıyla rekabetin yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

5. icerikguru.com

Kazanç Fırsatı: 7/10

Sektöre yeni giren platformlardan biridir. Sistem diğer platformlar ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Ancak diğer platformlara göre yazarlık başvurusu yapmak daha zordur. Kabul edilmek için referanslara ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda ilgili platformda yazar olmak için CV yüklemeniz talep ediliyor. Burada yazar olduktan sonra gelir potansiyeliniz yüksektir.

6. Makaleyaz.net

Kazanç Fırsatı: 9/10

Sektörün büyük oyuncularından bir tanesidir. Sistede 1200’e yakın aktif yazar bulunmaktadır. Platformun en büyük artılarından biri hazır makale sisteminin bulunmasıdır. Yani bir yazar olarak eğer para kazanacak işe sahip değilseniz; hazır makale hazırlayabilir ve birinin satın almasını bekleyebilirsiniz. Hazır makale bölümü aktiftir ve hiç ummadığınız satışlar elde edebilirsiniz.

Platformda minimum yazarlık ödeme alt limiti 50 TL’dir. Her 100 kelime için kazancınız ise minimum 1.5 TL’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Telegram’dan Para Kazanmak

7. Acilmakale.com

Kazanç Fırsatı: 6/10

Son dönemde uyguladığı agresif reklam politikası ile ciddi bir müşteri kitlesi çekmeyi başarmıştır. Platformda yazar olmak için 1000 kelime boyutunda kaliteli bir makale hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca önceki referanslarınızı da başvuru sırasında iletmenizi öneririz. Sitede sadece kaliteli yazarlar bulunuyor. Dolayısıyla deneyime sahip değilseniz iş alma şansınız düşüktür.

8. icerik.net

Kazanç Fırsatı: 8/10

Türkiye’nin en büyük makale platformlarından biridir. Siteye dileyen herkes üye olabilir ve iş başvurularına teklif verebilir. Ayrıca icerik.net’te hazır makale sistemi de bulunmaktadır. Yazar olduktan sonra referans elde etmek için hazır makale sistemini kullanmanız önerilir.

Platformda yoğun bir üye statü sistemi vardır. Aldığınız siparişlere ve bu siparişler için aldığınız geri dönüşlere göre önemli bir listeye dahil ediliyorsunuz. Dolayısıyla kaliteli makaleler üretmeniz geleceğiniz açısından önem arz ediyor.

9. Armut.com

Kazanç Fırsatı: 6/10

İşveren ve iş arayanları buluşturan bir platformdur. Genel olarak makale yaz para kazan platformları ile aynı mantıkta çalışmaz. Ancak buraya üye olarak makale ilanı oluşturabilirsiniz. Sipariş gelmesi durumunda para kazanabiliyorsunuz. Burada makale yazan çok sayıda yazar ilanı bulunuyor.

10. Bionluk.com

Kazanç Fırsatı: 6/10

Bu sitenin de ana kuruluş amacı yazı yazarak para kazandırmak değildir. Aklınıza gelebilecek her türlü online iş için ilanlar açılabiliyor. Siz de makale siparişleri amacıyla bir ilan oluşturabilirsiniz. Rekabeti yüksek bir platformdur ve ilk işlerinizi almak profiliniz için ciddi bir önem arz ediyor.

11. R10.net

Kazanç Fırsatı: 9/10

Bir webmaster platformudur. Online işlerin  tamamı için ilan açılabiliyor. Türkiye’de en fazla makale siparişinin bulunduğu ana platformlardan bir tanesidir. Üye olmak zahmetli ve referans sitemi ile çalışmaktadır. İş alabilmek için üyeliğinizi oluşturduktan sonra yine belirli bir üye başarısı kıstasını tamamlamanız gerekiyor.

12. Yazkazan.com.tr

Kazanç Fırsatı: 6/10

200 TL minimum ödeme alt limitine sahip olan bir yazı yazarak para kazandıran web sitesi. Sitede yazarlık statüsütü adında bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem 3’e ayrılıyor ve makaleler için kazancınız bu statüye göre belirleniyor.

Silver üye: 100 kelime başına 75 kuruş
Gold üye: 100 kelime başına 1 TL
Platin üye: 100 kelime başına 1.25 TL kazanmaktadır.

Platforma yazar olarak dahil olmak için ise 19.99 TL’lik ücret ödemeniz gerektiğini belirtelim.

YABANCI PLATFORMLAR

Yazı yazarak çok ciddi bir gelir elde etmek isteyenler için ise çok sayıda İngilizce dilinde yayın yapan platformlar bulunmaktadır. Eğer İngilizce biliyor ve İngilizce makale hazırlama yeteneğine haizseniz mutlaka başvurmanızı öneriyoruz. Dolar kurunun yüksek olması nedeniyle çok ciddi bir gelir potansiyeli içermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fiverr’den Dolar Kazanmak

13. Copyhackers.com

metin yazarlığı, marka bilinci oluşturma, bir işletmeyi yönetme alanlarındaki her bir makale için 325 dolar ödüyor. Platforma yazarlık başvurusu oluşturmak ve makale göndermek için iletişim şekli mail.

14. Dailyworth.com

Kadın ve ekonomi alanlarındaki içeriklerin her biri için 150 dolar ödeme yapmaktadır. Makaleler e-mail üzerinden talep ediliyor.

15. Doctorofcredit.com

Kredi odaklı kişisel finansal makaleler için 50 Dolar ödeme yapmaktadır. Hazırlayacağınız makalelerin alanında doyurucu ve minimum 2000 kelime olması gerekiyor. Özellikle finans alanında çalışan ve İngilizce bilen kullanıcılar için eşsiz bir fırsat.

16. Freshbooks.com

Faturalar ve ekonomi alanında yayın yapan bir internet sitesidir. Bu alanlardaki kaliteli makaleler için 150 Dolara kadar ödeme yapmaktadır. Platform özellikle CV’si başarılarla dolu olan yazarlar için daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Hızlı Para Kazandıran Uygulamalar

17. Grow.acorns.com

Kişisel finans alanlarındaki makaleler için 50 dolara kadar ödeme yapıyor. Siteye girdiğiniz zaman çoğu genç yaştaki sayısız yazar ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İngilizce yetkinliği olanlar için önerilmektedir.

18. incomediary.com

SEO ve trafik oluşturma alanlarındaki makaleler için 150 ile 300 Dolar arasında ödeme yapıyor. Platformda binlerce makale bulunduğu için daha önce yazılmamış alanlarda içerik talep ediliyor.

19. Mirasee.com

Pazarlama, iş üretkenliği ve büyüme alanlarındaki 2000 kelimelik makaleler için 200 Dolar ödeme yapmaktadır. Bu alandaki en iyi sitelerden biri olduğu için gerçekten kaliteli makalelere ihtiyaç duyuluyor.

20. Cosmopolitan.com

Üniversiteler ile ilgili doyurucu ve kaliteli makaleler için 100 dolar ödeme yapmaktadır. Platformun iletişim bölümünden CV göndererek başvuruda bulunabiliyorsunuz.

21. Mother.ly

Ebeveynlik ve aile sorunları hakkında 900 kelimeye kadar makaleler için 50 Dolar ödeme yapmaktadır. Makalelerin özgün ve etkili bir dil kullanması talep ediliyor. Platformda iletişim kısmından yazarlık başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

22. ContentMart

Dünya genelindeki editörler ve makale işi verenleri buluşturan bir platformdur. Sadece İngilizce makaleleri yazarak para kazanabilirsiniz.

23. Textbroker

Yine İngilizce bilenlerin tercih edebileceği bir başka yazı yazarak para kazandıran web sitesidir. Ödemeler de dolar olarak hesabınıza çekilebiliyor.

24. iWriter

Birçok yabancı dilde makale yazarının tercih ettiği bir platformdur. Sitede makaleler belirli kalite onaylarından geçtiği için ancak çok kaliteli yazarların başvuruları onay almaktadır. Belirli referanslara sahip değilseniz; platforma dahil olmanız oldukça zor olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Çok Para Kazandıran Siteler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Görev Yaparak Para Kazanmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“Yazı ve Makale Yazarak Çok Para Kazanmak [24 Site]” üzerine 4 yorum

  1. Merhaba çok açıklayıcı bir paylaşım yapmışsınız, listeye sitesini de eklerseniz çok seviniriz. Kolaylıklar dileriz.

    Yanıtla

Yorum yapın