14 Basit Adımda İnternetten Satış Yapmak

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! ÜCRETSİZ 100 BİN TL SANAL PARA İLE KENDİNİ DENE.

İnternetten satış yapmak hususunda eşsiz bilgiler içeren rehberimizde adım adım internetten satış yapma konusunda basit ve etkili yolları bulabilirsiniz.

İnternetten satış yapmak istiyorum diyen girişimci ve yatırımcılar için Türkçe olarak hazırlanan en iyi pratik ve etkili yol rehberinde bulunuyorsunuz. Rehberimiz aracılığıyla siz de internetten satış yapmak için gerekenleri öğrenebilir ve e-ticarete giriş yapabilirsiniz. E-ticaret ile hayal dahi edemeyeceğiniz kazancın kapılarını aralayabilirsiniz. Üstelik internetten satış yapmak için hazırlanan bu rehberimiz aracılığıyla size kolaylıkla para kazandıracak etkili ve pratik yolları keşfedebilirsiniz. Özellikle dükkan açmadan internetten satış konusunda da size yardımcı olacak olan rehberimizde 14 etkili adımı uygulamanız önerilir.

İnternetten satış yapmak düşündüğünüz kadar meşakkatli bir süreç değildir. Elbette kendi içerisinde farklı dinamiklere sahip bir süreç ile karşı karşıya olacaksınız. Ancak bu tüm sürecin mümkün olmaktan uzak olduğunu göstermez. Siz de rehberdeki yolları kullanarak internetten satış yapmak için kozları aleyhinize çevirebilirsiniz.

1. E-TİCARET SİTESİ AÇIN

e-ticaret

İnternetten satış yapmanın en etkili yollarından biri kendi e-ticaret sitenizi kurmaktır.

E-ticaret sitesi kurmak günümüz teknolojisi ile çok kolay bir süreç. Üstelik her zamankinden daha az başlangıç maliyetleri ile karşı karşıyasınız. Günümüzde sıfırdan bir e-ticaret sitesi açmanızı sağlayan çok sayıda platform bulunuyor. Herhangi biri ile çalışabilir ya da kendi özel yazılımızı hazırlamak için bir yazılım şirketi ile çalışabilirsiniz.

Piyasa etkisi kanıtlanmış bir yazılım/script kullanmak hem zaman hem de para açısından daha avantajlıdır. Ancak spesifik olarak özelliklere sahip olmak ve benzersiz olmak için kendi yazılımızı hazırlamanız da oldukça iyi bir fikirdir.

E-ticaret sitesi kurmak için yola koyulan girişimci ve yatırımcıları bekleyen ana unsur satılacak ürünlerdir. Bunlar için de sermayeniz varsa kendi toptan ürünlerinizi bir depoya alarak satabilir ya da sermayeniz daha kısıtlıysa XML Veren Firmalar ve Satış Ortaklığı Veren Firmalar rehberinden yararlanarak başkalarına ait ürünleri daha ucuza temin edip, hiç depo ya da ürün satın almadan e-ticarete başlayabilirsiniz.

E-ticaret sitesi açmak isteyenlerin tercih edebileceği standart yazılımlar:

 • Shopify
 • Magento
 • WooCommerce
 • Wix Stores
 • BigCommerce
 • OpenCart

2. ONLINE PAZAR YERLERİNİ KULLANIN

e-ticaret pazaryeri

Ülkemizde birçok online pazar yeri bulunmaktadır. Bunlar genel olarak her türlü ürünün tedarikçisinin kendi ürünlerini listeleyerek satmalarına olanak sağlıyor. Siz de bu sayede herhangi bir e-ticaret sitesi açmadan ve en önemlisi pazarlama ve reklam çalışmalarına ciddi bir bütçe harcamadan kendi ürünlerinizi kolaylıkla satabilme fırsatı elde ediyorsunuz. Elbette bu ücretsiz değil. Genel olarak yüzde 20 ile 30 arasındaki bir komisyon ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Online pazar yerlerinde en önemli sorunlardan biri rekabettir. Hemen hemen her ürün kategorisi için ciddi bir rekabet ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu süreç işletmenizin hem komisyon hem de rekabet nedeniyle karlılığını büyük oranda düşürebilir. Online pazar yerleri genel olarak sürümden kazanmak isteyen girişimciler için önerilmektedir. Çünkü bu tür platformlarda satış potansiyeli kendi e-ticaret sitenize göre çok daha yüksektir.

En iyi online pazar yerleri:

 • Amazon
 • Trendyol
 • Hepsiburada
 • N11
 • PTTAVM

İNCELEYİN: Sıfırdan Ticarete Atılmak

3. E-POSTA PAZARLAMASI YAPIN

e-posta

İster kendi e-ticaret sitenizi kurun isterseniz de online pazar yerlerini kullanın; en iyi internetten satış yapma ipuçlarından biri e-posta pazarlaması yapmaktır. Son yıllarda mail platformlarının spam ile mücadelesinin hızla artması vesilesiyle e-posta duyarlılığı gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu sebeple e-posta pazarlama ile önemli düzeyde bir satış fırsatına sahip olacaksınız. E-posta pazarlaması yaparak müşterilerinize düzenli olarak hediye çekleri, indirimler ve yeni ürün duyuruları gönderebilirsiniz.

4. SEO’YU ÖĞRENİN

seo

E-ticarette ana kurallardan biri de düşük maliyetler ile müşteri çekebilmektir. Bunun en iyi yollarından biri de SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu yaptırmaktır. Bu işlem e-ticaret sitenizin arama motorlarındaki sorgulamalarda daha üst sıralarda çıkmasına destek olabilir. Bu da neredeyse sıfır maliyetli olarak müşteri çekebilmenize olanak sağlayacaktır. Başlamak için Google’nin Seo Başlangıç Kılavuzu‘ndan başlayarak SEO konusunda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

5. İŞBİRLİĞİ YAPIN

işbirliği

E-ticaret yaparak para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcıların daha fazla gelir potansiyeline ulaşmak için işbirliğine ihtiyaç duyduğu açık bir konudur. Eğer işbirliği konusunda işletmenizi geliştirebilirseniz daha yüksek müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz. Kendi sektörünüzdeki veya sektörünüz ile paralel işler yapan diğer sektörlerdeki işletmeler ile görüşün. Çeşitli stratejiler ile iki işletmenin müşteri potansiyelini değerlendirmek üzere çalışma gösterin.

Örneğin, ayakkabı satan bir e-ticaret siteniz varsa; çanta satan bir işletme ile işbirliğine giderek ilgili işletmeden çanta satın alan müşterilere kendi ayakkabılarınız için bir indirim sunabilirsiniz. İşbirliğini karşılıklı yaparak ücretsiz olarak gerçekleştirebilir ya da potansiyeli daha yüksek olan işletmeye bir miktar ödeme yapabilirsiniz.

6. İNDİRİM YAPIN

indirim

İnternetten e-ticaret yaparak para kazanmak istiyorsanız indirimleri ihmal etmeyin. İnsanlar internet üzerinde bir ürün satın almadan önce çok sayıda platformlardan sorgulama yaparlar. Aynı ürüne daha fazla para ödemeyi kimse istemez. Dolayısıyla indirimler ile müşteri potansiyelini artırmanız gerekir.

Herkes indirimden hoşlanır. Üstelik sınırlı süredeki bir indirimi kimse kaçırmak istemez. Her iki içgüdüyü kullanarak satış potansiyelinizi artırabilirsiniz. İndirimler aynı zamanda yeni potansiyel müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

İNCELEYİN: İnternetten Ne Satılır

7. INFLUENCER PAZARLAMASI YAPIN

influencer

Sosyal medyanın gelişimi ile birlikte hayatımıza çok da uzun olmayan bir dönemdir giren Influencer’ler genel olarak sosyal medyada belirli bir takipçi kitlesi üzerindeki etkili kişilerdir. Belirli sayıda takipçisi bulunan Influencerler son dönemde e-ticaret sitelerinin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bugün birçok Influencer e-ticaret sitelerine yönelik reklam ve pazarlama çalışmalarından para kazanmaktadır. Siz de sosyal medya platformlarında yüksek takipçisi bulunan popüler kişilere ulaşarak ürünlerinizi onlar üzerinden pazarlayabilirsiniz.

Elbette bu pazarlama yöntemi birçok reklam ve pazarlama stratejisine göre daha uygun maliyetler ile karşılaşmanıza olanak sağlayabilir. Ancak yüksek takipçi kitlesi bulunan Influencerlere yönelik reklamlar oldukça yüksek maliyet oluşturabilir.

Kimlere Influencer denir?

 • Mega influencer: 1.000.000 + takipçisi bulunan kişilerdir. Pazarlama maliyetleri çok yüksektir.
 • Makro influencer: 50.000 – 1.000.000 arasında takipçisi bulunan kişilerdir. Pazarlama maliyetleri ortalama üzerindedir.
 • Mikro influencer: 10.000 – 50.000 arasında takipçisi bulunan kişilerdir. Pazarlama maliyetleri düşüktür.

Hangi Influencer’i seçmeliyim?

Elbette Influencer pazarlamayı kullanacaksanız işletmenizin sattığı ürüne yönelik içerikler paylaşan kişileri kullanmanız gerekir. Örneğin, moda ve güzellik konusunda yayınlar paylaşan bir Influencer’e abiye ürünlerinize yönelik bir pazarlama çalışması başlatabilirsiniz.

En iyi Influencer’i seçmek için şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Influencer, markamı tanıtmak için doğru bir kişi mi?
 • Size ait markanın kişiliğine ve duruşuna uygun mu?
 • Influencer’ın sektördeki herhangi bir konuda uzmanlığı var mı?
 • Takipçi sayısı kaç?
 • Takipçi profili nasıl? – Takipçileri organik mi, daha çok hangi coğrafyadan, hangi demografiden, hangi ilgi alanlarından oluşuyor?
 • İçeriklerinin izlenme ve etkileşim sayıları nedir?
 • Takipçilerinin paylaşımlarına bıraktığı yorumların içeriği nedir?
 • Paylaşım sıklığı nedir?
 • Daha önceki marka işbirlikleri ve varsa rakip marka işbirlikleri nelerdir?
 • Kendi platformları harici görünürlüğü, konuşulması nedir?

Influencerlerin birçoğu kişisel sosyal medya hesaplarında kendilerine ulaşmak için bir iletişim adresi bırakır. İlgili iletişim adresi aracılığıyla pazarlama çalışması hakkında bilgi alabilirsiniz.

8. GERİ BİLDİRİM ALIN

geri bildirim

Siz de muhtemelen genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyorsunuzdur. Bir ürünü satın almadan önce yorumları okuyor musunuz? Büyük ihtimalle buna cevabınız evettir. Dolayısıyla hiç yorum olmadan bir ürünü almak konusunda isteğiniz büyük ihtimalle azalacaktır. Bu sebeple e-ticaret sitenizde geri bildirimlere yani yorumlara yönelik motivasyonu artırmanız gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu, yorum yapan kullanıcılara çeşitli indirimler ya da hediye çekleri sunmak olabilir.

Örneğin, 10 yorumu tamamlayan kullanıcılara yüzde 20 indirim yapabilirsiniz. Bu durum ürünlerinize yönelik yorum sayısını artıracak ve sonraki potansiyel müşteriler için oldukça etkili olacaktır.

9. HIZLI ÖDEME YÖNTEMLERİ SAĞLAYIN

hızlı ödeme

E-ticarette en önemli konulardan biri sepete eklenen ürünün satışa dönüşme oranıdır. Oranı düşüren en önemli konulardan biri hızlı ödeme seçeneklerine sahip olmayan e-ticaret platformlarıdır. Mümkün oldukça kredi kartı ile ödeme seçeneğini sunmanızı tavsiye ederiz. 3D seçeneği olmaması satışların bir nebze olsun artmasına da destek olabilir. Ayrıca ilgili sayfa karışık detaylar ile müşterinin ilgisini farklı bir konuya çekmemelidir. Unutmayın, en iyi ödeme sayfası en basit olandır.

10. KARGO SEÇENEKLERİNİ ARTIRIN

kargo

İster kendi e-ticaret sitenizde satışları artırmak olsun isterse de e-ticaret pazaryerlerinde satış yapıyor olun; kargo seçeneklerini artırmak sepete eklenen ürünün satışa dönüşme oranını büyük ihtimalle artıracaktır.

Türkiye çok büyük bir ülke. Bu sebeple tüm kargo firmaları 81 il ve 922 ilçenin tamamındaki bölgelere hızlı ve etkili bir hizmet sağlayamıyor. Sorunu aşmak için birçok kargo firması ile anlaşma düzenlemeniz oldukça önemlidir.

11. ÜRÜNÜ İYİ TANITIN

e-ticaret sitesi

E-ticaret sitelerinde yapılan en büyük yanlışlardan biri de baştan savma olarak hazırlanmış bir ürün sayfasıdır. Mutlaka ürünü en iyi şekilde müşteriye tanıttığınızdan ve müşterinin ilgili ürünü incelerken aklına takılabilecek soruları yanıtlamış olduğunuzdan emin olun. Her müşteri bu hususta size bir iletişim sayfasından ulaşmayı istemez; bu sebeple ürün sayfasında en çok dikkat çekebilecek hususlarda bilgi olması önemlidir.

E-ticarette ürün sayfasında bulunması gerekenler:

 • Ürün başlığı: Ürünü iyi bir şekilde tanıtan bir başlık. Bu aynı zamanda SEO için de önemli bir unsurdur.
 • Görseller: E-ticaret sitesinde satışta olan ürünün birçok açıdan çekilmiş en iyi çözünürlüğe sahip resimleri mutlaka olmalıdır. Bu ürün sayfasının en kıymetli olgularından biridir.
 • Videolar: Spesifik olarak tercih edilebilecek olsa da son yıllarda e-ticaret siteleri ürün videolarına ağırlık veriyor. Trendi kaçırmanızı istemeyiz.
 • Ürün açıklaması: Ürün hakkında tüm detayları sağlayacak uzun bir açıklama yapın. İlgili bölümde ürünün özellikleri, malzeme kalitesi, boyutları ve renk seçenekleri yer almalıdır.
 • Fiyat ve İndirim seçenekleri: Ürünün fiyatını ve olası indirim ile kampanyaları açıkça belirtin.
 • Yorum ve Değerlendirmeler: Ürünün geri bildirim bölümü. Mutlaka yorum ve değerlendirmeler şeffaf olarak yer almak üzere; ürünü yapanın kullanıcı adı(şifreli olabilir), yorum tarihi, değerlendirme puanı, ürünü satın alıp almadığı, varsa ürüne yönelik fotoğraf ve videolar yer almalıdır.
 • Teslimat ve Kargo Bilgisi: Ürünün ne zaman kargoya verilebileceği ve muhtemel teslim tarihi. Oldukça önemli bir bölümdür.
 • Garanti seçenekleri: Satıştaki ürüne yönelik garanti bilgisi mutlaka yer almalıdır.
 • Benzer ürünler: Bir ürün sayfasına giren bir müşteri ilgili ürün beğenmiyor olabilir. Ancak o ürüne yakın ürünleri ilgili sayfada bulması, satış potansiyelini artırabilir. Benzer ürünleri mutlaka listeleyin.

İNCELEYİN: Instagram’da Ne Satılır

12. İADE ALIN

iade

İnternetten satış yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken altın bir kural da iade konusunda oldukça esnek olmaktır. Bugün ülkemizin en büyük e-ticaret platformları iade konusundaki sağladıkları kolaylıklar sebebiyle tercih edilmektedir. İlgili konuda avantajlı olmak için oldukça esnek bir iade politikasına sahip olmanızı tavsiye ediyoruz. İade konusundaki tüm ayrıntıları da şeffaf bir şekilde e-ticaret platformlarınızda yayınlayın.

Unutmayın, yasal olarak da ürünler için 14 günlük bir iade politikasına sahip olmanız gerekir.

13. ETKİLİ BİR MÜŞTERİ HİZMETLERİ POLİTİKASINA SAHİP OLUN

müşteri hizmetleri

Müşteri hizmetleri bir e-ticaret sitesinin en önemli varlığıdır. İnternetten satış yapmak konusunda hangi platformu kullanıyor olmanızdan bağımsız olarak en iyi müşteri hizmetleri deneyimi sağlamak oldukça önemlidir. İlk olarak müşterileriniz ya da potansiyel müşterileriniz size diledikleri her an kısa bir süre içerisinde ulaşıyor olmalıdır. Canlı bir destek hattına sahip olabilir ya da müşterilerinizi çok bekletmeyecek bir telefon hattına sahip olabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri sağlamak internetten satış yapmak ve para kazanmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için oldukça kritik bir konudur. Bugün ülkemizde başarısız olan birçok e-ticaret platformu bu konudaki sorunları nedeniyle gücünü kaybetmiştir.

14. REKLAM YAPIN

rklm

Ve en önemli husus. İnternetten satış yaparak para kazanmak istiyorsanız para harcamalısınız. Spesifik olarak birkaç örneği olsa da reklam yapmadan satış yapabilen bir e-ticaret sitesi yoktur. Reklam elbette her zaman ücretli olmak zorunda değil. Müşterileriniz sizin reklamınızı ağızdan ağıza da yapabilir. Ancak genel olarak reklam çalışmaları belirli bir maliyet oluşturur.

İnternetten satış yapmak üzere faaliyet gösterecek olan işletmelerin reklam konusunda kendini geliştirmesi, strateji oluşturması ve belirli bir reklam bütçesine sahip olması gerekir. Reklam için önerilen en iyi platformlar ise Google Ads, Facebook/Instagram Ads, Twitter Ads, Tiktok Ads, Pinterest Ads ve çeşitli internet sitelerine yönelik reklam çalışmalarıdır.

Teknik olarak bilgi sahibi değilseniz bir reklam ajansından da hizmet alabilirsiniz. Her halükarda satış için reklama ihtiyacınız olacağını tekrar belirtmek gerekir. Önemli olan, reklam platformlarından en iyi geri dönüşü almaktır. Bunun için de ilk etapta küçük bütçeler ile denemeler yapmanız tavsiye edilir. Ardından en iyi dönüşüm aldığınız reklam çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz.

İNCELEYİN: Trendyol’da Mağaza Açmak

İNCELEYİN: Trendyol’da Mağaza Açmak

Sermayesiz İş Fikirleri 2 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
5 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 10 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
20 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 50 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri
100 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri 200 Bin TL Sermayeli İş Fikirleri

“14 Basit Adımda İnternetten Satış Yapmak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın